| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja w tygodniu pod domem trafilem rozorana czapke oficerska...na odcinku ok 20m+depozyt-pieknie zasmolowany tylko ze w srodku juz popiol z papieru....
jak zwykle moje szczescie....

Weekend-siebie pomine... Wink Kuchar trafial same pokretla z lam naftowych,a Tesss haki pasowe z mundurow-za to wczoraj dobila mnie takim "strychowym"-na zdjeciu...spojz na sygnatury...

aaa-niestety weekend odpada mam wykopaliska.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 29 Mar, 2011 20:56

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

k2t4s napisał:
Franciszek Józef I, cesarz Austrii, król Węgier i Czech.



Specjalisci twierdza ze to jednak Wilus:)

Czw 31 Mar, 2011 2:06

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, z wolnego czasu i wspaniałej pogody wsiadłem na mojego rumaka i trochę pozwiedzałem.
Kilka fotek

Czw 31 Mar, 2011 9:35

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ruiny kościoła w Włodzieninie


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 31 Mar, 2011 9:50

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na osadzie w Nowej Cerekwi, trwają prace rolnicze.

Czw 31 Mar, 2011 10:01

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znakomicie zachowane pozostałości prehistorycznej osady obronnej sprzed trzech i pół tysiąca lat.


Opis załącznika:
pozostałości wałów

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
pozostałości po osadnictwie

Czw 31 Mar, 2011 10:13

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jankes napisał:
Znakomicie zachowane pozostałości prehistorycznej osady obronnej sprzed trzech i pół tysiąca lat.


a nie dwa i pol?
a realnie niecale dwa...
no chyba ze mysle o czyms innym.

Czw 31 Mar, 2011 23:49

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sąsiedztwie budowanego zbiornika Włodzienin znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych zabytków budownictwa obronnego w Polsce: znakomicie zachowane pozostałości prehistorycznej osady obronnej sprzed trzech i pół tysiąca lat. Trzeba je uratować.
Województwo opolskie jest terenem bogatym w rożnego rodzaju pamiątki przeszłości, jakich może nam pozazdrościć niejeden region w Polsce. Są wśród nich również obiekty lub zespoły absolutnie unikatowe w skali ogólnopolskiej, których umiejętne wykorzystanie mogłoby bardzo pomóc w szeroko rozumianej promocji regionu - turystycznej, kulturalnej, naukowej i nie tylko. Niestety, najczęściej brakuje po temu odpowiedniej woli, inicjatywy i wyobraźni, a nierzadko i odpowiedniej wiedzy decydentów.

Jak dotąd nikt, poza wąskim kręgiem specjalistów z dziedziny archeologii, nie zainteresował się unikatową pamiątką przeszłości, jaką są znakomicie zachowane pozostałości osady obronnej z wczesnej epoki brązu (grodzisko) w rejonie Włodzienina i Jędrychowic. Chodzi tutaj o obiekt starszy blisko o tysiąc lat od słynnej osady prehistorycznej w Biskupinie, a zarazem najlepiej zachowany tego typu obiekt o zbliżonej metryce czasowej (trzy i pół tysiąca lat!) w skali ogólnopolskiej.

Z racji swojego wieku i niewiarygodnie wręcz dobrego stanu zachowania obiekt ten zasługuje na nie mniejszą sławę niż Biskupin i wręcz wierzyć się nie chce, że mimo rożnych prób spopularyzowania wiedzy na jego temat, pozostaje on ciągle szerzej nieznany, a kolejne ekipy włodarzy województwa opolskiego w ogóle się nim nie interesują.

ZRÓDŁO

http://www.archeologiczne.fora.pl/popularyzacja,22/szlak-turystyczny,311.html


Ostatnio zmieniony przez Jankes dnia Pią 01 Kwi, 2011 20:19, w całości zmieniany 1 raz

Pią 01 Kwi, 2011 9:25

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stysz tam skopiowal artykul z gazety....a dziennikarzom nie ufaj-pisza nieraz bzdury.
/dwa to chyba znasz opinie o Styszu w srodowisku archeo/

"Dzięki badaniom archeologów, wiemy dziś, że w XVIII w. po Chrystusie, w schyłkowej fazie wczesnego (I) okresu epoki brązu
"-czytasz to zdanie???i Stysz tego nie poprawil?


