| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Numer 26

Panowie że tak pozwolę sobie zanęcić , co z najnowszym numerem ? Kiedy będzie ? Co w nim będzie ?

pozdrawiam nałogowy czytelnik
acetone

Sro 20 Lip, 2011 20:58

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Już nie wiem czy napisałem- polarek dostałem extra, z logo imtp- fajnie- dzieki wielkie, komu tam trzeba Piwo
Pozdrawiam

Nie 24 Lip, 2011 19:34

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Natomiast ja jak zwykle...przespałem ostatnie wydanie, pewnie prześpię i to. A jak się kapnę, że już jest w sprzedaży - to go już dostać nie mogę Twisted Evil
Pierdzielę od Nowego Roku - prenumeruję Wink
Pozdrawiam Piwo

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Nie 24 Lip, 2011 20:32

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eeeeeeeeeeee, toż to liberałowie są Mr. Green - możesz sobie zamówić jak chcesz- kolejno do przodu, kolejno do tyłu z archiwum, albo wybrane numery - o ile jeszcze są dostępne w redakcji. I to o każdej porze dnia i nocy- przyślą na pewno, już to przerabiałem
A namiary - to gdzieś tu ew tym dziale jest taki przekaz- druk, albo kol. Szponiasty, bo nie pomnę akurat, a pod ręką nie mam Rolling Eyes
Pozdrawiam

Pon 25 Lip, 2011 23:29

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5182
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napisz do redakcji, że chcesz prenumeratę od poprzedniego numeru i dostaniesz pewnie od razu poprzedni numer oraz aktualny w jednej przesyłce. prenumerata jest tańsza i o wiele wygodniejsza.

Pozdrawiam
Monsun

Wto 26 Lip, 2011 9:06

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A witam , serdecznie, najnowszy numer będzie na rynku od 8 sierpnia, wraz z filmem,
http://tv.ioh.pl/odtwarzaj/zapowiedz-porwani

na razie nic więcej nie zdradzam ,

pozdrawiam
janek

Wto 26 Lip, 2011 16:25

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A kupiwszy sobie nr. specjalny wraz z filmem Porwani. Laughing Jeszcze nie czytałam ale z tego co przekartkowałam wydaje się być interesujące. Np. oczywista wieki średnie Wink i Złoty tron ...Bolka Chrobrego. O lawinie błotnej na Kijów z Babiego Jaru..można by powiedzieć zemsta zza grobu. Wspomnienia bojowników Kedywu czyli likwidator z Londynu. Masakra Serbowie/muzułmanie i zbrodnia obojetności Holendrów....niedawno oglądałam paradokument o Ruandzie.
Ogólnie Piwo kupujcie i czytajcie Laughing . Kciuk do góry

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sob 06 Sie, 2011 21:40

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piwo Piwo Piwo Piwo Piwo Piwo Piwo Piwo Piwo

Nie 07 Sie, 2011 18:13

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kupiłem z opóźnieniem ale za to co mam w numerze temat bałkański !!!!!
hvala Piwo

_________________
Священная война

Wto 16 Sie, 2011 19:01

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ehh czekam na listonosza Crying or Very sad chyba coś sie zawieruszyło po drodze Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 16 Sie, 2011 19:35

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

borys napisał:
kupiłem z opóźnieniem ale za to co mam w numerze temat bałkański !!!!!
hvala Piwo

Mam nadzieję, że nie będziesz za bardzo zawiedziony Wink

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Wto 16 Sie, 2011 19:44

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5182
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do moderatorów listonosz nie dotarł z nowym numerem IOH z tego co wiem od innych osób.

Ja na szczęście nowy numer już mam i powiem szczerze, odnoszę wrażenie iż z każdym numerem gazeta staje się coraz bardziej ciekawa. Świetny dobór tematów. Oby tak dalej.

Pozdrawiam
Monsun

Sro 17 Sie, 2011 10:09

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

do mnie jeszcze nie dotarł
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Czw 18 Sie, 2011 15:37

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poskreślali nas pewnie z listy prenumeratorów Uśmiech Ja też nie dostałem nic pocztą, ale gazetkę na szczęście już mam Uśmiech

Czw 18 Sie, 2011 17:44

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
borys napisał:
kupiłem z opóźnieniem ale za to co mam w numerze temat bałkański !!!!!
hvala Piwo

Mam nadzieję, że nie będziesz za bardzo zawiedziony Wink

tak bardzo to nie Laughing
pozdrawiam b

_________________
Священная война

Pon 22 Sie, 2011 21:46

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A w tekście o Srebrenicy właśnie - co to jest ZSRS? Bo ja się domyślam, ale wierzyć mi się nie chce, że naukowiec kierując sie osobistymi antypatiami tak sobie pozwala. No chyba, że już oficjalnie zmieniono skrót, a ja jestem nie na czasie - wtedy przepraszam....

