| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rodzinne badania

Wielu z nas zajmuje się badaniami historii swej rodziny. Może więc czas stworzyć miejsce na małe przechwałki? Nie wpisujemy jednak koligacji z błękitną bądź czarną krwią Wink a:
1. najstarsza ustalona data związana z bezpośrednim przodkiem
2. najstarsza ustalona data potwierdzona na dokumencie (co znaczy że ta z pierwszego punktu może pochodzić z "tradycji rodzinnej" lub jakichś naszych wyliczeń)
3. ilość pokoleń w drzewie (my to 1, rodzice to 2, dziadkowie - 3 itd...)

Ja mam:
1. urodziny prapradziadka 1846 r.
2. urodziny pradziadka 10 maja 1873 r.
3. 5 pokoleń.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Wto 21 Gru, 2010 14:01

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy chodzi tutaj o osobiście prowadzone badania? Rolling Eyes Takowych w prawdzie nie prowadziłam aczkolwiek swego czasu pomagałam w tworzeniu drzewa genealogicznego swojej rodziny a ich efekt , powiem nieśmiało był naprawdę imponujący Wink I tak:
1. najstarsza data: rok urodzin praprapraprapradziadka - 1732
2. zapewne będzie to ta sama data co wyżej
3. ilość pokoleń : 8 (wedle schematu który podałeś)

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Wto 21 Gru, 2010 22:42

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Rodzinne badania

1. 1683 r. - wówczas jeden z moich przodków (10 pokolenie) wyruszył z królem Janem III Sobieskim pod Wiedeń - gdzieś w jakichś źródłach pisanych była o tym wzmianka, ale nie pamiętam dokładnie w jakich.
2. XIX wiek - nie wiem dokładnie jaki rok, bo nie chce mi się w papierach grzebać, ale w każdym razie żadnych starszych dokumentów nie mam. U mnie w rodzinie są/były wprawdzie osoby, które bardziej na poważnie zajmowały się historią przeszłych pokoleń, ale same też dokumentów mają niewiele, większość informacji odnośnie starszych pokoleń to efekt wyszukiwania gdzieś po archiwach, parafiach, czy innych miejscach.
3. ilość pokoleń w drzewie (w najdalej wyprowadzonej linii) - 20
4. ilość "kompletnych" pokoleń w drzewie - 5

P.S. - ten mój przodek spod Wiednia to Cię może Ijon zainteresuje - bo był to niejaki Wojciech Rubinkowski, do którego rodziny (nie wiem czy do niego osobiście) należało m. in. znane Ci zapewne Rubinkowo Uśmiech - szczegółów nie znam, bo to akurat wynika tylko z przekazów rodzinnych. Może ktoś jakieś papiery odnośnie tego wynalazł, ale ja ich nie widziałem.
A jak szedł na Wiedeń to był staruszkiem - nie chcę zmyślać, ale coś mi się majaczy, że miał wtedy ponad 80 lat(!) - nawet jeśli to było "tylko" 60, to przecież i dziś jest to wiek na wojowanie imponujący. A wtedy średnia wieku była dużo niższa...

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Wto 21 Gru, 2010 23:14

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rubinkowo należało konkretnie do Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego
(1668-1749), poczmistrza królewskiego. Z dat wynikać by mogło, że mógłby być wnukiem Twego przodka spod Wiednia... J.K.Rubinkowski przybył do Torunia z południa Polski (Wiki podaje, że urodził się w Nowym Targu) i przed nim folwark chyba do rodziny Rubinkowskich nie należał.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 22 Gru, 2010 1:41

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z moich informacji wynika, że Jakub Kazimierz Rubinkowski był synem Wojciecha. Z kolei wnukiem Wojciecha był Jakub (ale nie mam informacji o jego drugim imieniu).
Albo więc podania rodzinne o uczestnictwie Wojciecha w bitwie wiedeńskiej w tak sędziwym wieku są przesadzone, albo wspomniany przez Ciebie Jakub Kazimierz to wnuk Wojciecha, mający ojca o identycznych imionach - tylko czemu wtedy nie mam informacji o jego drugim imieniu...
Muszę chyba jednak poszperać i zebrać jakieś info o datach ich życia.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 22 Gru, 2010 23:48

