| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re

Ted1 napisał:
W nocy 18 marca 1944 r. oddziały zbrojne UPA dokonały eksterminacji mojej rodzinnej wsi Ulhówek (obecnie w granicach powiatu tomaszowskiego na Lubelszczyźnie). We wspomnianą noc UPA dokonała mordu na Bogu ducha winnych Polakach w Ulhówku, a także w sąsiednich miejscowościach: Tarnoszynie, Szczepiatynie, Rzeczycy, Korczowie, Dyniskach, Wasylowie. W sumie zabitych zostało ok. 300 osób. Czynili to sąsiedzi Ukraińcy, zachęcani i mobilizowani do tych zbrodni przez UPA.


Ted1 - wstydzisz się źródła (bo w sumie jest się czego wstydzić)? Boisz się już wklejać linki? To pozwól, ja zalinkuję źródło:

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=cz&dat=20110319&id=main

A teraz porównajmy naszodziennikowe rewelacje z poważniejszymi opracowaniami:

Cytat:
16 marca na Zamojszczyznę wkroczył idący z południa kureń "Hałajdy". Najprawdopodobniej on właśnie nocą z 17/18 marca uderzył na Dyniska, Ulhówek, Żabcze i Tarnoszyn. Pomimo oporu AK (szczególnie mocnego we wsi Tarnoszyn) ludność polska musiała się z tych miejscowości ewakuować. W czasie akcji UNS zginęło 145 Polaków, z czego 17 w Dyniskach, 84 w Tarnoszynie, 14 w Ulhówku i 30 w Żabczu.

Grzegorz Motyka "Tak było w Bieszczadach" Warszawa 1999 s. 195

Aha, czyli kureń "Hałajdy" to "sąsiedzi Ukraińcy, zachęcani i mobilizowani do tych zbrodni przez UPA"? Walka z AK to „mord”? A 145 to "ok. 300"? Już wiem, skąd się biorą te ogromne liczby pomordowanych Polaków .....

Wiesz co, Ted1 - zachęcając Cię do lektury nie miałem na myśli „Naszego Dziennika” Uśmiech

Pozdrawiam.

Sro 01 Cze, 2011 20:36

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Czy p. G.Motyka to jedyne źródło informacji o tamtych czasach...?
Zresztą postać b.kontrowersyjna co zazrzucano mu wielokrotnie i w swoich kilku (chyba 4 lub 5 książkach) często zresztą mocno
stronnicze, w których mylił ludzi, miejscowosci, wydarzenia.
min.

Cytat:
Sama idea upamiętnienia ofiar UPA nie budzi mojego większego sprzeciwu.
Oczywiście dyskusyjna jest naturalistyczna forma tego dzieła - mówi dr Grzegorz Motyka z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor pracy doktorskiej "Walki polsko-ukraińskie na ziemiach dzisiejszej Polski w latach 1943-48".
Zaznacza, że nie należy mówić o "setkach tysięcy" ofiar UPA. -
Zginęło do stu tysięcy ludzi, z czego na Wołyniu maksimum 60 tys. To są i tak ogromne liczby, więc nie ma potrzeby ich zawyżania."

Początkowo mówił o 15-35tys. pomordowanych.

Dla mnie większa wartość maja wspomnienia owego emerytowanego nauczyciela z imienia i nazwiska ,które jak podaje miał wtedy 6lat , to co zapamiętał z opowiadań rodziców i innychocalałych....niż liczby historyka G.M.
Dlaczego nie posiłkujesz się opracowaniami np. innego historyka -badacza tego problemu p.Grzegorz Jacek Pelica, z Lublina

Dlaczego nie pojedzie pod Wrocław ok. Sobótki,Żurawiny ..tam yje jeszcze sporo kresowian spod Lwowa ,Wołynia .
Ci to mogą opowiadać o tych straszliwych czasach.

Czw 02 Cze, 2011 8:32

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że G. Motyka nie jest jedynym źródłem informacji o tamtych czasach. Ale zdecydowanie lepszym od materiałów z "Naszego Dziennika". Czy jest kontrowersyjny? Owszem, w zbyt małym stopniu przykłada wagę do dokumentów i opracowań ukraińskich. Prezentuje polonocentryczne stanowisko, ale przecież to zrozumiałe Uśmiech

A co do ataku kurenia "Hałajdy" to wystarczy poszperać na forum, znajdziesz wyczerpujący i oparty o wiarygodne dokumenty i opracowania opis tych wydarzeń autorstwa Janka11. Nie ma co powtarzać.

Pozdrawiam.

PS. O, pomogę, żebyś długo nie szukał:
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=8227&postdays=0&postorder=asc&start=975
Głównie o Tarnoszynie, bo tam walki były najbardziej zacięte i ofiar najwięcej, sporo przywołanej literatury. W celu zakończenia dysputy o ilości ofiar - takie same dane znajdziesz w napisanej z pozycji antyukraińskich książce "Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na ludności cywilnej w południowo-wschodniej Polsce 1942-1947" pod red. Zdzisława Koniecznego, Przemyśl 2001, s. 37-40

Czw 02 Cze, 2011 9:13

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.

Przeczytałem zlinkowany temat o Tarnoszynie i teraz z całą pewnośćią mogę stwierdzić ,że jak piszą adwersarze Janek11/ Jaro z Roztocza Twoje opracowania o historii to w wiekszosci proukrainski kurs widzenia ,podobnie jak i p.G.Motyka (moze to ta sama osoba?
Cytat:

Oczywiście Orest ma prawo do własnej oceny historii. Dyskusja z nim jest jednak bardzo ciężka z tego powodu że:
- manipuluje swoją , niewątpliwie dużą, wiedzą,
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,
- relatywizuje banderowskie zbrodnie popełnione na Polakach deprecjonując relacje naocznych świadków zbrodni,
- oskarża bezpodstawnie nieżyjących historyków o działania na rzecz służb państw trzecich ( czy to nie jest obrażanie ?),
- okazuje swój cynizm pisząc o polskich ofiarach ludobójstwa,
- no i czasem zwyczajnie kłamie . ..
Orest ma na sumieniu więcej. Przypuszczam że wynikają one jednak nie z braku wiedzy ( tą Orest ma imponującą – co więcej ma dostęp do wielu źródeł, przypuszczam więc że musi zawodowo zajmować się tą tematyką – czyżby IPN ? ), a z celowego działania. Jest to wiec tym bardziej PODŁE !!!



Mój cytat

Cytat:
We wspomnianą noc UPA dokonała mordu na Bogu ducha winnych Polakach w Ulhówku, a także w sąsiednich miejscowościach: Tarnoszynie, Szczepiatynie, Rzeczycy, Korczowie, Dyniskach, Wasylowie. W sumie zabitych zostało ok. 300 osób.
Czynili to sąsiedzi Ukraińcy, zachęcani i mobilizowani do tych zbrodni przez UPA.


Twoje za (Grzegorz Motyka "Tak było w Bieszczadach" Warszawa 1999 s. 195 )
Cytat:
16 marca na Zamojszczyznę wkroczył idący z południa kureń "Hałajdy". Najprawdopodobniej on właśnie nocą z 17/18 marca uderzył na Dyniska, Ulhówek, Żabcze i Tarnoszyn. Pomimo oporu AK (szczególnie mocnego we wsi Tarnoszyn) ludność polska musiała się z tych miejscowości ewakuować. W czasie akcji UNS zginęło 145 Polaków, z czego 17 w Dyniskach, 84 w Tarnoszynie, 14 w Ulhówku i 30 w Żabczu.

Piszesz o UNS czyli o pomocniczych oddziałach UPA najczęściej sąsiedzi Ukraińcy(okoliczne wioski) zwani na tamtych terenach ; SIEKIERNIKAMI:
Fakt to oni najczesciej wykonywali mordy w zamian za udzial w grabiezy rzeczy pomordowanzch.
Jesli odmawiali , prawie nigdy to byli likwidowani przez kuren
Tylko pomija sie fakt co zaszlo potem.

Jak napisal autor ksiazki o Tarnoszynie , Tadeusz Wolczyk, świadek zbrodni i autor wspomnień "Tarnoszyn w ogniu”.

Cytat:
W tragiczną noc zginęło ponad 70 osób, w tym trzynaścioro dzieci. Najmłodsze miały po dwa latka. Banderowcy puścili z dymem 36 gospodarstw. Polacy, którym udało się przeżyć pożogę, opuścili wioskę. Ale niektórzy nie chcieli się nigdzie ruszać.

Dziesięć dni później - przy udziale funkcjonariuszy policji ukraińskiej pod dowództwem Iwana Maślija - upowcy dokończyli dzieła. Aresztowano pozostałych Polaków i pod pozorem spisania danych osobowych doprowadzono na posterunek w Szczepiatynie.

W przydrożnym rowie zamordowano kilkunastu mieszkańców Tarnoszyna i Szczepiatyna.



Poza tym oprocz kurenia halajdy na tereny za Bug wyslano w sumie 11 kureni dla dokonania ludobojstwa ludnosci polskiej.
Tam przebywalo na lewym brzegu Bugu wtedy wiele ludnosci z Wolynia.

Wg opracowania D. Kawałko,
Cytat:
której 19 marca 1944 roku oddział UPA napadł na Tarnoszyn i zabił 145 Polaków, w tym 84 mieszkanców Tarnoszyna.

czyli ponad 60 to mogli byc uciekinierzy.

natomiast jak podaje p.Jan A. Strusiński
Cytat:
Mam przed sobą zdjęcie /osobiście fotografowałem i skopiowałem/ tablicy pamiątkowej z wnęki kościoła w Tarnoszynie. Na tablicy widnieją nazwiska osób pomordowanych przez UPA, hitlerowców i Sowietów. I tak 127 osób wymordowali upowcy, 27- hitlerowcy i Sowieci. Tu wyjaśnienie: te 27 osób zostało zamordowanych w czasie II woj.św., a te 127 za jednym zamachem, w marcu 1944.


