| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mboro
Moderator
Major

Major

Posty: 2314
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swastyka w herbie Wrocławia i s**czka urzęd(as)ników...

O swastyce wpisanej w herb Wrocławia na jednym z budynków wiedziałem już od jakiegoś czasu.

Dla bywalców strony http://wroclaw.hydral.com.pl to nie była wielka nowina (przynajmniej od 2005 r.):
http://wroclaw.hydral.com.pl/38213,foto.html
Niestety; niektórzy mądrale się "obudzili" i zapałali "świętym oburzeniem".

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/377113,swastyka-na-wroclawskim-budynku-co-z-nia-zrobic,id,t.html
Cytat:
Swastyka na wrocławskim budynku. Co z nią zrobić?

Na przedwojennym herbie Wrocławia, który znajduje się na niepozornym budynku transformatora przy ul. Czackiego na Zalesiu, widnieje swastyka. Trzeba się dobrze przyjrzeć, by ją dostrzec, bo wykonawca wpisał ją w literę W. Zapewne dlatego przetrwała czasy, gdy Polacy niszczyli po wojnie wszystko, co kojarzyło się z hitlerowskim systemem.

Czy swastyka jest legalna? Z punktu widzenia prawa nie. Nie można bowiem propagować idei i symboli nazistowskich. Lecz sprawa nie jest wcale prosta.

- Gdyby jakieś stowarzyszenie przyjęło swastykę za swój znak rozpoznawczy, to nie byłoby żadnych wątpliwości - mówi Andrzej Malicki, znany wrocławski prawnik. - Ale ten herb powstał przed wojną. Moim zdaniem sprawę powinna wyjaśnić prokuratura.
Uważam, że powinien trafić do muzeum.
Innego zdania jest Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków.

- To świadectwo historii. Nie widzę potrzeby, aby ściągać herb z budynku. Zwłaszcza że swastyka jest ledwo widoczna - mówi Hawrylak-Brzezowska.

Inne zdanie ma Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków. Uważa, że nazistowski symbol trzeba zlikwidować.

- Wyślę tam pracowników, dokładnie zbadamy sprawę - zapowiada Kubik.

Czy we Wrocławiu są jeszcze inne swastyki? Nic na ten temat nie wiadomo. Co prawda na byłych magazynach z amunicją na Pawłowicach widnieją orły z nazistowskim symbolem, lecz nie ma pewności, że to oryginalne malunki.

Na Dolnym Śląsku podobnych symboli zostało niewiele. Można do nich zaliczyć kamień poświęcony Horstowi Wesselowi, twórcy nieoficjalnego hymnu III Rzeszy. Do dziś stoi przy kościele w miejscowości Osła koło Bolesławca. Na kamieniu można przeczytać, że mieszkańcy są wdzięczni Wesselowi za "nieśmiertelną niemiecką pieśń wolności".

Swastykę trzeba usunąć
Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia

Nie ma nad czym się zastanawiać. To symbol, który jak najszybciej powinien zostać usunięty. Nie twierdzę, że należy od razu niszczyć cały herb. Wydaje mi się, że wystarczyłoby położyć na to warstwę farby i wtedy nazistowski znak nie będzie widoczny, problem zostanie rozwiązany. Przypominam, że takie symbole są prawnie zabronione. Sam herb jest ciekawy, bo oficjalnie swastyka nigdy w nim się nie znajdowała.

Herb tak, swastyka nie
Michał Duda, historyk sztuki z Muzeum Architektury

Wydaje mi się, że tę tabliczkę powinno się zdjąć. Jest cennym śladem historii, dokumentem, ale nie jest herbem Wrocławia, bo oryginalnie w polu z monogramem "W" nie ma w tle swastyki. Tablica może trafić np. do muzeum miejskiego, a w jej miejsce można wstawić herb bez swastyki. Wówczas należałoby zadbać trochę o otoczenie, bo herb miasta w krzakach, na obsmarowanym sprejami budynku, to chyba nie jest najlepszy pomysł.

Nie niszczmy historii
Grzegorz Strauchold, profesor historii z Uniwersytetu Wrocławskiego

Uważam, że zniszczenie tego herbu nie będzie dobrym posunięciem. To przecież historia. Już przerabialiśmy skuwanie niemieckich napisów zaraz po wojnie. Chyba nie warto do tego wracać. Moim zdaniem, herb powinien zostać w tym miejscu, w którym jest. Swastyka nie rzuca się w oczy. Najlepiej świadczy o tym zresztą fakt, że przez tyle lat o jej istnieniu wiedziało niewiele osób.http://www.gazetawroclawska.pl/stronaglowna/377704,wroclaw-swastyka-zajmie-sie-prokuratura,id,t.html
Cytat:
Wrocław: Swastyką zajmie sie prokuratura

Przedwojennym herbem Wrocławia, który widnieje na budynku transformatora przy ul. Czackiego (na Zalesiu), zainteresowała się wrocławska prokuratura. - Sprawdzimy, czy nie złamano prawa - mówi Małgorzata Klaus, rzeczniczka prasowa prokuratury.

