| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PPS nigdy nie była partią masową. W 1924r roku liczyła nieco ponad 50 tys członków - 1939r członków było ok 25 tys. Poprzez skupione wokół partii organizacje; związki zawodowe, spółdzielnie, organizacje młodziezowe, kobiece czy Robotnicze Towarzystwo Opieki na Dziećmi z partią współpracowało znacznie więcej ludzi-według różnych opracowań historycznych w orbicie wpływów PPS było wtedy ponad 300tys. W czasie wojny Gwardia Ludowa WRN liczyła ponad 40tys członków a Milicja Robotnicza WRN ok 30 tys - co chyba najlepiej pokazuje siłę środowiska.

W 1945 formalnie miało dojść do scalenia PPS-Lewicy (tak formalnie nazywała się lubelska partia) z WRN, którym wrócił do przedwojennej nazwy PPS. Mimo porozumienia nic z tego nie wyszło bo zablokowano wejscie ludzi z WRN do władz partii. W kierownictwie lubelskiej PPS było tylko kilku członków przedwojennych władz partii, wbrew historycznej nazwie partię tworzyli nowi ludzie. O jej masowość zdecydowało kilka czynników - po pierwsze ludzie chcieli szybkiej odbudowy kraju i normalności. Zdecydowanie sprzeciwiali się możliwości powrotu do przedwojennej sytuacji i liczyli, że będzie możliwość budowy nowego systemu w Polsce. Wstępowali do PPS bo ta nazwa dobrze się kojarzyła i woleli ją od komunistycznej PPR.

W lipcu 1947r PPS liczyła prawie 750tys członków. W chwili zjednoczenia z PPS niespełna 500tys. Te ponad 220tys (prawie 1/3 członków) to ludzie którzy odeszli bo nie chcieli się zgodzić na połączenie lub też zostali z partii usunięci bo uznano ich za wrogi element. Według tego co pisze w swoich wspomnieniach Jan Mulak w grudniu 1948 w szeregach partii było niespełna 5 tys członków przedwojennej PPS. To jednoznacznie pokazuje, że PPS powojenna była już zupełnie innym ugrupowaniem

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Czw 01 Wrz, 2011 14:28

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
w takiej dyskusji ani do ładu, ani do porozumienia nie dojdziemy raczej, pozostaje więc szanować swoje poglądy nawzajem..

Twerowi dopowiem tylko, że jeden mój dziadek, w czasie wybuchu wojny obywatel ZSRR choć Polak, żołnierz Stalingradu w 62 armii gen. Czujkowa, po wojnie, jako oficer już w polskiej armii w stopniu majora, pojechał do ZSRR się zdemobilizować i wrócił po 4 latach, opowiadając zabawne historie, jak to polscy oficerowie i żołnierze ramię w ramię z oficerami i żołnierzami Wehrmachtu budowali drogi gdzieś hen na Zabajkalu Rolling Eyes ...

Drugi dziadek zaś, przed wojną lokalny działacz PPS, żołnierz Września, uczestnik Bitwy nad Bzurą w 14 DP gen. Włada, otrzymał, po zjednoczeniu PPS z PPR, a po odmowie wstąpienia do nowej siły przewodniej, nader "intratną" propozycję nie do odrzucenia przejścia ze stanowiska mechanika- brygadzisty w poznańskich tramwajach na stanowisko młodszego konserwatora - elektryka w poznańskim węźle PKP, ze stosownie niższymi zarobkami Rolling Eyes ...

Ech, żyzń Smutny

Pozdrawiam

Czw 01 Wrz, 2011 18:44

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:
w takiej dyskusji ani do ładu, ani do porozumienia nie dojdziemy raczej, pozostaje więc szanować swoje poglądy nawzajem..

I szacunek Zubek, nic na sile. Piwo Piwo Piwo

Moim przyszlo zyc po wkroczeniu Sowietow. (Lwow, Drohobycz i Polesie).
Czesc czerwoni wywiezli do Kazachstanu,czesc zaginela bez wiesci. Dwie ciotki i ich dzieci w ramach "bohaterskich bitew upa z bezbronnymi" zostali pocwiartowani. Mezow juz wczesniej usunelo NKWD.
Takie tam nasze polskie drogi.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Czw 01 Wrz, 2011 21:40

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Twer napisał:
Cytat:
Takie tam nasze polskie drogi

Piwo
A Prusy..? Z jednej strony K.l Stutthof z drugiej ...WH , a potem wejście ACZ.
Nie sądżmy by nie sądzono nas.
Zubek napisal:
Cytat:
Ech, żyzń

Nic dodać nic ująć. Mr. Green

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 01 Wrz, 2011 22:26

Powrót do góry
steinar
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 793
Skąd: mazovia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

red25 napisał:

Tekst linkowany przez Steinera nadaje się do dyskusji tak samo jak teksty stalinowskich ekspertów - to stek bzdur i przekłamań. Może tylko dla kogoś, kto jak on ma spaczoną wizję świata jak on-za co dorobił się już czerwonej kreseczki.

