| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Centurion Sarpedon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Troja
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna Trojanska - Czy Helena dotarła do Troi?

Nurtuje mnie pytanie czy to prawda, że w troi nie było Heleny, tylko stworzona przez bogów z mgły i powietrza zjawa?
Są 2 historie. Pierwsza:
Podobno Parys nim dotarł do Troi zatrzymał sie w Egipcie. Znajdowała sie tam swiatynia Heraklesa. Jest tam taki zwyczaj, że gdy jakis niewolnik wejdzie do swiatyni i wyparzy sobie święte znaki na skórze, to nikt juz nie moze go wziażć z powrotem do niewoli, za to odda sie bogu. Niewolnicy Aleksandra - Priama dowiadując się o tej światyni i panujacych w niej obyczajach odrazu pobiegli do niej i oddali sie bogu. Następnie poszli do faraona Egiptu i zaczęli skarzyć sie na syna Priama opowiadając też o porwaniu Heleny i zdobyciu skarbów Menelaosa. Władca Egiptu zarządził, że Helenę i skarby zatrzyma, ale Parysa i jego załoge puści wolno. Skarby i żonę Menelaosa odda, gdy przybędzie do niego własnie król Sparty - Menelaos. Aleksander szczesliwie wrócił do Troi, aż rozpętała sie wojna o stworzoną przez bogów zjawę Heleny.
Podaje drugą (Homerowską):
„Kiedy pytałem kapłanów, czy opowiadanie Hellenów o czynach pod Ilion jest czczą gadaniną, czy też nie, oświadczyli co następuje, twierdząc, że wiedzą o tym z wywiadu z samym Menelaosem. Mianowicie po porwaniu Helny przybyło do ziemi Teukrów liczne wojsko Hellenów, aby nieść pomoc Menelaosowi. [...] Teukrowie odpowiedzieli im wtedy to, co i potem stale twierdzili pod przysięgą i bez przysięgi, że nie mają Heleny ani skarbów, o które się Menelaos upomina, lecz że są one wszystkie w Egipcie [...]. Hellenowie, sądząc, że Trojanie z nich drwią, zaczęli wtedy miasto oblegać, aż je zdobyli. Kiedy jednak po wzięciu warowni nie znaleźli tam Heleny, lecz usłyszeli to samo co przedtem opowiadanie, wysłali samego Menelaosa do Proteusa. Kiedy więc Menelaos przybył do Egiptu i popłynął w górę do Memfis, przedstawił tam prawdziwy stan rzeczy, otrzymał wielkie podarki gościnne i Heleną nieukrzywdzoną odebrał, a prócz tego jeszcze wszystkie swoje skarby. "
Cytat:
Która wam bardziej przypada do gustu?
Ta pierwsza, w której Achajowie i Trojanie walczą o zjawę, czy ta druga, w której walczą o nic.

POZDRAWIAM

Cytat:

_________________
Wiem, że nic nie wiem - Sokrates

Nie 25 Gru, 2005 18:00

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najpierw trzeba w ogóle ustalić czy istniała Helena Uśmiech , a co do tych wersji to nie są zbyt realne, aby pytać czy sądzę, iż jakaś jest prawdziwa ; )
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sob 04 Mar, 2006 16:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.