| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ślad wraku pantery prowadzi CBŚ do USA...

Ale historia! Ślad wraku pantery prowadzi CBŚ do USA

Marcin Sztandera
2011-03-12

Cytat:
Niezwykła historia czołgu, który 20 lat temu zniknął zaraz po wydobyciu z Czarnej Nidy koło Bieleckich Młynów. Wiele wskazuje, że pantera została wywieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyremontowaniu i uruchomieniu jest dużą atrakcją. W Polsce sprawę badała prokuratura, zajęło się nią także CBŚ

Historia ta rozpoczyna się w połowie stycznia 1945 roku, kiedy Armia Czerwona nacierała w kierunku Kielc, a jej ofensywę usiłowały nad Nidą powstrzymać niemieckie oddziały pancerne. W czasie tych walk czołg Pz.Kampf.V Ausf. A Panther utknął w rzece koło Bieleckich Młynów (gm. Morawica). W latach 50. Ludowe Wojsko Polskie w ramach porządków wysadziło jego wieżę, ale niemal kompletny kadłub pozostał na miejscu do 16 listopada 1990 roku. Wtedy ważący około 30 ton wrak wydobyło na zlecenie prywatnej firmy. Pomagały w tym wozy zabezpieczenia technicznego z jednostki wojskowej na Bukówce. Okazało się, że wrak jest w nad podziw dobrym stanie - miał wszystkie koła, całe wyposażenie wewnętrzne. Eksperci zauważyli, że to dosyć nietypowa wersja pantery, możliwe, że jakiś prototyp.

Czołg na lawecie przewieziono pod Warszawę, a potem dosłownie zniknął. Jeszcze w 1991 roku pojawiały się informacje, że mógł trafić za granicę jako złom, a dziennikarze "Słowa Ludu" opisywali, że w wydobycie zaangażowało się m.in. działające w Kielcach jedno ze stowarzyszeń, natomiast samego wydobycia dokonało wojsko w ramach ćwiczeń.

Nieoczekiwanie pod koniec zeszłego roku sprawę czołgu zaczęło badać Centralne Biuro Śledcze. - Sam byłem zaskoczony, bo to tyle lat. Ale policjanci stwierdzili, że sprawa została zakwalifikowana jako kradzież dobra kultury, a to się nie przedawnia - mówi anonimowo informator "Gazety". Do zamknięcia tego numeru rzecznik komendanta głównego policji nie odpowiedział na pytania w tej sprawie.

Wiele wskazuje, że postępowanie jest prowadzone po doniesieniu złożonym przez Piotra Lewandowskiego, prawnika, a prywatnie miłośnika militariów. - Od kilku lat staram się zainteresować różne instytucje tą sprawą. Przecież z naszego kraju nielegalnie wywieziono bardzo cenny eksponat, a okoliczności, w jakich do tego doszło, są co najmniej dziwne - mówi Lewandowski. Twierdzi, że czołg wydobyto całkowicie nielegalnie na zlecenie prywatnej firmy spod Warszawy. Co ciekawe, miała w tym pomóc m.in. pozytywna opinia ekspertów Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej, którzy stwierdzili, że to bezwartościowy złom. Z dokumentów, do których dotarł Lewandowski, wynika, że w zamian obiecano dostarczenie jakichś eksponatów do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. - Ale generalny konserwator zabytków nie zgodził się na wywiezienie czołgu. Mimo to wrak zniknął - podkreśla Lewandowski. Co ciekawe, po jego interwencjach sprawę badała dwa razy Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Ostatni raz w zeszłym roku. W kwietniu przesłuchano m.in. właścicieli prywatnej firmy, która miała się zajmować wydobyciem wraku. - Rzeczywiście, Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód prowadziła postępowanie w sprawie nielegalnego wywiezienia czołgu, ale je umorzono, bo sprawa się przedawniła - mówi Sławomir Mielniczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

- Po tym umorzeniu złożyłem kolejne zawiadomienia, ale tym razem w sprawie grupy, która prawdopodobnie hurtowo zajmuje się wywozem takich dóbr kultury. Pismo w tej sprawie wysłałem do komendanta głównego policji z sugestią, żeby sprawą zajęło się CBŚ i krajowy zespół do walki z przestępczością przeciwko dziedzictwu narodowemu. Podejrzewam, że to spowodowało wizytę CBŚ w regionie świętokrzyskim - mówi Lewandowski.

