| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem w szoku

przez przepadek szukajac miejsc walk AK znalazlem takie forum:http://www.werchowyna.nazwa.pl/index.php?co=forum/forumtekst.php&id=177&temat=zbrodnie%20polskie%20na%20Pog%C3%B3rzu%20Przemyskim jestem w szoku bo nieraz słuchalem wypowiedzi starszych ludzi na temat ukrainców mieszkających obok nich latami a w owym czasie przyjść z siekierą . Crying or Very sad a tu Polska stronka (zdjęcie dzieci ,to nie nalerzało do żadkości) http://www.kki.com.pl/piojar/polemiki/rubiez/ss/ss.html

Pią 30 Gru, 2005 23:22

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Fullcaffe! Nie dawaj się tak podpuszczać! Wyrwany z kontekstu fragment książki autorstwa Grzegorza Motyki (z IPN-u) nie jest żadnym dowodem na to, że takie zdarzenie (to konkretne) miało miejsce. Twisted Evil
Pozdrawiam
wars98

Pią 30 Gru, 2005 23:53

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a ja zmierzam sie tam zajerestrować i podyskutować z tymi nacjonalistami ukraiskimi Evil or Very Mad dlaczego? Bo pochodze z zamojszczyzny i te wydarzenia nie sa mi obce Evil or Very Mad pozdrawiam

Pią 30 Gru, 2005 23:56

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
I bardzo dobrze! Razz Moja rodzina została wygnana z Kresów (Lwowskie), więc doskonale Ciebie rozumiem. Powodzenia! I daj znać!
Pozdrawiam
wars98

Sob 31 Gru, 2005 0:05

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

fullcaffe - hm .... ale o co dokładnie Ci chodzi ?

bo nie strybiłem

Sob 31 Gru, 2005 1:04

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

masz 1 link do ich forum ,mniej wiencej chodzi im jak to żli polacy ich mordowali . żeby im odpowiedzieć musiałem troche ochlonąć bo poleciałby same wyzwiska.pozdrawiam

Sob 31 Gru, 2005 1:27

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hm... nie trybie,

ale SS-Galicien i Huta Pieniacka, to daje do myślenia,
pozostałe działania UPA , również

i faktem jest że z wyjątkiem SS-Galicien (których od „sprawiedliwości” uratował gen. Anders) pozostałe wschodnie jednostki ochotnicze wydano Rosjanom , co nie wzbudza mojej litości czy czegoś tam , bo to swołocz,

natomiast w zachowanie Brytyjczyków nie bardzo wierzę,

więc całki czas nie trybie , co tu jest takie szokujące ?

Sob 31 Gru, 2005 1:38

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

własnie dlamnie bo w mojej rodzinie żyje to do dzis jak ukraincy mordowalinawet małe dzieci ,nie mówiąc co robili z kobietami na poządku dzięnym ,ich duchowni namawiali do rąbania polaków a tam na tym forum gostek mówi że to my a oni sie bronili

Sob 31 Gru, 2005 1:42

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hm... teraz wiem


wystarczy przejrzeć dane statystyczne i wyjdzie szydło,

UPA to organizacja ludobójcza i nic ich nie usprawiedliwi , i czystki etniczne na wileńszczyźnie - ech brak słów,

Sob 31 Gru, 2005 1:49

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wiem ale to jest przykre jak odwracają kota ogonem na innej stronie znalazłem że chcą swietymi zrobić 2 duchownych którzy współpracowali z ss i w cerkwiach namawiali by polaków mordowali (jeden to duchowny z Czartowca a 2 nie pamiętam 0 dlamnie jest to chore i przykre zarazem.pozdrawiam

