| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
serzie
Сержант

Сержант





Posty: 69
Skąd: cracow
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

swastyki

Jestem ciekaw czy na ówczesnych wystawach w Polsce,
jest dozwolone wystawianie na modelach samolotów i odwzorowaniach
flag hitlerowskich? Rolling Eyes



Opis załącznika:
flitzer

_________________
"trele morele, modele"-Ja

Nie 12 Gru, 2010 13:58

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sądze że chyba nie ma z tym problemów, ustawa zabrania propagowania, ale jednocześnie zezwala umieszczanie takich znaków w celach kolekcjerskich, naukowych itd.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 12 Gru, 2010 15:05

Powrót do góry
Wolverin
Leutnant

Leutnant




Posty: 441
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

:?

Ostatnio zmieniony przez Wolverin dnia Wto 24 Maj, 2011 14:48, w całości zmieniany 1 raz

Nie 12 Gru, 2010 18:54

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mówisz o sytuacji w Polsce czy w Niemczech?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 13 Gru, 2010 20:49

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczerze mówiąc widzialem jakieś wystawy w PL w necie i dało się tam zobaczyć "różne elektryczne" akcenty
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 13 Gru, 2010 21:24

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile niemieccy modelarze faktycznie na wystawach mają (choc nie wiem czy zawsze czy to dmuchanie na zimne) czarne kółka czy kwadraty naklejone na swastyki. To już w niemieckich muzeach modele "są normalne":
http://www.flugzeug-bild.de/name/einzelbild/number/15163/kategorie/Museen+und+Ausstellungen~Deutschland~Luftwaffenmuseum+der+Bundeswehr.html

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 13 Gru, 2010 21:35

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A słyszałem, że gdy Kagero szykowało sie na targi zabawek w Norymberdze, przygotowano plakat, "Bismarcka", jakże by inaczej. Potem sobie ktoś przypomniał, że za swastyki można w Niemczech nieźle beknąć i wszyscy rzucili się na zamazywanie wszystkich czarnymi flamastrami. A było tego trochę. gdy kończyli jeden plakat, wpadł właściciel i twierdził, że nic nie bedzie, bo on wie, jak to załatwić. Nie słyszałem, by coś się potem działo, ale przecież gdyby ktoś zobaczył kilkanaście swastyk w jednym miejscu, to wiadomosci wszelkich niemieckich telewizji miałyby używanie, tym bardziej, że wpadłby Polak.

Sob 21 Maj, 2011 21:35

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Modelarstwo nie podpada chyba pod "propagowanie", więc nie powinno być raczej problemu. Wiele razy widziałem modele ze swastyką prezentowane publicznie. Co innego w Niemczech - no ale u nich to specyficzna sytuacja jest i model ze swastyką by nie przeszedł..
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 23 Maj, 2011 8:44

Powrót do góry
Wolverin
Leutnant

Leutnant




Posty: 441
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zniesmaczony

Ostatnio zmieniony przez Wolverin dnia Wto 24 Maj, 2011 14:48, w całości zmieniany 2 razy

Pon 23 Maj, 2011 13:11

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzie, u nas? I jaka jest tego podstawa prawna?
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 23 Maj, 2011 13:26

Powrót do góry
Wolverin
Leutnant

Leutnant




Posty: 441
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zniesmaczony

Ostatnio zmieniony przez Wolverin dnia Wto 24 Maj, 2011 14:49, w całości zmieniany 1 raz

Pon 23 Maj, 2011 14:23

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skoro nie ma podstawy prawnej, to dlaczego napisałeś cyt. "takie jest prawo"? jeżeli natomiast jakaś grupa ludzi nieformalnie się umówiła, że nie będzie umieszczać swastyk na modelach to i wola, ale obowiązuje to tylko ich. Każdy inny może umieszczać na modelu co mu się żywnie podoba. Nie sądzę byś był w stanie dowieść gdziekolwiek, że swastyka na modelu drugowojennego samolotu niemieckiego propaguje nazizm, czy też w jakikolwiek sposób narusza przyjęte w społeczeństwie normy (o przepisach prawa to już nawet nie wspominam).
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 23 Maj, 2011 16:01