Pisalem o kresowiakch spod Wroclawia ,okazuje sie ,ze na ich wspmnieniach powstaly
Cytat:
Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Krzysztof Bulzacki, “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939-1947”, Wrocław 2006, s.539-541
Henryk Komański, Szczepan Siekierka, „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim 1939-1946”, Wrocław 2006, str. 986
Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański, “Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939-1946”, str. 185

Czw 02 Cze, 2011 21:03

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zszokowany Zszokowany Zszokowany
Cytat:
Przeczytałem zlinkowany temat o Tarnoszynie i teraz z całą pewnośćią mogę stwierdzić ,że jak piszą adwersarze Janek11/ Jaro z Roztocza Twoje opracowania o historii to w wiekszosci proukrainski kurs widzenia ,podobnie jak i p.G.Motyka (moze to ta sama osoba?


Cytat:
Piszesz o UNS czyli o pomocniczych oddziałach UPA najczęściej sąsiedzi Ukraińcy(okoliczne wioski) zwani na tamtych terenach ; SIEKIERNIKAMI:


Nie ja piszę, a G. Motyka, który nie jest mną, a ja nie jestem nim. Podobnie Janek11 nie jest G. Motyką, ani Jarem z Roztocza, ani mną. Ponadto Jaro z Roztocza to także nie jest G. Motyka, ani Janek11, ani tym bardziej ja. Na dokładkę Janek11 nigdzie nie napisał, że reprezentuję "proukraiński kurs widzenia".

No i wiesz, Ted1 - popultało Ci się zupełnie. Motyka pisze o UNS, a nie o SKW. Motyka wie, o czym pisze. Kureń "Hałajdy" był kureniem Ukraińskiej Samoobrony Ludowej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ska_Narodowa_Samoobrona
choć wtedy już podporządkowanym UPA, a Ty pomyliłeś to z Samoobronnymi Kuszczowymi Widdiłąmi:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Samoobronni_Kuszczowi_Widdi%C5%82y

Zatem wątek, który Ci poleciłem przeczytałeś nieuważnie. Czytaj dalej Komańskich i Siekierków, oni rzeczywiście mylą wszystko, mnożą polskie ofiary, koloryzują, byleby tylko Ukraińców oczernić. Ale (użyję słów Janka11, mam nadzieję, że mi wybaczy) - pamiętaj, że to wszystko bajki.

Pozdrawiam Uśmiech

Czw 02 Cze, 2011 22:14

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Przeczytaj jeszcze to, jest o komendancie posteruku obok Tarnoszyna
vel Maslij ,ktory to po masakrze kilka dni pozniej rozstrzelal ocalalych 18 osob
"Ostatnia kara na rezunie"
Maslij, wówczas już komendant posterunku w Szczepiatynie.

http://www.roztocze.net/newsroom.php/18387_Ostatnia_kara_%C5%9Bmierci_.html

Wystarczy mi to co opowiadali mi kresowianie spod Wrocka.
Twoje
Cytat:
...pamiętaj, że to wszystko bajki
.

Bez komentarza!
Wychodze z dyskusji.

Pozdrawiam

p.s

Zadałem sobie trud poszukania (na ukr. googlach ) informacji o bracie Oresta ,Taras
Cytat:
Онишкевич Тарас — «Галайда» (загинув 28 березня 1944) — , брат Мирослава Онишкевича.... очолив першу сотню УПА на Львівщині


który jak piszą "zaginął" 28.03 44 podczas ataku na" polska twierdzę "? wieś Ostrów /niedaleko Bełz.
Był referentem upowskiej SB (co to jest nie muszę mówic Tobie i jakie stosowala formy "walki") i zarazem d-cą kurenia <ha> (czasem pisza («Галайда») i to był kadrowy kureń OUN skierowany jako jeden z pierwszych (było ich w sumie 11) na tereny za Bug celem powtórki Wołynia (oficjalnie mówi sie na stronach ua o obronie ludności ukr. przed Polakami i odpowiedz na polską kontr- akcję, wczesniej przechwycono dokumenty UPA o uderzeniu na polskie wsie w ok.16.03. -- min. na Sachryń z 10.03 gdzie Polacy spalili wieś i wymordowali (padaja liczby od 150...do 1200, co jest dziwne bowiem wieś w spisie z stycznia 1944 miała 620-mieszkańców!))


Cytat:
Pierwszą sotnię Taras Onyszkewycz „Hałajda” rozpoczął organizować w grudniu 1943 r. Utworzył ją z bojówek SB OUN z terenu Okręgów OUN Rawa Ruska i Sokal.
Tutaj należy pamiętać ,że :
-W 1943 na terenach Galicji Wschodniej UPA formalnie nie istniała, [b]działała tam od 3 czerwca 1943 inna struktura nacjonalistów ukraińskich – Ukraińska Narodowa Samoobrona
(Ukrajinśka Narodna Samooborona – UNS) dowodzona przez Ołeksandra Łućkoho Bohun (Ołeksandr Łućkyj) , Bohdan, Berkut, Andrijenko).
Była to formacja zbrojna ukraińskiego ruchu utworzona w Galicji 3 czerwca 1943 przez OUN-B.
-Taras O.objął dowództwo nad kureniem UNS po swoim bracie Mirosławie ,który jako „Bohdan”, działał w rejonie Starego Sambora.
- oficjalną datę utworzenia UPA historycy ukraińscy przyjmują 14 października 1942 – Święto Szaty (Pokrowy) Najświętszej Marii Panny.
- Dopiero w grudniu 1943 UNS przekształciła się w UPA.
... we Lwowie II konferencja OUN Bandery. Zdecydowano o przekształceniu galicyjskiej Ukraińskiej Narodowej Samoobrony w UPA. [/b]
Za datę utworzenia sotni przyjęto dzień 28 lutego 1944 r.
W pierwszych dniach marca 1944 r. utworzył kolejne dwie sotnie. Powstały one na bazie przybyłego z Karpat na teren okręgu rawskiego oddziału UNS „Trembita” i oddziału UNS „Korsaka” z terenu okręgu sokalskiego.

Tutaj należy się zastanowic czy używanie nazwy UNS ma sens po grudniu"43?!
Czy jest tylko rozmydlaniem sprawy?

Nie 05 Cze, 2011 11:03

Powrót do góry
Janek11
Chorąży

Chorąży




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re.

Ted1 napisał:

Piszesz o UNS czyli o pomocniczych oddziałach UPA najczęściej sąsiedzi Ukraińcy(okoliczne wioski) zwani na tamtych terenach ; SIEKIERNIKAMI:
Fakt to oni najczesciej wykonywali mordy w zamian za udzial w grabiezy rzeczy pomordowanzch.
Jesli odmawiali , prawie nigdy to byli likwidowani przez kuren

Ted1 napisał:

Tutaj należy się zastanowic czy używanie nazwy UNS ma sens po grudniu"43?!


No widzisz Ted1, poczytałeś to co „Orest” napisał, sięgnąłeś do ukraińskich publikacji i już wiesz, co to była UNS i że to nie to samo co SKW. Więcej, już stawiasz problem czy właściwym jest używanie po grudniu 1943r. nazwy UNS.

To jest ten pierwszy krok, odłożyłeś Siekierkę i już są pozytywne tego efekty.

Nie 05 Cze, 2011 14:34

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się, Tedowi1 tylko cztery dni zajęło nauczenie się odróżniania UNS od SKW. A Jaro z Roztocza do dzisiaj pozostaje w osłupieniu (nie daj Boże, żeby w jakiejś katatonii!) po śmiertelnej dawce wiedzy, którą mu przy okazji Tarnoszyna zaaplikowałeś. To przecież dlań niepojęte, że tam był Taras, a nie Myrosław, przecież to o Myrosławie pisał naoczny świadek wydarzeń! Ted1 już poznał inną wersję wydarzeń, czyli w jakim celu kureń "Hałajdy" przybył na Zamojszczyznę, i na pewno nie będzie już powtarzał bredni, że byli to "sąsiedzi Ukraińcy (okoliczne wioski) zwani na tamtych terenach SIEKIERNIKAMI". Już wie, że była to odpowiedź na polskie akcje, które jeszcze nie wiem czemu nazywa "kontrakcjami", ale to i tak ogromny postęp. Tedowi1 wiedza przychodzi łatwiej, pewnie niedługo dojdzie do tego, że nie można pisać o "upowskiej SB" chcąc uchodzić za człowieka poważnego Laughing

Pozdrawiam serdecznie Pana Janka, ale wszystkich pozostałych także Uśmiech

PS Już niedługo (prawdopodobnie 30 sierpnia) odbędą się uroczystości w Sahryniu i Ostrówkach ku czci pomordowanych Ukraińców i Polaków z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy. Pojawi się na pewno sporo materiałów prasowych, z których Ted1 będzie się mógł więcej o tych wydarzeniach dowiedzieć. Kresowiacy już zapowiedzieli bojkot obchodów w Sahryniu.

Nie 05 Cze, 2011 16:37

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.odpowiedzi x ostatni

Cytat:
Dnia 30 marca około godziny 2 w nocy oddziały UPA pod dowództwem „Hałajdy” uderzyły na Ostrów. Oblężenie trwało około dziesięciu godzin. .... T. Onyszkewycz został trafiony przez strzelca zajmującego stanowisko na wiezy kościelnej. Rana była ciężka, kula trafiła „Hałajdę” w klatkę piersiowa i wyszła w okolicy pachy. W wyniku tego celnego strzału i informacji o zbliżających się do Ostrowa ok. 40 Niemcach, oddziały UPA wycofały się. Na wskutek odniesionej rany w dniu 1 kwietnia T. Onyszkewycz „Hałajda” zmarł.
Po jego śmierci dowództwo nad kureniem objął Myrosław Onyszkewycz „Orest”.
Do dnia 1 kwietnia 1944 r. Myrosław Onyszkewycz „Orest” nie dowodził żadnym kureniem.


Kilka WĄTPLIWOŚCI:

1.- pisze się oddziały UPA , nie kureń Hałajda (czyli min. 3-sotnie czyli ok. min. 450 ludzi )
jeśli pisze się ooddziałach UPA (nie jak w twoich postach o UNS) to i może w ich skład weszli "siekiernicy " z SKW okolicznych wsi?!
Wszak takie w ok.w.Tarnoszyn istniały?

2.-uciekaja (min.450 ludzi) na wieść o zbliżaniu się 40 ! Niemców . Kuriozum wojny?
Chyba ,że Niemcy nadciągali z czołgami i lotnictwem?!
A 120-to osob.placówki AK się nie bali.?

