| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dziadek72
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pobór do armii pruskiej

Bardzo proszę o udzielenie dokładnej informacji, na jakich zasadach odbywał się pobór do armii pruskiej przed wybuchem I wojny światowej. W necie znalazłem kilka informacji, ale są to informacje ogólne, np.:

"Ogólny pobór do armii pruskiej wprowadzono ustawą o obowiązku służby wojskowej z 3 września 1814 roku. Służba w jednostkach liniowych piechoty trwała 3 lata. Koło roku 1900 została skrócona do 2 lat z wyjątkiem konnicy i marynarki, gdzie służyło się jak dawniej.
Służbie wojskowej podlegał każdy poddany Rzeszy Niemieckiej pomiędzy 17 a 45 rokiem życia. Każdy dwudziestolatek miał obowiązek stawić się przed komisją poborową. Kandydat uznany za zdolnego do służby losował przydział pułku. Natomiast osoby niezdatne z powodu niedostatecznych kwalifikacji fizycznych były zwalniany.Dyskwalifikował kandydatów wzrost poniżej 5 stóp, czyli 157 centymetrów. Natomiast do gwardii rekrutowano mężczyzn o proporcjonalnej budowie ciała i wzroście powyżej 170 centymetrów, ze zdolnościami przywódczymi, o odpowiednich walorach psychicznych i fizycznych. W oddziałach gwardyjskich huzarów rekruci musieli mieć co najmniej 167 cm, natomiast jegrzy (zwiad) i strzelcy od 154 do 175 cm. Z kolei od kandydatów na kawalerzystów wymagano umiejętności obchodzenia się z końmi, lekkiej budowy ciała oraz wzrostu między 157 cm (huzarzy) a 175 cm dla pozostałej jazdy. Do taborów przyjmowano natomiast mężczyzn silnych, obeznanych z opieką nad końmi, z cechami przywódczymi i potrafiących logicznie myśleć. Artyleria potrzebowała mężczyzn zdolnych do obsługi broni o wzroście pomiędzy 162 a 175 cm. Pionierzy (saperzy) musieli wykazać się cechami umożliwiającymi im wytężoną pracą w różnych warunkach zewnętrznych oraz zaliczyć wstępne szkolenie, wzrostu co najmniej 157 cm. Do szwadronów kolejowych przyjmowano rekrutów, którzy nie byli daltonistami, a szczególnie potrafili rozróżnić kolor: czerwony, zielony i biały."

Głównie interesuje mnie zasada, na jakiej przydzielano rekrutów do poszczególnych pułków (w necie pisze o losowaniu, a jak było z ochotnikami).

Udało mi się znaleźć, że żołnierze 7 Pułku Piechoty (Landwehr-Infanterie-Regiment nr 7 pochodzili ze Złotoryi http://www.tmzz.pl/?p=337.

Interesuje mnie z jakich rejonów Rzeszy Niemieckiej rekrutowali się żołnierze służący w pułkach wchodzących w skład Korpusu Woyrscha, który walczył na Kielecczyźnie w latach 1914-1915.

Pon 15 Sie, 2011 14:45

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zeskanowałem dwie strony z podręcznika dla jednorocznych ochotników (wydanie z 1918 r.), gdzie jest wyjaśniona kwestia poboru i czasu służby:


Co do losowania to może dotyczyło tego czy gość trafiał do piechoty czy artylerii czy kawalerii. Ale nie słyszałem o tym ani o sposobie podziału między te trzy bronie. Za to każdy regioment miał swoje okręgi, skąd rekrutował żołnierzy. Na stopie pokojowej to daje się dość łatwo ogarnąć. W czasie wojny jest gorzej, bo doszły jeszcze jednostki zapasowe i Landwehra właśnie. W tekście, który Ci zeskanowałem jest informacja, że jednostki Landwehry rekrutowano w oparciu o inspekcje Landwehry - te są wymienione np. w rocznikach oficerskich armii niemieckiej.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pon 15 Sie, 2011 16:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.