Powrót do góry
Krzychu74
Moderator
Chu I

Chu I





Posty: 546
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Wolverin napisał
Cytat:
I tu was za skoczę bo nie wolno umieszczać swastyk na modelach(niemieckich) jak ktoś wystawi taki model na konkursie to go po winni zdyskwalifikować

Cytat:
Nie można zamieszczać swastyk na modelach takie jest prawo inna kwestia że modelarze o tym nie wiedzą i wychodzą takie numery

Cytat:
Tak u nas! nie ma takiej podstawy prawnej to jest nie formalne że nie wolno umieszczać swastyk na modelach ponieważ jest to propagowanie i w Łodzi każdy się tego trzyma nie wiem jak jest gdzie indziej ale widzę że nikt o tym nie wie a szkoda


Wolverin: pewnie się znowu obrazisz na wszystkich, ale czy do jasnej cholery nie uczyli Cię co to są kropki, przecinki, wielkie i małe litery?? Chyba po to jest sprawdzanie pisowni przed wysłaniem postu, a nie co się naklepie to się wysyła. Już Cię raz o to prosiłem, drugi, ale nie dociera i chyba prosisz się o ostrzeżenie bo ja już mam coraz mniej cierpliwości do czytania tego literowego bełkotu! Twisted Evil

Wracając do sprawy.
Cytat:
i w Łodzi każdy się tego trzyma

To bardzo ciekawe co piszesz, ale sam w Łodzi widziałem na festiwalu kilkanaście modeli ze swastyką. Dobrze, to było kilka lat temu więc popytałem teraz w tej kwestii kilku łódzkich Sjestowiczów i też o niczym takim nie słyszeli, więc?

Kilka lat temu rozmawiałem z jednym niemieckim modelarzem nt. swastyk. Oni doskonale wiedzą, że reszta świata ma z nich ubaw z tym całym zaklejaniem swastyk na modelach w czasie konkursów w Niemczech i stwierdził, że w sumie zazdrości nam dwóch rzeczy: raz, że nie ma u nas takiego debilowatego przepisu, a dwa nawet jakby był to znając nas zapewne byłby to kolejny martwy przepis kompletnie olany przez brać modelarską. U nich to się trzyma dlatego, że istnieje jeszcze u nich szacunek dla prawa, a dwa (co ma może większy wpływ) jest spora ilość wszelkiej maści "pożytecznych idiotów", dla których swastyka wielkości 5X5 mm na modelu urasta do rangi Parteitagu i zaraz polecieliby o tym donieść. Sam się o tym przekonałem gdy na niemieckim forum dałem link do angielskiego samolotu, a jakiś "mądry inaczej" zaczął histeryzować, że na stronie jest swastyka (na innym modelu i w zupełnie innym miejscu na stronie).

Pozdrawiam.

Wto 24 Maj, 2011 0:11

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W moim zawodzie są to po prostu znaki solarne, niemające nic wspólnego z nazi, czyli wszystko jest względne i nie koniecznie jednoznaczne Wink

zakazać można wszystkiego, tylko:
a) po co?
b) co to da?

mam nadzieje że kiedyś pojawi się w polsce partia liberalna i zacznie stopniowo kasować wszystkie zakazy i inne idiotyzmy.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 24 Maj, 2011 13:09

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmmm ... niby takie banalne pytanie, ale zawsze warto się nad nim zastanowić - prawda ? Z jednej strony mamy zakaz propagowania treści nazistowskich (art 13 Konstytucji) a z drugiej co ma piernik do wiatraka ??? Przecież raczej modelarstwo nie ma za wiele wspólnego z nawoływaniem do zakładania partii faszystowskich ... Question
_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Wto 24 Maj, 2011 14:15

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolverin, czemu poszatkowałeś dyskusję Laughing
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 24 Maj, 2011 16:51

Powrót do góry
tygrys1970
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: kielce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na eBay.ie nie można umieszczać nic co ma swastykę jakiś dziwny ten portal. żeby cokolwiek wystawili trzeba zaklejać.

