| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rewizor
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Używając nazewnictwa pewnego środowiska, w którym się obracam OH nr 7 osiągnął historyczne maksimum Bardzo szczęśliwy. Poprzedni numer traktuje jako korektę trendu wzrostowego. Na moim wykresie jakości kolejnych numerów OH nr 7 to marubozu yang.

PS.

Kudi albo jestem w nastroju świątecznym albo faktycznie styl się poprawił i przeczytałem bez przystanków.

pozdr.
rewizor

Czw 22 Gru, 2005 19:13

Powrót do góry
J53
Kapral

Kapral




Posty: 48
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oblicza Historii

Przyglądam się powyższej dyskusji z pewnym zdziwieniem. Dwaj znaczniejsi oponenci, Kudi i Ijon Tihy. Zawodowcy, jak by nie było, zapominając o chłodnym, naukowym podejściu do tematu wdają się w osobiste przepychanki. Być może nie zdają sobie sprawy, ale nie jest to walka o osobiste pryncypia ale walka o to w jakim kierunku mają ewoluować Oblicza Historii. Według mnie Ijon Tichy chce aby OH były czymś w rodzaju Mówią Wieki bis albo nudnym, naukowym skryptem z licznymi przypisami będąc podstawą do akademickich dyskusji. Mogę go zrozumieć bo sam lubię konkrety, ale bez przesadyzmu. Oczywiście każdy ma prawo do emocjonalnej oceny przeczytanego tekstu. Natomiast stwierdzenia że "mapy mi zwisają" nie będę komentował. To że ludzie wolą czytać teksty bardziej przystępne świadczy fakt że "Kod Leonarda da Vinci" jest bardziej znany niż jakaś naukowa rozprawa na ten temat? Natomiast co do Kudiego to niestety ale tekst nie jest czytelny i jasny dla wszystkich. Natomiast w tej kwestii, ogólnie jestem po stronie Kudiego Może powinniśmy przedyskutować ten problem w jakim kierunku mają podążać OH. Zrobić potem sondaż i na jego podstawie, proporcjonalnie do zainteresowania serwować odpowiednie teksty. Jeśli chodzi o mnie chciałbym aby OH poruszały tematy bardziej nam bliskie w czasie i terenie, takie które możemy zweryfikować w terenie czy w archiwum, np. jeśli już heraldyka (przeczytałem i uważam je za dobre) to może w aspekcie np. bitwy pod Grunwaldem. Jeśli historia wina, czy piwa to z browarów na terenie obecnej Polski itp. Uważam że głównym tematem powinna być jednak II wojna światowa. Dlaczego? Bo to temat stymulujący. Jeśli człowiek może znaleźć coś w ziemi to uczy się odrobiny niemieckiego, historii, geografii, geologii, pyta rodzinę, znajomych i nieznajomych, trochę liźnie elektroniki itd. Natomiast nie znam takich amatorów co by chcieli uczyć się łaciny, błagać o wstęp do archiwum i szukać dokumentów na temat np. żółtej ciżemki. Na zakończenie chciałbym zadedykować Ijonowi Tichemu i Kudiemu pytanko:
Wiecie czym się różni zawodowiec od amatora? Tym że w pewnych sprawach amator myli się ot tak sobie, a zawodowiec myli się zgodnie z wyuczonymi regułami.

Pozdrawiam świątecznie.

Pią 23 Gru, 2005 14:38

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Natomiast stwierdzenia że "mapy mi zwisają" nie będę komentował

to przynajmniej napisz kto to powiedział, bo ja przejrzałem dyskusję i nie znalazłem tego...

Cytat:
Ijon Tichy chce aby OH były czymś w rodzaju Mówią Wieki bis albo nudnym, naukowym skryptem z licznymi przypisami będąc podstawą do akademickich dyskusji.

nie. chcę by były czymś takim czym są "Morza, Statki i Okręty" - gazeta robiona przez ludzi którzy będąc amatorami maja bogate zbiory, również archiwalne, i olbrzymią wiedzę i w efekcie ich działalności dokonują się nowe hmm badania i odkrycia, oraz np. ostatno akcja zakupu przez załogę gazety i forum dokumentów z ORP Orzeł na ebayu z Anglii! odważę się polecic tutaj forum: fow.aplus.pl - zobaczcie jaki tam jest poziom dyskusji. a u nas? forum historyczne praktycznie nie istnieje, bo to co jest to ogólne dyskusje, z wiedzą na poziomie liceum lub niżej...
Brown pisze rorywkę i nie udaje że pisze historię. w przeciwnieństwie do niektórych autorów... Bo chyba nie wszyscy zrozumieli meritum mojego gniewu: nie deprocunję danej tematyki, nie chcę by wszystko było psiane z przypisami i tabelkami. Wręcz przeciwnie nei ch będzie też popularna i popularnonaukowa historia, ale niech to będzie historia a nie SF.
Ja bym zresztą chętnie zadał kilka pytań dotyczących rzeczonego artykułu, bo mi się kilka faktów nie zgadza, ale primo nie wiem gdzie a secundo nie chcę "skłócać wszystkich"...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 23 Gru, 2005 16:31