"Kielecka" pantera prawdopodobnie około 2000 roku przez Wielką Brytanię trafiła do Stanów Zjednoczonych. Kupił ją do swojej kolekcji Jacques Littlefield, milioner i pasjonat. W internecie można znaleźć filmy i zdjęcia czołgu oraz informację, że odkupiony został od polskiego właściciela, a wydobyty z Czarnej Nidy. Za ponad 2 mln dolarów miał zostać pieczołowicie wyremontowany, zrekonstruowano wieżyczkę, a nawet zamontowano oryginalny silnik. Dziś ten czołg jeździ i jest sporą atrakcją. - Moim marzeniem jest, żeby kiedyś ten czołg wrócił do Polski - nie ukrywa Lewandowski.



Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35265,9241320.html

Czołg2

Sob 12 Mar, 2011 14:37

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jak się nie mylę to chyba jest to:
http://www.toadmanstankpictures.com/panther.htm

Z jednej strony szkoda że wyjechał a z drugiej dobrze że ktoś o niego zadbał, w Polsce gnił by w krzakach i czekał w nieskończoność na remont na zapleczu jakiegoś muzeum Twisted Evil

Jedno co mnie zastanawia, to czemu nowy właściciel wyciął te dziwne mocowania które miał po bokach kadłuba, taka renowacja to jakieś nieporozumienie Rolling Eyes

:czolg:

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 13 Mar, 2011 8:47

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety Smutny jest w USA ale wygląda świetnie Uśmiech w zeszłym tygodniu był film na PolsatPlay kolekcjonerzy (trafiłem przypadkiem)warto obejrzeć

Nie 13 Mar, 2011 19:54

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Całość jest udokumentowana, w jednym z odcinków "Warsztatów czołgowych"

Linka:

http://www.teleman.pl/prog-23336261-warsztaty-czolgowe-panther.html

Nie 13 Mar, 2011 21:23

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Facet wpakował kupę kasy, u nas niestety skończyło by się pewnie na zdarciu rdzy i kilku puszkach farby, smutna polska rzeczywistość Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 13 Mar, 2011 21:45

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana. Gdybanie, co by było gdyby... A że Littlefield pozbył się tajemniczych uchwytów z lewej burty??? No fakt, to nie porozumienie... Neutral

Pon 14 Mar, 2011 9:57

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zabacz na youtube.pl http://filmsline.com/youtube-pl.php to jest dopiero dobre

Pon 14 Mar, 2011 22:27

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZiaRek napisał:
zabacz na youtube.pl http://filmsline.com/youtube-pl.php to jest dopiero dobre


tzn co? bo ja tam nic nadzwyczajnego nie widze Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 14 Mar, 2011 22:38

Powrót do góry
WERTTREW
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 1121
Pochwał: 2
Skąd: Warszawa, PL
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
Facet wpakował kupę kasy, u nas niestety skończyło by się pewnie na zdarciu rdzy i kilku puszkach farby, smutna polska rzeczywistość Rolling Eyes

Tiaaa oddajmy (czyt. sprzedajmy) zatem wszystko, tym co maja kasę? Mnie to jakoś umiarkowanie zachwyca mimo wszystko ... Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam WERTTREW
-------------------------------
Historia&Tajemnice W-wy: http://www.werttrew.fora.pl/

Wto 15 Mar, 2011 0:20

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WERTTREW napisał:
Indiana Jones napisał:
Facet wpakował kupę kasy, u nas niestety skończyło by się pewnie na zdarciu rdzy i kilku puszkach farby, smutna polska rzeczywistość Rolling Eyes