Sob 09 Lis, 2013 21:50

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tygrys1970 napisał:
na eBay.ie nie można umieszczać nic co ma swastykę jakiś dziwny ten portal. żeby cokolwiek wystawili trzeba zaklejać.


Głupota ludzka nie zna granic Uśmiech Można chodzić w koszulce z sierpem i młotem, można mieć na piersi Che Guevare ale co jeśli chciał bym wystawić książkę historyczną ze swastyką na okładce ??? Lub replikę krzyża żelaznego dla kolekcjonerów ???

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Nie 10 Lis, 2013 20:13

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Darth Tom napisał:
tygrys1970 napisał:
na eBay.ie nie można umieszczać nic co ma swastykę jakiś dziwny ten portal. żeby cokolwiek wystawili trzeba zaklejać.


Głupota ludzka nie zna granic Uśmiech


PT Darth Tom

Zaczym się coś określi tak jak Waść to określił - najpierw trzeba ZNAĆ przepisy prawne , póżniej zastanowić się DLACZEGO takie one są . Na marginesie WOLĘ niemieckie prawo , jego założenia oraz szacunek dla tegoż w tamtym społeczeństwie od uświęconego tradycją i to setek letnią podejściem do takowego w tym kraju nad Wisłą.

Radzę Waści zapoznać się jeszcze z wykładniami prawnymi do tego paragrafu . Obejmuje on także m.in symbole ...komunistyczne , również wypełniające przesłanki prawne materii! Tak gwoli szczegółów tej głupoty społeczeństw .... myślących i wyciągających wnioski ! Jeżeli moje zdanie oraz wieloletnie osobiste doświadczenie jest przeciwne odczuciu Waszmości ( co zapewne jest ) to polecam dyskusję w tym temacie z PT EK jako ,że wielce użyteczny jest .

Tutaj lektura :

Strafgesetzbuch
Besonderer Teil (§§ 80 - 358)
1. Abschnitt - Friedensverrat, Hochverrat und Gefährdung
des demokratischen Rechtsstaates (§§ 80 - 92b)
3. Titel - Gefährdung des demokratischen Rechtsstaates (§§ 84-91a)

§ 86a
Verwenden von Kennzeichen verfassungswidriger Organisationen

(1) Mit Freiheitsstrafe bis zu drei Jahren oder mit Geldstrafe wird bestraft, wer
1. im Inland Kennzeichen einer der in § 86 Abs. 1 Nr. 1, 2 und 4 bezeichneten Parteien oder Vereinigungen verbreitet oder öffentlich, in einer Versammlung oder in von ihm verbreiteten Schriften (§ 11 Abs. 3) verwendet oder
2. Gegenstände, die derartige Kennzeichen darstellen oder enthalten, zur Verbreitung oder Verwendung im Inland oder Ausland in der in Nummer 1 bezeichneten Art und Weise herstellt, vorrätig hält, einführt oder ausführt.

(2) Kennzeichen im Sinne des Absatzes 1 sind namentlich Fahnen, Abzeichen, Uniformstücke, Parolen und Grußformen. Den in Satz 1 genannten Kennzeichen stehen solche gleich, die ihnen zum Verwechseln ähnlich sind.

(3) § 86 Abs. 3 und 4 gilt entsprechend.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 10 Lis, 2013 22:28

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi Imć Krakusie57 - chodzi mi tylko o fakt że spojrzenie na te dwa systemy jest nierównomierne o nic poza tym. Nikt o zdrowych zmysłach z Goebbelsem na koszulce chodzić nie będzie ( i nie mówię tu o Polsce czy Niemczech), a z postaciami związanymi z komunizmem już tak (chociaż wtedy by trzeba raczej zapytać o te zdrowe zmysły Bardzo szczęśliwy)

I nic więcej...

