| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tajemniczy znak na kościelnej ścianie.

Jestem nowym użytkownikiem Forum i nie bardzo wiem, jak się tu poruszać.
Mam nadzieję, że w razie jakiejś wpadki, ktoś z szanownego grona pouczy mnie, a nie odeśle do wszystkich diabłów. Jestem historykiem amatorem, szczególnie interesuje mnie średniowiecze i choć wiele w tym temacie przeczytałem, proszę nie traktować mnie jak równorzędnego partnera w Waszych poważnych dyskusjach. Ponieważ jednak są na tym forum znawcy tematu, który chcę poruszyć, proszę o pomoc w rozwikłaniu zagadki, która nurtuje mnie od pewnego czasu. Otóż, remontując nasz skromny, wiejski kościółek, wynikła konieczność skucia tynku m. in. w prezbiterium, najstarszej części naszej XIII w. świątyni. Podczas tych prac odsłoniliśmy, dotychczas niewidoczne ścienne tabernakulum (Niemcy nazywają je - sakramentarium), obok którego, na ścianie ukazał się, słabo widoczny symbol. Był to czerwony okrąg, wewnątrz którego wpisano również czerwony, stylizowany krzyż. Ściana kryła jeszcze inne średniowieczne przemalowania, o motywach roślinnych. Zrobiłem kilka zdjęć, jednak przeglądając je ostatnio, nie zadowoliła mnie ich jakość.
Może ktoś z forumowiczów mógłby podesłać mi jakiś link do strony z tego typu symboliką, bym mógł ten znak porównać. Wiele wskazuje na to, że mógłby to być znak templariuszy, choć wiem, że nigdzie w pobliżu nie było siedzib tego zakonu. Dodam, że mieszkam w małej wiosce, prawie u podnóża Śnieżki.

Nie 06 Mar, 2011 15:51

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fotka bardzo ułatwiłaby sprawę

Nie 06 Mar, 2011 16:30

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście chciałbym ją zamieścić. Proszę tylko o radę, jak to się robi i jaką "wagę" może mieć maksymalnie.

Nie 06 Mar, 2011 17:01

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://forum.ioh.pl/faq.php#39

Nie 06 Mar, 2011 17:09

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcie tajemniczego symbolu, tuż po odkryciu.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 06 Mar, 2011 17:27

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy mógłbyś napisać coś o tym obiekcie....? O miejscowości...ułatwiło by to nam zadanie.
_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 06 Mar, 2011 18:24

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja to nie mam takiej wyobraźni, ZNAK ? Jeśli chodzi o tę fotografię, ale ok pomożemy zaraz popytam , mówisz czerwony okrąg i krzyż ? I miejscowość koniecznie proszę. I dlaczego templariusze ? czerwony krzyż ? tylko to ?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 06 Mar, 2011 19:03

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To bardziej przypomina "trójramienną swastykę" ...

Nie 06 Mar, 2011 19:13

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ma 4 ramiona, i wyraźne koło , hmm kurcze

Nie 06 Mar, 2011 19:14

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ściana jest ceglana, może coś tam wisiało, i ta czerwień to przebitka ściany Question

Nie 06 Mar, 2011 19:17

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam, nie było mnie kilka godzin. Dziękuję za zainteresowanie. Ściana na pewno jest kamienna., Znak na pewno jest autentyczny, znam ten kościół od dziecka, wiem co było w nim wykonywane przez dziesięciolecia, znam jego historię od końca XIII w. Może poszukam innego zdjęcia. Cały problem w tym, że ściana została powtórnie otynkowana przez ekipę remontową.

Nie 06 Mar, 2011 20:49

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszę, oto inne zdjęcie. Ten kołek, w środku, to powojenna wersja kołka rozporowego (dybla). Na tej ścianie są także inne przemalowania, które konserwator zabytków określił jako średniowieczne.


Opis załącznika:

Nie 06 Mar, 2011 21:16

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak tylko jaka to wieś , miasto , jeśli sugerujesz cos z templariuszami czy innym zakonem , to można sprawdzić nadania, ale bez tego dupa.

nadania były od początku XIII wieku,

Nie 06 Mar, 2011 21:20

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może to pozostałość Chi-ro Question

Nie 06 Mar, 2011 21:33

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No trudno, nie bardzo chciałem rozgłosu naszej spokojnej wioseczki. Po raz pierwszy w księgach czynszowych w 1305 r. jako Stansdorf, później przez prawie 650 lat Stonsdorf. Dziś jest to Staniszów, kilka kilometrów na południe od Jeleniej Góry.

Nie 06 Mar, 2011 21:34

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze, że spotyka się nazwy Stohnsdorf i Stonsdorff. Poza tym nie
sposób naszej wsi pomylić z jakąkolwiek inną, gdyż już Niemcy w XVII w. twierdzili, że nie ma drugiej o takiej nazwie, co bardzo ułatwia szukanie w źródłach.