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Heja , właśnie kupiłem nowe IOH,

kurna szok super,

najbardziej mi się podobał art. o Polakach w służbie III Rzeszy i o ufoludkach, choć jeszcze reszta też bardzo,

gratuluję
jest coraz lepiej,

tak trzymać,

ps:a Wirus no wiesz, kumejki miały być na terenie Polski, hehehehe

Sob 24 Gru, 2005 2:37

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

schizofrenia to niebezpieczna rzecz Twisted Evil
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 24 Gru, 2005 15:45

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, nowy numer jest bogaty w ciekawe artykuły, jak powyżej, artykuł o Polakach w służbie III Rzeszy uważam za jeden z lepszych, ponad to zaciekawił mnie temat Tajemnica Sępiej Góry. Uważam numer ogólnie za udany. Tak trzymać. Również przejrzysty układ i szata graficzna wiele wnosi na korzyść pisma. Pozdrawiam

Nie 25 Gru, 2005 1:36

Powrót do góry
J53
Kapral

Kapral




Posty: 48
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do Ijona Tihego

Jeśli takie są Twoje intencje, to popieram. Czasopismo i forum są dla amatorów. W tym owarzystwie obecność zawodowych historyków jest wskazana żeby przystopować rozbujałą fantazję niektórych forumowiczów. Ale trzeba to czynić rozważnie i z umiarem, aby nie zabijać chęci do dyskusji. Zgadzam się że narazie poziom forum nie jest na miarę oczekiwań. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby go podnieść.

Pozdro

Nie 25 Gru, 2005 18:27

Powrót do góry
benedykt
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Japońskie Goliaty

Witam,
Ja z kolei nabyłem sobie ostatni numer ze względu na artykuł poświęcony Goliatom. Co prawda z tytułu na okładce spodziewałem się pracy o konstrukcji niemieckiej a nie japońskiej. Niemniej nie żałuję. Artykuł jest świetny i nowatorski. Ciekawe czy to początek jakiegoś cyklu tego autora. Było by fajnie bo ile można czytać o Panterach i Tygrysach a lądówka japońska jest właściwie u nas nieznana.

Ktoś już o tym powyżej nadmieniał, ale dodam, że mnie także zastanowił fakt iż dwu autorów zalogowało po dwa artykuły.
Ogólnie jednak to chyba najlepszy numer z dotychczasowych. No i ta cena. Konkurencyjna względem innych.
Pozdr,
Benedykt

Sro 04 Sty, 2006 16:46

Powrót do góry
Witcher
Leutnant

Leutnant




Posty: 252
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Osobiscie przypadl mi go gustu opis bitwy pod Kumejkami.
Mowie wam tylko w pociag i kopac! Laughing

_________________
"Audaces fortuna iuvat"

Czw 05 Sty, 2006 12:41

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Japońskie Goliaty

benedykt napisał:

Ja z kolei nabyłem sobie ostatni numer ze względu na artykuł poświęcony Goliatom. Artykuł jest świetny i nowatorski. Ciekawe czy to początek jakiegoś cyklu tego autora. Było by fajnie bo ile można czytać o Panterach i Tygrysach a lądówka japońska jest właściwie u nas nieznana.
Benedykt


ja podobnie. Kupiłem IOH dla pracy o japońskich minach samobieżnych. Wydaje mi się, że ten sam autor pisze coś na stronach, któregoś z miesięczników wojskowych (Raport lub Komandos - nie pamietam) o japońskich spadochroniarzach. Też bardzo dobre. Mam nadzieję, że coś jeszcze podacie jego pióra w następnych numerach IOH-a. A tak ogólnie to pozdrawiam wszystkich forumowiczówi życzę klawego 2006 Roku.
Zwierz

P.S. Zagadnijcie go o temat z japońskimi komandosami. Wiem, ze chyba byli - ale nic ponadto. To był by dopiero temat!

Sob 07 Sty, 2006 19:44

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie, napiszcie coś bo na razie nie mam ochoty na kupno ospreya:
Japanese Paratroop Forces of World War II Wink

Sob 07 Sty, 2006 21:10

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[b] Ten Jabłoński napisał 6-7 artykułów o japońskich wojskach spadochronowych, które są doskonałe. Właśnie czytam ostatni o szkoleniu Japońców przez niemieckich Fallshirmjoger. Moze niech ktoś z redakcji z nim zagada co do współpracy - bo chyba warto. Napisał cos o goliatach więc może napisze i coś innego dla następnych IOH. Ja bym optował za japońskimi komandosami - o tym poczyta chyba każdy.