A tak na poważnie; skoro tak was interesuje ten okres to z chęcią coś napiszę -opierają się na poważnych materiałach a nie na politycznych paszkwilach. Interesuje sie tym okresem i miałem okazję poznać wielu ludzi, którzy wtedy żyli i działali -dziś większość z nich nie żyje.

ps

'Ot, oto nasi socjaliści,demokraci(czyt.konfidenci)"
- takie słowa w ustach miłośnika Hitlera i SS to dla mnie piękna melodia Razz


Posłuchaj mnie czerwony pająku.
Kreseczki dorobiłem się za to że mówię co myślę o takich typach jak ty.
To że tępię na każdym kroku lewactwo,pedalstwo i inne śmieci to tylko dla mnie powód do dumy i wcale się z tym nie kryję.Dostając kreseczkę widzę jednak że nadal trzeba walczyć z tą czerwono-pedalską zarazą.
Do zobaczenia w Warszawie 11 listopada.Mam nadzieję że osobiście się spotkamy w bezpośredniej konfrontacji.
Nie pozdrawiam

_________________
"Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka."Roman Dmowski

Pią 02 Wrz, 2011 6:09

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Koledze Steinar'owi (mam nadzieję) już podziękowaliśmy, za Jego owocny wkład w plugawienie języka forum.
Bardzo proszę moderatorów o nieusuwanie powyższego postu przez kilka dni, żeby nie było żadnych wątpliwości skąd wniosek o bana.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 02 Wrz, 2011 6:22

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Że czerwony, to jeszcze, metryka taka, w PRL-u żem wychowany i wykształcony, więc niech tam Smutny
Ale czemu pedał Zszokowany :okret5:
Kobiety lubię, dorosłe Mr. Green !!!

Ech, żyzń Rolling Eyes

Pią 02 Wrz, 2011 9:33

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

red25 napisał:

W czasie wojny Gwardia Ludowa WRN liczyła ponad 40tys członków a Milicja Robotnicza WRN ok 30 tys - co chyba najlepiej pokazuje siłę środowiska.

Oj, nie wiem, czy nie więcej. Gdzieś mi siedzi w głowie liczba zbliżona do 80 tys. na chwilę oddania ludzi AK, ale nie mam w tej chwili dostępu do swoich książek i nie potrafię podać źródła.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Pią 02 Wrz, 2011 18:00

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1234 napisał:
red25 napisał:

W czasie wojny Gwardia Ludowa WRN liczyła ponad 40tys członków a Milicja Robotnicza WRN ok 30 tys - co chyba najlepiej pokazuje siłę środowiska.

Oj, nie wiem, czy nie więcej. Gdzieś mi siedzi w głowie liczba zbliżona do 80 tys. na chwilę oddania ludzi AK, ale nie mam w tej chwili dostępu do swoich książek i nie potrafię podać źródła.

Hmmm, wszystko pięknie, tylko jak w warunkach wojennych prowadzono takie statystyki? Były jakieś spisy, rejestry?

Pią 02 Wrz, 2011 22:40

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie statystyki, tylko szacunki, więc ze sporą dozą ostrożności należałoby do nich podchodzić...

Pią 02 Wrz, 2011 23:44

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do Dmowskiego - to są jakies wiarygodne informacje na temat tych orientacyjnych pogłosek? Uśmiech
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sob 03 Wrz, 2011 1:34

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powiedzmy, że swego czasu prof. Friszke odgrzebał w Petersburgu teczkę Ochrany tyczącą agenturalnej przeszłości Dmowskiego, gdzie było to powiedziane otwarcie (zdaje się z fotogtrafiami). Friszke napisał o tym zdaje się w "Przeglądzie Hostorycznym". To było głośne jakieś dziesięć lat temu, jak mnie pamięć nie zwodzi. Pewnie w sieci są na ten temat informacje.
Przepraszam za OT - proszę tego tematu w tym wątku nie kontunuować.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego


Ostatnio zmieniony przez Grendel dnia Sob 03 Wrz, 2011 4:39, w całości zmieniany 1 raz

Sob 03 Wrz, 2011 4:15

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten artykuł to raczej hoax :

http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Warkocki-Poniesli-i-wilka/menu-id-197.html

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sob 03 Wrz, 2011 4:22

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ha!
Widać nawet ja dałem sie więc nabrać. Mam gdzieś w garażu wydruk tego artykułu. Wyglądało to wiarygodnie.

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sob 03 Wrz, 2011 4:54

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli wszystkie chwyty jak widać dozwolone...Smutny Dziękuję za wyjasnienia.
A tak prostując ten OT który kończę warto poczytać sobie jak to R.Dmowski i J.Piłsudski o rękę tej samej panny rywalizowali...Uśmiech
W sumie aż żal , że niekt nie zrobił filmu na temat tej fascynującej historii - polityka polityką a ludzie ludźmi pozostająUśmiech
End OT
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sob 03 Wrz, 2011 10:21

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
warto poczytać sobie jak to R.Dmowski i J.Piłsudski o rękę tej samej panny rywalizowali...