Sob 31 Gru, 2005 1:54

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to jest jeden z postów ,dla mnie jest obrzrzajacy: Hej, mnie to wszystko co tu wypisujecie "towazysze" nie dotyczy / bogu dzieki. Chce tylko zauwazyc ze RP w dwudziestoleciumiedzywojennym (sorry, germanizm) byla nazywana "bekartem narodow / bekartem europy" poniewaz na konferencji pokojowej w Paryzu (1918 rok) dostala pozwolenie na tymczasowa(!!!!!!!) okupacje (!!!!!!!!!!) Powiatu Ruskiego (Ziemie: Przemyska, Sanocka, Lubelska, Lwowska i Halicka) / niestety tymczasowa okupacja zamienila sie w "postijna" + polonizacje itd. No coz, dla postronnego "czytacza" wszystko sprowadza sie do ustalenia gdzie prawda historyczna? Kto byl w tym wszystkim zla strona, strona prowokujaca pozniejsze tragedie i nieszczescia. Stwierdzam ze RP ponosi calkowita odpowiedzialnosc za to wszystko co sie tam wydazylo. W konkluzji chce rowniez zwrocic Wasza uwage na dzisiejsze poczynania polskich wladz, kosciola itd. Z mojej perspektywy (nie polskiej / bogu dzieki) Kraj nad Wisla to smieszny kraj pelen zaklamanej historji i samozaprzeczen.

Autor: dr. sumienie- gość

Sob 31 Gru, 2005 2:10

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Och ludzie,
obejrzałem to żałosne forum, do którego link podał fullcaffe i nie wiem, co o tym mysleć. Tam, gdzie emocje mają pierwszeństwo nad faktami, to JA sie nie wypowiadam.
Natomiast zupełnie nie rozumiem fullcaffe, po co podałeś drugi link. Jest to odesłanie do s(t)ron, które na mego kompa nawet nie wchodzą. Być może Ciebie nie drażni jednostronne (bo tylko polskie) spojrzenie na konflikt pomiędzy Polakami i Ukraińcami na Kresach i reperkusje tego do dzisiaj. Ale mnie jak najbardziej. A wszystkim polecam wejście na stronę główną i stąd na "polecane strony". Życzę przyjemnego żygania, no chyba, że ktoś to lubi. Jest nawet taka jednostka chorobowa.
Z poglądami można dyskutować, chociaż mnie się już nie chce - za stary jestem. Ale z faktami - NIE. Jeżeli natomiast komuś nie wystarczją fakty, to tym gorzej dla niego. Dlatego dyskusja powinna być na fakty, a nie na interpretacje, bo tu NIGDY do porozumienia nie dojdziemy.
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Sob 31 Gru, 2005 15:12

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stary Wirusie dla mnie jest to przykre, bo znam te fakty bardziej z opowiadań ludzi niż z książek,pozdrawiam

Sob 31 Gru, 2005 15:44

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ukraińcy nigdy nie lubieli Polaków bo przez jakiś czas naszej historii przed i po rozbiorach byli częścią naszej ojczyzny a nie swojej tak jak my potem u Niemców. Nie chce porównywać Polskich Dywizji np. z Waffen SS no ale tu okupacja i tu Zniesmaczony

Sob 31 Gru, 2005 16:40

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

L&M rozumiem że to byla wojna, ale czy to naprawde my ich a oni się tylko bronili? pozdrawiam

Sob 31 Gru, 2005 16:44

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Śmierć pod czerwono-czarną flagą UPA
Klęska wojsk Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w wojnie z Polską w 1919 r. była jedną z przyczyn narodzin ukraińskiego nacjonalizmu, który w wyniku różnorakich uwarunkowań i przemian przyjął ostatecznie formę ukraińskiego modelu faszyzmu (jedynie w detalach różniącego się od hitleryzmu), stanowiącego rodzaj biblii ukraińskiego, integralnego nacjonalizmu. Program Dmytro Doncowa, czołowego ideologa ukraińskiego, niewiele odbiega w treści od programu Adolfa Hitlera zawartego w Mein Kampf. Identyczne są w owych programach treści o krwi i rasie, o nadrzędnych wartościach nacjonalizmu ukraińskiego, o nadrzędnej w stosunku do innych narodów jego roli, funkcji i przeznaczeniu. Zarówno Hitler, jak i Doncow zalecają wojny i bezlitosne traktowanie pokonanych narodów . Hitler głosił program utworzenia Tysiącletniej Rzeszy Niemieckiego Imperium. Doncow, a w ślad za nim kierownictwo Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), głosił program utworzenia Imperium Ukraińskiego, w skład którego miałyby zostać włączone, przy użyciu siły, ziemie polskie aż w pobliże Krakowa, słowackie, wschodnie obszary Węgier i Rumunii, a na wschodzie aż do granic Kazachstanu.

