| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wspaniała sprawa, dzięki Dhalinbor. Oczywiście nie utożsamiam automatycznie form krzyża, które przysłałeś z tym, o który mi chodzi, ale podobieństwo trzeciego od prawej, w dolnym rzędzie jest uderzające.
Proszę teraz użytkowników forum o opinie na ten temat. Ja z kolei udostępnię wszelkie informacje o historii kościoła, a mam ją opracowaną od końca
XIII w.

Pon 07 Mar, 2011 19:41

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym poszła w trochę innym kierunku. Symbol znajdował się tuż obok tabernakulum, czerwony krzyż może po prostu wskazywał na kielich eucharystyczny bądź samą eucharystię, która się tam znajdowała. Co Wy na to? Rolling Eyes
_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Pon 07 Mar, 2011 20:16

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marecki:

Cytat:
ale podobieństwo trzeciego od prawej, w dolnym rzędzie jest uderzające.


Przychyliłbym się do tezy Amici. Najważniejsze w naszej dyskusji jest ustalenie czy ta wieś była nadana Templariuszom.

Pon 07 Mar, 2011 20:23

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odpowiem tak. Prawie wszystkie małe miejscowości, leżące naokoło Staniszowa, a jest ich niemało, zostały założone przez zakon Joannitów, który od 1281 r. rozdawał karty w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wśród tych założeń, brak jest nazwy Stansdorf, Stonsdorf, czy jakiejkolwiek jej wersji.
Gdy w 1338 r. książę Henryk I jaworski przekazuje prawa patronackie do kościoła w Staniszowie kapłanowi Schybanusowi z Jeleniej Góry, skryba zaznacza, że prawa te zostały utracone (bądź użyczone) przez książęcych poprzedników. Poprzednikiem Henryka I był Bolko I świdnicki, który zmarł w 1301 r. Logika nakazuje więc przyjąć, że kościół istniał już za czasów tego drugiego, co automatycznie przenosi go na koniec XIII w. Zapis ten jest
umieszczony w XIV tomie Codex Diplomaticus Silesiae - Liber Fundationis
Episcopatus Vratislaviensis.

Pon 07 Mar, 2011 20:54

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dziś jest to Staniszów, kilka kilometrów na południe od Jeleniej Góry.


Więc pewnie legendę znasz o skarbach templariuszy, ukrytych tam w 1313 roku? Wink

Może jednak zamieścisz te pozostałe zdjęcia. Przecież średniowieczne malowidła i inne zdobienia to swoistego rodzaju kod?http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/536094,jelenia-gora-skarbu-templariuszy-strzega-zle-duchy,id,t.html

Sama architektura też jest dość istotna - polecam Szlak Templariuszy:

http://www.templariusze.org/chwarszczany2.php

Pon 07 Mar, 2011 21:38

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie są to malowidła, które cokolwiek obrazują, co można by jednoznacznie
zdefiniować. Po prostu, w wielu miejscach, na 2,3,lub czwartej warstwie tynku widać, że były różne przemalowania, jednak bardzo nieczytelne. Postaram się coś oczywiście podesłać ale muszę poszukać zdjęć na których cokolwiek widać. Dzięki Dhalinbor za linka. Już sobie wyobrażam, jak po tej publikacji, wszystkie możliwe detektory metali w Jelonce osiągnęły najwyższe obroty.
Tymczasem prześlę zdjęcie starego ołtarza (stołu ofiarnego), który ostatnie 250 lat był ukryty pod drewnianą zabudową. Kiedyś miał tę górną płytę wystającą poza obrys cokołu ale została ona obcięta (skuta), by łatwiej można było go obudować. Myślę, że ma z 700 lat.



Opis załącznika:

Pon 07 Mar, 2011 22:01

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prezbiterium, o którym mowa nakryte jest sklepieniem krzyżowym. W zworniku (tak to się chyba nazywa) tego sklepienia umieszczona jest twarz Chrystusa.


Dziwny ten Chrystus - pierwszy raz takiego widzę - łysy, a brodaty i wąsaty. Zszokowany Pewny jesteś, ze to wizerunek Chrystusa?

