| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Refleksja po zwiedzeniu terenu podobozu "Lärche" AL "Riese"

W ostatnią sobotę (27 sierpnia) odbyłem samotną wyprawę szlakiem "Riese" w Górach Sowich. Odwiedziłem także tereny trzech podobozów AL "Riese" (filii obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia), których więźniowie budowali kompleksy "Soboń" i "Włodarz".
Podczas wędrówki po terenie podobozu "Lärche" pod szczytem góry Soboń natknąłem się niespodziewanie na dołek. Dołek był ewidentnie po poszukiwaczu chodzącym z wykrywaczem metalu. Obok leżał fragment ceramicznego naczynia, który zapewne pochodził z tegoż dołka. Naszła mnie smutna refleksja. Wiele razy słyszałem o eksploratorach, którzy rozkopywali mogiły żołnierzy z I i II wojny światowej, zabierając "fanty" (bagnety, klamry od pasów, guziki etc.) i zostawiając na wierzchu kości, które odarli z majestatu śmierci. Nie słyszałem natomiast, by ktoś kopał na terenie byłych obozów koncentracyjnych, ich filii bądź podobozów czy komand roboczych - poza oficjalnymi wykopaliskami prowadzonymi przez placówki muzealne
(np.
http://www.gross-rosen.eu/prace-archeologiczne-prowadzone-w-i-kwartale-2011-r/
http://www.gross-rosen.eu/prace-archeologiczne-prowadzone-w-ii-kwartale-2011/).

Myślałem, że hieny cmentarne (bo poszukiwaczami trudno ich nazwać) mają jeszcze czasem jakieś hamulce moralne. Po obejrzeniu efektu działalności jednego z nich moje złudzenia rozwiały się...

Nie jestem mściwy, nie życzę nikomu źle, ale mam nadzieję, że pewnego dnia, gdy ten, który kopał na terenie podobozu "Lärche" będzie już od dawna sam spoczywał w ziemi, jego grób rozkopie "kolega po fachu", ograbi go z tego, co było w trumnie i zostawi kości na wierzchu, wyrażając tym samym ideę solidarności hien cmentarnych. Mam też nadzieję, że w piekle jest specjalny sektor dla takich ludzi.
Nie liczę już na sprawiedliwość tu na ziemi...


PS Relacja z wzmiankowanej wyprawy wraz ze zdjęciami rezultatów działalności "odkrywcy" jest dostępna pod linkiem http://forum.sudety.it/viewtopic.php?t=2863

Pon 29 Sie, 2011 9:03

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Tobą, że to co robią pseudoeksploratorzy jest podłe i w pełni rozumię Twoją "złość" proszę jednak na przyszłość nie pisz tego typu wypowiedzi, gdyż godzi to w Reg. Forum, a dokładniej w zakaz pisania posótw nienawistynych. Lepiej podejść do sprawy po ostudzeniu emocji.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 30 Sie, 2011 8:14

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
Zgadzam się z Tobą, że to co robią pseudoeksploratorzy jest podłe i w pełni rozumię Twoją "złość" proszę jednak na przyszłość nie pisz tego typu wypowiedzi, gdyż godzi to w Reg. Forum, a dokładniej w zakaz pisania posótw nienawistynych. Lepiej podejść do sprawy po ostudzeniu emocji.

Napisałem po tym, jak emocje już dawno opadły (bo wtedy - w sobotę - nie było słów, którymi mógłbym opisać moje myśli), natomiast chciałbym spytać, co to jest "posótw nienawistynych"? Wink

Wto 30 Sie, 2011 12:22

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyrażający negatywny stosunek wobec danej kategorii osób lub zachowań Uśmiech
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sro 31 Sie, 2011 9:21

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję - odtąd ów skrót myślowy będę stosował sam Mr. Green

Sro 31 Sie, 2011 10:09

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris sorki ze zwroce Ci uwage ale takiej "nienawisci" to nam potrzeba,trzeba tepic wszelkie przejawy dzialalnosci tego typu hien,czy lupiezcow stanowisk archeo....

Ta nienawisc jest jak najbardziej pozytywna i dobrze ze kolega zwraca uwage na takie zachowania,mlodzi "kopacze" pojda, zobacza dolki i...beda kopac obok....bo inni tak robia!

Trzeba edukowac pietnujac.

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Sob 03 Wrz, 2011 14:08

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom;

Cytat:
Trzeba edukowac pietnujac.



Zachowanie młodych eksploratorów jest w większości przypadków naganne. Kupić byle jaki wykrywacz, to pestka. Rozkopać grób idąc za sygnałem, to średni wysiłek. Szkoda że status hieny jaki otrzymuje się post factum, nikogo już nie przeraża.

Sob 03 Wrz, 2011 14:19

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:



Kupić byle jaki wykrywacz, to pestka.


I tu jest jeden z glownych problemow-zbyt latwa dostepnosc .

Ilez to razy zgadywalismy sie na polu z tubylcami ktorzy kupili sobie sprzet liczac na latwy zarobek...

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Nie 04 Wrz, 2011 13:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.