| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dembol
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Darlowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak wyczyscic rdze

Czy ktos zna skuteczny sposob na usuniecie rdzawego nalotu z monetki? Konkretnie chodzi o grosze SAP, wygladaja jakby byly zardzewiale, a elektroliza z tym sobie nie radzi.

Pon 13 Cze, 2011 19:06

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jezeli to rdza zelazna-a nie inny przypominajacy ja nalot sprobuj octem-delikatny kwas nie powinien ruszyc patyny.
_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Pon 13 Cze, 2011 19:53

Powrót do góry
Dembol
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Darlowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coz, monetki sa z miedzi, wiec nie wien czy to rdza zelazna, a moze sprobowac Argentum? tez ma kwasny odczyn.

A i jeszcze jedno, mam monetke chyba rzymska, po jakims czasie w elektrolizie zaczela jakby pokrywac sie srebrnym metalem, czyzby za dlugo?, chociaz calkiem sie nie wyczyscila.

Pon 13 Cze, 2011 20:03

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzymek - może to denar?, one są srebrne Wink
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 13 Cze, 2011 20:09

Powrót do góry
Dembol
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Darlowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyglada na miedz, pozniej w niektorych miejscach zaczal sie pojawiac ten srebrny nalot. Nie wiem czy to denar i czy to z Rzymu konkretnie, tak napisalem, monetka jakby owalna lub uszkodzona, nieczytelny otok, na awersie glowa jakiegos kolesia, na glowie wieniec z kropeczek, monetka grubsza od boratynki. Jutro wrzuce foto, dzis juz kiepskie oswietlenie a mam aparat, ktory robi kiepskie zdjecia przy sztucznym oswietleniu. Bardzo szczęśliwy

PS
Jeden z groszy SAP pomimo, ze nie wyczyscil sie do konca zaczal tez pokrywac sie srebrnym nalotem. Moze to proces galwanizacji?, mam ladowarke 3V i 1500 miliAmperow, moze za slaba? Do plusa mam podlaczona lyzeczke od herbaty.

_________________
Dzis patrioci, jutro zdrajcy

Ustroj kreuje jednych i drugich.

Moje

Pon 13 Cze, 2011 22:13

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat nie znam się na elektrolizie (zawsze wystarczała mi autoliza) możliwe że odwrotnie podpioleś kable i zaistniala właśnie galwanizacja Rolling Eyes

jeśli tak, to taki proces daje się odwrócić, sprawdź najpierw dokładnie jak to ma być podpięte

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 14 Cze, 2011 7:51

Powrót do góry
Dembol
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Darlowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podpiete jest dobrze, + do metalu, - do monetek. Moze za slaba maszynka, czytalem, ze jesli proces trwa zbyt dlugo, to elektroliza zaczyna trawic monete, a u mnie jakby zachodzil proces galwanizacji.

http://www.tpzn.fora.pl/artykuly,15/czyszczenie-monet-wykopkowych-elektroliza,109.html

koles tu ma maszynke 24V, mowiono iz mniejszy prad wolniejszy proces, mniej zniszczen, ale zbyt maly moze byc tez niezbyt dobry. Pozniej wrzuce zdjecie monetek, to bedzie cos moze wtedy wiadomo.

_________________
Dzis patrioci, jutro zdrajcy

Ustroj kreuje jednych i drugich.

Moje

Wto 14 Cze, 2011 10:34

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

slaba???? 1,500mili....jesu....rozpuscisz te monete
_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Wto 14 Cze, 2011 13:09

Powrót do góry
Dembol
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Darlowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To twierdzisz, ze 1500 mili to duzo?, szczerze mowiac nie bardzo sie na tym znam, ale bywa iz monetka i po 2 dniach nie jest czysta za to pokryla sie metalem. Walcze z ta paskudna rdza(chyba), mam pare groszy SAP w takim badziewiu, dzisiaj sprobuje z roztworem kwasnym. Co lepiej ocet czy cytrynka?

PS

Dorzucam zdjecia maszynki i monetki(tej niby rzymskiej), tylko na tej widac metal na zdjeciu, na SAPie nie wyszlo na zdjeciu. Te ciemne plamy na miedzi to ten metal.



Opis załącznika:
Ogolny widok maszynki

Opis załącznika:
Jak widac u mnie spokojniej odbywa sie proces elektrolizy

Opis załącznika:
Awers monetki, leb kolesia, ciemne plmki to metal

Opis załącznika:
Rewers

_________________
Dzis patrioci, jutro zdrajcy

Ustroj kreuje jednych i drugich.

Moje

Wto 14 Cze, 2011 14:03

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzymek jest z ok IV wieku, coś folisopodobnego
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 14 Cze, 2011 15:14

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Juz sie nie dziwie ze pokryla serbrem....katode zrobiles z lyzki posrebrzanej????
Srebro jako metal szlachetniejszy czyli i wyzej stojacy w szeregu elektrochemicznym sie wytraca.... powinna byc z tego samego metalu lub nizej-najlepsza do tego bedzie ze stali nierdzewki-tzw.kwasowki

Nie katuje monet elektroliza-ale kiedys troche probowalem- 150 miliamper przy kilku voltach z ladowarki od starego telefonu wystarczalo...


A wrocilem do starej metody tylko moczenia w olice-zeszloroczne do dzis sie mocza....

O kawsie-czyli occie-pisalem w celu zdjecia rdzy zelaznej-NIE PATYNY miedzi.

Zwlaszcza ze teraz chcesz kwasem cytrynowym ktory zniszczy calkowicie patyne,ale i spowoduje jeszcze wieksze wzery-braz jest stopem miedzi i olowiu-kwasy wytracaja olow do zwiazkow, stad czesto powstaje taki "czerwony" nalot miedzi....

Ten folisik nie jest taki straszny-widzialem gorsze-odmakalbym tylko w oliwce+co miesiac szczoteczka do zebow przetrzec zmiekczone nagary.

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Wto 14 Cze, 2011 18:59

Powrót do góry
Dembol
Kapral

Kapral





Posty: 55
Skąd: Darlowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsze slysze aby ta lyzeczka byla posrebrzana, ale moze kto wie. To jakas zakladowa lyzeczka z ZGR z rybka, myslalem iz to najzwyklejsza ze stali nierdzewnej.
_________________
Dzis patrioci, jutro zdrajcy

Ustroj kreuje jednych i drugich.

Moje

Sro 15 Cze, 2011 7:20

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wyglada jak......
Myslalem ze i srebrne monety czysciles-wtedy bylaby OK

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Sro 15 Cze, 2011 10:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.