Choć prawo zabrania propagowania takich symboli, to w tym przypadku sprawa nie jest oczywista - herb powstał przed II wojną światową. Gdyby ktoś swastykę wyrzeźbił teraz, nie byłoby żadnych wątpliwości.

Sprawę bada też Andrzej Kubik, wojewódzki konserwator zabytków. - Herb jest dziwny, bo oryginalnie w polu z literą W (od Wratislavia) swastyki nie było. Inne elementy też wydają się podejrzane. Na przykład krzyż, który wydaje się stylizowany na pruski. Do tego całość jest betonowa. Nie widziałem wcześniej czegoś takiego - mówi.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, Kubik zlecił badanie płaskorzeźby heraldykowi. Wyniki jego pracy poznamy pod koniec tygodnia.

Na razie nie podjęto decyzji, czy herb ze swastyką zostanie na transformatorze, czy też trafi do muzeum. - Teraz na pewno go nie ściągniemy. Co dalej? Zobaczymy - mówi Andrzej Kubik.
Przypomnijmy. W poniedziałkowej "Gazecie Wrocławskiej" opisaliśmy herb ze swastyką. Wtedy też przepytaliśmy ekspertów, co powinno się z nią zrobić. Zdania są bardzo podzielone. Grzegorz Strauchold (profesor historii z Uniwersytetu Wrocławskiego), a także Katarzyna Hawrylak-Brzezo-wska (miejska konserwator zabytków) uważają, że herb - jako świadectwo historii - powinien zostać na budynku transformatora.

Natomiast Maciej Łagiewski (dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia), Michał Duda (historyk sztuki z Muzeum Architektury), Andrzej Kubik (wojewódzki konserwator zabytków) oraz Andrzej Malicki (wrocławski prawnik) są zdania, że herb z nazistowskim znakiem należy zdjąć i umieścić w muzeum.
Ciekawostką, którą zauważył Maciej Łagiewski, jest to, że można łatwo oszacować, kiedy herb powstał. Musiało się to stać pomiędzy rokiem 1933 (dojście nazistów do władzy), a 1938 (wtedy zmieniono herb miasta na dwupolowy).

Na widok tego znaku robi mi się po prostu bardzo przykro

Z Danutą Orłowską z Towarzystwa Miłośników Wrocławia, która w czasie wojny mieszkała w Breslau, rozmawia Marcin Torz

Na temat herbu ze swastyką rozgorzała dyskusja. Część osób uważa, że płaskorzeźba powinna zostać zdjęta, a inni twierdzą, że jako świadectwo historii musi zostać na budynku.
Cóż... mi swastyka kojarzy się jak najgorzej. Gdy widzę ten znak, to robi mi się po prostu bardzo przykro. Pamiętam, jak w niemieckim jeszcze Wrocławiu (Danuta Orłowska była tu pracownikiem przymusowym - przyp. red.) swastyki wisiały na każdym kroku. Dostaję drgawek, gdy sobie to przypominam. Flagi z hakenkreuzem powiewały chociażby na hotelu Monopol. Nieustannie. Byłam wtedy dzieckiem, ale te wspomnienia są wciąż żywe.

Rozumiem, że Pani nie ma żadnych wątpliwości - swastykę trzeba zlikwidować?
Właśnie tak! We Wrocławiu mieszka przecież mnóstwo osób, które, podobnie jak ja, zostały ciężko doświadczonych przez nazizm. Dlatego też nie może być tak, że ten hitlerowski symbol jest eksponowany we Wrocławiu. Swastyka powinna zostać usunięta. Herb można zdjąć i przenieść do muzeum. To tam jest jego miejsce, jako właśnie świadectwa historii, a nie przy ulicy.


Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Być może ta ciekawostka zostanie niedługo zniszczona przez nadgorliwców... Szkoda...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sro 09 Mar, 2011 10:09

Powrót do góry
de Villars
Moderator
Generał dywizji

Generał dywizji

Posty: 8072
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słów brakuje, zajęli by się lepiej rzeczywistymi problemami, a nie tropieniem swastyk Evil or Very Mad Pewnie znowu jakiś pajac chce się wylansować przy tej okazji..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 10 Mar, 2011 9:36

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik

Posty: 706
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niszczenie takich pamiątek to próby zafałszowania historii. Pozostawienie na miejscu to nie propagowanie nazizmu. Prędzej działanie typu przeniesienie do muzeum i eksponowanie Laughing Najlepiej by było zostawić na miejscu. Ale teraz już się mleko rozlało. Albo jakiś oszołom to zniszczy z nienawiści do nazizmu, albo inny odkuje, by sobie postawić na domowym ołtarzyku. Stawiam, że problem się tak rozwiąże i urzędnicy odetchną z ulgą. Zaraz jadę zobaczyć, póki jeszcze jest.