3.-pisze się ,że T.O. został smiertelnie trafiony 30.03. i zmarł 1.04.
natomiast ua opracowania wszędzie podaja datę 28.03.
Cytat:
Онишкевич Тарас — «Галайда» (загинув 28 березня 1944) — , брат Мирослава Онишкевича.... очолив першу сотню УПА на Львівщині


walka trwała 10h i jak podaja żródla via google.com.ua został trafiony po ok.5h walki. Czyli 5h jeszcze walczyli

4.-co do NIE-dowodzenia kureniem przez M.O. może to 3-ci aksjomat prawdy (ten wg.ks.Tischnera czyli "g...no" prawda) bowiem wiadomo ,że w ok. Starego Samboru od 15.07"43 dowodził sotnią UNS (Hałajda)
* gwoli przypomnienia od 14.X. zmiana nazwy UNS na UPA
i potem został referentem do spraw mobilizacjii szkolenia nowych oddziałów UNS oraz jednocześnie pełnił obowiążki szefa sztabu. UON(b)

Co prawda jak podaja dowodził sotnią krótko (bodajże tylko 2-tygodnie ,ale ma ten pomijany czasem fakt w opracowaniach na ua).
Dowodzenie po nim nad sotnia /teraz kureniem UNS (hałajda) przejął brat T.O. ...i potem zapada "kurtyna milczenia" .Żadnych większych faktów osiągnięć . Dlaczego.?
Tutaj poniżęj znalazłem odpowiedz.

Dlaczego powstały formacje zbrojne UNS?

Cytat:
подразделения «Украинской Национальной Самообороны» (УНС) — инициированной в 15. июле 1943 ОУН(б) для противодействия рейду по немецким тылам советских партизан под командованием Kовпкаа .
*Карпатский рейд партизанских отрядов С. Ковпака c 12 июня "43

...В конце декабря 1943 г. — начале января 1944 г. УНС переименовывается в УПА-Запад

Powstały od 15.07"43 za zgoda niemiecką ,przez nich uzbrojone i miały dopomóc w pokonaniu radz. partyzantów Kowpaka ,którzy rozpoczęli swój rajd karpacki (z Polesia w Karpaty).
Ciekawie o tych kureniach UNS ,historii powstania ,uzbrajaniu przez Niemców i "żałosnym" końcu na LINK_ СУДЬБА НА КРОВИ


5. po śmierci brata przejał ponownie dowództwo kurenia i jego dzialalność znaczyły spalone wsie ,pomordowani
Dziwne zaiste i Szybko ? jak na tamte warunki nastapiła zmiana i obieg info. ,..
Co prawda na jednej z z "patriotycznych "stron o UPA napisano ,że jako szef sztabu obserwował i nadzorował działania owych 11-kureni przerzucanych stopniowo od marca -poł.kwietnia"44 na ziemie na zach.od Bugu.
Czy możliwe że przebywał tam wraz z kureniem brata ? Wcale nie wykluczone!?

6. cytat Janka11
Cytat:
W nocy z 17 na 18 marca 1944 r. oddziały UPA zaatakowały Placówkę AK Tarnoszyn..a podają polskie źródła w czasie walk zginęło 16 partyzantów ukraińskich i 2 polskich. Zginęła wówczas również polska ludność cywilna

Ciekawie napisany cytat .Może żródło.
Bo jakoś te niewygodne pytanie jest "dziwnie " omijane.

Orest napisał:
Cytat:
Już wie, że była to odpowiedź na polskie akcje, które jeszcze nie wiem czemu nazywa "kontrakcjami", ale to i tak ogromny postęp. Tedowi1 wiedza przychodzi łatwiej, pewnie niedługo dojdzie do tego, że nie można pisać o "upowskiej SB"

Ja wiem dlaczego nazywam je kontrakcjami .
Kol. Orest może to zrozumie jak przestanie czytać tylko p.G.Motyka i "jemu" podobne wydawnictwa oraz zmieni taktykę polegająca na tym ,że
Cytat:
omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,


Co do upowskiej SB napiszę krótko i wymownie :

LUDOBÓJCOM i RZEŹNIKOM z OUN-UNS-UPA i SS-GALIZIEN WIECZNA HAŃBA i POTĘPIENIE !!!


p.s

Cytat:
po pierwsze to nie żadna placówka AK, a polska wieś Tarnoszyn,


Podobnie można pisać o każdej wiosce ukraińskiej na tych terenach !
(to nie żadna placówka UPA,SKW .... to ukraińska wieś)

Jakby się napisało
"oddziały AK (BCh) zaatakowały Placówkę UPA /SKW we wsi .... "
To dopiero byłby larum.
Przecież to byli "pokojowo i ugodowo" nastawieni sasiedzi pochodzenia ukraińskiego.


Cytat:
Każdy ma prawo pisac i mowic co chce. Jesli nikogo nie obraza to ma do tego prawo. Obrazą nie jest fakt przytaczania innych faktow i pogladow.
Obrazą jest próba zakłamanie historii ,zwłaszcza teraz kiedy ostatni i nieliczni z ocalałych świadkowie tamtych czasów odchodzą i na nowo próbuje się pisac historię tamtych czasów z dziwnym "obiektywizmem"


Przypomina m to trochę dowcip ,może "dolnolotni" ale oddający głębię sporu

Cytat:
Opera, spektakl trwa... Nagle widz poczuł straszny smród. Nachyla się do człowieka siedzącego bezpośrednio przed nim i pyta:
-Czy to pan się zesrał ?
-Tak. A o co chodzi ???


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Pon 06 Cze, 2011 7:55, w całości zmieniany 9 razy

Nie 05 Cze, 2011 23:43

Powrót do góry
Janek11
Chorąży

Chorąży




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 napisał:
1.- pisze się oddziały UPA , nie kureń Hałajda (czyli min. 3-sotnie czyli ok. min. 450 ludzi ) jeśli pisze się ooddziałach UPA (nie jak w twoich postach o UNS) to i może w ich skład weszli "siekiernicy " z SKW okolicznych wsi?!

Tak Tedzie, żeby być w zgodzie z prawdą w tekście którego fragment zacytowałeś napisałem: „oddziały UPA” a nie kureń „Hałajdy”. Ty od razu znalazłeś tego powód, zapewne na zasadzie skojarzeń: Siekierka – siekiernicy. Źle, niedobrze, ale obiecuję że jeżeli podasz prawdziwy powód dlaczego o atakujących Ostrów nie można napisać kureń „Hałajdy” a można odziały UPA to ci to potwierdzę. Próbuj dalej.

Ted1 napisał:
2.-uciekaja (min.450 ludzi) na wieść o zbliżaniu się 40 ! Niemców . Kuriozum wojny?

Dla ułatwienia podpowiadam, nie było to żadne „kuriozum wojny” a dlaczego? Mam nadzieje, że zdobędziesz na ten temat odpowiednią wiedzę i nam to wyjaśnisz. Próbuj.

Ted1 napisał:
3.-pisze się ,że T.O. został smiertelnie trafiony 30.03. i zmarł 1.04.
natomiast ua opracowania wszędzie podaja datę 28.03.

Wyjaśnij więc, która data jest prawdziwa i skąd te rozbieżności. Obiecuję, że prawidłowa odpowiedź zostanie nagrodzona brawami.

Ted1 napisał:
4.-co do NIE-dowodzenia kureniem przez M.O. może to 3-ci aksjomat prawdy (ten wg.ks.Tischnera czyli "g...no" prawda)

A może nie.
Wiesz co, najlepiej podaj gdzie i jakim kureniem dowodził i przerwij… śmierdzącą niepewność.

Ted1 napisał:
5.Czy możliwe że przebywał tam wraz z kureniem brata ? Wcale nie wykluczone!?

Czy możliwe że przebywał wówczas we Lwowie? Wcale nie wykluczone!?

Pon 06 Cze, 2011 1:28

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re.odpowiedzi x ostatni

Ted1 napisał:

3.-pisze się ,że T.O. został smiertelnie trafiony 30.03. i zmarł 1.04.
natomiast ua opracowania wszędzie podaja datę 28.03.
Cytat:
Онишкевич Тарас — «Галайда» (загинув 28 березня 1944) — , брат Мирослава Онишкевича.... очолив першу сотню УПА на Львівщині


Musisz sobie uświadomić Ted1, że nie "załatwisz" Janka11, którego wiedza w tym zakresie znacznie wykracza poza zasoby internetu, czy chociażby mnie podając info z pierwszego zaklikanego linka. Nawet nie sięgając do specjalistycznej literatury, ale klikając wytrwalej znalazłbyś informacje, potwierdzające wersję Janka11, jak chociażby to:
Cytat:
Організатор нападу на німецьку в’язницю в Сокалі та розгрому осередку польської Армії Крайової у с. Острів Сокальського р-ну Львівської обл. В боях за с. Острів 29.03.1944 р. був важко поранений польським снайпером. Помер 01.04.1944 р. Похований в м. Угнів. Посмертно підвищений до ступеня хорунжого УПА.

jak również znalazłbyś odpowiedzi na inne, nurtujące Cię pytania, dotyczące walk o Ostrów. Wytrwałości!

Ted1 napisał:
Czy możliwe że przebywał tam wraz z kureniem brata ? Wcale nie wykluczone!?


Idąc takim tokiem rozumowania - niewykluczone jest, że pod Tarnoszynem dowodził sam Szuchewycz Laughing

Ted1 napisał:
6. cytat Janka11
Cytat:
W nocy z 17 na 18 marca 1944 r. oddziały UPA zaatakowały Placówkę AK Tarnoszyn..a podają polskie źródła w czasie walk zginęło 16 partyzantów ukraińskich i 2 polskich. Zginęła wówczas również polska ludność cywilna

Ciekawie napisany cytat .Może żródło.
Bo jakoś te niewygodne pytanie jest "dziwnie " omijane.


Sprawdź sobie choćby u Markiewicza w "Partyzanckim kraju" - głównym źródle wiedzy Motyki o wydarzeniach na tym terenie.

Ted1 napisał:
Ja wiem dlaczego nazywam je kontrakcjami .

Jeśli "wiesz" to masz problem. Faktów nie zmienisz - na Zamojszczyźnie Polacy zaczęli pierwsi masowo mordować.

