| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie było cudu nad Wisłą

Hm to może troszkę odgrzany temat za Gazetą Wyborczą - ale sam tytuł jest trochę nie sprawiedliwy.

Sensacyjne odkrycie: Nie było cudu nad Wisłą


Paweł Wroński (05-08-2005 02:00)

Sensacyjne odkrycie! Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku Józef Piłsudski wiedział o każdym posunięciu wroga. Zwyciężyliśmy, bo polscy kryptolodzy złamali najtajniejsze szyfry Armii Czerwonej. Pod koniec wojny odczytywaliśmy zaszyfrowane depesze szybciej niż sami Rosjanie
Artykuł archiwalny; Kraj

Jest 16 sierpnia 1920 roku. Polakom udało się zatrzymać armię Tuchaczewskiego na przedmieściach Warszawy. Wtedy znad Wieprza rusza polskie kontruderzenie na tyły wroga. To ryzykowny manewr, bo w każdej chwili Tuchaczewskiemu może przyjść z pomocą I Armia Konna Siemiona Budionnego.

Jednak Piłsudski dzięki rozszyfrowanym depeszom wiedział, gdzie jest ta armia. Wiedział również, że Budionny zignoruje rozkazy najwyższego dowództwa i nie ruszy na pomoc Tuchaczewskiemu. Zwycięstwo w jednej z najważniejszych bitew XX wieku jest po polskiej stronie!

Już od wiosny 1920 roku nasze dowództwo znało niemal wszystkie ruchy sowieckich wojsk. Polscy kryptolodzy informowali Piłsudskiego o liczebności jednostek, uzbrojeniu, wyposażeniu i kadrze. Także o fatalnym morale w bolszewickiej armii. Dowódcy niższego szczebla donosili w depeszach do dowództwa, że panuje tyfus i głód, żołnierze nie chcą walczyć, bo nie mają butów, a jest listopad. Oficerowie też się wściekali, że nie ma co jeść, a tymczasem muszą urządzać Tydzień Partyjny w rocznicę rewolucji.

Do Moskwy jednak docierały depesze o zupełnie innej treści: morale armii jest doskonałe, a miejscowa ludność euforycznie wita wkraczających bolszewików.

- Gdyby Lenin, Trocki i Stalin byli polskimi szpiegami, nie byliby w stanie przekazać tylu informacji - twierdzi dr Grzegorz Nowik, autor książki o roli polskich kryptologów w wojnie roku 1920. Dowody na złamanie sowieckich kodów odnalazł w Centralnym Archiwum Wojskowym wśród dokumentów polskiego wywiadu. Wcześniej przez wiele lat leżały one w nierozpakowanych workach w tajnych archiwach MSW. Złamane sowieckie klucze i kilka tysięcy sowieckich depesz!

Wynika z nich, że już we wrześniu 1919 roku matematyk i lingwista por. Jan Kowalewski złamał szyfry XII Armii Rosyjskiej. Dzięki temu polskie dowództwo wiedziało, że Sowieci, zgłaszając propozycje pokojowe w styczniu 1920 r., jednocześnie przygotowywali armię do uderzenia na Polskę.

- Bez tego sukcesu nasi kryptografowie nie złamaliby Enigmy - uważa dr Nowik. Nauczycielami speców od niemieckich kodów byli ich starsi koledzy, cisi bohaterowie wojny 1920 rok

http://serwisy.gazeta.pl/metroon/1,0,2855976.html?ustawEnergis=1

Wto 03 Sty, 2006 22:25

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli już autor chce być konsekwentny to niech poda że "cud nad WIsłą" to hasło wymyślone przez endecję lub samych ROsjan w celu pomniejszenia zasług WP.
TO nie był żaden cud tylko doskonale przygotowana i obmyślona operacja wojskowa.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 03 Sty, 2006 23:32

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też to kiedyś czytałem, może trochę Polacy przechwycili a reszta to raczej wymysł. No ale to nasi kryptolodzy rozszyfrowali Enigme więc w tym jestesmy dobrzy Uśmiech

