| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Wojna w Libii zakończona , czas na podsumowanie.
W Link_podsumowanie w wer.RU opisano działania powietrzne nad Libią od 31.03.-1.X.2011r.
Koalicja /jej samoloty wykonała blisko 24.tys.lotów z czego 9.000 to BOJOWE.
Po 1-ym lipca intensywność ok. 80-140 samolotowylotów ......

Czy Kadafiego armia przy takim poparciu (obezwładniona obrona pplot) mogło się obronić?!

Czw 18 Paź, 2012 8:51

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Groteska,
...Z pewnością nie jest to polszczyzna. Może zastanawiałbyś się co wklejasz na forum? Proszę popraw ten tekst, gdyż inaczej zostanie on usunięty.
Pozdrowienia
Grendel

Zrobione, ja tylko jak kolega post wyżej zalinkował po rosyjsku próbowałem rozszyfrować (a wiem że nie jestem jedynym tutaj który nie włada rosyjskim) i przeczytałem pierwszych parę paragrafów i wydawał się znośny. Później to troszkę faktycznie stracił na wartości.
Obiecuje że się zastanowiłem i już nie będę tego robił. A text troszkę za masywny aby poprawiać.
Pozdrowienia.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...


Ostatnio zmieniony przez Groteska dnia Pią 19 Paź, 2012 1:23, w całości zmieniany 1 raz

Czw 18 Paź, 2012 9:25

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Co ciekawe w styczniu 2012 napisano opracowanie na temat sił ,wyciągnięto wnioski i wywody z kampanii powietrznej nad Libią, oraz zastanoanawiano sie nad przyszłośćią Iranu i Syrii.
Spojrzenie ros.analityka : Wojna powietrzna w Libii,wywody i wnioski
http://www.tsiganok.ru/publications/esmi/doc/760/


Obrona pplot to oprócz lotnictwa -mizernego > to 13-brygady rakiet pplot.(przestarzałego typu Wega_Desna i Newa-M) i ponad 500-pocisków ręcznego odpalania > wyrzutnie SA-7
Cytat:
4-зенитно-ракетными бригадами, оснащенными зенитно-ракетными комплексами (ЗРК) С-200ВЭ «Вега» ( SA-5 Gammon) , 6 бригадами ЗРК С-75М «Десна» и по 3 бригады ЗРК С-125М «Нева-М» и «Квадрат» («Оса»), а также переносными ЗРК СА-7 старого советского образца. В общей сложности, по оценкам экспертов, по меньшей мере 216 зенитными ракетами. Ливии располагала также до 500 тактических и оперативно-тактических ракет мобильного базирования.
The Military Balance 2010.


Naprzeciw ponad 200-samolotów 4-ej/5-ej generacji i 25-dużych okrętów (lotniskowwce, OP atomowe...)

Co o tym sprzęcie sądzono w SP WP napisano wiele na 199-str.dyskusji
http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=23594&highlight=newa-m

Co o nich napisał uczestnik _ros.płk. obsługujące S-200 w roku 1986
http://ammokor.ucoz.ru/index/boevoe_primenenie_s_200_v_livii/0-257
oraz
Link_Wspólczesne wojny NATO i sojuszników

Wtedy to NATO wykonało pierwsze naloty na Trypolis i Bengazi "badając " systemy obrony pplot.Libii.



Opis załącznika:
Chyba rację ma św.Mikołaj zmieniająć atrybuty podarków

Czw 18 Paź, 2012 13:40

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska,
Wybacz, lecz w jakim to jest języku:
Cytat:
Na zamkniętym posiedzeniu w Bundestagu, jednego z niemieckich wojskowych ekspertów, powołując się na wiarygodne źródła, powiedział, że strata brytyjskiego secret service w Libii były nie 35 żołnierzy, ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony, a od 1500 do 2000. Aby numer ten musi zostać dodany martwy francuski wojskowy od 200 do 500 osób, Stany Zjednoczone nie mniej niż 200 i katar więcej niż 700 żołnierzy.