Ted1 napisał:
Co do upowskiej SB napiszę krótko i wymownie :

Nie zrozumiałeś mnie w sprawie "upowskiej SB". Służba Bezpeky nie była w strukturze UPA, podobnie jak UPA nie była w strukturze SB.

Ted1 napisał:
Jakby się napisało
"oddziały AK (BCh) zaatakowały Placówkę UPA /SKW we wsi .... "
To dopiero byłby larum.

Przecież tak właśnie piszesz, np. w przypadku Sahrynia. I żadnego "larum" nikt nie podnosi, najwyżej wyjaśnia.

Pozdrawiam Uśmiech

Pon 06 Cze, 2011 14:33

Powrót do góry
Janek11
Chorąży

Chorąży




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re.odpowiedzi x ostatni

orest napisał:

Musisz sobie uświadomić Ted1, że nie "załatwisz" Janka11, którego wiedza w tym zakresie znacznie wykracza poza zasoby internetu, czy chociażby mnie podając info z pierwszego zaklikanego linka.


Zastanawia mnie pewna prawidłowość występującą w trakcie dyskusji dotyczących stosunków polsko-ukraińskich. Osoby głoszące hasła jak np. Ted1: „LUDOBÓJCOM i RZEŹNIKOM z OUN-UNS-UPA i SS-GALIZIEN WIECZNA HAŃBA i POTĘPIENIE !!!” mają bez wyjątku niewielką wiedzę o wydarzeniach na temat których się wypowiadają. W innych tematach nie spotyka się sytuacji by osoby dysponujące tak niewielka wiedzą, tak zaciekle „filozofowały”. Nie błaźnią się tak zawziętym głoszeniem swoich wyobrażeń na poruszany temat, jeżeli ich wiedza jest na poziomie komiksów lub właśnie przeprowadzonych poszukiwań w internecie. Wydarzenia z historii OUN i UPA to chyba jedyny wyjątek, gdzie byle dyletant pyszczy uważając się za wybitnego znawcę tematu.

PS.
Nie wiem jak Tobie Orest, ale mnie marzy się w końcu dyskusja z osobą prezentującą przyzwoity poziom wiedzy na ten temat. Niestety, jak już taką spotkam to okazuje się, że podobnie ocenie te wydarzenia jak ja i możemy sobie co najwyżej przytakiwać Uśmiech
Pozdrawiam.

Pon 06 Cze, 2011 21:31

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

?

Napisałem po ros. text o T.O (halajda) bowiem większość nie rozumie ukraińskiego i nie wszyscy czytaja w tym języku.
Pozwoliłem sobie poczytać np
Cytat:
Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан

I co tam napisano np.M.O.
Cytat:
«Лір», «Лютий», «Олег», «Орест», «Чернява»

...у 1942-1943 р.р., заступник обласного командира УНС Львівщини у 1943 р., шеф штабу і заступник командира Львівської ВО УПА «Буг». З грудня 1943 р. по квітень 1945 р.,- командир Закерзонської ВО УПА «Сян»

czyli w 1944 żadne kurenie UNS tylko "czysty" UPA

Zas o kureniu halajda i T.O. napisano

Cytat:
М. Хвалиботи пс. Бородатий (ГДА СБУ, ф. 13, спр. 372, т. 48, арк. 8–14, w: Літопис УПА нова серія, т. 12, Київ–Торонто 2009, с. 303):

«30.III.44 р. кр Галайда з своїм курінем зробив наступ на с. Острів (Сокальщина) (...)» Структуру куреня пояснює нам редактор того ж Літопису В. Мороз (с. 21):
«Перший курінь УПА північної Львівщини під командуванням „Галайди” (Т. Онишкевич) створений у кінці березня в складі трьох сотень: к-рів „Ема” (Дмитро Пелип), „Бродяги” (І. Капало) i „Kорсака” (І. Козярський) (...) 31 березня 1944 р. усі три сотні повели наступ на осередок польських збройних формувань у с. Острів (тепер Сокальського рну Львівської обл.),


oraz fragmentami
Cytat:
Книга пам’яті. До 60-річчя польсько-українських кривавих подій на Закерзонні. упор. В. Процюк, Львів 2004, с. 495

czy też we fragmentach

Cytat:
Й. Лукащук. Холмщина в боротьбі з окупантом, в: Надбужанщина..., т. IV, Львів–Торонто 2004, с. 755

А. В. Кентій. Українська повстанська армія в 1944–1945 рр., Київ 1999




Cytat:
jak np. Ted1: „LUDOBÓJCOM i RZEŹNIKOM z OUN-UNS-UPA i SS-GALIZIEN WIECZNA HAŃBA i POTĘPIENIE !!!” mają bez wyjątku niewielką wiedzę o wydarzeniach na temat których się wypowiadają.


Sz.kol. moja wiedza nie podparta jest dywagacjami w stylu ksiązek np. p.G.Motyki lub jemu podobnych
Ostatnio poczytałem :
Oddziały partyzanckie i samoobrony obwodu AK Tomaszów Lubelski, Ireneusz Caban
Głównie pmiętam opowieści z lat 199x ludzi-kresowiaków (lwowskie i ok.Równe) z ok.Wrocławia i spędziłe na tym słuchani wieeeele wieczorów

Ostatnio zmusiliście mnie do poczytania w ua tygodniku <Nasze>
za 2009 dywagacji i rozprawek red.B.Guka (Huka)
Cytat:
Б. Гук саме тепер взявся за розгляд книжок Є. Маркевича «Партизанський край» і Ґ. Мотики «Так було в Бещадах», виданих відповідно 1980 р. (перше видання) і 1999 р. (теж перше видання
)
ciekawe dlaczegp re.B.G czekał tyle lat na rozpoczęcie polemiki?

Cytat:
Nie wiem jak Tobie Orest, ale mnie marzy się w końcu dyskusja z osobą prezentującą przyzwoity poziom wiedzy na ten temat. Niestety, jak już taką spotkam to okazuje się, że podobnie ocenie te wydarzenia jak ja i możemy sobie co najwyżej przytakiwać


To będzie ciężko znależć z wiedzą Wam odpowiadającą i bazującą Tylko na literaturze w stylu pro-uopowskiej i wydawanej na Ukrainie lub Toronto.

_____________________________________

Może kol "wyjasnicie " mi
1.Kwestia kureni UNS (klęska czy "pyrrusowe zwycięstwo") i rajd Kowpaka z lipca 1943.
NazywajA też ch bulbowcami (dotyczy UNS).

2. O komendancie posteruku obok Tarnoszyna
vel Maslij ,ktory to po masakrze kilka dni pozniej rozstrzelal ocalalych 18 osob ,patrz artykuł "Ostatnia kara na rezunie"
Maslij, wówczas już komendant posterunku w Szczepiatynie.

3. podacie mi kilka tytułów książek,które
Cytat:
NIE-mylą wszystko, NIE-mnożą polskie ofiary, NIE-koloryzują, byleby tylko Ukraińców oczernić. ..czyli NIE-sa bajkami


oczywiśćie G.M odpada czytałem 4 pozycje. Mogą być w j.ua

4. swego czasu w 2003 IPN prowadził śledztwo w sprawie śmiercj d-cy BCH "Rysia" S.Basaj znany na terench Zamojszczyzny z racji swoich walk z UPA
Zginął zamordowany w Kryłowie 25.03"45
Cytat:
IPN prowadził postępowanie m.in. w kierunku udowodnienia hipotezy, „że dla pozbycia się mjr. S. Basaja i rozproszenia wiernych mu oddziałów Batalionów Chłopskich NKWD i UB wykorzystało zbrodniczą działalność UPA na terenie powiatu hrubieszowskiego. Nastąpiło to w drodze inspiracji odpowiedniej akcji – mordu dokonanego na milicjantach i mieszkańcach Kryłowa – zaaranżowania jej i przeprowadzenia, sprawowania kontroli nad jej realizacją oraz szeregiem działań i zaniechań po jej wykonaniu”.


Pytanie :
1. Która to sotnia UPA przebrana w mundury zołnierz radz. opanowała posterunek i potem zamordowała 17 milicjantów i 28 mieszkańców
2. Co dalej ze śledztwem w IPN?

Dnia 25 III 1945r ... Przebrani w mundury Armii Czerwonej partyzanci UPA w brutalny sposób zabiło 17 milicjantów, oraz 28 cywilów.
Wśród zamordowanych znalazł się legendarny dowódca oddziału B.Ch. - Stanisław Basaj ps."Ryś", którego miejsca pochówku nie znamy do dziś...

Cytat:
«Рися» [відділу Селянських батальйонів С. Басая



!!!!

Co do Sachrynia (Сагрині 9–10 березня 1944 р) to znalazłem ,że
Kto był w tym czasie w S.
Cytat:
Сагрині були додатково принаймні група Лукасевича і чота «Холмської самооборони» (Лукащука)

natoniast w książce
Cytat:
Книга пам’яті. До 60-річчя польсько-українських кривавих подій на Закерзонні. упор. В. Процюк, Львів 2004

napisano wg.słów niejakiego i.Załuskiego dezertera z SS hałczyna wraz z kilkunastoma innymi
Cytat:
за словами І. Залуського (який дезертирував разом з кількадесятиособовою групою на чолі з М. Лукасевичем з 5 поліційного полку дивізії Галичина):...Зупиняємося в селі Сагринь, яке почали оточувати польські вандали ХХ сторіччя (...) a 10 березня 1944 р. напали на село великою бандою (...) Наша група не змогла нічого вдіяти і з боєм відступила»

oraz

Cytat:
cагринська самооборона й поліція відбила нічну атаку поляків (...) Цього разу сталося інакше: поляки по короткій перерві пішли на Сагринь удруге (...). Бій самооборони й поліції тривав кілька годин, нарешті наші атаки не витримали»

i podaja liczby od 6-do 22 policjantów ukr. na posterunku i 30-70 członków samoobrony.Polaków mialo być ponad 400-500.
Pytanie dlaczego kilkunastu "słabo uzbrojonycch" broniło się 3-4h przed przeważającymi w liczbie i uzbrojeniu Polakami?
Nic nie pisze się o (частини сотні Орла (Кам’янеччина))

Po ataku na Sachryń Ukraińcy (samobrona z ) ... min.Werbkowicz
w ramach rewanżu i odwetu
Cytat:
У рамках відплатної акції [за Сагринь] українська самооборона з Гостинного й Вербкович напала з 12 на 13 березня на польську колонію Теребинець, убиваючи 13 осіб»

J.Markiewicz napisał w swjej pracy
Cytat:
«W Werbkowicach nie było zorganizowanej nawet samoobrony»

Natomiast w opracowaniach *tych Ua jest czarno-na białym
Cytat:
комендантом української поліційної станиці в Вербковичах на південній Холмщині.


za В. Сергійчук. Український здвиг: Закерзоння. 1939–1947,
czy też http://nslowo.pl/content/view/505/99/
wersja oficjalna ua. owalkach w S.jest nan
http://nadbuhom.free.ngo.pl/art_1853.html

To pozostawiem bez komentarza

Cytat:
Різня в Сагрині

Саме у березні-квітні 1944 року досяг свого апогею масовий антиукраїнський терор на Холмщині, на колишніх етнічних українських землях, що належать сучасній Польщі. У цей період було спалено понад 50 українських сіл і вбито понад 4 тисячі українців. Зокрема, 9–10 березня 1944 року польськими бандитами було спалено село Сагринь і вбито до 1240 українців із Сагрині та довколишніх сіл.