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możecie mnie uświadomić skąd czerpiecie informacje na temat przodków w waszych rodzinach????
Ja np pamiętam i znałem swojego pradziadka ale jego przodków już nie, więc skąd wziąć np. info kto był ojcem mojego pradziadka???
Jestem laikiem w tym temacie więc proszę o pomoc.

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Sro 05 Sty, 2011 17:32

Powrót do góry
Cristoforo
Corporal

Corporal




Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1.jak na razie najstarsza data 1895r. urodziny pradziadka, ale już powoli ustalam dalsze linie rodzinne Wyluzowany
2. data dokumentowa 1895r.
3. 5 pokoleń

Czw 20 Sty, 2011 21:40

Powrót do góry
Cristoforo
Corporal

Corporal




Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pat napisał:
Możecie mnie uświadomić skąd czerpiecie informacje na temat przodków w waszych rodzinach????
Ja np pamiętam i znałem swojego pradziadka ale jego przodków już nie, więc skąd wziąć np. info kto był ojcem mojego pradziadka???
Jestem laikiem w tym temacie więc proszę o pomoc.


ja najpierw szukałem po rodzinie informacji, a potem szturmowałem archiwa. Postaraj się wypytać nestorów rodu swego maksymalnie i dopiero wtedy ruszaj dalej w bój. Powodzenia Wyluzowany

PS. próbuj w necie nazwiska i daty wpisywać, to możesz na coś ciekawego wpaść, ja tak znalazłem niesamowite informacje i potwierdziłem w rodzinie i archiwach Wyluzowany

Czw 20 Sty, 2011 21:46

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pat napisał:
Możecie mnie uświadomić skąd czerpiecie informacje na temat przodków w waszych rodzinach????

Ja mam info w zasadzie tylko od innych członków rodziny. Ale mam to szczęście, że niektórzy z nich zajmowali się tematem poważniej - szukali po różnych archiwach, parafiach etc.

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 20 Sty, 2011 22:18

Powrót do góry
Cristoforo
Corporal

Corporal




Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

u mnie też się zajmowali na poważnie tymi sprawami, ale mamy pecha, bo większość dokumentów została zniszczona w trakcie i po wojnie... ale za to wiele osób pamiętało co nieco, no i sklejali to do kupy Uśmiech

Pią 21 Sty, 2011 14:36

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobra parafie to rozumiem ale o jakich archiwach mowa????

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Wto 25 Sty, 2011 22:04

Powrót do góry
Cristoforo
Corporal

Corporal




Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

archiwum wojskowe, archiwum państwowe.

Sro 26 Sty, 2011 18:53

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

- Pierwszy krok to to co sam wiesz: zacznij od siebie jako centralnej postaci, dodaj swoje rodzeństwo i rodziców, oraz ich rodzeństwo i dzieci; oraz swoich dziadków i ich rodzeństwo
- zapytaj rodziców o to samo w celu uzupełnienia, zapytaj o pradziadków swoich
- zapytaj dziadków o ich rodziców, dziadków i pradziadków, oraz rodzeństwo i dzieci
Zapisuj wszystko co wiesz w postaci graficznej (drzewa) bo tak łatwiej i przejrzyściej. Możesz skorzystać z programów komputerowych, ja korzystam z myheritage.com.
- wypytaj rodzeństwo rodziców i rodzeństwo dziadków - często będzie tak że jedna osoba nie będzie wiedziała nic, a już jej brat/siostra będzie z rękawa sypał danymi o przodkach.
- pamiętaj że Twoi dziadkowie są też dziadkami innych osób (no chyba, że od wieków są sami jedynacy w rodzinie), z którymi możesz mieć słaby kontakt; w przypadku pradziadków wręcz okaże się że o istnieniu niektórych swoich kuzynów (2-go i 3-go stopnia) nie masz dziś pojęcia - a oni mogą mieć informacje o waszych wspólnych przodkach, których nie ma Twoja gałąź rodziny.
- sięgnij w ten sposób tak daleko jak się da, nawiąż jak najwięcej kontaktów z kuzynami rozbudowując drzewo również w poziomie.

