| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wojska prywatne i ordynackie

proszę napisać jakieś informację na ten temat. W literaturze niewiele jest na ten temat, a mam napisać pracę zaliczeniową.

Sro 12 Sty, 2011 20:12

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Na tej samej stronie na ktorej teraz jesteśmy [okres nowożytny] masz temat "prywatne wojska magnaterii - tam co nieco na temat wojsk prywatnych...
Co do ordynackich wystarczy wstukać takie hasła jak: ordynacja zamoyska, ostrogska czy pobawić się w rozpracowanie ordynacji Radziwiłłowskich...temat wcale nie taki trudny:)
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 12 Sty, 2011 20:42

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo, ale przeglądałam już ten temat... Uśmiech niestety trochę mało. szukam faktów historycznych: kto miał wojska prywatne, jak duże itp. Jak ktoś ma ochotę podzielić się swoją wiedzą to będę bardzo wdzięczna Wink

Sro 12 Sty, 2011 21:13

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://forum.historia.org.pl/topic/5013-prywatne-wojska-magnackie/page__st__30

może się przydać Wink

Sro 12 Sty, 2011 21:20

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzięki wielkie ... zaraz przejrzę Wink

Sro 12 Sty, 2011 21:24

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a co do wojsk (chorągwi) ordynackich: (ale to z pewnością już wiesz Uśmiech )

Chorągwie ordynackie były to chorągwie tworzone w XVI i XVII wieku w wojsku polskim. Były one wystawiane i utrzymywane przez magnackie ordynacje: dubieńska Ostrogskich, zamojska Zamoyskich, słucka, klecka i ołycka Radziwiłów, pińczowska Myszkowskich, rydzyńska Sułkowskich. Liczebność wystawianych chorągwii ordynackich była różna: 600 ludzi z ordynacji dubieńskiej, 600 ze słuckiej. Wojska ordynackie miały za zadanie obrone ważnych twierdz położonych na obszarze ordynacji, jak Dubno, Zamość, Słuck. Żadko brały udział w walkach w polu. Wojsko chorągwi ordynackich składało się głównie z żołnierzy cudzego autoramentu. Rzadziej służyli tam Polacy, Rusini, czy Ukraińcy. Jeżeli chorągiew ordynacka składała się z żołnierzy Polskich to byli to zawsze mieszkańcy ordynacji należącej do danego rodu magnackiego.

Sro 12 Sty, 2011 21:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...oj, to już mamy ze dwa tematy założone przez tego spragnionego wiedzy usera Laughing

Sro 12 Sty, 2011 21:47

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

oj tak, jestem bardzo spragniona wiedzy Razz ale tak to jest jak na lekcjach historii myślało się o niebieskich migdałach Wink

Sro 12 Sty, 2011 21:55

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to droga adeptko historii wkleiłem trzy linki może się przydadzą Wink Oczywiście w "drugim" z postów.

Sro 12 Sty, 2011 21:57

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo . . . Właśnie przeglądam Uśmiech już trochę uzbierałam informacji. Nie wyjdzie z tego praca na 10 stron, ale może wykładowca zadowoli się tym co mam Wink

Sro 12 Sty, 2011 22:01

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze pytanie...Czy wojska prywatne brały udział w wojnach czy tylko używane były do utrzymywania w posłuszeństwie poddanych oraz do walki z innymi magnatami? Wiem, że podczas powstania Chmielnickiego walczyły, choć niechętnie. Gdzieś wyczytałam, że to był wyjątek Neutral

Sro 12 Sty, 2011 22:28

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Walczyły i wcześniej - choćby podczas I wojny o inflanty ze Szwedami, pod Kłuszynem czy podczas kampanii moskiewskiej :wink:
Zabawny jest też wątek ich "ubiorów" które często wedle projektów "pań magnatowych" wożono osobno i wydawano jeno na "specjalne okazje" (bynajmniej nie do bitwy a do parady;) i skrupulatnie odpierano zaraz po imprezie...

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 12 Sty, 2011 22:41

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pod Kłuszynem nie walczyły wojska prywatne - wszystkie były już wtedy na żołdzie JKM Wink
Wojska magnackie brały nader często udział w walkach przeciw Tatarom, gdyż w miarę szybko można było je zebrać dla wsparcia wojsk kwarcianych. Widzimy je także w walce z Kozakami (w obronie Zbaraża chociażby) - generalnie przeciw każdemu przeciwnikowi z jakim przyszło walczyć RON.

_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Czw 13 Sty, 2011 1:11

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko czy żołd ten był wypłacony czy jedynie przyobiecany :wink: z terminem realizacji w niokreślonej przyszłości?
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 13 Sty, 2011 1:13

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ba, nie zmienia to faktu, że było to już wojsko JKM a nie prywatne Wink
Kilka przykład wojsk prywatnych, biorących udział w kampaniach, opisałem pokrótce na blogu (wrzucam linki do trzech części, w starszych postach na blogu są trzy pozostałe, ale już mi się nie chce szukać...):
http://kadrinazi.blogspot.com/2010/11/ekstraordynaryjne-poczty-do-obozu.html
http://kadrinazi.blogspot.com/2010/09/ekstraordynaryjne-poczty-do-obozu_08.html
http://kadrinazi.blogspot.com/2010/09/ekstraordynaryjne-poczty-do-obozu.html

_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Czw 13 Sty, 2011 1:28

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaciekawiłe mnie - zechcesz przybliżyć jaka to czynnośc formalna przekrztałciła je z wojska prywatnego w wojsko JKM? Obietnica wysłannika królewskiego czy coś bardziej formalnego?

Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 13 Sty, 2011 11:38

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje bardzo za pomoc. Wydaje mi się, że o wojskach prywatnych magnatów (biskupów sobie darowałam ;)wiem już sporo. Teraz wojska ordynackie . . . znów zwracam się do was z prośbom o jakieś informacje na temat chorągwi ordynackich ... Jak dla mnie niczym się nie różnią od wojsk prywatnych ;/

Czw 13 Sty, 2011 18:43

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Różnica tkwi u korzeni - wojska prywatne mógł sobie wystawic każdy kogo było na to stać :wink: Wojska ordynackie wiązały się z uchwaleniem przez sejm specjalnego dokumentu statutu ordynacji - czyli niepodzielnego (właśnie na tej niepodzielności polegała główna atrakcja ordynacji) komleksu majątkowego który był dziedziczony przez jednego pojedynczego osobnika. W zamian za ten przywilej ordynaci mielie obowiązek utrzymania w określonych w statucie indywidualnie warunkach określonej liczby żołnierzy i ewentualnie ich udostępniania na także określonych w dokumencie warunkach. Ot cała filozofia... :wink:
Róznica też praktycznie była taka, ze "panieta" mobilizowali jedynie ale na koszty utrzymania łożyli wedle wlasnych potrzeb często i gęsto siegając do państwowej kieszeni - ordynaci zaś musieli własnym sumptem pokrywać wszystkie koszta...
Co do wosjk prywatnych wspomnij też o najliczniejszej armii prywatnej w XVIII wieku utrzymywanej na stałe - jest o tym mowa w wątku na tym forum...
Pozdrawiam

Ps. swoją droga pytanie do Kolegów - na kontynencie w XVIII wieku popyt na żołnierza duży - u nas bezczynnie marnują się łącznie dziesiątki tysiecy różnych milicyjek większe od armii państowoej - co było przyczyną nie sięgniecia do tej bazy rekrutacyjnej przez obcych werbowników?

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 13 Sty, 2011 19:27

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dziękuje bardzo marek8888. Już pojmuję różnicę Wink
Mam opisywać wiek XVI i XVII. Pisałam głównie o prywatnym wojsku Wiśniowieckiego. Wojska tego magnata podczas powstania Chmielnickiego sięgały nawet 8 tysięcy żołnierzy. Na czas pokoju miał 2000 żołnierzy, jednak brakuje mi źródeł i nie mogę tego wykorzystać...;/

Czw 13 Sty, 2011 20:11

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O wojakach od Wiśniowieckiego tu :

http://books.google.pl/books?id=_3b_Txd7nf0C&pg=PA112&dq=Armia+wi%C5%9Bniowieckiego&hl=pl&ei=QlIvTZfEO8abOvq3oPsJ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCgQ6AEwAA#v=onepage&q=Armia%20wi%C5%9Bniowieckiego&f=false

....no i jest to publikacja Romualda Romańskiego, czyli ŹRÓDŁO Wink

Czw 13 Sty, 2011 21:25

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dziękuję !!! Uśmiech

Czw 13 Sty, 2011 22:24

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Zaciekawiłe mnie - zechcesz przybliżyć jaka to czynnośc formalna przekrztałciła je z wojska prywatnego w wojsko JKM? Obietnica wysłannika królewskiego czy coś bardziej formalnego?

Pozdrawiam


Pułk Zborowskiego przeszedł ze służby ŁżeDymitra do wojska JKM za zapewnieniem wysłanników króla o wypłacie żołdu - mamy wypisy z Rachunków Sejmowych z zapłatą dla tych oddziałów. Dosyć podobny sposób przechodzenia wojsk prywatnych z żołdu magnata na żołd państwowy widzimy w czasie Powstania Chmielnickiego czy Potopu - jednostki utworzone początkowo jako prywatne trafiają w pewnym momencie do komputu (np. oddziały Wiśniowieckiego, które zostały jednak zwinięte po jego śmierci).

_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Pią 14 Sty, 2011 1:12

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4539
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w spisie ochotniczych formacji szlacheckich z 1625r. http://kadrinazi.blogspot.com/2010/11/ekstraordynaryjne-poczty-do-obozu.html jest informacja o "Kozakach'' , "Kozakach pieniężnych" i "Ukraińcach". Czym oni się różnili ? Pozdrawiam.

Sro 19 Sty, 2011 2:07

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tym przypadku najprawdopodobniej 'Kozakami' będzie jazda kozacka, 'Kozakami pieniężnymi' będą służebni, a 'Ukraińcami' zmobilizowana ludność z terenów należących do magnata. Czyli żaden z trzech typów nie będzie Kozakami Zaporoskimi.
_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Sro 19 Sty, 2011 13:43

Powrót do góry
timodo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz dziękuję wam wszystkim za pomoc !! Bardzo szczęśliwy z pracy dostała 4,5, bo nie napisałam nic o wojnach jakie toczyły te wojska między sobą (w żadnej książce tego nie spotkałam Wyluzowany ) mimo to jestem zadowolona. Dziękuję i pozdrawiam !!! Bardzo szczęśliwy

Wto 22 Lut, 2011 17:36

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.