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Wto 07 Cze, 2011 8:47, w całości zmieniany 3 razy

Pon 06 Cze, 2011 22:48

Powrót do góry
Janek11
Chorąży

Chorąży




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: ?

Ted1 napisał:
Napisałem po ros. text o T.O (halajda) bowiem większość nie rozumie ukraińskiego i nie wszyscy czytaja w tym języku.
Pozwoliłem sobie poczytać np
Сокальщина. Книга пам’яті України. 1914 – 1990
Нечай Богдан
I co tam napisano np.M.O.
Cytat:
«Лір», «Лютий», «Олег», «Орест», «Чернява»
...у 1942-1943 р.р., заступник обласного командира УНС Львівщини у 1943 р., шеф штабу і заступник командира Львівської ВО УПА «Буг». З грудня 1943 р. по квітень 1945 р.,- командир Закерзонської ВО УПА «Сян»

czyli w 1944 żadne kurenie UNS tylko "czysty" UPA

Sz.kol. moja wiedza nie podparta jest dywagacjami w stylu ksiązek np. p.G.Motyki
Ostatnio poczytałem
Oddziały partyzanckie i samoobrony obwodu AK Tomaszów Lubelski, Ireneusz Caban
Głównie pmiętam opowieści z lat 199x ludzi-kresowiaków (lwowskie i ok.Równe) z ok.Wrocławia i spędziłe na tym słuchani wieeeele wieczorów

To będzie ciężko znależć z wiedzą Wam odpowiadającą i bazującą Tylko na literaturze w stylu pro-uopowskiej i wydawanej na Ukrainie lub Toronto.


1. Robisz przyjacielu podstawowy błąd, nigdy nie zakładaj, że jest tak i tak bo znalazłeś jakieś źródło, które tak to przedstawia. Kim jest Нечай Богдан ? Czy jest to historyk zajmujący się badaniem struktury UPA? Czy jego książka na której się opierasz jest na temat UPA? Problem który poruszyłeś jest bardziej skomplikowany niż ci się wydaje i zarzucanie komuś, że popełniania błąd jest co najmniej pochopne.

2. Za cienki jesteś by móc oceniać książki G. Motyki.

3. Dobrze, że ostatnio przeczytałeś książkę Cabana „ Oddziały…”, też ją czytałem.. oj to już dziesięć lat temu. Przeczytaj też pozostałe jego publikacje. To tak przy okazji a-propos twojej wypowiedzi:
„To będzie ciężko znależć z wiedzą Wam odpowiadającą i bazującą Tylko na literaturze w stylu pro-uopowskiej i wydawanej na Ukrainie lub Toronto.”

4. Wielką wagę do opowiadań świadków przywiązują tylko laicy. Świadkowie prezentują zazwyczaj wąski zakres wiedzy i skażony osobistym stosunkiem do wydarzenia.

Pon 06 Cze, 2011 23:57

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Zadałem też kilka innych pytań?!
Możę osoby prezentujące przyzwoity poziom wiedzy na ten temat zmienią moją wiedzę z poziomu komiksów na taką abym mógł podyskutować , oceniać podobnie te wydarzenia i razem potakiwać!?

Kwintecencją niech będzie cytat:
Cytat:
Obiecuję, że prawidłowa odpowiedź zostanie nagrodzona brawami.

Wto 07 Cze, 2011 0:29

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 napisał:
Zadałem też kilka innych pytań?!

Nawet nie kilka, tylko wiele Uśmiech Tylko że większość z nich nie ma związku z wydarzeniami na Zamojszczyźnie, jak na przykład pytania o walki UNS czy UPA z kowpakowcami. Albo jakieś dziwaczne kwestie - dlaczego red. Huk dopiero w 2009 wziął się za "obróbkę" Markiewicza i Motyki? Na Boga, nie wiem! Może dopiero teraz dotarł do materiałów, dokumentów, które nie współgrają z tezami Markiewicza czy Motyki? Nie wiem, zapytaj Huka. Nie wiem również, jaki związek z tematem ma poruszana przez Ciebie kwestia czasu trwania walk w Ostrowie, z tym, że już w 5 godzinie walk "Hałajda" został ranny. Co to ma do rzeczy? Co te Twoje wszystkie pytania mają do faktu, że na Zamojszczyźnie pierwsi zaatakowali Polacy i to oni zaczęli masowe mordy? Stawiasz wiele pytań, niekiedy sam sobie odpowiadasz, dochodząc do wniosków absurdalnych -
Cytat:

Przed atakiem na Sachryń Ukraińcy (samobrona z ) ... min.Werbkowicz...українська самооборона з Гостинного й Вербкович напала з 12 на 13 березня на польську колонію Теребинець, убиваючи 13 осіб»
z czego wynika, że 12 marca był przed 10 marca Zszokowany I co ma do tego wszystkiego śmierć Basaja?

Dobrze, ze zacząłeś czytać różne strony i opracowania. To się chwali. Na razie wychodzi z tego jeden wielki miszmasz, ale może niedługo .... Co do relacji i opowieści to wiesz, ja też niemało słyszałem od świadków, ba, uczestników mordów. Jak przeszukasz wątki, to coś tam może interesującego znajdziesz Uśmiech

Pozdrawiam, życząc owocnych poszukiwań Uśmiech

Wto 07 Cze, 2011 3:11

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Może te pytania nie maja związku z tematem ,ale pozwoliły mi zorientować się i całkowicie się upewnić ,że jak napisał jeden z Waszych adwersarzy /ja go całkowicie popieram
* jak w przysłowiu: wyszło jak szydło z worka
Cytat:
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,

- relatywizuje banderowskie zbrodnie popełnione na Polakach deprecjonując relacje naocznych świadków zbrodni,

- "postbanderowcy" i nowi gloryfikatorzy nazywają tysięczne relacje naocznych polskich świadków – „bajkami”


Wg. waszych opinii panowie: Korman, Poliszczuk, Prus, Masłowskij, Siekierka czy ks. Zaleski - to są – „łgarze i agenci NKWD i KGB” i piszący bajki !?
Posiadacie stosowny wyroku sądu potwierdzającego swoje oskarżenie ?

za Link_ Sro 22 Gru, 2010 9:34

i podjąłem decyzję :
To mój NAPRAWDĘ ostatni post w tym temacie polemiki z Wami.
(do p.Orest i janek11)

Pozdrawiam i żegnam .



p.s
W ramch podniesienia wiedzy o tych czasach "sprostowania pkt.widzenia" polecam odwiedzić przepiękny Wrocław i poczytać tam
Cytat:
...kwartalnik „Na Rubieży” wydawany przez Kresowian we Wrocławiu.
SOZUN posiada około 20 tysięcy spisanych relacji świadków banderowskiego ludobójstwa. Czy te 20 tysięcy osób zmówiło się i prowadzi antybanderowską kampanię? Nie bądźmy śmieszni !
Gdy pisze i mówi się o zbrodniach niemieckich i sowieckich to jest to głoszenie prawdy historycznej, natomiast w przypadku dopominania się przez rodziny upamiętnienia ofiar ukraińskich nacjonalistów to jest to „ antyukraińska kampania”

Nie zaś opracowania w stylu lub im podobne
Cytat:
ПЕТРО МІРЧУК
УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ 1942-1952


ja na razie poczytam o owch 11-kureniach skierowanych za Bug (przed zbliżającym sie frontem ros.-niem,) , min. celem kontynuacji tego co zrobiono na Wołyniu i zachowania tych sił po przejsciu frontu w walce o UA)
czyli jak pisza w ua [ 1. ПЕРЕХІД УПА ЧЕРЕЗ ФРОНТИ ]
Cytat:
..збройну боротьбу УПА на Волині в період переходу німецько- радянського ...під командуванням к-ра Ясеня, а саме: курінь Сторчана, курінь Мамая, курінь Дика, курінь Докса, курінь Довбенка, курінь h1;увалого, курінь Андрія-Ш;ума, курінь Залізняка та сотню Ваньки, разом около 5.000 бійців УПА.