Pon 07 Mar, 2011 23:42

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co dowiedziałem się od konserwatora zabytków, tak przedstawiano wizerunek twarzy Chrystusa w XIV w., nazywa się to chyba - "manierą".
Może jest to styl, który rozpowszechnił się na ziemiach Śląska, gdyż sam konserwator wspominał o analogii, a to znaczyłoby, że ten element architektoniczny występował w innych świątyniach tego regionu.
Zdjęcie, które teraz umieściłem jest lepszej jakości.



Opis załącznika:

Wto 08 Mar, 2011 9:12

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pod jakim wezwaniem jest ten kościół? Czy jest to wezwanie pierwotne - od samego jego erygowania.

Druga sprawa to twarz tego dziwnego Chrystusa - ma zamknięte oczy, czy mi się wydaje?

Trzecia rzecz - gdzie można zobaczyć takie zworniki z dziwnymi Chrystusami? To może być dość istotne.

Wto 08 Mar, 2011 21:50

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziś kościół jest pod wezwaniem "Przemienienia Pańskiego", ale pochodzi ono z XVIII w. Protokoły wizytacyjne z czasów kontrreformacji mówią o tym, że kościół nie ma patrona a odpust urządza się na "św. Michała". Źródła najstarsze nic nie mówią o patronie. Szczerze mówiąc, Dhalinbor, dopiero Ty zwróciłeś moją uwagę na zamknięte (tak mi się wydaje) oczy Chrystusa.
Z rozmowy z konserwatorem wynikało, że zna analogiczne zworniki, niestety nie zapytałem, gdzie są podobne. Żeby było jeszcze dziwniej, od 1844 r. był to tzw. "kościół symultaniczny"- przypisany dwóm wyznaniom - ewangelikom i katolikom równocześnie, co też nie było zjawiskiem częstym.

Wto 08 Mar, 2011 23:08

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

By sprawę lepiej naświetlić, muszę napisać, że na ścianie o której mowa, jest cztery warstwy tynku. Może to dobrze, że podczas kolejnych remontów nakładano po prostu nową warstwę. Jednak, by ta warstwa się trzymała, nakuwano poprzednią. I tak trzy razy. Zdjęcie które zamieszczam, pokazuje kolejne warstwy. Tę odkrywkę zrobiliśmy specjalnie dla konserwatora, by mógł ocenić, która warstwa jest najcenniejsza, lub która jest w najlepszym stanie. Niestety wszystkie mają ślady kucia, prócz najstarszej. W czerwonym prostokącie symbol, o którym jest ten post.


Opis załącznika:

Wto 08 Mar, 2011 23:29

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kolega hleb dał cynk , wstawiam tu info od niego , hehe i po tajemnicy i po templariuszach,

"a to co na zdjęciu to na 90 % zacheuszek? czyli, w tym przypadku, krzyż w kole oznaczający miejsce, w którym w czasie konsekracji kościoła wcierano święte oleje http://pl.wikipedia.org/wiki/Zacheuszek "
pzdr

Sro 09 Mar, 2011 0:31

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No, po tajemnicy, to jeszcze nie do końca - zostaje wizerunek -taki, a nie inny twarzy Chrystusa. Nadal pytam, gdzie takie łyse głowy z zamkniętymi oczami widnieją?

Co do templariuszy, ech, może jeszcze nie wszystko stracone Laughing
Pozdrawiam - Dhb

Ps.
Wracam do kościoła samego. Może @Marecki poszedłby porozmawiać z konserwatorem na temat najwcześniejszych fragmentów kościoła. Nie znam historii tej miejscowości, ale kamienne kościoły budowały chyba bardziej zamożne parafie? Może coś więcej w tym temacie będzie wiedział konserwator?