Czw 10 Mar, 2011 13:57

Powrót do góry
IceThing
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 1
Skąd: Parszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt nie mają czego chyba robić. Ale swastyka jest swastyką...
_________________
"Nasi tak zwani przywódcy sprzedali nas naszą gospodarkę , honor" - Imran Zachajew

Czw 10 Mar, 2011 21:52

Powrót do góry
Szturm
Oberleutnant

Oberleutnant

Posty: 772
Skąd: BRESLAU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jest poprostu zalosne. Cudaczka pisze ze trzesie sie od swastyk w breslau jak pracowala. niech wyjedzie z wroclawia jak jej cos nie pasuje a nie niszczy sie zabytki i skówa napisy. Zawsze wszystko co niemieckie bylo fe ale co ruskie bylo ok i mamy teraz wokol samych UB-kow. Trzeba ratowac co zostaje z starego breslau. Kamienic i budowli jest u nas coraz mniej . Ratujmy to miasto Widzialem mnostwo kamienic ktore wysadzali Niedawno i zawsze mowiono ze to tylko poniemieckie. Dalej wstrzymuje sie od wypowiedzi .........................

Pią 10 Cze, 2011 16:00

Powrót do góry
Szturm
Oberleutnant

Oberleutnant

Posty: 772
Skąd: BRESLAU
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze ze ta swastyka nie przeszkadzala z 1500 osobom ktore ja widzialy. Ja Sam pracuje w energetyce w pogotowiu energrtycznym to u nas w robocie wszyscy o tym wiedzieli i nikomu to nie przeszkadzalo. Na ulicy plaskiego w starej rozdzielni poniemieckiej dalej widnieje napis na suficie EIN FOLK, EIN REICH, EIN FUHRER tez nikomu on nie przeszkadza. Pozdrawiam

Sob 11 Cze, 2011 11:36

Powrót do góry
tom1976
Plutonowy

Plutonowy
Posty: 72
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to jest historia i nie mozna jej zacierac przeciesz nie wszystko trzeba traktowac jak propagowanie nazizmu Kciuk w dół

Sob 17 Gru, 2011 16:38

Powrót do góry
nauczyciel
Chorąży

Chorąży
Posty: 188
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

swastyka w herbie Wrocławia

To jest po prostu znak czasu czyli historii-przecież Wrocław to Breslau.
A tak na przyszłość-nie szukajmy spisku tam gdzie go nie ma. Na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,pod neonem nad wejściem głównym jest napis"pałac Kultury im. Józefa Stalina". I czy coś stało z tego powodu?

Pon 11 Lut, 2013 21:48

Powrót do góry
wojo
Chorąży

Chorąży

Posty: 189
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawe co za ....... widzi tam swastykę ?
Oto cytat z Wikipedii :
"Nadajemy wam i waszym potomkom nowy herb miejski, mianowicie tarczę z głową św. Jana Chrzciciela, z czterema innymi tarczami wokół, w tym na górnej białego lwa, na drugiej czarnego orła na żółtym polu po lewej[1] stronie wielkiej tarczy, na trzeciej po lewej stronie głowę św. Jana Ewangelisty, który u was i u waszych przodków był od wielu lat w czci i poważaniu. A w czwartej najniższej tarczy literę “W”, co oznacza imię Wratislay, tego który pierwszy zbudował miasto Presslaw i nadał mu imię Wratislavia."

Czy wszystko jasne ? Dla mnie tak . Poniżej przykłady "swastyk" we Wrocławiu .Opis załącznika:
herb Wrocławia na ścianie Arsenału

Opis załącznika:
herb Wrocławia koło Mostu Sikorskiego

Opis załącznika:
herb cesarski 1530-1938

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 11 Lut, 2013 23:45

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik

Posty: 706
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobrze Wojo, zadanie domowe odrobiłeś na 5, ładne herby miejskie z różnych okresów wstawiłeś. Ale czytanie ze zrozumieniem i uważne oglądanie szwankuje. Wróć proszę do początku tematu, oglądnij uważnie fotkę zwracając uwagę na zakreslone kółeczko. Ewentualnie sobie powiększ obraz w komputerze to załapiesz o co chodzi Wink

Wto 12 Lut, 2013 0:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.