A gdzie np.- jeśli można - jakiś tytuł czy strona internetowa chociaż?
Pozdrawiam
PS - ale, z całym szacunkiem, Panie Generale, ja naprawdę chciałbym dowiedzieć się - gdzie to poczytać?
RZ


Ostatnio zmieniony przez Zubek dnia Nie 04 Wrz, 2011 22:56, w całości zmieniany 1 raz

Sob 03 Wrz, 2011 11:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie bo zaraz polecą ostrzeżenia- skończcie już tę "wojenkę".
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 04 Wrz, 2011 20:05

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
a wracając do tematu - dyskusja dyskusją, a w rzeczywistości także zetknąłem się w dość kontrowersyjnymi poglądami, nawet bardziej radykalnymi.
Młodzi ludzie z kręgów zbliżonych do Strzelca chyba? pewien nie jestem, ale bywalcy marszu szlakiem Pierwszej Kadrowej - dla których Murzyni - to czarnuchy, Hindusi ( i karnacją podobni) to brudasy, Chińczycy ( i inni Azjaci) to p... żółtki, obiboki i złodzieje, a w ogóle to rządzić powinien biały człowiek i wtedy nie byłoby kryzysu i problemów ekonomicznych - jak za czasów kolonialnych, gdy na świecie panował porządek. Kolorowi przybywają do Europy, aby nas obżerać, okradać, wykorzystywać i żyć na nasz, europejczyków, koszt, bo to z natury lenie i psuje...

Wśród rasy białej są też i pariasi, ludzie gorszej kategorii - to komuniści i socjaldemokraci wszelkiej maści, którzy okradają własne narody, więc najlepiej do getta ich, razem z p... żydostwem- bo rządy silnej ręki to recepta na wszelkie zło...

Przerażające, ale zasłyszane na własne uszy gdzieś podczas wakacyjnych wędrówek tu i tam...

No i potem - takie teksty, jak cytowany na wstępie, owszem, łagodniejsze nieco w formie, delikatniejsze jakby w treści, "naukowe" niemal czy też z pozoru bardzo fachowe - lecz sens niemal ten sam, a takie treści, choćby i zakłamane i przeinaczone - robią jednak nieco wodę z mózgu...

Co nie zmienia takiej czy innej roli polskich socjalistów w zakręconych polskich dziejach począwszy od ostatnich lat XIX wieku...

Pozdrawiam

Wto 06 Wrz, 2011 20:25

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubek napisał:
To nie statystyki, tylko szacunki, więc ze sporą dozą ostrożności należałoby do nich podchodzić...

Dane z raportów GL a nie szacunki, co faktycznie nie znaczy, że trzeba podchodzić do tego z rezerwą. Raporty o liczebności miała każda podziemna organizacja.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Wto 13 Wrz, 2011 17:11

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak w kwestii rywalizacji niekonicznie politycznej Dmowski-Piłsudski:

Sławomir Koper, „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej". Wydawnictwo BELLONA, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2009. - fragmanty książki są też dostępne w internecie.

Pisze też o tym Jędrzej Giertych... Zachował się też ale akurat nie pomnę w tej chwili gdzie opublikowane są jego fragmanty ... list Dmowskiego do Marii...akurat tego musiałbym poszukać...

To tak w geście dobrej woli dla zażegnania niepotrzebnych na nic nikomu konfliktów Piwo

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 20 Wrz, 2011 11:18

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
W zasadzie odkad Steinar zostal zbanowany temat przestal istniec. Mialo byc o Kolaboracji polskich socjalistow, a co jest?. Mowa trawa, belkot dla belkotu. Widze ze obecnie najwazniejsze sa ewentualne preferencje seksualne Romana Dmowskiego.
Czekam z niecierpliwoscia na kolejne odkrywcze pomysly. Moze cos o kasztance Pilsudskiego, to przeciez tez na temat ( oczywiscie w szerszym kontekscie ).
Pozdrawiam.



Trzymać się tematu wątku. Temat Dmowski-Piłsudski proszę kontynuować w nowym wątku- nie tu. Zbędną dyskusję usunąłem.
maxikasek

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Wto 20 Wrz, 2011 13:44

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mialo byc o Kolaboracji polskich socjalistow, a co jest?.

No właśnie - i jaka kolaboracja? że pojedynczy ludzie związani w pewnym okresie swego życia z taką czy inną formacją socjalistyczną w poglądach czy w programie zrobili to czy owo później Zszokowany ?
Wszak tylko krowa nie zmienia poglądów Rolling Eyes
A kto za młodu nie był socjalistą Wink ... - kto to powiedział?
Pozdrawiam

Czw 08 Gru, 2011 23:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.