Z pewnością nie jest to polszczyzna. Może zastanawiałbyś się co wklejasz na forum? Proszę popraw ten tekst, gdyż inaczej zostanie on usunięty.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 18 Paź, 2012 15:15

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Najemnicy z Mali walczyli po stronie Kadafiego i byli w obozie jego przeciwników. Kiedy wojna się skonczyła , zabrali " zabawki" i może coś więcej , zaś teraz
Link_Francja ma duuuży problem
Potwierdzenie na
http://www.ftd.de/politik/international/:neuer-einsatz-bundeswehr-soll-al-kaida-in-mali-bekaempfen/70104954.html

Czw 18 Paź, 2012 22:01

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Smutny

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/arabskie-rewolucje-libia/pierwsza-rocznica-smierci-dyktatora-libii,1,5282718,wiadomosc.html

-pierwsza rocznica smierci Kaddafiego.
Ciekawe czy ludziom w Libii zyje sie teraz lepiej ?
Raczej w to watpie....

Sob 20 Paź, 2012 20:20

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted,
W Mali to nie Francja, a cały świat może mieć problem. Jest to kolejne w Afryce państwo, gdzie władza rządu centralnego rzadko kiedy sięga dalej, niż granica plemienia, z którego wywodzi się aktualny prezydent/premier.Siły zbrojne są słabe i rozpolitykowane, a rebelianci liczni i dobrze uzbrojeni. Do tego doliczyć można rosnące wpływy islamistów, którym zarzuca się, że są powiązani z Al-Kaidą. Z całą pewnością radośnie tam nie jest, lecz wciąż jest to region, w którym batalion zdeterminowanych europejskich spadochroniarzy ze wsparciem powietrznym jest w stanie rozwiązać wiele problemów. Potrzebna jest jedynie wola polityczna, by ten batalion tam wysłać i decyzja, kogo ma wspierać.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Nie 21 Paź, 2012 7:50

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/libia-rosnie-liczba-ofiar-starc-w-bani-walid,1,5283131,wiadomosc.html

- spokoju ciag dalszy.Ciekawe ze za Kaddafiego jakos nie
dochodzilo do walk i niepokojow.

A teraz rzad libijski chce pacyfikowac wlasne miasto.
To chyba analogia do Syrii.Tam sily rzadowe tez zwalczaja
bojownikow w miastach.
Czyli teraz powinnismy stanac po stronie rebeliantow.
Ale to ludzie Kaddafiego....ojej to bardzo skomplikowane.... W szoku

Nie 21 Paź, 2012 10:38

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Ten pł.-wsch. region Afryki zaczyna przypominać "wrzący garnek" na razie pod przykrywką . (ale ciśnienie wciąż wzrasta)
Napisano

Cytat:
w Libii uaktywniły się bojówki islamskich fundamentalistów. Rząd w zeszłym tygodniu wydał dekret o podporządkowaniu sobie wszystkich formacji zbrojnych w kraju, ale można wątpić w jego skuteczność.
Jeśli zwolennicy Kaddafiego i Al-Kaidy połączą siły, w Libii może być tak groźnie, jak w Iraku, gdzie spółka Alkaidowców i byłych oficerów Saddama Husajna przez trzy lata terroryzowała kraj.

Rok po jego śmierci nowe władze Libii z trudem prowadzą kraj ku demokracji. Niepewność, niekontrolowany przepływ broni, obecność niemal autonomicznych milicji, powolna odbudowa policji i wojska, nieszczelność granic i słabe instytucje - to tylko niektóre problemy, których nowym władzom na razie nie udało się rozwiązać.


To tak przy okazji walk w mieście w Bani Walid, w połud.-wsch. Libii

p.s

We wrześniu 2012 r. brytyjska i francuska prasa podała, że za zabójstwem Kaddafiego ( w wytropionym przez zwiad lotniczy/satelitarny NATO, następnie zaatakowany przez samoloty(Dron. francuskie i brytyjskie) miał stać agent francuskich służb specjalnych, który wykonał wyrok na nim w celu zapobieżenia procesowi Kadafiego dysponującego niebezpieczną wiedzą na temat nielegalnych działań i powiązań m.in. b. prezydenta Francji Nicholasa Sarkozy'ego. Wraz z zabójstwem Pułkownika dokonano egzekucji 66 jego żołnierzy oraz syna Mutassima.

Nie 21 Paź, 2012 20:58

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany

http://fakty.interia.pl/raport/rewolucja-w-krajach-islamskich/news/informacja-o-smierci-syna-kadafiego-bez-potwierdzenia,1854982,7395

-ciekawe.Czyli syn Kaddafiego walczy w kraju z rebeliantami.
Jakos nikt o tym wczesniej nie pisal.