Sob 07 Sty, 2006 22:54

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdzie są te artykuły, może w WWW ?
Napiszcie nie tylko coś o spadochroniarzach ale też o japońskich snajperach - szkolenie, działania. Przecie Japońce w dawnych czasach mieli tylu specjalistów: samuraje, ninje, roniny, karate itp. Logicznie myśląc to podczas 2 WŚ też powinni mieć jakąś super tajną jednostkę ...
Bardzo szczęśliwy

Nie 08 Sty, 2006 14:20

Powrót do góry
roiboz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zbV napisał:
A gdzie są te artykuły, może w WWW ?
Napiszcie nie tylko coś o spadochroniarzach ale też o japońskich snajperach -też powinni mieć jakąś super tajną jednostkę ...
Bardzo szczęśliwy


Dzięki za cynk, że w Obliczach ukazał się artykuł Jabu. Zaraz poszukam waszego magazynu w kioskach. Tak nazywają autora w Stanach, gdzie czytałem w amerykańskich magazynach militarnych kilka jego prac. Kiedyś napisał coś o japońskich snajperach na Pacyfiku. Mam tez poprzedni listopadowy numer brytyjskiego MHQ. I w nim zamieścili jego artykuł o japońskich tajnych oddziałacvh specjalnych w walkach o Okinawę. Opisuje tam atak z udziałem szybowców lub zwykłych transportowców na amerykańskie lotnisko.

Zbyszek

Nie 08 Sty, 2006 18:30

Powrót do góry
roiboz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy mozna bo to forum konkretnego pisma, ale odpowiadam na pytanie. Artykuły o jap. spadochroniarzach są w ostatnich komandosach (taki wojskowy miesięcznik, chyba z Krakowa). Ja mam dwa ostatnie numery. Są tam części 5 i 6. Z tego wniosek, że pierwsze musiały się okazywac już podczas wakacji. Lecę poszukać waszego IOH-a z tymi japońskimi goliatami. w końcu i tak nic dziś nie mam do roboty. Może będzie w EMPiK-u na Marszałkowskiej. To obok mnie. Ale dziś jest niedziela więc nie wiem czy jesszcze otwarty. Narka!
Zbyszek

Nie 08 Sty, 2006 18:42

Powrót do góry
roiboz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kupiłem. Dobrze napisane. Ale wynika z tego, że to nie od Niemców zapożyczyli pomysł na Goliaty Japończycy, lecz opracowali samodzielnie własny pomysł. Myślałem, że było inaczej.
A po Goliatach jaki następny "japoński" artykuł? Ktoś z redakcji pisma zagląda na forum?
zbyszek - 8)

Nie 08 Sty, 2006 19:30

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Roiboz. Rolling Eyes Redakcja zagląda na forum, ale weź pod uwagę fakt, że dziś jest niedziela. Wink Laughing
Napewno skoro takie zainteresowanie jest orientalnymi tematami, to coś za jakiś czas będzie. Razz
P.S. Na tym forum można pisać co i gdzie się ukazało - byle w temacie. Twisted Evil
Pozdrawiam
wars98

Nie 08 Sty, 2006 20:09

Powrót do góry
roiboz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oki - no to będę śledził następne numery. Zwłaszcza miejcie na względzie japońską piechotę, artylerię, siły pancerne - czy ogólnie sily lądowe. O tym wszędzie indziej na rynku nic, lub prawie nic.
Pozdrowienie dla Redakcji i sorki za niedzielę. Ja mam czas nienormowany pracy i w weekendy się mi myli z normalnymi dniami.
Pzdr,
Zbyszek

Nie 08 Sty, 2006 21:10

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
ja również jestem od wczoraj w posiadaniu nowego numeru i jestem bardzo zadowolony Bardzo szczęśliwy Po pierwsze: szata graficzna i papier są lepsze niż wcześniej, po drugie: redakcja (autorzy) tęgimi garśćmi czerpie bardzo ciekawe tematy z worka historii, nie stroni od tematów kontrowersyjnych, artykuły, mimo iż obszerne czyta się naprawdę lekko ... Jednym słowem oby tak dalej, z numeru na numer stajecie się coraz lepsi!! Zapomniałbym o jeszcze jednej rzeczy, mianowicie o ilości stron - rewelacja, przynajmniej jest co do poczytania na długie wieczory zimowe. I na koniec prośba: umieszczajcie przypisy na dole strony, od razu pod tekstem, tak będzie łatwiej.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Sro 11 Sty, 2006 12:34

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja nadal nie mam tych danych waszego konta (IBAN, .....itp) Smutny

Sro 11 Sty, 2006 14:02

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie, najlepszy byl artykul o polakach w sluzbie III rzeszy, co nie przeszkadza temu, iz przeczytalem prawie caly numer (poza artykulem o Goliatach, probowalem, ale w polowie nie dalem rady). Fajnie byloby cos wiecej przeczytac, jesli byl juz Goralenvolk, o Wacku Krzeptowskim, albo o Konfederacji Tatrzanskiej, Banditenrepublik - Ochotnicy, Staszku Marusarzu, ...

Czw 12 Sty, 2006 18:35

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
z tego co usłyszałem pocztą pantoflową, wynika iż numer 8 będzie jeszcze ciekawszy!!

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Wto 24 Sty, 2006 15:51

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co pantofle powiedziały więcej?
_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 24 Sty, 2006 15:56

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
wybacz WERTTREW ale musiałem obiecać starszemu Pantoflowi, że pary z gęby nie puszczę.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Sro 25 Sty, 2006 8:44

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hehe tak właśnie myślałem ... Bardzo szczęśliwy
_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Sro 25 Sty, 2006 10:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.