to fragment , dr Jacek Wilczur pisze o tym
zapraszam to wiele wyjaśnia
http://www.ioh.pl/artykuly.php?Wypisz=71

Sob 31 Gru, 2005 18:45

Powrót do góry
fullcaffe
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to wiele wyjaśnia,dlaczego szukają korzeni wGalicji.pozdrawiam

Sob 31 Gru, 2005 18:51

Powrót do góry
Jaksa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 17
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szponiasty cytował:
Cytat:
Klęska wojsk Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej w wojnie z Polską w 1919 r. była jedną z przyczyn narodzin ukraińskiego nacjonalizmu

Niezupełnie. Bo niby skąd się wzięła ta republika oraz Ukraińska RL? Klęska wojsk ZURL z Polską niczego jeszcze nie przesądzała, była przecież URL, która przestała istnieć dopiero w 1921r.
Nasi zaborcy musieli sobie jakoś poradzić z niepodległościowymi zapędami Polaków. Najlepiej zrobili to Austriacy- niby wolność, strzelcy itd. Jednocześnie trzymali na wszystkim rękę. Żeby Polacy nie skakali, potrzebna była przeciwwaga. A że jej nie było, to ją stworzono. Wytłumaczono Ukraińcom, że są zupełnie odrębnym narodem, o czym dotąd nie wiedzieli, i że za wszystkie ich krzywdy rzeczywiste i wymyślone winni są Polacy. Dziel i rządź...

Pon 02 Sty, 2006 0:30

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie,
o co te spory, a właściwie przedstawianie własnego "widzimisia". Zastanówcie się, z którym sąsiadem Polska niemiałą konfliktów politycznych, etnicznych, goospodarczych, a co najważniejsze - terytorialnych. Ale po kolei:
Rosja - wiadomo,

Litwa - 1920 r. i "bunt" gen. Żeligowskiego - a tak przy okazji, kiedys słuchałem archiwalnej audycji radiowej, w której generał mówił mniej więcej tak: "Piłsudski kazał, tak ja i zbuntował się". A niektórzy Liwini uważają, że nie tylko Suwałki, ale i Białystok należy do Litwy.

Białoruś - nacjonaliści uważają się za spadkobierców Wielkiego Ksi ąstwa Litewskiego i co za tym idzie roszczą sobie pretensje do ziem byłego Księstwa - wszystkich!!

Ukraina - czyli przedmiot naszego sporu, według ich nacjonalistów Zakierzonia (czyli kraj za linią Curzona, patrząc z ich strony) też jest ich ze względów etnicznych i historycznych (?).

Słowacja - hmm kilka gmin w Tatrach i na Podhalu, które chcieli przyłączyć w 1939 r. (zobaczcie w OH)

Czechy - Śląsk Cieszyński i część Dolnego Śląska (zobaczcie w OH)

Niemcy -hohoho!

Węgry - przez kilka miesięcy mieliśmy wspólną granicę i chyba nic nie zdążyło nabrzmieć Bardzo szczęśliwy

Rumunia - przez 20 lat Międzywojnia spokój, a teraz są daleko.