Po prostu w powszechnej świadomości te dwie ideologie rzadko kiedy są do siebie przyrównywane - czego tłumaczyć Waści nie muszę.

A wspomniany portal aukcyjny działając w wyżej opisany sposób też pewnie nie wnika w szczegóły czy powody działania kupujących czy też sprzedających (ale to tylko moje przypuszczenie)

I na koniec - post mój wcześniejszy - to pytanie - czy czasami działania (w zamierzeniu słuszne) - nie prowadzą do absurdalnych sytuacji ?

Co do kwestii prawa w Polsce i w Niemczech - to z pewnością nasi zachodni sąsiedzi mogą się poszczycić większym szacunkiem w stosunku do niego - ale to temat na osobną dyskusje.

Pozdrawiam.

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Nie 10 Lis, 2013 23:00

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Darth Tom napisał:


Po prostu w powszechnej świadomości te dwie ideologie rzadko kiedy są do siebie przyrównywane - czego tłumaczyć Waści nie muszę.



PT Darth Tom

DLATEGO właśnie prawo niemieckie bazując na doświadczeniach WYKLUCZYŁO z życia wszystkie elementu TOTALITARYZMÓW - wiedząc o tym ,że nie wszyscy je kojarzą .

I tyle. W społeczeństwa zdyscyplinowanych i myślących prawo nie jest ... " detaliczne "( co jest wszechobecne nad Wisłą ) . B. często jest tzw konstrukcja ..casusu czy precedensu . Bowiem prawo jest odbiciem ...społeczeństwa . Ale to OT .

Niemniej -

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 10 Lis, 2013 23:20

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

problemem nie są symbole totalitaryzmów tylko zryte pały co nie których ludzi, można sobie zakazywać wszystko, tylko co z tego? ludzie i tak będą tacy sami bez względu czy ktoś zakaże swastyk czy też podobizny myszki miki.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 11 Lis, 2013 11:28

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
1./.. problemem ...... 2./ zryte pały co nie których ludzi,...3./ można sobie zakazywać wszystko, tylko co z tego?


PT Indiana Jones Moderator - Przemysław

Pozwolisz Waść ,że zgłoszę swoje " votum separatum " .

ad 1./ to nie jest problem .

ad 2./ na właśnie .. zryte pały jest ..pała prawa .

ad 3./ No właśnie ...zakaz. Jeśli jest egzekwowany i to skutecznie to w społeczeństwach wyrabia ..nawyki . A co już to całkiem insze niż ... Uświęcona Tradycyja Narodowa Sarmatów.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 11 Lis, 2013 12:33

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

DLATEGO właśnie prawo niemieckie bazując na doświadczeniach WYKLUCZYŁO z życia wszystkie elementu TOTALITARYZMÓW - wiedząc o tym ,że nie wszyscy je kojarzą .


Zgadzam się że jest w tym niewątpliwie logika - chociaż przykład rozwiązań niemieckich akurat w odniesieniu do ideologii nazistowskiej zawsze jest naznaczony przez postrzeganie go z punktu widzenia przeszłości ...

Można by jednak życzyć naszym wschodnim sąsiadom podobnych rozwiązań ...

ale to pewnie na razie pozostanie w sferze marzeń Smutny

Pozdrawiam

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Pon 11 Lis, 2013 13:50

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dla mnie to takie zamiatanie problemu pod dywan - zakażmy symbole, będzie widać że wszystko jest ok, tylko że to nie jakiś tam znaczek jest problemem tylko ludzie o dziwnych poglądach, a im wszystko jedno czy będą podniecać się na hakenkreutza czy czterolistną kończynkę Twisted Evil


ps w berlińskich muzeach są takie eksponaty (foto) aż dziwie się że ogarnięci tą obsesją nie zamalowali tych symboli Laughing



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 11 Lis, 2013 16:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.