Sro 04 Sty, 2006 21:49

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiadomosc o tym, iz nie bylo "cudu nad Wisla" pojawia sie w naszych mediach w miare regularnie co pare lat, tylko powody bywaja rozne. Najoryginalniejszy, z tych ktore slyszalem, polegal na tym, ze Marszalek Tuchaczewski tak naprawde byl polskim agentem i celowo sabotowal operacje Uśmiech

Czw 19 Sty, 2006 18:58

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba sie zastanowic co znaczy cud nad Wisla?? Zgadzam sie Bitwa byla swietnie przemyslana a do tego Polakom bardzo pomogla sama Armia Czerwona ( wlasciwie to Jozef Stalin!). Po Pierwsze Czy sama nazwa cud nad Wisla nie ulatwia identyfikacji? (tak jak odsiecz Wiednia). Po drugie zlamanie kodow Armii Czerwonej, caly plan polskiej kontrrofensywy (obojetnie czy autorem byl Pilsudski czy Rozwadowski,) oraz konflikt wewnątrz Armii Czerwonej czy to nie wystarczy na "cud"?
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 06 Lut, 2006 20:09

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wystarczy tu cudem było nagromadzenie wszystkich tych czynników w jeden dzień araz cudem samym w sobie było rozszyfrowanie depesz

Czw 16 Lut, 2006 19:16

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

franekh napisał:
obojetnie czy autorem byl Pilsudski czy Rozwadowski

Jak to obojetnie? Mówienie, ze autorem planu bitwy był Piłsudski, jest zwykłym kłamstwem. On go tylko zaaprobowal. A to, ze sanacja zrobiła potem z niego Bóg wie jakiego bohatera i autora planu, to inna sprawa. Niestety, za rzadów kaczek mit Piłsudskiego bedzie trwać nadal. A z drugiej strony to jakieś kuriozum, ze dla "prawicy" (bo jak PiSSS jest prawica, to ja jestem kosmitą) idolem jest socjalista z PPS Bardzo szczęśliwy Witamy w Polsce.
Pozdrawiam!

Pią 17 Lut, 2006 12:56

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zależy na co patrzysz:
społecznie PiS jest prawicą i to mocno katolicką
gospodarczo - mocna lewica

To tak jak z Piłsudskim - niby socjalista ale ważne że Rosjan lał...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 17 Lut, 2006 14:40

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
W sumie masz racje, Piss to w sumie partia nijaka, zreszta jak wszystkie polskie partie. Niby Polska solidarna, a Gilowska w rządzie, niby słuchaja Rydzyka, a Żyd Dorn jest jednym z ważniejszych ministrów (czy Ojciec Dyrektor o tym wie Question Wink ). I to Opus Dei...sekta w rządzie nie jest niczym dobrym.
Prawdziwa prawica Polska umarła razem z ND. Teraz powstaja jakieś pogrobowe potworki w stylu LPR czy niby reaktywowanego ONRu(grupa nazistów-żenada, w ogóle nie kumaja o co chodziło w ONR). I najgorsze jest to, ze zwykły człowiek utożsamia prawicę z Giertychsztajnem...brrrr Evil or Very Mad
Pozdrawiam!

Pią 17 Lut, 2006 17:04

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IT- jak mawiał Dziadek: "wysiadłem z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość" Bardzo szczęśliwy
lub jak powiedział ktoś inny: "Kto za młodu nie był lewicowcem, ten na starość bezie świnią"

Piotrek- myślałem że jesteś po prostu młody nawiedzony, ale po tej wypowiedzi żal mi cię.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 17 Lut, 2006 19:14