Ostatnio zmieniony przez Dhalinbor dnia Sro 09 Mar, 2011 15:18, w całości zmieniany 1 raz

Sro 09 Mar, 2011 8:17

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie, to jest na pewno to. o co nam chodziło. Dzięki, Dahlinbor i @hleb.
Co do informacji od konserwatora, to muszę cię zmartwić, gdyż to raczej on polegał na moich informacjach, które zbieram chyba od 10 lat, angażując do tej pracy wszystkich moich, sędziwych już przyjaciół z Niemiec. Może jeszcze, w dobie bibliotek cyfrowych, wypłynie coś ciekawego. To, co do tej pory jest udostępnione, mam na myśli niemieckie opracowania z XVIII i XIX w. przejrzałem już. Założyliśmy towarzystwo, które ma własną stronę internetową i na niej w dziale "aktualności" jest monografia kościoła w Staniszowie (jeszcze nie skończona). W drugiej części, tj. od 1945 r. opiszę sam remont i odkrywanie przeróżnych elementów architektonicznych, jak i pięknych zabytków, które przez lata były zakryte. Ktoś, kto zna techniki remontowe, stosowane w latach 60-tych w małych wiejskich kościołach, ma pojęcie jak to wyglądało. Obrazy, by wydobyć z nich głębię, pokrywano lakierem, wszystkie zaś elementy kamienne pokrywało się grubą warstwą wapna. Do tego wszystkiego wszechobecny "baranek", na elewacji, no i oczywiście lastrico, jako posadzka. Tego wszystkiego pozbyliśmy się z wielkim trudem, w dużej mierze w czynie społecznym. Jako podziękowanie, dla forumowiczów, umieszczę wieczorem zdjęcia kościoła, już odremontowanego. Jeśli mi się uda wkleić link do naszej strony, uczynię to teraz, jeśli nie poproszę wieczorem o pomoc.

Sro 09 Mar, 2011 10:56

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do zacheuszek polecam bardzo ciekawy i dość obszerny artykuł wraz z przykładami w/w.

http://www.architektura.pomorze.pl/index.php?id=51

Cytat:
Do tego wszystkiego wszechobecny "baranek",


Daj parę fotek tych baranków.

Sro 09 Mar, 2011 11:31

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W swoich poprzednich podziękowaniach zapomniałem o "szponiastym".
Myślę, że bardzo trudno byłoby mi dojść prawdy bez was. Przesyłam zdjęcie "baranków". To tylko fragment. Ciekawsi są ci dwaj odważni goście, demontujący metalowy cylinder na wiatrowskazie, w którym, nawiasem mówiąc, była metalowa tuleja z zapisami kronikarskimi, szkoda, bo tylko od 1878 r. Mam nadzieję, że nie ma na forum żadnego BHP-owca. No cóż, jaki budżet, taka technika.[/b]



Opis załącznika:

Sro 09 Mar, 2011 15:46

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolejne dwie fotki, to walka o wydobycie spod grubej warstwy wapna prawdziwej treści. Na rusztowaniu nasz proboszcz, równy gość, motor całej akcji. "Przecież gdzieś tu musi być piaskowiec..."


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 09 Mar, 2011 15:52

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To w tej skrzyni ołtarzowej ukryty jest kamienny "stół ofiarny", który już wcześniej zapodałem. Obudowa po konserwacji. Następnie prezentuję obraz ołtarzowy, XVIII wieczny, w barokowych ramach, tuż po powrocie z Krakowa, gdzie poddany został zabiegom konserwatorskim. I kilka zdjęć po remoncie.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Tu widać również "mój" instrument. Przez ponad 40 lat pogrywałem na nim.

Sro 09 Mar, 2011 16:07

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A na koniec kościółek na tle Śnieżki. Tu wygląda, jakby była bardzo daleko, w rzeczywistości można prawie ręką sięgnąć.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Prezbiterium dziś.

Sro 09 Mar, 2011 16:15

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnie zdjęcie to jest ten sam zwornik - z dziwnym Chrystusem?

Hm, przejrzałam dzisiaj nieco albumów, ale takiego nie znalazłam.
Poczytałam tez w miniaturze "Tajemnicze katedry" Angeli Cerinotti
i dalej nic. Natomiast znalazłam ciekawy fragment dotyczący zwornika i kamienia węgielnego.