I walna sie o tysiac -poltora tysiaca lat....
Chyba ze to jest osada innej kultury???a w okolicy jest wszystko- lacznie z epoka kamienia...


Celtowie w tym rejonie ...-spojz na monety z Nowej Cerekwi-obok staterow i oboli -grecja i rzym-czyli ostatnie lata przed Chrystusem a nawet sadze ze juz i w"naszej Erze"


Juz w wikiepedi jest lepiej opisane:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Celtowie

W IV wieku p.n.e. Celtowie dotarli także na ziemie polskie. Pozostałości ich osadnictwa potwierdzają wykopaliska archeologiczne na terenie Śląska: w rejonie Góry Ślęży oraz na Płaskowyżu Głubczyckim i Małopolski, w okolicach Krakowa (Anartowie, oraz ich część czyli Anartofracti – sprzymierzeńcy Anartów, górskie plemiona celtyckie pozostające w znacznej niezależności od Imperium rzymskiego). Ślady osadnictwa celtyckiego archeolodzy odkryli w latach 50. XX wieku oraz w latach 2007–2008 również w Kaliszu i w Kaliskiem (Calisia celtycka, przedrzymska

Pią 01 Kwi, 2011 14:22

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,8550494,Sensacyjne_odkrycie_naukowcow_Uniwersytetu_Slaskiego.html

Obaj uczeni w okolicach Kończyc kopali, z przerwami, od jesieni 2004 do wiosny 2005. Właśnie wtedy znaleźli wykonane ręką Homo erectusa wielofunkcyjne narzędzia do ćwiartowania mięsa i rozbijania kości, zwane z angielska chopperami. - Za ich pomocą nasi praprzodkowie docierali do mózgu i szpiku zabitych zwierząt, które stanowiły pokarm o największej wartości odżywczej. Kiedy narzędzia się stępiły, po prostu je porzucili i powędrowali dalej - wyjaśnia Waga.

Ponieważ kamienne narzędzia, wykonywane przez praludzi, często są do siebie podobne, dopiero badania czasu ich pochodzenia, przeprowadzone przez zespół geologów z WNoZ oraz Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem prof. Antoniego Wójcika, uświadomiły odkrywcom, że ich znalezisko ma ponad 800 tys. lat. - To potwierdza, że Homo erectus dotarł na teren południowej Polski, a więc przekroczył granicę Pirenejów, Alp i Karpat - mówi Waga.

Co ciekawe, Homo erectus w Polsce pojawił się w okresie stosunkowo chłodnym i najprawdopodobniej przywędrował tu z cieplejszych okolic Brna, gdzie wcześniej znaleziono jego liczne ślady. - Na terenie Polski praczłowiek wówczas się nie osiedlił, ale zapuszczał się tu na polowania czy po surowce do wyrobu narzędzi - mówi Waga.

Mimo świadomości, że odkrycie jest rewolucyjne, Foltyn i Waga zachowali je w tajemnicy aż do teraz. - Nie chcieliśmy robić sensacji przed publikacją artykułu w "Journal of Archaeological Science". Dopiero gdy to się stało, postanowiliśmy ujawnić sprawę - mówi Foltyn.

W Kończycach Wielkich poruszenie. - O wszystkim dowiedziałem się z radia i jestem zaskoczony. Nie przypuszczałbym, że takie rzeczy kryją się w sąsiedztwie - kręci głową z niedowierzaniem Franciszek Morawiec, sołtys wsi.

Z kolei Paweł Brągiel z zarządu cieszyńskiego powiatu oraz doradca ds. turystyki uważa, że odkrycie to szansa na wypromowanie miejscowości. - To mogłoby stać się podstawą np. do wymyślenia jakiejś ciekawej cyklicznej imprezy. Bo archeologiczna ciekawostka w regionie już jest, to archeopark ze zrekonstruowanym słowiańskim grodziskiem w czeskiej Podoborze niedaleko od polskiej granicy - uważa Brągiel.