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam!
To miło, ze przejawiasz troske o móją kondycję psychiczną, ale mozesz byc pewny, ze czuje sie swietnie i doskonale sobie radzę Wink to nie ja wyznaje ideologię, która sie skompromitowała na całej linii i która cały czas ponosi porażki Wink Jeżeli to maja byc Twoje argumenty w dyskusji, to ja odpadam Twisted Evil
P.S. znam mnóstwo ludzi, którzy za młodu nie byli lewicowcami, a sa porzadnymi ludźmi. To tak na marginesie. To, ze Ty i inny z tego forum (w sumie 2 osoby, które to forum zdominowały i nie pozwalają innym na głoszenie własnych pogladów) nie podzielacie takich czy innych racji, nie oznacza, ze macie monopol na prawdę. A takie odnoszę wrazenie po niektórych waszych wypowiedziach w stylu: "Żal mi Cię".

Pią 17 Lut, 2006 19:48

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MAsz na myśli pewnego marynarza Bardzo szczęśliwy Nie wiem czy zdominowaliśmy forum, po prostu inni nie chcą z tobą polemizować. w poście "Łupaszko" jak gadasz z sensem to można podyskutować- nie musimy się zgadzać. Ale tematy z stylu tego pana nawiskiem Brak czy Niedoróbka... aha Bubel, który w kazdym szuka Żyda mnie osłabiają. Wybacz żyję 30 wiosen i jeszcze na własne oczy żadnego Żyda nie widziałem. Nie wiem może im po prostu w spodnie nie zaglądam czy co? Bardzo szczęśliwy
PS
Przyznam ci się do czegoś. Nigdy nie byłem zwolennikiem PRL-u, byłem natomiast "lewy" w poglądach. Nigdy nie wziąłem udziału w pochodzie 1-majowym (dwa razy obniżyli mi za to sprawowanie, potem im przeszło).

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 17 Lut, 2006 22:05

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam!
Maxikasek bo nie zrozumiałes mojego postu po prostu. Ja z panem pokroju Bubla czy innego niedoroba nie mam nic wspólnego, a w powyższym poście tekst o Żydzie-Dornie był użyty w kontekście ironicznym Wink Po prostu obserwuja pewna niespójnośc w łonie kaczkowej partyji.
Lewicowe poglady nie oznaczają automatycznie sentymentu do PRLu, choć często sie to zdarza(np. u pewnej, skadinad bardzo sypmatycznej, pani doktor z Instytutu Stosunków Międzynaropdowych UMK, która raczyła nas opowieściami, jak to w PRLu było fajnie, chociaz sama jest zadeklarowana "demoliberałką" Bardzo szczęśliwy ).
Pozdrawiam!

Pią 17 Lut, 2006 22:16

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aluzje:
Cytat:
inny z tego forum

i wskazanie:
Cytat:
MAsz na myśli pewnego marynarza


więc proszę pokazać gdzie:
Cytat:
nie pozwalają innym na głoszenie własnych pogladów

Cytat:
niektórych waszych wypowiedziach w stylu: "Żal mi Cię"


Miej odwagę walczyć z otwartą przyłbicą i nie uogólniaj.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 17 Lut, 2006 22:54

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Ijon nie chdzi mi o teksty w stylu: "nie pisz, bo jestes głupi i się nie znasz, a my wiemy lepiej", bo tak naszczęście nie ma Wink Ale ogólny klimat jest taki, ze raczej lepiej nie wychylac się z poglądami, które nie pasuja do "tych panujacych tutaj", czyli mówiąc wprost-lewicowych. A ja jestem niepokorna dusza i nie wstydzę sie swoich pogladów. Moze swoja wiedza nie dorównuje wielu z Was, ale nie oznacza to, że zawse musicie miec rację. A takie wrazenie czasami odnoszę (chocby z Twojej ciekawej dyskusji z Nemo). Ot i tyle co miałem do powiedzenia w tej sprawie 8)
Pozdrawiam!

Pią 17 Lut, 2006 23:00

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IT to nie ciebie miałem na myśłi. Po prostu z innym marynarzem L'Aquilla (czy jakoś tak) razem polemizujemy z piotrkiem w poście "Łupaszko". Więc zrozumiałem że pije do niego Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 17 Lut, 2006 23:01

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

o? to muszę zajrzeć na tego Łupaszkę bo L'Aquillę miałem dotąd za całekim spokojnego dyskutanta...