oraz na tereny płd. Zamojszczyzny /ok.Hrubieszowa (Білгородського, Томашівського та Грубешівського повітів.)
Cytat:
У відповідь на Холмщину почали прибувати підрозділи УПА: в березні 1944 р. - відділи "Галайда" й "Тигри";
у квітні - відділи групи "Тури", курінь УПА під командуванням "Наливайка", курінь "Вовки" (командир - "Ягода-Черник") і з Карпат - курінь "Сіроманці" (командир - "Яструб"). Вони об'єдналися під началом командування Холмського фронту (КХФ), який очолював інспектор Головнокомандування УПА С. Новицький ("Спец")... около 3.500 бійців УПА


oraz to jest dziwne i zastanawiające

Cytat:
w 2008 minęła 65 rocznica ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej, na Wołyniu, przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińską Powstańczą Armię.
Niestety kolejny raz została ona przemilczana przez media „ warszawskie” oraz zlekceważona ze strony najwyższych przedstawicieli władz naszego państwa.
Centralne uroczystości wprawdzie odbyły się w dn. 10-11 lipca w Warszawie, jednak, ze względu na nieobecność prezydenta, premiera i marszałka sejmu, ranga ich została znacznie pomniejszona. Powodem jak zwykle była dbałość o dobre stosunki z naszym „strategicznym” partnerem czyli Ukrainą. Sytuacja ta powtarza się od kilkunastu lat. Kolejne rządy III RP ( a także ten IV RP ), odmawiają Kresowianom prawa do godnego uczczenia bestialsko pomordowanych oraz boją się jasno wskazać sprawców.W tym roku obchody rzezi wołyńskiej miały wyglądać inaczej. Patronat nad nimi początkowo objął sam prezydent Lech Kaczyński. Pod koniec czerwca nieoczekiwanie, bez podania przyczyn, zrezygnował z wcześniejszych planów. Co było tego powodem, można się domyślać. W tym czasie w mediach ukraińskich rozpętano nagonkę na organizatorów obchodów określając ich jako „moskiewskich prowokatorów”, tylko za to, że śmieli upomnieć się o pamięć bestialsko pomordowanych swoich krewnych. Smutne jest, że głowa naszego państwa bardziej liczy się ze zdaniem strony ukraińskiej, aniżeli swoich rodaków. Kolejny raz wielka polityka zatriumfowała nad prawdą.
Na obchodach nie było nie tylko prezydenta ( do dzisiaj nie wyjaśniono oficjalnie przyczyny nieobecności, która w tym przypadku powinna być obowiązkowa) ale także premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Premier jeszcze niedawno bo 10.05.2008r., będąc na terenie hitlerowskiego obozu zagłady Stuthof stwierdzał „ Polacy muszą dbać o prawdziwy obraz historii, tak aby nikt w Europie i na świecie nie zdołał jej zakłamać. Prawda jest jedynym fundamentem, na którym może powstać autentyczna przyjaźń i zrozumienie w tej części świata”, a teraz na pytanie dziennikarza Polsatu o udział w obchodach odpowiedział jedynie „ nie przewidywałem swojej obecności”. Komorowski natomiast zablokował projekt sejmowej uchwały proponującej uczcić pomordowanych. Podobno przyczyniła się do tego interwencja ambasadora ukraińskiego. No cóż - mamy nowego „wielkiego brata”.
Dokonano wielką podłość w stosunku do ocalałych z rzezi. Przedstawiciele naszego państwa próbują różnicować zbrodnie popełnione na Polakach w czasie II wojny , ze względu na oprawcę. Ci sami politycy, którzy Katyń, Auschwitz czy zagładę ludności cywilnej Warszawy, określają jako zbrodnie ludobójstwa, dezerterują w przypadku straszliwych zbrodnii ukraińskich.



Ostatnie
Cytat:
Nie zrozumiałeś mnie w sprawie "upowskiej SB". Służba Bezpeky nie była w strukturze UPA, podobnie jak UPA nie była w strukturze SB.


( служба безпеки (СБ) ОУН і УПА )
Dziwne! Państwo w państwie czy jak pisano (Організація в організації)
czy coś na wzór niem.polowej żandarmerii?!
МЕЧ І ТРИЗУБ. НОТАТКИ ДО ІСТОРІЇ СЛУЖБИ
БЕЗПЕКИ ОРГАНІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ



Cytat:
Командування УПА та провід ОУН Бандери надзвичайну увагу приділяли пропагандистській і виховній роботі. В частинах політвиховники поряд зі священиками відігравали першочергову роль у творенні відповідного морального клімату, політичної орієнтації бійців.
Ініціатором створення розвідки і контррозвідки ОУН був забутий зараз Мирослав Тураш... Після розколу ОУН на дві фракції "мельниківців" і "бандерівців") більшість представників спецструктури ОУН... - заступник Лебедя Микола Арсенич.
Перед реформованою в окреме відомство службою безпеки були поставлені такі цілі: охорона провідників організації, протидія агентурам держав сусідів, розвідка, контррозвідка, контроль за дотриманням конспірації, організація диверсій..
Були створені районні, надрайонні, обласні референтури СБ. Низові боївки налічували 5-10 чоловік, в тому числі й архіваріус. Отримана інформація стікалася до крайового референта і той, у свою чергу, упорядковував і надсилав її до Арсенича.

В протилежному напрямку йшли інструкції і роз'яснення. Запрацював другий - після розвідувального - оперативно-слідчий відділ.
Після вигнання гітлерівців основний мобілізаційний процес до лав радянської армії совіти проводили на Волині. Тут тривало найбільш затяте протистояння з відділами Армії Крайової. Саме тому в район Завидівських лісів передислокувався штаб ОУН(б) з М. Лебедем.

Керівник СБ Арсенич особисто зайнявся формуванням боївок і вишколом особового складу. Специфіка структури і завдань заставляла провідника постійно курсувати по території України. Його знали як: Максима, Михайла, Демяна, Григора, Березовського і під кодовим йменням "432".
З 21 по 23 серпня 1943 року у селі Слобода Золота Косівського району на Тернопільщині проходив Третій Надзвичайний Великий Збір ОУН(б). У його роботі, як один із керманичів, взяв участь Арсенич-Березовський.

Результатом зібрання стало затвердження Головою Бюро проводу ОУН (б) Романа Шухевича та прийняття нових програмних цілей організації. Необхідність таких корінних змін диктувало саме життя.

Реально Організація перетворилася на масовий політичний народний рух за визволення краю. До нього долучилися тисячі патріотично налаштованих людей, чиї настрої і погляди не завжди були тотожні українському інтегральному націоналізму, і це, на думку Миколи Арсенича, треба було врахувати.
Організація в організації

Заслуги Миколи Арсенича як референта СБ відзначені кар'єрним зростанням, він стає членом найвищого органу - Бюро Проводу. Правда, підвищення мало й інший, дещо підкилимний підтекст. Командарм Роман Шухевич намагався таким чином обмежити вплив СБ і напряму підпорядкувати її територіальним керівникам ОУН.

Арсенич відстоював принцип "організації в організації", але Шухевичу вдалося досягнути бажаного. Однак насправді підконтрольність спецструктур військовій верхівці дуже часто лишалася лише на папері.

Головною метою ОУН було задекларовано створення Української Самостійної Соборної Держави, побудованої на демократичних засадах.

Земля мала належати селянам, за робітниками закріплювалося право участі в управлінні підприємствами, восьмигодинний робочий день і свобода профспілок. Гарантувалися свобода переконань і рівність у правах усіх громадян, в тому числі національних меншин.


Крок був правильним. Ця програма здобула підтримку у населення Західної України. Саме наприкінці 1943р. - першій половині 1944р. боротьба УПА досягла найбільшого розвою.

С появлением весной 1943 УПА-ОУН(б) Служба безопасности ( СБ ) ОУН(б) в июне того же года была интегрирована в структуре УПА и существовала до февраля 1945 года. К лету 1945 структуры СБ получили контроль над ОУН(б). По мере уничтожения УПА и ОУН(б), структуры СБ оставались наиболее активными составляющими подполья ОУН(б).

Функції політичної контррозвідки уособлювала служба безпеки (СБ) на чолі з М. Лебедем.

Вона діяла за допомогою референтів безпеки при підпільній адміністрації, котрі розпоряджалися своїми боївками з 3-5 чоловік.
СБ складалася з 2 відділів: політичного та кримінального, а також сітки інформаторів, які давали агентурні відомості референтам. На карб СБ слід віднести не лише успішне протистояння німецьким та радянським спецслужбам, але й трагічне братовбивство, яке за сутю вело до ізоляції та самознищення організації. Часто жертвами політичних інсинуацій ставали люди, які вірою й правдою служили УПА, ідеї суверенної України, але в дрібних деталях розходилися з генеральною лінією ОУН Бандери

референт СБ имел в своем распоряжении боевое подразделение СБ, а также независимую сеть агентов. Высшие структуры Службы безопасности состояли из разведывательного и контрразведывательного отделов. Разведывательный отдел, опираясь на агентурную сеть, собирал информацию об обстановке в населенных пунктах, дислокации воинских и полицейских частей, их намерениях. Контрразведывательный отдел засылал агентов в карательные органы (немецкие, советские, польские), работавшие против ОУН(б), боролся с вражеской агентурой в рядах самой ОУН(б). Боевые подразделения СБ также исполняли функции военной полиции для формирований УПА.

za http://oun-upa.org.ua/articles/sb.html
lub z opracowania
(організації роботи СБ ОУН - УПА є непогана стаття в журналі \"З архівів ВУЧК-ГПУ-НКВД-КГБ\" (№2(17) за 2001 р.) )
http://www.sbu.gov.ua/sbu/doccatalog/document?id=39289


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Wto 07 Cze, 2011 11:54, w całości zmieniany 6 razy

Wto 07 Cze, 2011 9:44

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozumiem Cię, Ted1 - plama z Sahryniem, to i wycofać się trzeba Laughing

Po raz kolejny cytujesz niezwykle cenną charakterystykę Jara z Roztocza mojej skromnej osoby, chyba Ci się bardzo podoba? Objaśnię Ci - to nie wymysł Jara, ale szablon sporządzony jakiś czas temu na takich jak ja "banderowców" Laughing
Ale widzisz, charakterystyka jak ulał pasuje do kresowiaków i ich popleczników. Jak ulał pasuje do Twoich ostatnich wypowiedzi, gdzie rozmydlasz istotę rzeczy, mnożysz wątki, mylisz daty i fakty itp. Nie potrafisz zaprzeczyć podstawowej sprawie – skoro o Targoszynie i innych miejscowościach w tej okolicy mowa – to należy pamiętać, że Polacy na tym terenie jako pierwsi zaczęli masowe mordy Ukraińców.
Co do literatury, upowsko-torontowsko-jakiejśtam. Także fantazjujesz, z Jankiem11 opieramy się głównie na polskiej literaturze, niekoniecznie nawet na samym Motyce. Jeśli chodzi o wykrzyczanego przez Ciebie Mirczuka, to w czym rzecz? Raczej mam pewność, że nie czytałeś, bo nie zorientowałeś się, że np. data śmierci „Hałajdy”, którą cytujesz za ukr. Wiki bądź quasiencyklopedią UPA pochodzi właśnie od Mirczuka Uśmiech
Dziękuję za zaproszenie do Wrocławia, rzeczywiście piękne miasteczko, mam sentyment. Tylko po co miałbym sobie paskudzić nastrój, czytając akurat tam „Na rubieży”? Równie dobrze mógłbym zaprosić Cię do Przemyśla (czy do Lwowa) abyś sobie siadł na ławeczce pod kasztanem w tym pięknym mieście i zagłębił się w lekturę ….
(tu nie mam koncepcji, jaką literaturę Ci zaproponować, aby poziomem dorównała „Na rubieży”, to wydawnictwo raczej po stronie ukraińskiej konkurencji nie posiada). Ale zapraszam, zapraszam, choćby na znakomite ukraińskie piwo (jakbyś był we Lwowie) Uśmiech
Ja tam się nie dziwię brakowi zainteresowania ze strony władz i mediów spektaklami nienawiści, organizowanymi przez niektóre środowiska kresowe. Nawet nie tyle, że się nie dziwię, co całkowicie rozumiem.
Janek11 ma dużo racji, pisząc o naszych formowych adwersarzach. Większość na podanie nieznanych im faktów, podważających kresowiackie prawdy objawione wpada w jakąś wściekłość, po czym pozostaje im tylko wykrzykiwanie haseł „wieczne potępienie, hańba” lub „wieczna hańba, potępienie”, co bardzo podnosi poziom dyskusji, że tak powiem.
No to do widzenia Ted1, choć mam nadzieję, że Twoje wielokrotnie powtarzane zakończenia rozmowy nie jest zbyt poważne. Zasilony nowymi wiadomościami, ochłonąwszy z emocji jesteś przecież w stanie spokojnie i rzeczowo porozmawiać? Nieprawdaż?