Pon 22 Paź, 2012 9:53

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo szczęśliwy

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/organizacje-pozarzadowe-poznaj-iii-sektor/libia-cudzoziemcy-narazeni-na-okrucienstwo-i-wyzys,1,5303898,wiadomosc.html

"Dobre" wiadomosci i Libii.Co bylo wiadome.Autor artykulu zapomial tylko napisac ze za Kadaffiego cudzoziemcom zylo sie bardzo dobrze.
Jakos nie slyszalem by Kadaffi kogos przesladowal.Bo i po co?
Z tego co pamietam Polacy chwalili soebie Libie.... Piwo

Sro 14 Lis, 2012 21:49

Powrót do góry
gregski
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 289
Skąd: Prosto z morza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Autor artykulu zapomial tylko napisac ze za Kadaffiego cudzoziemcom zylo sie bardzo dobrze.

No, szczególnie bułgarskim pielęgniarkom...

Pią 16 Lis, 2012 12:33

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bułgarskie pielęgniarki to tylko jednostkowy przypadek. Ogólnie, za Kadafiego (jak i za innych obalonych ostatnio przywódców) była jakaś tam stabilność i przewidywalność, którą ostatnio zamieniono na jedną wielką niewiadomą. W kontekście tego co się ostatnio dzieje w Strefie Gazy a także Syrii, możemy mieć niedługo naprawdę gigantyczny kocioł na bliskim wschodzie..

Cytat:
Z tego co pamietam Polacy chwalili soebie Libie...

Znam też takich co bardzo sobie chwalili lata spędzone w Iraku za Saddama.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 19 Lis, 2012 12:33

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

deV,
To nie był odosobniony przypadek, lecz przypadek nagłośniony. Inne tyczyły ludzi, ze tak powiem, "znikanych". Gdybys znał ludzi pracujących za dawnych czasów w Libii prawdopodobnie pisałbyś dziś to co ja.
Niemniej to fakt - za czasów Muchomora reżym był przewidywalny.
Konfliktów w Syrii i Gazie z Libią nie mieszaj, gdyż to dwa zupełnie odmienne problemy. W pierwszym miesza Turcja, zaś drugi - służy Iranowi i przez ten kraj jest opłacany.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pon 19 Lis, 2012 15:19

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
deV,
To nie był odosobniony przypadek, lecz przypadek nagłośniony. Inne tyczyły ludzi, ze tak powiem, "znikanych". Gdybys znał ludzi pracujących za dawnych czasów w Libii prawdopodobnie pisałbyś dziś to co ja.

Pozdrowienia
Grendel


Wyluzowany -to moze jakies konkrety kolego Grendel.Zeby to nie bylo pustoslowie.

Wto 20 Lis, 2012 12:25

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany

http://fakty.interia.pl/swiat/news-libia-zamach-na-ambasade-francji-w-trypolisie-dwoch-rannych,nId,958886

-cos nowego z Libii.A juz prawie zapomniano ze ten kraj istnieje...

Wto 23 Kwi, 2013 10:23

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Smutny

http://fakty.interia.pl/raport-rewolucja-w-krajach-islamskich/libia/news-libia-skazano-na-smierc-bylego-ministra-edukacji-w-rzadzie-k,nId,1005042

-przyklad nowej demokracji w Libii.
Wyrok smierci dla ministra edukacji.
Jak to sie mowi-jak sie chce psa uderzyc to kij sie zawsze znajdzie.
A co na to demokratyczne Europa?
Nikt sie za nim nie wstawi.Nie upomnii....Ze to nie byl sprawiedliwy
i nie zawisly sad....

Sob 17 Sie, 2013 7:48

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super

http://fakty.interia.pl/swiat/news-amerykanie-atakuja-terrorystow-w-libii-i-somalii,nId,1037799

-no to w koncu prawdziwy sukces USA.Jezeli to prawda to
im sie w koncu udala.Ciekawe czy zrobia mu uczciwy proces?
Mam na mysli czy beda go trzymac i czy maja dowody na jego wine.
Bo jak pisalem proces Bin Ladena mogl byc trudny.
Ciekawe ze Osame Bin Ladena zastrzelili a tego starali sie
uprowadzic.
Moze wlasnie z braku dowodow.I strachu przed procesem?

Nie 06 Paź, 2013 9:35

Powrót do góry
JacMiod
Szeregowy

Szeregowy




Posty: 1
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
.Ciekawe czy zrobia mu uczciwy proces?