Cytat:
ciekawej dyskusji z Nemo

szkoda że zniknął...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 18 Lut, 2006 13:15

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Alez ja jestem spokojny Wink Wzbudzam sie jedynie, jak ktos pisze o "czerwonej zarazie" i takie tam... Wink

No, ale niech no tylko zostane "zelaznym oficerem" ...... WinkWink

Btw. Zauwazyliscie, ze marynarska brac jest w duzej mierze lewicujaca ? (Poza np. Carthonem ...Wink)

Pozdrawiam

Pon 20 Lut, 2006 12:05

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to przez ten brak kobiet na pokładzie Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 20 Lut, 2006 13:34

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwole sobie w tym miejscu na cytat z Churchila, o brytyjskiej MW (niby bez zwiazku, ale jakos tak mi sie skojarzyl ) WinkWinkWink

"RUM, SODOMY AND LASH", czyli dla tych co nie abla "RUM, SODOMIA I BICZOWANIE" (w dowolnym tlumaczeniu) Wink

Pozdrawiam

Pon 20 Lut, 2006 13:48

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotrek napisał:
franekh napisał:
obojetnie czy autorem byl Pilsudski czy Rozwadowski


No coz moim zdaniem rola wodza polega tez na tym ze wybiera najlepszy mozliwy plan! I tu jest rola Pilsudskiego, wybral plan Rozwadowskiego. Chodzilo mi jedynie o sam fakt czy byl cud czy nie!! Bo taki temat mial post
Ale teraz to juz tylko polityka....

Jeszce jedno patronem polskiej prawicy...za taka uwazam LPR (choc tez juz socjalny:)) a nie socjalny PiS jest Dmowski (przynajmniej tak deklarowali liderzy)

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pon 20 Lut, 2006 23:02

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No coz moim zdaniem rola wodza polega tez na tym ze wybiera najlepszy mozliwy plan! I tu jest rola Pilsudskiego, wybral plan Rozwadowskiego.


Rozwadowski był szefem sztabu - więc to naturalne że to on opracował plan a nie kucharz. Wink

Cytat:
Chodzilo mi jedynie o sam fakt czy byl cud czy nie!! Bo taki temat mial post

Zszokowany Znaczy że co? Czy pojawiła się Matka Boska i pociski rosyjskie zaczęły skręcać? Czy jak w MAtrixie zatrzymywały się w powietrzu?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 21 Lut, 2006 21:48

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
Cytat:
\ Rozwadowski był szefem sztabu - więc to naturalne że to on opracował plan a nie kucharz. Wink


Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, przeciez nie napisalem ze autorem byl kucharz a nie Rozwadowski Wink


Cytat:
Zszokowany Znaczy że co? Czy pojawiła się Matka Boska i pociski rosyjskie zaczęły skręcać? Czy jak w MAtrixie zatrzymywały się w powietrzu?


Przeczytaj wczesniejsze posty bo nie chce mi sie pisac

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sro 22 Lut, 2006 12:57

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nie chce mi sie pisac

to co robisz na forum? Twisted Evil

Ja nie rozumiem waszej definicji CUDU.
Maxikasek, chyba, napisał:
Cytat:
TO nie był żaden cud tylko doskonale przygotowana i obmyślona operacja wojskowa.

i ja mam tylko zastrzeżenia co do tego "doskonale" - po prostu dostrzeżono okazję, posłuzono się materialami wywiadu radiowego i .... naprzód!
a CUD ?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 22 Lut, 2006 13:39

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a co rozumiesz przez "doskonale"- uderzyć "na pałę" i przypadkiem wygrać czy przewidzieć jeszcze przed rozpoczęciem wojny Bardzo szczęśliwy

Sro 22 Lut, 2006 16:46

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.