Pozdrawiam Uśmiech

Wto 07 Cze, 2011 9:48

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piszę post pod postem, trochę niezgodnie z regulaminem, ale mam nadzieję, że Moderatorzy wezmą pod uwagę, że po wielokrotnych edycjach, dokonywanych przez Teda1 moje czy Janka11 odpowiedzi odstają od wielokrotnie edytowanych zapytań i cytatów Teda1, co ma pewnie wywołać wrażenie, że unikamy niewygodnych kwestii. No cóż, metody żywcem przeniesione z „charakterystyki” Laughing
Cóż, Ted, cieszę się, że jednak nie zaprzestałeś dysputy Uśmiech Widać, że dalej nurtują Cię różne zagadnienia i poszukujesz wytrwale. Ale na razie efekt jakby mizerny – linki, które podałeś wcale nie potwierdzają przynależności SB do UPA, lub odwrotnie, żeby można było mówić o „upowskiej SB”. Skrócę Twoje męki – można mówić o ounowskiej SB, można nawet od biedy mówić o ounowskiej UPA (przynajmniej do lipca’44), ale coś takiego, jak „upowska SB” nie istniało.
Pozdrawiam Bardzo szczęśliwy

Wto 07 Cze, 2011 10:46

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re Sahrynia

Pozwoliłem sobie poszukać o S.
Co się zdarzyło 10 marca 1944r. w Sahryniu
Zarówno J.markiewicz i (J. Markiewicz – Partyzancki Kraj), jak i w biblotece polskiej w Londynie (im.gen.Sikorskiego) jest archwalny nr. Głos Emigracji – Londyn 2002 nr 15, Hryniewiecki – „My z Zamojszczyzny, B. Józefko

Cytat:
Równolegle z walkami toczonymi przez oddziały polskie i radzieckie z okupantem trwały intensywne działania zbrojne z UPA-UNS, których celem było opanowanie południowo-wschodnich terenów Zamojszczyzny. Sytuacja zaostrzała się z każdym dniem i w miesiącu marcu osiągnęła stan krytyczny.
Kurenie „Oresta” i „Jahody” oraz batalion UNS podległy także Mirosławowi Onyszkiewiczowi, wspierane oddziałami UPA przechodzącymi zza Buga i miejscowymi oddziałami USN, koncentrowały się zasadniczo w następujących kuszczach: uhrynowskim, sahryńskim, werbkowickim, szycho wickim, łaskowskim i wysuniętym głęboko na północny-zachód – bereściańskim.
Wywiad Komendy Obwodu Hrubieszowskiego AK ustalił, że oddziały UPA-USN przygotowują na dzień 16 marca 1944r. generalne uderzenie przeciwko ludności cywilnej i oddziałom polskim.

Z listu B. Józefki do "Tygodnika Powszechnego" -
"...dnia 6 marca 1944r.z 27 WDP AK zameldowałem się u komendanta obwodu hrubieszowskiego, zostałem przez niego poinformowany, że kilka dni wstecz zatrzymano 3 emisariuszy popów, którzy ze wschodnich terenów przeszli na teren hrubieszowskiego z rozkazami i ulotkami nawołującymi aby dnia 16. marca 1944r. rozpocząć w południowej części pow. hrubieszowskiego i tomaszowskiego generalną rzeź Polaków.
Dano mi do poczytania kilka takich ulotek. treść ich była wprost
przerażająca, porażająca i w sumie ohydna. Świadczyły one o kompletnym zdziczeniu zarówno tych, którzy je redagowali jak i tych, którzy zajmowali się ich kolportażem. Nawoływano do bezwzględnego zabijania Lachów nie wyłączając kobiet, dzieci i starców.(...).
Przywódcom OUN i dowódcom UPA chodziło o szybkie opanowanie terenów powiatu hrubieszowskiego, rozciągających się wzdłuż Bugu, oraz południowo-wschodniej części powiatu tomaszowskiego. Jednocześnie z trwającymi przegrupowaniami i koncentracją sił oddziały UPA-USN nasiliły zbrodnicze działania przeciwko cywilnej ludności polskiej. Palono wsie i mordowano ich mieszkańców. Działalność
tę prowadzono w szczególności na terenie gmin Bełz, Krystynopol, Chorobrów, Waręż i Sokal. Usiłowano rozszerzyć terror wobec ludności polskiej na północne obszary powiatu hrubieszowskiego. Ofiarą napadów UPA-UNS padła częściowo ludnośc polska wsi Modryń, Modryniec, Masłomęcz, Mieniany, Kosmów oraz okolicach Breścia – miejscowości kolonia Bereść Bronisławówka, Korytyna i Mołodiatycze.
Napadów tych dokonywano z kuszczów sahryńskiego, szycho wickiego, bereścińskiego i uhrynowskiego. W tej sytuacji dowództwo AK podjęło decyzję o konieczności zlikwidowania w/w kuszczów (w tym w Sahryniu, był to bardzo silny, ufortyfikowany ) i ewakuacji polskiej ludności z tych terenów...walka skończyłą się ok. 10 rano (walka trwałą od 4:30) a posterunek zdobyto ostatecznie ok. południa.

Fragment książki Hryniewieckiego - "My z Zamojszczyzny":
"We wczesnych godzinach rannych zgrupowanie zaatakowało silnie ufortyfikowany Sahryń, w którym broniło się dwustu członków UPA-UNS oraz 22 policjantów ukraińskich. Nieoczekiwanie walka przedłużyła się do paru godzin. Partyzanci musieli zdobywać poszczególne chałupy, przemienione w gniazda oporu. Najdłużej bronił sie murowany posterunek ukraiński."

Od Hrubieszowa do Tyszowiec, rozciąga się obszar, gdzie UPA spaliła dziesiątki wsi i zamordowała kilka tysięcy Polaków.

Trochę na http://www.historycy.org/historia/index.php/t2475-100.html

Ja pisałem wcześniej ( o ucieczce przed nadciągającym frontem ,przeczekaniu na nowo opanowanych rejonach i potem rozpoczęciu na nowo walki o "S...ją UA"

oraz na tereny płd. Zamojszczyzny /ok.Hrubieszowa (Білгородського, Томашівського та Грубешівського повітів.)
Cytat:

У відповідь на Холмщину почали прибувати підрозділи УПА:
-в березні 1944 р. - відділи "Галайда" й "Тигри";

із хроніки сотні "Тигри"
ранньої провесни відділ наш опустив своє місце школення, подаючись саньми через Корчів до Щеп’ятина. Ми мали загородити дальшу дорогу полякам на схід. Переїжджаючи через Корчів попри стацію, завважила нас німецька охорона стації, залягла, але, мабуть зі страху, не стріляла. В Щеп’ятині зібрались знову всі три сотні і станули відпочивати на три дні. Відтак цілий курінь переїхав до Ульгівка, який лишився ще не спалений поляками. Тут починалося польсько-українське пограниччя, яке поляки, на свою ганьбу, мимо всіх договорів Проводу з польською Армією Крайовою] позначили пожарищами українських сіл і мордом соток невинних українських старців, жінок і дітей. Заляканий поляками Ульгівок віджив по нашому приході. Ульгівок, наскрізь український, положений на пограниччі Холмщини, належав колись до Рава-Руського району. Населення, яке кожної хвилини сподівалося польської гостини, охоче гостило наших стрільців, хоч зі штабом було нас понад 500 людей.


-у квітні - відділи групи "Тури", курінь УПА під командуванням "Наливайка", курінь "Вовки" (командир - "Ягода-Черник") і
-з Карпат - курінь "Сіроманці" (командир - "Яструб").
Вони об'єдналися під началом командування Холмського фронту (КХФ), який очолював інспектор Головнокомандування УПА С. Новицький ("Спец")... около 3.500 бійців УПА


Czyli jaką miarą można Zrównywanie zbrodni UON-UPA z odwetem AK !

p.s

Gwoli wyjaśnienia co się stało na Zamojszczyznie na rok przed Sahryniem.

Cytat:

Dekretem z dnia 7.10.1939 roku Führer i Kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler mianował Heinricha Himmlera Komisarzem Rzeszy do Spraw Umocnienia Niemczyzny (Reichskommissar für die Festigung deutschen Volkstums). Himmler otrzymał zadanie rozbudowy niemieckiego Lebensraumu na Wschodzie. Powstał Generalny Plan Wschodni (Generalplan Ost), którego realizacja miała trwać przez 20-30 lat po wygranej przez Niemcy wojnie i objąć wysiedleniami kilkadziesiąt milionów Słowian z Polski, Czechosłowacji, Ukrainy, Białorusi, krajów nadbałtyckich i części Rosji. Ich miejsce miała zająć „rasa panów”.