Dla Amerykanów takich proces niepotrzebny by usadzić "terrorystę" -> patrz: Guantanamo

Nie 13 Paź, 2013 0:54

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany

http://fakty.interia.pl/raport-rewolucja-w-krajach-islamskich/libia/news-krwawe-starcia-w-libii-ponad-30-zabitych-setki-rannych,nId,1058982

-no demokracja pelna geba.A to dzieki NATO i USA. Szkoda tego kraju.

http://fakty.interia.pl/raport-rewolucja-w-krajach-islamskich/libia/news-milicja-strzela-do-demonstrantow-zabici-ranni,nId,1058869

-jakos za Kadaffiego nie slyszalem by dochodzilo do takich mordöw.
Ale to zasluga "arabskiej demokracji" wprowadzonej przez zachöd.

Sob 16 Lis, 2013 9:42

Powrót do góry
pilch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

konflikt libijski 2011

Spędziłem pomiędzy nimi kilkanaście lat mojego życia. Nie przykładajcie do nich europejskich kryteriów, to inna kultura. Mają po dziesięcioro dzieci i który głupszy to bierze jeszcze drugą żonę. Ten kraj też nie jest jednolity, Cyrenajkę oddziela od Trypolitanii 900 km pustyni, miasta w Cyrenajce założyli koloniści greccy a w Trypolitanii Fenicjanie. Rywalizacja pomiedzy tymi miastami była od zawsze, o podziałach plemiennych nie mamy wyobrażenia. Kadafi ( jako młody oficer ) dostał się do władzy w wyniku krwawego zamachu. Pewnie do dzisiaj koło Zuary wala sie na pustyni te 35 autobusów, którymi uciekał dwór poprzedniego króla Idrisa do Tunezji. Są postrzelane jak reszoto, bo jak ich lotnictwo dopadło, to strzelali tak długo, aż przestali się ruszać. I tak, z woli Kadafiego miało zostać na wieczną rzeczy pamiątkę. Kadafi mieszkał ( faktycznie nikt nie śmiał nawet wiedzieć, gdzie jest ) w kompleksie mieszkalnym w Trypolisie, który był ogrodzony murem, miał koszary i stację nadawczą TV w obrębie murów z wieżyczkami , zaopatrzonymi w KM-y. Wiele zrobił dla wprowadzenia społeczeństwa libijskiego do epoki przemysłowej, dotował z nafty centy towarów codziennego uzytku, opłacał kształcenie młodzieży za granicą, ale zachował pozycję niekwestionowanego lidera.Normalny człowiek nie miał najmniejszej szansy nawet go zobaczyć, a co dopero mu zagrozić. Uczył się kompatybilnego postępowania, spłacił odszkodowania rodzinom ofiar z Lockerby, ale nie przewidział, że jego francuski partner Sarkozy ( węgierskiŻyd przemalowany na Francuza) woli go zabić, niż oddać mu pieniądze, które od niego pozyczył na kampanię wyborczą. Dyktatury szybciej reagują, demokracje są bardziej rozlazłe a mówienie o demokracji w kraju arabskim to czysta utopia. Popatrzcie na karykaturę demokracji we własnym kraju, o ile on jest Wasz. Dlatego amerykańskie kompanie naftowe zaczynają już ograniczać operacje w N Afryce, bo nadchodzi tam czas niespokojny, a u granic Europy pojawi się wielu uciekinierów na łódkach.
Stary

Czw 21 Lis, 2013 19:44

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj,
Pytanie co przesądziło tak naprawdę o konieczności aż fizycznej eliminacji Kadafiego? Przecież w przeszłości robił różne numery, za które spokojnie mogli go odstrzelić jak w latach 70-tych szczególnie ale ostatnio to chyba już był raczej cieniem dawnej aktywności...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 21 Lis, 2013 21:27