To tylko najbardziej oczywiste przykłady, żeby zilustrować tezę (ale się wymądrzam), że naparzamy się tylko z sąsiadami. Nawet Turcy, Tatarzy, Szwedzi czy inni, z którymi prowadziliśmy spory i wojny byli w tym czasie naszymi sąsiadami.
Można więc kochać się na odległość, ale z bliska - to jak Kargule i Pawlaki. Ale dopiero gdy te spory i konflikty stają się elementem polityki, to zaczyna być niebezpiecznie. Bo polityka potrafi zohydzić wszystko!
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Czw 05 Sty, 2006 12:41

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z ciekawością przeczytałem wszystkie posty. Jeśli chodzi o konflikty polsko - ukraińskie to nie jest domena tylko współczesności. Przecież powstania kozackie to też te same zagadnienia. Nie ma w tych walkach czarnego i białego i po jednej i po drugiej stronie było barbarzyństwo i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie można zapominać, że Polacy też mieli elementy, które poddawały się presji Niemców i mordowali swoich sąsiadów (pogromy żydowskie). A swoją deogą Niemcy bardzo chętnie w swoich zbrodniach posługiwali się innymi narodowościami, podpuszczając jednych na drugich.

Czw 30 Mar, 2006 22:06

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstania kozackie nie maja nic wspólego z Ukraińcami, bo Kozacy to była mieszanka Rusinów,Polaków,Szkotów,Turków,Tatarów i nie bylo tam haseł narodowych
Poczytaj książkę Natalii Jakowenko o historii Ukrainy.
Pozdrawiam!

Pią 31 Mar, 2006 9:58

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kozacy to nie naród tylko wspólnota społeczna czy jak tam to się zwie. Kozakiem może być nawet murzyn czy indianin Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 31 Mar, 2006 13:13

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie polecam Nagielskiego i Maciszewskiego, oraz Orłowa. Jeśli nie było tam haseł narodowych, to nie wiem skąd wyprawy na Lachów.

Pią 31 Mar, 2006 18:02

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powstania kozackie były antypolskie,antyklerykalne, ale przede wszystkim antysemickie. żydzi byli zarzadcami szlacheckich folwarkó, i to oni bezposrednio cisnęli chłopów. Dlatego byli tak znienawidzeni.
Pojawiły sie hasła autonomiczne, co na dodatek podsyciły postanowienia ugody w Białej Cerkwii i późniejsze.
Po śmierci Chmielnickiego władzę przejał propolski Wychowski, ktry postulował utworzenie 3 członu RO Obojga Narodów, ale na zasadzie autonomii, a nie niepodległosci
Nowoczesny naród ukraiński, tak samo jak białoruski, wykształcił sie pod koniec XIX i na poczatku XXw. Oba narody nazywa sie "plebejskimi" lub "ahistorycznymi", gdyż powstały na innych zasadach, w oparciu o inne warstwy i w innych warunkach niz to miało miejsce w przypadku inszych nacji.
tak więc, jak pisał maxikasek, Kozacy byli wsrtwa społeczną, a nie żanym narodem, i ich powstanie z hasłami narodowymi nie miało nic wspólnego. Chodziło o wpisanie w rejestr, zwolnienie z panszczyzny, uszlachcenie i zniesienie zakazu wypadów na Turcję, ale nie o powstanie suwerennej Ukrainy Wink
Pozdrawiam!

Pią 31 Mar, 2006 21:37

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się w 100% Piotrek. Jeśli więc mówimy o konflikcie polsko - ukraińskim w XX wieku mówimy w zasadzie o powstaniu narodu który tylko w świetle historiografii polskiej "uzurpował" sobie prawo do władzy na tym terenie. Bo jeśli dalej iść tym tokiem myślenia to narodu ukraińskiego nie ma, jako takiego. Ale nie można zapominać że na tym terenie to my byliśmy obcy gdyż Ukraińcy jako tacy żyli tam od wieków. A jeśli chodzi o kozatczyznę to nasuwa się tu analogia do Stanów Zjednoczonych, a nikt nie mówi że narodu amerykańskiego nie ma. Uśmiech
Pozdrawiam

Pią 31 Mar, 2006 22:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.