| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak wyglądąły msze sprzed soboru Trydenckiego ?

Panowie podobno sobór trydencki zabił to wszystko co było piękne w mszy świętej , wszystko to co dawało możliwość popisania się indywidualistom. Zakazano Sekwencji i uproszczono bardzo czy raczej ujednolicono msze, stały się takie same i bardziej mówione.
Mnie ciekawi bardzo jak wyglądała msza sprzed soboru , ile trwała, kto brał w niej udział i jakie pełnił funkcje , jak to było w kościołach ogólnodostępnych i klasztorych. Wybaczcie mnogość pytań. Aaaaaaaaaa może ktoś zna linka do zapisów fonicznych rekonstrukcji mszy ? Podobno robią to gdzieś w Akwitanii ?

Nie 17 Paź, 2010 21:24

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi Szponiasty....piszesz..Panowie pomóżcie. Groszek nie jest panem ale na apel odpowie Wink , i mam nadzieję że choć trochę Ci pomogę.
Ciekawostkę podam:
Księgi liturgiczne zawierajace teksty Mszy św. i sakramentów Serapiona odkryto w 1894r w Monastyrze na górze Atos.
Serapion był biskupem w 339-362 Thumis w Dolnym Egipcie.
Z 30 modlitw które zawiera 18 odnosi sie do Eucharystii pozostałe 7 do chrztu i bierzmowania 3 do święcen 1 do konsekracji chryzmy 1 do pogrzebu.
Struktura mszy świetej w czasach Serapiona;
-modlitwa o owocna lekture Pisma świętego
-modlitwa po homilii
modlitwa powszechna(za katechumenów,wiernych,kaplanów,chorych,te modlitwy były połączone z błogosławienstwem biskupa i nałożeniem rąk), o dobre zbiory, za Kościół , biskupa ,wspónotę , Modlitwę konkluzyjną odmawiano na klęcząco.
-modlitwa eucharystyczna
modlitwa podczas łamania chleba
-modlitwa ludu po Komunii
-koncowe błogosławienstwo
W Euchologinie odnajdujemy poraz pierwszy słynny Trishagion czyli aklamacje "Świety" jeszcze bez drugiej częsci, dwie epiklezy modlitwy wstawiennicze, uzyte jest okreslenie Thysia zosan-"żywa ofiara" na określenie Eucharystii.Jest takze epikleza Logosu.Dla Serapiona epikleza jest modlitwą skierowana do Boga Ojca o wysłanie Syna.

Oto Szponiasty jedna z Mszy z przed Soboru...hmmm mam nadzieję że choć trochę Ci pomogłam.Linków żadnych nie znam niestety .... Mr. Green wiadomości czerpię z ksiązki.
Exclamation autor...Ks.Bogusław Nadolski
LITURGIA...cz IV...Eucharystia
Wyd.Pallottinum.
Jeśli jeszcze coś.. ktoś... zechce służę pomocą/zawsze usłużny groszek Mr. Green

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 18 Paź, 2010 21:51

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawy temat - dawno temu wpadła mi w ręce książka o upadku imperium zachodniego w 476 dość ciekawie nawiązująca do póxniejszego o tysiąclecie kolejnego upadku cesarstwa bizantyjskiego w 1453 wraz z opisem obrzędów liturgicznych i wynika z tego, że jeszcze w XIV wieku sama liturgie mszy za wyjatkiem "pewnych kluczowych fragmentów" no i oczywiście rozbieżności doktrynalnych była jednak dość podobna - w każdym razie i wschodni i zachodni chceścijanie ze wzajemnym oburzeniem ale mogli wziąć udział we wspólnej mszy. Z kolej z relacji z bardzo uroczystej mszy z V wieku wyraźnie widać, że istaniało coś takiego jak faza kilkunastu - kilkudziesięciu pochwalnych zdań ku czci ... (wybranych elementów doktryny...) powtarzanych przynajmniej dziesięciokrotnie (każdy) wraz z kapłanem - ponoć miało to wzmacniać pocucie wspólnoty wiernych... Trzeba też pamiętać, że w dawnych wiekach msza - niezależnie od walorów teologicznych była dość ważnym wydarzeniem w niekiedy monotonnym życiu szczególnie odleglejszych społeczności - stąd też raczej czas trwania i cały szereg dodatkowych atrakcji z pewnością musiał być większy. No i także pamietajmy, że święta kościelne były różne i wymagały różnych obrzędów...
Wykracza to poza zakreślony temat ale bardzo ciekawie opisał np. polskie msze w XVIII wieku ks. Kitowicz - toż to był integralny element towarzyskiego życia całych społeczności -szczególnie pokutna chłosta (jakimś kwiatkiem/zielem rzecz jasna...) kobiet podczas Wielkiego Postu :wink:

Pozdrawiam

Wto 19 Paź, 2010 15:40

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Większość mszy była śpiewana tak ? Celebrant prowadził msze jakby dyskutując z Chórem - do tego jeszcze jakby dialog siedzących pod ścianami nawy ( no ołtarza ). ?

Czw 28 Paź, 2010 15:42

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szponiasty....Liturgię Nadolskiego dorwałeŚ..tam właśnie jest mowa o Soborze i mszach z przed Soboru ...
Jeśli masz problem ze znalezieniem tej pozycji to ja po wypisuję z niej na forum wiadomości .
groszek/zawsze pomocny w miarę możliwości... Rolling Eyes Mr. Green

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 28 Paź, 2010 19:02

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

spoko , czekam na nią , dojdzie za parę dni , tylko mnie niecierpliwość męczy

Pią 29 Paź, 2010 19:27

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mam książeczki dosżły , pozdr

Czw 04 Lis, 2010 16:34

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cieszę się że mogłam pomóc... Laughing
groszek się przydał...jak ładnie brzmi hyhyhy Wink

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Czw 04 Lis, 2010 18:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.