Naszym zadaniem nie jest wcale germanizowanie Wschodu w starym znaczeniu tego słowa, to jest przez nauczanie ludów tam zamieszkałych języka i prawa niemieckiego, lecz doprowadzenie do tego, by na Wschodzie żyła tylko ludność czysto niemieckiego pochodzenia. – mówił Himmler w lipcu 1942r.

W ramach eksperymentu postanowiono przeprowadzić pierwsze próby zniemczenia na ziemiach czterech powiatów woj. lubelskiego: zamojskim, biłgorajskim, tomaszowskim i hrubieszowskim.
Pierwszych wysiedleń dokonano już w listopadzie 1941r. Na wielką skalę realizacja tzw. kleine Plannung będącego częścią Generalplan Ost ruszyła rok później, gdy Himmler wydał rozporządzenie wyznaczające Zamojszczyznę na „pierwszy obszar osadniczy”.

Akcja wysiedleńcza ruszyła w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku we wsi Skierbieszów.
Do marca 1943r. wysiedlono Polaków w liczbie około 51 tysięcy ze 116 wsi Zamojszczyzny.
W drugim etapie akcji (kryptonim Wehrwolf) trwającym od czerwca do sierpnia 1942r. wysiedlono Polaków w liczbie około 60 tysięcy ze 171 wiosek. Na ich miejsce przesiedlano Niemców z Besarabii oraz Ukraińców, którzy mieli żyć w pasach chroniących Niemców przed atakami polskiego podziemia.

Wysiedlenia miały dramatyczny przebieg. Wysiedleńcom pozwalano (i to nie zawsze) zabrać od 10 do 20 kg rzeczy osobistych i żywności. Zwykle akcję przeprowadzano brutalnie – bito, szczuto psami. Część akcji, szczególnie w drugim etapie, miała charakter wysiedleńczo-pacyfikacyjny: strzelano do ludzi, palono domy, wrzucano żywcem do ognia. Bywało, że samoloty bombardowały wsie i strzelały do uciekających. Czasem trudno było odróżnić, czy wieś jest przesiedlana czy pacyfikowana.
Akcji przeciwstawiło się polskie podziemie wzniecając tzw. powstanie zamojskie. Opór stawiło chłopstwo, niszcząc zbiory i paląc swoje zagrody, po to tylko, by nie dostały się Niemcom i uciekając do lasu. Spowodowało to przejściowe wstrzymanie wysiedleń w marcu 1943r. Podjęto je jednak na nowo jeszcze brutalniej podczas operacji Wehrwolf. Niemniej, akcja nie przyniosła Niemcom zamierzonego efektu. Lasy były pełne uciekinierów i rekrutujących się spośród nich partyzantów, żądnych rewanżu. Wzmagała się walka z okupantem.

Specyficzną rolę w tym planie przeznaczył okupant ludności ukraińskiej. Choć i ją (częściowo) przesiedlano, to jednak w znacznie lepszych warunkach niż Polaków. W zamyśle hitlerowców, Ukraińcy mieli stworzyć „pasy ochronne” odgradzające niemieckich kolonistów od polskiej partyzantki. Jednocześnie do wysiedleń i pacyfikacji polskich wiosek okupant używał oprócz swoich jednostek, także oddziały policyjne ukraińskie, szkolone w osławionych Trawnikach, bezrefleksyjnie wysługujące się Niemcom. Według zgodnych relacji świadków, ukraińscy naziści wykazywali się szczególnym bestialstwem....

Na tak skrwawioną społeczność polską na Zamojszczyźnie spadło z początkiem 1944 roku nowe nieszczęście – Ukraińska Powstańcza Armia, ..... – podjęła realizację własnego tym razem planu, „usunięcia Lachów” z ziem na wschód od Sanu.
Podziemie zamojskie przejęło rozkazy UPA, o takiej samej treści, jak te dotyczące Galicji. Podjęto decyzję o przeciwstawieniu się ukraińskim formacjom (UPA, SS-Galizien, policja, Ortschutz, SD, wzajemnie się zresztą tu wspierającym) poprzez ewakuację ludności z zagrożonych terenów oraz podejmowanie ataków prewencyjnych i odwetowych.



Takie okolicznośći na rok przed S. zaważyły na tym co zaszło pózniej.


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Wto 07 Cze, 2011 20:51, w całości zmieniany 4 razy

Wto 07 Cze, 2011 11:38

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z listu B. Józefki do "Tygodnika Powszechnego" -
"...dnia 6 marca 1944r.z 27 WDP AK zameldowałem się u komendanta obwodu hrubieszowskiego, zostałem przez niego poinformowany, że kilka dni wstecz zatrzymano 3 emisariuszy popów, którzy ze wschodnich terenów przeszli na teren hrubieszowskiego z rozkazami i ulotkami nawołującymi aby dnia 16. marca 1944r. rozpocząć w południowej części pow. hrubieszowskiego i tomaszowskiego generalną rzeź Polaków.
Dano mi do poczytania kilka takich ulotek. treść ich była wprost
przerażająca, porażająca i w sumie ohydna.

Popatrz, Ted1, wszystko przez te straszliwe ulotki! Na dokładkę z precyzyjną datą rozpoczęcia antypolskiej akcji! Data rozpoczęcia tej niby „akcji” – 16 marca, przecież to wskazuje, jakoby planowano z góry nieudaną akcję. Gdzie te rozkazy i ulotki? No tak, jakieś usprawiedliwienie mordów trzeba znaleźć. Ale widzisz, Ted1, to jest broń obosieczna, równie dobrze można by usprawiedliwiać rzeź Polaków na Wołyniu powzięciem przez Ukraińców wiadomości o planowanej na Wołyniu antyukraińskiej akcji (źródło – znajdź sobie sam w wątkach, była o tym mowa, a Ty jesteś w poszukiwaniach biegły).
Ach, te ohydne ulotki Evil or Very Mad

Pozdrawiam Uśmiech

PS. Co to takiego „UON”?

Wto 07 Cze, 2011 11:51

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Nie tylko ulotki .16.3/44 we wsi Sierki znaleziono archiwum Oresta ,tam były rozkazy i wytyczne co i jak/kto i gdzie wykonywać .

Ciekawe czy strona ua ma jakieś foto. na potwierdzenie owych zbrodni w S.
Co ciekawe ostatni Polacy zniknęli z S. w maju"43,potem była to czysto etnicznie wioska ua, rozbudowywana od k.43 na bazę dla mających nadciągnąć /uchodzących przed frontem kureni oraz poddanych niem. pacyfikacjom (min.von d.Bach) za próbę wzniecenia " powstania" /ustanowienia własnej państowej enklawy (Самостійну Україну ) na Wołyniu po rzezi Polaków.


Nasze organizacje kresowiaków,czy tez polecany przeze mnie wrocławski kwartalnik „Na Rubieży” zamieszcał sporo ilustracji obrazujących zbrodnie OUN-UPA.
Nawet w niem.archiwach pozostały lliczne foto. dokumentujace zbrodnie na Wołyniu z 1943.


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Wto 07 Cze, 2011 13:10, w całości zmieniany 2 razy

Wto 07 Cze, 2011 12:35

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, tak, w „Na rubieży” faktycznie sporo ilustracji zamieszczono. Łącznie z tą najsłynniejszą Evil or Very Mad
Dobra, dobra, z tym „archiwum Oresta”, bujdy to nie orestowi Laughing Konkrety proszę. Bo ja znam coś takiego „Bić wszystkich do nogi, nawet dzieci, żeby nie było ani jednego Ukraińca na naszej ziemi!”
Dalej unikasz odpowiedzi, co to takie „UON”.
Cytat:
"S...ją UA"
A to, to co znowu takiego? Odradzam Ci tego typu dowcipkowanie.

Pozdrawiam.


Ostatnio zmieniony przez orest dnia Wto 07 Cze, 2011 13:03, w całości zmieniany 1 raz

Wto 07 Cze, 2011 12:43

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Pytasz
Cytat:
Co to takiego „UON”?


Czyli znowu zgodnie z charakterystyka
Cytat:
omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,


Typowy czeski bład ,pisałem szybko.
miało być OUN (ОУН)

_______________

Ponadto w Równem ,masz blisko sa dokumenty dowódcy UPA z "43
Cytat:
Клячківський Дмитро ( Клим Савур , Роман) організатор , г оловнокомандуючого УПА в 1943 році

w których wyraznie okreslił na czym ma polegać akcja z lipca"43
Cytat:
..zabijać ,zabijać ,zabijać wszystkich od nowonarodzonych do starych, kobiety,mężczyzn i dzieci Nie oszczędzać nikogo ! Palić polskie wsie i samotne gospodarstwa...Tych Ukraińców ,którzy będa próbować przeciwstawiać się akcji lub udzielać schronienia i pomocy Polakom likwidować takżę
Żadnej litośći

Do czasu rzezi na Wołyniu
Cytat:
Влітку 1943 р. за підтримкою Центрального проводу ОУН була створена Головна Команда УПА. У її складі – Головний військовий штаб під командуванням Д. Клячківського.
За цей час повною мірою розкрився військовий та організаторський хист Дмитра Клячківського. Регіон був поділений на "тактичні відтинки" (ТВ) "Заграва", "Богун", "Тур", "Тютюнник". Військові штаби УПА формувалися на зразок загальновійськових: політичні, оперативні, розвідувальні відділи, відділи зв'язку, постачання. Існувала чітка система розподілу від відтинку до куреня, сотні, чоти й рою. Кадри командирів готували школи "Дружинники" й "Лісові чорти". Савур багато уваги приділяв розвідці й діяльності служби безпеки, шефом якої був сам. Вороги УПА постійно відзначали, що її інформатори присутні скрізь.
Наказом командувача від 15.05.1943 р. були впроваджені військово-польові суди.


http://65-lat-temu.salon24.pl/114661,jak-to-bylo-z-pilami-na-wolyniu


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Wto 07 Cze, 2011 13:38, w całości zmieniany 2 razy

Wto 07 Cze, 2011 13:06

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Równe mnie w tym momencie nie interesuje. Przybliż zagadnienie „archiwum Oresta”.
Z tym „czeskim” błędem to bym Ci może uwierzył, jakbym Kulińskiej czy sporadycznie „Na rubieży” nie czytał. Powtarzam – bujdy to nie mi opowiadać.
Pozdrawiam.

Wto 07 Cze, 2011 13:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.