Wto 23 Sie, 2011 22:58

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał:
A w tekście o Srebrenicy właśnie - co to jest ZSRS? Bo ja się domyślam, ale wierzyć mi się nie chce, że naukowiec kierując sie osobistymi antypatiami tak sobie pozwala. No chyba, że już oficjalnie zmieniono skrót, a ja jestem nie na czasie - wtedy przepraszam....


i co z tego wynika ? że co literówka ? czy koniec świata ?

Sro 24 Sie, 2011 23:25

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aceton napisał:
IjonTihy napisał:
A w tekście o Srebrenicy właśnie - co to jest ZSRS? Bo ja się domyślam, ale wierzyć mi się nie chce, że naukowiec kierując sie osobistymi antypatiami tak sobie pozwala. No chyba, że już oficjalnie zmieniono skrót, a ja jestem nie na czasie - wtedy przepraszam....

i co z tego wynika ? że co literówka ? czy koniec świata ?


Właśnie pytam czy to o literówkę chodzi. Bo wg mnie - nie.
A nawet jeśli - to nie Ciebie do tablicy wywołują...

Czw 25 Sie, 2011 22:38

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy;

Cytat:
Bo ja się domyślam, ale wierzyć mi się nie chce, że naukowiec kierując sie osobistymi antypatiami tak sobie pozwala.



To typowa i dopuszczalna interpretacja nazwy państwa. Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. Po wojnie kładziono nacisk aby sowiet, przełożyć na na polsko brzmiące "rady" ( którymi w istocie były). I tak po dziś dzień pewna apteka w Toruniu musi się tłumaczyć dlaczego nazywa się "radziecka" Wink

http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/apteka-radziecka-w-toruniu

Pią 26 Sie, 2011 20:51

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
IjonTihy;

Cytat:
Bo ja się domyślam, ale wierzyć mi się nie chce, że naukowiec kierując sie osobistymi antypatiami tak sobie pozwala.



To typowa i dopuszczalna interpretacja nazwy państwa. Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich. Po wojnie kładziono nacisk aby sowiet, przełożyć na na polsko brzmiące "rady" ( którymi w istocie były). I tak po dziś dzień pewna apteka w Toruniu musi się tłumaczyć dlaczego nazywa się "radziecka" Wink

http://kujawsko-pomorskie.regiopedia.pl/wiki/apteka-radziecka-w-toruniu


Ja stoję na stanowisku, że nie dopuszczalna. Skrót ZSRR jest obecny w polskiej historiografii od 50 lat, podobnie jak przywołane przez Ciebie "rady" (plus ich formy pochodne). Obecna maniera zamieniania tego na "sowieckie" jest wg mnie raz, że zapożyczeniem z angielskiego (w polskim języku nie ma przecież żadnego "sowieckiego") a dwa pokazaniem prywatnych poglądów - bo dziwnym trafem słowo "radziecki" nie przechodzi przez gardło tylko rusofobom...

PS oprócz Apteki Radzieckiej mamy też Czerwoną Drogę, i byli radni którzy chcieli w latach 90-tych zmieniać nazwę... Twisted Evil

Sob 27 Sie, 2011 22:43

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IjonTihy napisał :

Cytat:
...Obecna maniera zamieniania tego na "sowieckie" jest wg mnie raz, że zapożyczeniem z angielskiego...


albo, o zgrozo, z rosyjskiego Exclamation Wink i wtedy okaże się, że kilkudziesięcioletnie wysiłki
radzieckich rusyfikatorów dały efekty zza grobu Mr. Green

Przy takim zamiennym traktowaniu obu określeń, mamy już tylko krok do Sowietów Nadzorczych w spółkach, Sowietów Gminy itp.

Inna sprawa, ( przy wielkim wysiłku sklerotycznej pamięci) przypominam sobie, że w bardzo wczesnej młodości wydawało mi się, że określenie sowiecki ma w sobie jakiś pogardliwy wydźwięk (ciekawe czemu Question ).
Może niektórym tak się wydaje do dziś Question Laughing

Nie 28 Sie, 2011 6:50

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

loslos napisał:
IjonTihy napisał :

Cytat:
...Obecna maniera zamieniania tego na "sowieckie" jest wg mnie raz, że zapożyczeniem z angielskiego...


albo, o zgrozo, z rosyjskiego Exclamation Wink i wtedy okaże się, że kilkudziesięcioletnie wysiłki
radzieckich rusyfikatorów dały efekty zza grobu Mr. Green

Przy takim zamiennym traktowaniu obu określeń, mamy już tylko krok do Sowietów Nadzorczych w spółkach, Sowietów Gminy itp.

Inna sprawa, ( przy wielkim wysiłku sklerotycznej pamięci) przypominam sobie, że w bardzo wczesnej młodości wydawało mi się, że określenie sowiecki ma w sobie jakiś pogardliwy wydźwięk (ciekawe czemu Question ).
Może niektórym tak się wydaje do dziś Question Laughing

Właśnie o tym negatywnym wydźwięku mówię.
Dwa - skoro jest w polskim języku słówko "rada" - to jak sam zauważasz - albo używamy go wszędzie albo nigdzie. A skoro mamy Rady Nadzorcze, Rady Miasta i Radnych... Twisted Evil
Też się zastawiałem kiedyś nad tym czy "sowiecki" to rusycyzm czy anglikanizm - w rosyjskim słychać jednak zdecydowane "a" - "sawiet", rusycyzm byłby więc wg mnie - "sawiecki"; "sowiecki" jest więc z angielskiego "soviet".