Powrót do góry
pilch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

konflikt libijski 2011

Witaj,
Kiedy tam po raz pierwzy przyjechalem latem 1984 roku i zrobiłem zdjęcia różowego meczetu ( poźniej się dowiedzialem, że to tam Colonel przychodzi czasem na modły) to natychmiast mnie tajniaki zwinęli z ulicy, zawieźli na posterunek i wyrwali film z aparatu- tak go chronili. Żaden z jeo poprzedników nie wydawał tyle pieniędzy z dochodów z nafty na cele utrzymania spoleczeństwa .Ale pierniczki nie do wszystkich trafiały równomiernie a poza tym nikt nie lubi, jak ktoś jest jedynie słuszny przez ponad 40 lat. Pytali mnie, czy już czytałem jego zieloną książkę- odpowiedziałem im, że nie czytam tego, bo on jeszcze zyje i może mienić zdanie. Powiedziałm im, że pierwsza bomba, która ich trafi to będzie bomba demograficzna- ciężko im to wchodziło. Chciałem im pomóc w rozumieniu rzeczy ogólniejszych ale czasami dochodziłem do granicy ( w ich mniemaniu ) bluźnierstwa i wtedy musiałem dać spokój. Na samym początku im powiedziałem, że popieram Żydów w Izraelu i byli zszokowani. Ale nie ruszyli mnie palcem. Jak chcesz wiedzieć, co przesądziło o jego śmierci to popatrz, kto chodził za tym i kto na tym zyskał . Interesa z Sarkozym to okazał się być dla niego tricky busines. Stary

Czw 21 Lis, 2013 21:45

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż jak to mówią biada wierzycielowi Uśmiech Tym bardziej, że o róznego rodzaju umowach z Kadafim wiadomo było jedno, że są niezwykle szczegółowe i trudno się z nich wyplątać - czego doświadczyło na własnej skórze całkiem sporo wydawać by się mogło starych wyjadaczy...
Ale mam pytanie z innej beczki skoro kolega miał możliwość spędzenia tam chyba niekrótkiego okresu swojego życia to czy prawdą jest, że minowe pozostałości z czasów II Wojny w tak istotny sposób nie pozwalają na wykorzystanie dawnych terenów uprawnych?
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Nie 24 Lis, 2013 14:39

Powrót do góry
pilch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

konflikt libijski 2011

Witajcie,
Ich populacja rośnie w bardzo dynamiczny sposób, dlatego przez cały czas swoich rządów Colonel prowadził politykę zwiększania areału uprawnego, na którym dana rodzina mogła sadzić palmy daktylowe, pomarańcze, cytryny, granaty, jarzyny i egzystować. Te działki były do kupienia i ludzie je kupowali. Latałem 8-10 razy do roku nad Libią przez kilkanaście lat i obserwowałem, z jaką prędkością się te obszary uprawne tam rozwijają. A klimat tam jest taki: to jest geologicznie dno płytkiego morza kredowego . Osady denne przykryte niewielkim nadkładem zwietrzeliny i piasku lotnego . Opad roczny jest tam 3x mniejszy niż u nas, jest to ca 250 mm na rok i tylko od strony morza wiatr nanosi wilgotne powietrze, dające nad ranem mgłę , z której większość tamtejszych roślin czerpie wilgoć- nie z korzeni. Gdybyście zobaczyli, jakie wielkie winogrona rosną na takim czystym piachu, na który byście nigdy nie spojrzeli jako na grunt uprawny. Palmom daktylowym i winogronom potrzebne jest słońce a wody im wystarczy z wilgoci powietrza. Parowanie tam jest latem szalone i jarzyny muszą być nawadniane, bo po prostu wyschną. Przygotowanie takiej działki polegało na tym, że maszyna wyrywała cały dziki busz i potem zaorana działkę uważano za gotową do sprzedaży. Ale jeżeli tam były miny, to nie mogli tego robić. Zarówno alianci się od Rommla odgradzali minami, jak i odwrotnie i jest tego mnóstwo. To musi stanowić dla nich problem i będzie stanowiło dla następnego rządu także. 90% życia koncentruje się w pasie 20-30 km od morza, dalej na poludnie, gdzie wilgoć od morza już nie dociera, busz rzednie i zaczyna się włąścia Sahara, na któej z rzadka są w stanie przetrwać stada wielbłądów , kierowanych od wodopoju do wodopoju przez lokalnych pasterzy. Walki z Rommlem też w zasadzie się w tym pasie koncentrowała. To się będzie pojawiać do czasu, aż Europa nie pośle tam maszyn, które to wykopią- bo sami Libijczycy tego nie sa w stanie zrobić a sytuaje pogarsza fakt, że część terenu to wydmy lotnego piasku, który sie przemieszcza jak u nas zaspy sniegu na szosie a miny zmieniają polożenie. Tyle w skrócie.
Stary

Nie 24 Lis, 2013 17:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny Strona 8 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.