| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jzk doberman szedł do Wojska

ROZPORZĄDZENIE

o obowiązkowym zgłoszeniu przedmiotów, mogących służyć do celów łączności wojsk.

§ 1. Na podstawie art. 2, 5 i 16 Ustawy z dnia 11 kwietnia 1919 o rzeczowych świadczeniach wojennych (Dz. Pr. Nr 32 poz. 264), art. 3 i 7 wykonawczego do rzeczonej Ustawy rozporządzenia Ministrów Spraw Wojskowych i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 maja 1919 (Monitor Polski Nr 100 i 101) i rozporządzenia tychże Ministrów z dnia 29 kwietnia 1919 w sprawie wprowadzenia obowiązku świadczeń wojennych (monitor Polski Nr 98) zarządza się przymusowe zgłaszanie wyszczególnionych w §§ 2 i 3 przedmiotów, będących w posiadaniu wszelkich osób fizycznych i prawnych, stowarzyszeń, związków i instytucji, z wyjątkiem urzędów państwowych.

§ 2. Zgłoszeniu podlegają:
1) aparaty i urządzenia telegraficzne Morsego, Hughesa, Siemens i inne, oraz przybory i części składowe do nich,
2) aparaty i urządzenia telefoniczne wszelkich typów, oraz przybory i części składowe do nich,
3) aparaty i urządzenia radiotelegraficzne, oraz przybory i części składowe do nich,
4) przewody i kable miedziane, izolowane i nieizolowane, drut żelazny, cynkowany i krzemobronzowy o średnicach 1 do 6 mm,
5) izolatory porcelanowe, telegraficzne i telefoniczne typu Nr 1, 2, 3,
6) materiały izolacyjne: ebonit, kauczuk, gutaperka, mika, szellak, kalafonja, tektura prasowana (preszpan) i t.p. Oraz taśma izolacyjna wszelkich gatunków,
7) ogniwa suche i mokre wszelkich rodzai i wielkości,
8) materiały do wyrobu ogniw, salmiak, siarczan miedzi, kwas siarkowy, siarczan magnezu,węgle retortowe, prasowane i t.p.

§ 3. Poza tym zgłoszeniu podlegają psy ras następujących:
1) niemieckie psy owczarskie,
2) syberyjskie psy owczarskie,
3) Dobermany,
4) Airodale,
5) Terriers,
6) Rottwieler,
oraz gołębie pocztowe.

§ 4. Osoby, w których posiadaniu znajdują się wskazane przedmioty, winny najpóźniej do dnia 30 listopada r. b. złożyć do władz administracyjnych I instancji (art. III Ust. 1 i 2 rozporządzenia z dnia 1 maja r. b.) deklaracje piśmienne zawierające szczegółowe i ścisłe dane co do rodzaju, ilości i miejsca znajdowania się tych przedmiotów, oraz imię i nazwisko właściciela.

§ 5. Obowiązek zgłoszenia aparatów i urządzeń telefonicznych stanowiących własność przedsiębiorców, a znajdujących się w lokalu abonentów, ciąży na przedsiębiorcach.

§ 6. Ministerstwo Spraw Wojskowych może nakazać składanie władzom wskazanym w § 4 dodatkowych deklaracji o wszelkich zmianach, jakie zaszły po złożeniu deklaracji pierwotnych (§ 4) co do zawartych w nich danych, czy to wskutek przeniesienia wyszczególnionych w nich przedmiotów do innego miejsca, czy wskutek ich zbycia. obowiązek składania deklaracji dodatkowych może być nakazany zarówno odnośnie do wszystkich przedmiotów, wyszczególnionych w § 2, jak i do poszczególnych ich kategorii.

§ 7. Winni uchylenia się od wykonania niniejszego rozporządzenia będą karani w drodze administracyjnej na mocy art. 15. (Kary: areszt do jednego roku lub grzywna do Mk. Polskich 100.000 niezależnie od konfiskaty podlegających obowiązkowemu świadczeniu przedmiotów).

§ 8. Niniejsze rozporządzenie nabiera mocy od dnia ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Za Ministra Spraw Wojskowych (…) Sosnkowski
Za Ministra Spraw Wewnętrznych (…) Józef Bek

Warszawa, dnia 5 listopada 1919 r.

Być może ktoś mi zarzuci, że temat nie licuje z powagą tamtych, ciężkich czasów. Lecz proszę o przeczytanie nazwy tego Forum: "INNE OBLICZA HISTORII".

http://lauraluizalife.blogspot.com

Czw 18 Sie, 2011 18:14

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

corolla77;

Cytat:
Być może ktoś mi zarzuci, że temat nie licuje z powagą tamtych, ciężkich czasów. Lecz proszę o przeczytanie nazwy tego Forum: "INNE OBLICZA HISTORII".


Wklejając owo rozporządzenie masz na celu udowodnienie jego absurdu, śmieszności czy praktyczności Question Powaga tamtych czasów, to też czyjeś życie, które z reguły jest raczej jest banalnie codzienne. Wielka historia zwykłych ludzi dotyka, lub nie. Zatem odpowiedz kolego jaki jest cel wklejania tych rozporządzeń i rozkazów Question O czym byś chciał dyskutować, jakie tezy Ciebie interesują Question Bo chyba nie o reklamę strony idzie Rolling Eyes

Czw 18 Sie, 2011 18:37

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przydałoby się jakieś zachęcenie do dyskusji, samo rozporządzenie jest naprawdę ciekawe. Szczerze, to nie miałem pojęcia, że psy także rekwirowali.

Pią 19 Sie, 2011 10:45

Powrót do góry
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobrze

Witam
Jak zostałem wezwany przed tablicę to odpowiadam. Ostatnio mamy powrót do akcji "Zwierzę nie jest rzeczą", no to sobie przypomniałem, że gdzieś na międzywojniu było takie zderzenie pies, gołąb = przedmiot, rzecz. No i pozwoliłem sobie wkleić to co wkleiłem. Bez pomysłu nawet by jakoś to oceniać - czy było konieczne, paskudne, śmieszne. Po prostu było, bo był taki czas. A propos zawiązywania dyskusji - czy musiałem we wpisie stawiać jakieś pytanie z pytajnikiem na końcu ? Pytam, gdyż bloguję dopiero od pół roku a na forumach jeszcze krócej. Mam nadzieję się poprawić bo na emeryturze mam sporo czasu.
Pozdrawiam

http://laurahuta.blogspot.com

Czw 25 Sie, 2011 8:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.