- potem pozostają księgi parafialne (dane o ślubach, narodzinach i zgonach)
- archiwa diecezjalne (j.w. ale przekazywane z parafii, po chyba 100 latach)
- archiwa państwowe (j.w. ale z USC)
- aż na końcu archiwa specjalistyczne (np. wojskowe - CAW; chociaż tutaj będziesz miał raczej informacje o życiu i działalności niż o stopniach pokrewieństw, czyli np. dowiesz się że dziadek służył w konkretnej armii i pułku, ale nie tego kto był jego ojcem czy jakie było nazwisko panieńskie jego matki).

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 26 Sty, 2011 23:32

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za klarowną odpowiedź.
Jeszcze jedno pytanko.
Czy idąc do USC czy do parafii poniosę jakieś opłaty za to że udziela mi takich informacji??????

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Czw 27 Sty, 2011 9:05

Powrót do góry
Cristoforo
Corporal

Corporal




Posty: 24
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w parafii wszystko masz za free, ale w USC obowiązują opłaty skarbowe.

Czw 27 Sty, 2011 21:18

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cristoforo napisał:
w parafii wszystko masz za free

Albo za "co łaska" Wink

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Pią 28 Sty, 2011 20:51

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Głupio się przyznać ale myślałem że jest zupełnie na odwrót.
Ok to dzięki za info a biorę się za to. Jestem ciekaw jak dalekie korzenie mi się uda odnaleźć.

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Sob 29 Sty, 2011 9:24

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chcialbym sie podzielic zdaniem, ktore uslyszalem przy rozpoczynaniu dzialalnosci genealogicznej swojej rodziny w dosc mlodym wieku:

Genealogia jest dzialalnoscia na cale zycie, a nie na pare miesiecy lub lat.

Dlatego dobre przygotowywania i.............WYTRWALOSC. Zycze Wam wszystkim tego.

Sob 26 Lut, 2011 18:49

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
Chcialbym sie podzielic zdaniem, ktore uslyszalem przy rozpoczynaniu dzialalnosci genealogicznej swojej rodziny w dosc mlodym wieku:

Genealogia jest dzialalnoscia na cale zycie, a nie na pare miesiecy lub lat.

Dlatego dobre przygotowywania i.............WYTRWALOSC. Zycze Wam wszystkim tego.

Czym według Ciebie jest to uzależnione???
Dlaczego na całe życie? Czy czas nie wynika z tego jak łatwo zdobywamy informacje, jak wiele czasu na to poświęcamy i co najważniejsze jaką pulą pieniędzy dysponujemy???

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Sob 26 Lut, 2011 22:11

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety kolego, czasami nawet pieniadze nie pomoga nikomu w prowadzeniu badan genealogicznych. Tutaj trzeba poprostu poznac realia: nie istnieje juz wiele zasobow archiwalnych, w ktorych byly zlozone dokumenty na temat danych rodzin. Tak to niestety jest. Przykra sprawa, ale to nie znaczy zeby sie zalamac. Uwazam te dzialania za wazne dla danej rodziny, jak i tez dorobku narodowego.

Zreszta polecam w tych kwestiach badawczych archiwum mormonow. Maja duze zasoby, w ktorych mozna duzo dokumentow odnalezc.