Podobnego zdania jest Jerzy Gorzelik, historyk i pasjonat dziejów Śląska. - Wiadomo, że 800 tys. lat temu Śląsk w obecnym rozumieniu nie istniał, ale fakt, że już tak dawno te tereny były odwiedzane przez ludzi, to ciekawostka, którą można wykorzystać do reklamy regionu - przekonuje.

Do tej pory mieszkańcy Śląska mogli chwalić się, że to właśnie ich mała ojczyzna jest kolebką polskiego języka pisanego. Sześć lat temu udowodniono, że pierwsze zdanie, brzmiące: "Gorze nam się stało", jest o kilkadziesiąt lat starsze niż słynne "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj". Zapisano je w klasztorze w Raciborzu. Jego autorem jest XIII-wieczny kronikarz Wincenty z Kielczy na Opolszczyźnie, a nie, jak wcześniej sądzono - z Kielc. - Teraz z przymrużeniem oka można powiedzieć, że prehistoryczni Polacy też byli Ślązakami - mówi Foltyn.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Więcej... http://wyborcza.pl/1,75476,8552585,Homo_erectus_pochodzil_ze_Slaska.html#ixzz1IH7NA8jV

Pią 01 Kwi, 2011 14:42

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ogólnie to szukałem jakiegoś artykułu na temat tego grodziska to co znalazłem to wrzuciłem.
Pozdrawiam

Pią 01 Kwi, 2011 20:17

Powrót do góry
Jankes
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 42
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.almamater.uj.edu.pl/99/17.pdf

Pią 01 Kwi, 2011 21:14

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wczoraj wyskoczyła mi srebrna monetka z 1876 i pruski guzik z koroną.. Bardzo szczęśliwy
Macie jakieś plany na niedzielne popołudnie?

Pią 01 Kwi, 2011 21:24

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak małe a cieszy.. Wink


Opis załącznika:
przekłamane kolory

Sob 02 Kwi, 2011 23:29

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Plombowe pole mi się trafiło.. Wink


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 03 Kwi, 2011 22:00

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ja bylem w innych stronach znaaaacznie dalej.....a to mieszkanko kolegi u ktorego nocowalem....-remontuje taki motocykl z roku 1920 ale ciekawsze oswietlenie.... Wyluzowany

Teraz Tomek widzisz po co targalem w zeszlym roku, te skorupe "ogora"-z tym ze to nie ta



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 04 Kwi, 2011 1:26

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lampka ładna.. a motor jeszcze bardziej, nie jest to czasem DKW w sportowej wersji?

Pon 04 Kwi, 2011 18:26

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie pamietam nazwy ale to cos francuskiego..

Wto 05 Kwi, 2011 11:01

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten weekend to moj ostatni wolny przed czerwcem-mozna by cos pomyslec.

Czw 07 Kwi, 2011 14:38

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przed chwilką wróciłem z wakacji ze szpitala Rolling Eyes
Chętnie bym gdzieś pojechał ale stan nie za bardzo na to pozwala..

Czw 07 Kwi, 2011 15:34

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co Ci sie Tomku stalo?-jak nie chcesz tu to napisz na priva.

Pią 08 Kwi, 2011 15:28

Powrót do góry
Kuharght
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 73
Skąd: Gubernia Piotrkowska, powiat Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kto się piszę na niedzielne wykopki Question

Pią 08 Kwi, 2011 21:13

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nikt

Pią 08 Kwi, 2011 21:57

Powrót do góry
Kuharght
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 73
Skąd: Gubernia Piotrkowska, powiat Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda Crying or Very sad
To jutro moge isc na Piwo

Pią 08 Kwi, 2011 23:10

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KuchAR ZARTOWALEM

Mozna cos pomyslec.
Czemy nie zadzwonisz?

Wink Wink

Sob 09 Kwi, 2011 10:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny Strona 4 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.