Nie 28 Sie, 2011 12:31

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kwestii numeru, do którego dogrzebałem się dopiero niedawno:
- wielkie plusy za artykuły o armacie i państwie na Syberii - to są właśnie INNE oblicza historii,
- Zadruga: świetnie, że poruszono temat, czekam na ciąg dalszy. Może trochę za bardzo skupiono się na ideologii, przez co niektórzy może odpuszczą sobie lekturę, ale czegoś takiego brakowało,
- walki o Szanghaj - tutaj także dotknięto mało znanego epizodu, zdjęcia interesujące, ale w oczy rzuca się nadmiar słowa "prawdopodobnie" Uśmiech,
- Srebrenica - mam nadzieję, że to początek tej tematyki. Wojna w Jugosławii to temat rzadko poruszany pod kątek historii, częściej używany jest w celach politycznych. Może coś o historii Kosowa i jego znaczeniu dla Serbów... ?

Reszta artykułów ok - ale te powyższe chciałem wyróżnić, bo to są bomby.

Sob 03 Wrz, 2011 10:29

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, a propos postów IjonaT:
Cytat:
Też się zastawiałem kiedyś nad tym czy "sowiecki" to rusycyzm czy anglikanizm - w rosyjskim słychać jednak zdecydowane "a" - "sawiet", rusycyzm byłby więc wg mnie - "sawiecki"; "sowiecki" jest więc z angielskiego "soviet".


I jedno i drugie- przed wojną w użyciu było określenie " Sowieci", i choć bardziej potocznie, to jednak pojawia się nawet w sławetnym rozkazie Naczelnego Wodza z 17 września 1939 r.
Tłumaczyć to można licznymi rusycyzmami, które przeszły do języka polskiego, nawet urzędowego, wskutek objęcia szeregu stanowisk w odrodzonym państwie przez tzw. "prawosławnych" - i w służbie cywilnej i w wojsku.
Tym niemniej - było to pojęcie potoczne, bez negatywnego kontekstu, wywodzące się wprost z rosyjskiego "sowiet" - czyli rada.
W języku oficjalnym, w publikacjach prasowych czy książkowych używało się zamiennie - Związek Sowiecki ( co jest formą poprawną, choć to też rusycyzm, ale "oswojony" bardziej) lub pełnego oficjalnego skrótu - ZSRR.

W latach powojennych, szczególnie, gdy nasiliły się ruchy tzw. niegdyś " antysocjalistyczne" a aktywniejszą i szerszą działalność, w sposób znaczący zauważalną dla społeczeństwa, rozpoczęły różne kręgi opozycji demokratycznej, określenia "sowiecki", "Sowieci" nabierać zaczęły pejoratywnej konotacji - wszak ZSRR to było imperium zła, ciemiężca i - w takiej konwencji - wróg narodu, okupant...

Odreagowanie nastąpiło chyba już w latach 90., gdy doszła jawna kalka językowa z języka angielskiego, nader poręczna i zgrabna "Soviet Union" czy "soviet - to czy tamto", wpisująca się przy tym w funkcjonujące już w coraz szerszych kręgach, a z lekka pogardliwe określenie "Sowieci".

Używane obecnie określenie "ZSRS" razi mnie nie ze względu na naleciałości i nauki oraz określenia z czasów niesłusznie obecnie uznawanych za niesłuszne, czy takie lub inne konotacje, a z uwagi na niepoprawne tłumaczenie nazwy państwa, które jako "ZSRR" pod taką akurat nazwą funkcjonowało oficjalnie w sferze międzynarodowej, a co powinno być jednak tłumaczone zgodnie z regułami i poprawności językowej i zasad stosunków międzynarodowych.

Równie poprawne byłoby używanie określenia potocznego " Związek Sowiecki" jako skrótu tej nazwy, ugruntowanego już w języku polskim, ale w odniesieniu raczej do tekstów publicystycznych, prasowych, książkowych, a nie w kontekście oficjalnej nazwy istniejącego państwa, niźli do opracowań historyków.

Tym bardziej zaś - ujednolicanie nazewnictwa przez redakcję - jak to spotkałem w jednej z publikacji niedawnych i uporczywe zastępowanie słów "radziecki" czy "ZSRR" słowami - "sowiecki" i "ZSRS", w podtekście jakby lekceważącymi z lekka i pogardliwymi - jest już manipulacją.

Lecz niestety - tak już chyba będzie, bo to taki zamierzony, złośliwy i celowy manewr ze strony niektórych redaktorów lub nawróconych historyków...

Tyle OT, dosyć Embarassed
Pozdrawiam

Sob 03 Wrz, 2011 11:17

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie rozwaliły oryginalne fotografie Gestapo przeszukujących skrytkę , szok

Sob 03 Wrz, 2011 20:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.