Tiaaa oddajmy (czyt. sprzedajmy) zatem wszystko, tym co maja kasę? Mnie to jakoś umiarkowanie zachwyca mimo wszystko ... Rolling Eyes

wiem że to smutne, ale popatrz co się dzieje w muzeum Orła Białego, wszystko wrasta w trawe, w warszawie troche lepiej ale tu właśnie renowacja konczy się na pomalowaniu wszystkiego jedną farba, jakiś czas temu stały resztki po Panterze teraz nie wiadomo co się z tym stało, bo już tego nie ma na ekspozycji, nie wiem jak jest w Poznaniu, nie zaglądałem tam jeszcze, choć tam wiem że coś się robi.

a tu dam część fotek z mojej ostatniej wizyty w wawie, w hetzerze zrobili dach z ... desek Laughing ot takie nasze swojskie wiejskie klimaty Laughing



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 15 Mar, 2011 7:36

Powrót do góry
steinar
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 793
Skąd: mazovia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
nie wiem jak jest w Poznaniu, nie zaglądałem tam jeszcze, choć tam wiem że coś się robi.


W Poznaniu jest O.K.Sprzęt pancerny odmalowany,zakonserwowany,samoloty również(część pod wiatami).Całość robi bardzo pozytywne wrażenie.Muzeum choć niewielkie ma bardzo ciekawe zbiory.Byłem tam przy okazji inscenizacji historycznej walk o Poznań i jestem pod wrażeniem.
Pozdrawiam



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 15 Mar, 2011 8:25

Powrót do góry
Baldigozz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co niby jednak mieliby zrobić z tym Hetzerem? Jedyne sensowne rozwiązanie dla takiego ułomka, to ewentualnie przekryć dachem. W przypadku Pantery z Czarnej Nidy był to jedyny egzemplarz na świecie z "cyckami", to pan amator brumkających i puszczających dymek pancerek uchlastał je bo mu nie pasowały do wizji Pantery, którą chciał dołączyć do kolekcji. To już lepiej żeby dalej gniła na dnie rzeki...

Wto 15 Mar, 2011 9:06

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ano mogli zrobić normalne zadaszenie, zresztą najlepiej jak by wszystko stało w jakiejś hali zamiast pod chmurką i srającymi ptakami.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 15 Mar, 2011 9:11

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

steinar- "pancerfaustniczkę" macie? Czy to taki wiotki chłopak? Wink
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 15 Mar, 2011 9:15

Powrót do góry
steinar
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 793
Skąd: mazovia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
steinar- "pancerfaustniczkę" macie? Czy to taki wiotki chłopak? Wink


Zgadza się,mamy Bardzo szczęśliwy To córa jednego z kolegów.Postać dość znana i ceniona w środowisku rekonstruktorów.

Wto 15 Mar, 2011 10:00

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie jakiś czas temu chciałem coś sprzedać do państwowego muzeum. W odpowiedzi dostałem "to jakiś żart powodzenia może Niemcy kupią ten złom". Dopowiem że chodzi o maszynę którą legalnie nabyłem z grupką znajomych a najśmieszniejsze jest że kupiłem ją od państwa a muzeum kilka razy pytało się czy chcę je oddać ( za darmo). Przejrzałem wtedy na oczy co się dzieje u nas w państwie mam nadzieję że nie wszyscy muzealnicy mają takie nastawienie.
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Wto 15 Mar, 2011 10:49

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w warszawie na złom poleciała szafa pancerna z wykopalisk, nie chciało jej żadne muzeum, a oddać komuś nie wolno było bo to zabytek i własność państwowa Twisted Evil nie wiem jak sie to skończyło, ale chyba ktoś od razu odkupił ją ze złomu.