Sam internet niestety nie jest w wielu przypadkach wiarogodnym zrodlem. Wiesz, do dzis mozna otrzymac jakies pseudopotwierdzenia szlacheckie przez rozne organizacje, towarzystwa (Polski Ruch Monarchistyczny, Partia Monarchistyczna)itp. Sa w to nawet wmieszani czlonkowie polskich rodow arystokratycznych jak n.p. Radziwill, którego to czlonek rozdaje wlasne potwierdzenia lub wlasne szlachectwo. Wink

Nie 27 Lut, 2011 18:17

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"archiwum mormonow" ????????
Możesz przybliżyć temat bo przyznam że nie bardzo wiem o co chodzi Smutny

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Nie 27 Lut, 2011 18:46

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pat napisał:
"archiwum mormonow" ????????
Możesz przybliżyć temat bo przyznam że nie bardzo wiem o co chodzi Smutny


Mormoni, czyli członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Prowadzą oni badania nad historią własnych rodzin. Jest to związane z ich religią. Mniej więcej wygląda to tak, że mogą się modlić tylko za konkretną osobę (do tego potrzebują dat). Mogą też np. dokonywać pewnych sakramentów na osobach zmarłych, ale muszą je ściśle zidentyfikować. Pewnie to uprościłem, ale tak z grubsza to wygląda.

Dlatego też mają chyba największe bazy genealogiczne na świecie.
Może je przeglądać za darmo https://www.familysearch.org/. Mają też centra rodziny (w Polsce dwa-Warszawa, Wrocław), w których można przeglądać mikrofilmy z aktami kościelnymi. Takie same znajdują się w archiwach państwowych, gdzie również można je przeglądać w oryginale lub też na mikrofilmach. Są też archiwa kościelne, ale do nich trudniej się dostać.

1. 1764 data orientacyjna urodzenia mojego 4x pradziadka Kacpra Płomińskiego (wyliczona data na podstawie dokumentu - akt ślubu z 25.07.1824 syna - w dniu ślubu miał 60 lat, jak zapisano w dokumencie )

2. 15.10. 1816 zapis w księdze ślubów parafii ewangelickiej Św.Krzyża w Poznaniu o ślubie moich 5xpradziadków Martina Zerbe i Anny Cathariny Hentschel.

3. 8 pokoleń

Badaniami historii rodziny zająłem się około 3 lat temu i nawet nie marzyłem o takich efektach. Dowiedziałem się wielu niesamowitych historii o mojej rodzinie i krewnych bliższych i dalszych.
Jakie niespodzianki? Np. znalazłem polskich żołnierzy Września 1939, robotników przymusowych, więźniów obozów w Auschwitz, Majdanku, Gross Rosen, Matthausen (otrzymałem scany oryginalnych dokumentów z Austrii brata mojej babci), ale również członka SA (brat mojego pradziadka), żołnierzy Wehrmachtu, którzy zginęli na froncie wschodnim (wujkowie mojej babci) i młodego Amerykanina pochodzenia niemieckiego, który zginął w walkach z Japończykami (mieliśmy wspólnych 4xpradziadków).

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Nie 27 Lut, 2011 21:05

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co w przypadku gdy ktoś nie ma żadnego związku z MORMONAMI???
Mam rozumieć że posiadają kopie dokumentów np. katolickich plebanii??

_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Nie 27 Lut, 2011 21:41

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pat napisał:
Co w przypadku gdy ktoś nie ma żadnego związku z MORMONAMI???
Mam rozumieć że posiadają kopie dokumentów np. katolickich plebanii??


Nie trzeba mieć z nimi żadnego "związku". Udostępniają wszystko za darmo.

Lista posiadanych danych:
https://www.familysearch.org/s/collection/list

Jak widzisz z różnych stron świata i różnych wyznań.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Nie 27 Lut, 2011 21:58

Powrót do góry
pat
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Skąd: Sosnowiec/ Mikołów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przyznaję że jestem "lekko zaskoczony" że MORMONI prowadzą takie archiwa i pierwsze słyszę. Dzięki za pomoc. Biorę się za to bo widzę że miałeś rację i to kupa roboty na wiele lat.
_________________
SI VIS PACEM, PARA BELLUM

Pon 28 Lut, 2011 13:19

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.