Nie 06 Mar, 2011 22:13

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsze skojarzenie, to krzyż w kole solarnym. Czy ma to związek z templariuszami Question Jedynie kolor krzyża sugerowałby taką opcję. Oczywiście najważniejszym aspektem tej sprawy jest wyjaśnienie, czy wieś Stohnsdorf, należała do tego zakonu. O ile mi wiadomo rodzina von Reuss, związana była z Zakonem Krzyżackim. Heinrich von Reuss był bratem w tym zakonie od 1238 roku. Może w tym kierunku trzeba szukać Question Skądinąd, von Reussowie są właścicielami Staniszowa dopiero od 1395 roku, a my nie mamy pewności kiedy powstał ów krzyż.

Nie 06 Mar, 2011 23:09

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Reussowie zostali właścicielami Staniszowa w II połowie XVIII w. w wyniku małżeństwa Henrietty von Schmettow z Henrykiem LXIII Reuss. Po prostu Henrietta wniosła go we wianie. Wcześniej było wielu właścicieli, m. in.
v. Stange.

Nie 06 Mar, 2011 23:22

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może to zdjęcie pomoże w datowaniu. Jest na nim owo sakramentarium, o którym już wspominałem. Jest to mała wnęka w murze, obłożona piaskowcem. Piaskowcowe były również niegdyś wystające ze ściany obramienia. Niestety zostały, nie za naszych czasów obkute przecinakiem, co widać potrzebne było w celu uzyskania względnie gładkiej ściany, łatwej do pokrycia tynkiem. Na prawo od tej niszy widać symbol o którym mowa.


Opis załącznika:

Nie 06 Mar, 2011 23:37

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo czesto krzyz wpisywano w kolo
Ponizej zdjecia wnetrza kosciola w Szydlowie-sorki za jakosc ale to chyba byl moj pierwszy wyjazd z lustrzanka...



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Krzyz kuty na bramie miejskiej-kosciol znajduje sie vis a vis niej.

Opis załącznika:
Brama w calosci

Opis załącznika:
Krzyz na tarczy


Ostatnio zmieniony przez jms-bytom dnia Pon 07 Mar, 2011 0:05, w całości zmieniany 1 raz

Nie 06 Mar, 2011 23:43

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marecki napisał:
Może to zdjęcie pomoże w datowaniu. Jest na nim owo sakramentarium, o którym już wspominałem. Jest to mała wnęka w murze, obłożona piaskowcem. Piaskowcowe były również niegdyś wystające ze ściany obramienia. Niestety zostały, nie za naszych czasów obkute przecinakiem, co widać potrzebne było w celu uzyskania względnie gładkiej ściany, łatwej do pokrycia tynkiem. Na prawo od tej niszy widać symbol o którym mowa.


Piekne-pogratulowac odkrycia

Pon 07 Mar, 2011 0:04

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki jms-bytom. Czy wiesz jak datowane są te malowidła. Bardzo charakterystyczny jest ten czerwony barwnik. Co prawda, na moim zdjęciu jest jakby ciemniejszy, ale to może wynikać z tego, że symbol, o którym mowa prawdopodobnie przez wieki był ukryty pod tynkiem. Sam tynk był kilkuwarstwowy. Widać było, że był kilka razy nakładany i to w różnych okresach. My chcieliśmy zrobić to porządnie i skuliśmy wszystkie warstwy,
aż do tej, w moim mniemaniu, najstarszej.

Pon 07 Mar, 2011 0:09

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te z moich zdjec datuje sie ok 1375 r

http://www.szydlow.pl/zabytki.php?id=zabytki/swietych

Pon 07 Mar, 2011 0:29

Powrót do góry
marecki
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 27
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prezbiterium, o którym mowa nakryte jest sklepieniem krzyżowym. W zworniku (tak to się chyba nazywa) tego sklepienia umieszczona jest twarz Chrystusa. To na podstawie tej rzeźby, konserwator zabytków datował tę budowlę. Jako ciekawostkę podam, że nikt o tym fakcie nie wiedział, źródła
z początku XVII w. również, choć w protokole powizytacyjnym z tego okresu kościół jest dość dobrze opisany. Prawdopodobnie ewangelicy, wrogowie kultu świętych, zatynkowali ten wizerunek jeszcze w XVI w. Tylko cud go uratował, gdyż mając pewne podejrzenia nie skuwaliśmy tego elementu, lecz potraktowaliśmy go piaskarką. Wapienny tynk pofrunął, a nam kamień spadł z serca, że nie zniszczyliśmy zabytku. Na zdjęciu, jeszcze nie doczyszczony,
mimo to jak piękny i w dodatku tak, jakby wczoraj wyszedł spod dłuta.



Opis załącznika:

Pon 07 Mar, 2011 0:29

Powrót do góry
Dhalinbor
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo intrygujące znalezisko. Tu zestawienie krzyży używanych przez templariuszy do oznaczania np.własności. [img]

Uploaded with ImageShack.us[/img]

Pon 07 Mar, 2011 15:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.