Tak że mnie już nic nie jest w stanie zaskoczyć, a co do pantery, to pewnie gniła by w PL tak długo aż te cycki same by odpadły Twisted Evil żaden Littlefield nie musiał by tego ciąć.

gdzieś w necie widziałem foto wanny z podwoziem wrastającej w ziemie na zapleczy MWP w Wawie, tak jak ktoś to już opisał - jeszcze troche i na nowo ktoś będzie musiał to wydobywać z gleby Twisted Evil

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 16 Mar, 2011 19:07

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana:

Cytat:
gdzieś w necie widziałem foto wanny z podwoziem wrastającej w ziemie na zapleczy MWP w Wawie



Kiedy to było Question Laughing Dawno i nieprawda Wink



Opis załącznika:

Sro 16 Mar, 2011 22:15

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:


Kiedy to było Question Laughing Dawno i nieprawda Wink


twoje foto też dawno i obecnie nie prawda, bylem tydzień temu i nie stoi, ale faktycznie pamiętam że stało to podwozie, choć nie byłem pewny czy to to samo.
Ciekawe co się stało, nie ma już go od jakiś 2 lat i nigdzie nie udało mi się zdobyć jakiegokolwiek info na ten temat Rolling Eyes

ps małe prostowanie, ten wrastający wrak o którym pisałem znajduje się nie w MWP aw MOB
foto ze strony odkrywcy
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum21/dsc00690.jpg
mogli by go chociaż na jakiś cegłach postawić Evil or Very Mad

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 17 Mar, 2011 11:36

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana:

Cytat:
twoje foto też dawno i obecnie nie prawda



O żesz......kur....czaki...w muzeum byłem kilka lat temu Rolling Eyes O tym podwoziu pisał Ryszard Wójcik, kiedy był na "noże" z dyrektorem muzeum WP.

Czw 17 Mar, 2011 17:06

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie czy zaniedbanie eksponatów niesie za sobą jakieś konsekwecje ?
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Pią 18 Mar, 2011 11:23

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

saddam44 napisał:
Mam pytanie czy zaniedbanie eksponatów niesie za sobą jakieś konsekwecje ?


Zaniedbywanie zabytków jest częste w naszych muzeach, a jak sie coś rozleci to się skreśla z listy, nic mi nie wiadomo aby były jakieś konsekwencje.
Często schemat jest taki że celowo się czegoś nie remontuje aby się rozpadło, a wtedy można sprzedać plac pod kolejny śliczny hypermarket typu stonka czy co tam Twisted Evil

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 18 Mar, 2011 21:12

Powrót do góry
sisu
Chorąży

Chorąży




Posty: 194
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z muzeami jest taki problem, że mają zamagazynowanych pełno prawie nikogo nie interesujących rzeczy mam tu na myśli głównie skorupy, których się kopie chyba tony rocznie-nie ma co z tym robić. Natomiast o taki sprzęt pancerny się nie dba, chociaż jest naprawdę spore zainteresowanie tym tematem. Zresztą czy np. taka wycieczka szkolna woli oglądać zabytkowy pojazd na chodzie czy kolekcje garnków z pradziejów...

Pon 04 Kwi, 2011 22:43

Powrót do góry
Baldigozz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie! A mogłyby te muzea jakoś wyjść naprzeciw potrzebom młodzieży współczesnej, jakoś tak multimedialnie bardziej... posklejać te skorupy, odmalować, te złomki mieczy oddać do kowala niech je naprawi (o, o samą czynność przekuwania zkamerować i puszczać rzutnikiem z fajną muzą w tle coś a la przekucie Andurila...

Wto 05 Kwi, 2011 7:06

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wiem że to smutne, ale popatrz co się dzieje w muzeum Orła Białego, wszystko wrasta w trawe, w warszawie troche lepiej ale tu właśnie renowacja konczy się na pomalowaniu wszystkiego jedną farba

Moim zdaniem lepiej jednak mieć coś nawet w niespecjalnie dobrym stanie, niż nie mieć nic i być gołym i wesołym..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 05 Kwi, 2011 7:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.