Cytat:
Wznoszenie kościoła było zdarzeniem technicznym, ale też duchowym. Położenie kamienia węgielnego było ceremonią religijną, gdzie celebrant każdą jego ścianę znaczył znakiem krzyża mówiąc: Panie Jezu, Synu Boży... Ty, który jesteś kamieniem węgielnym...

Kamieniowi ołtarza na osi poprzecznej odpowiada kamień węgielny lub zwornik sklepienia


ps.
W albumie "Zabytki Architektury Polskiej" WSIP znalazłam jeden zwornik, który przy mocnym naciąganiu niejako koresponduje z tym w Waszym kościele. Rzecz w tym, że jednak tam zaznaczone są czupryny. Największy szkopuł tkwi w datowaniu, jest to zwornik romański. /Sulejów opactwo cysterskie/

Sro 09 Mar, 2011 20:04

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, to ten zwornik, Dhalinbor. Wiesz, odetchnąłem trochę, że ów symbol okazał się zacheuszkiem. Odkrycie czegokolwiek związanego z templariuszami na naszych terenach zrobiłoby poważne zamieszanie, a my
cieszymy się z tego co mamy. Ja sam nie czuję się, Boże broń, zawiedziony.
Masz niespożyte siły i wolę poznawania, więc poproszę o jeszcze jedną
przysługę. W przedsionku naszego kościoła wmontowaliśmy -(...) tu pojawia się problem, bo nie wiem, jak nazywa się kamienna misa, umocowana na ścianie, przy wejściu do kościoła, gdzie była woda święcona - bo przecież nie kropielnica i nie chrzcielnica. Wstyd mi, że tego nie wiem ale nigdy się z nazwą "tego czegoś" nie spotkałem, choć przez całe życie używałem.



Opis załącznika:

Sro 09 Mar, 2011 20:43

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Można ją nazwać kropielnicą , to brzmi bardziej po polsku. Jej łacińska nazwa to aspersorium Wink
_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Sro 09 Mar, 2011 20:52

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic dodać, nic ująć Uśmiech

Wracam do zwornika:

http://www.raymond-faure.com/Walkenried/walkenried-schlusssteine.html

http://www.burgenseite.com/skulptur/schlussstein2.htm


Bardzo zainteresowała mnie sprawa Waszej świątyni. Łap tego konserwatora i pytaj, na jakim terenie taka maniera jak w/w. Dowiedz się dlaczego uważa, że jest to przedstawienie twarzy Chrystusa. Po jakich atrybutach to poznał?

Jeszcze się odezwę, ale raczej na PW.

Sro 09 Mar, 2011 21:14

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Amica. Zawsze byłem pewien, że kropielnica to naczynie, gdzie zanurza się kropidło. Dhalinbor, konserwator wspominał o kościołach w byłym województwie jeleniogórskim, prawdopodobnie w sąsiednich miejscowościach, które jednakże są dobrze opisane źródłowo. Nie wiem dlaczego, ale ta forma przedstawiania twarzy Chrystusa kojarzy mi się z jakimś bizantyjskim stylem, ale mogę się mylić. Najgorzej, że wiele z urokliwych kościółków w Kotlinie Jeleniogórskiej nie jest nigdzie opisane a
o materiale ikonograficznym możesz zapomnieć. Nie mam z konserwatorem kontaktu, a w niedzielę już wyjeżdżam do Niemiec i wrócę gdzieś w połowie lipca. Oczywiście wezmę lapka, ale jak będzie z dostępem do internetu, to jeszcze nie wiem.

Sro 09 Mar, 2011 22:59

Powrót do góry
Basileus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 387
Pochwał: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Prawdopodobnie ewangelicy, wrogowie kultu świętych
Nie jest to prawdą. Stawiałbym na remont świątyni, do której konwencja zwornika nie pasowała.

Co do zwornika - popularne przedstawienie Jana Chrzciciela. bt

Pią 18 Mar, 2011 21:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.