| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i kolega Galicjanin mnie zdziwił - czyżby działania admina odniosły skutek ?
Ostatnie posty przeczą mojemu twierdzeniu, że nie da się z nim podyskutować - jak widać czasem się da. Może kluczem do tego jest dobra wola dyskutantów - jeśli zaczyna się rozmawiać o temacie bez bawienia się w osobiste wycieczki. Jak zdrowie mi na to pozwoli pojawię się z pewnością na XIII. MŁODZIEŻOWYM RAJDZIE TURYSTYCZNYM "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej". Jak Oni w 1914 roku.
Wieczorem zapewne będzie część artystyczna, będzie można podyskutować z miejscowymi przewodnikami i pasjonatami historii.
Może kolega Galicjanin znajdzie chwilę czasu i również pojawi się - będzie z pewnością szansa nawiedzenia mauzoleum płk. Muhra. ?

Mnie działania niemieckie pod Rajbrotem bardzo interesują - kwestia mojego miejsca zamieszkania. Do dnia dzisiejszego odczuwam złość na brytyjskich lotników, którzy zbombardowali Poczdam - wskutek czego cała dokumentacja dotycząca 47 Pruskiej Rezerwowej Dywizji Piechoty spłonęła. Myślę, że zapoznanie się z tymi dokumentami, rozkazami dziennymi wyjaśniłoby sporo odnośnie walk toczonych przez tą dywizję i jej znaczenia dla operacji limanowsko-łapanowskiej.

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Wto 02 Lis, 2010 19:01

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

galicjanin napisał:

2. Co do szczegółowości opisu WG to uważam, że jest on wystarczający jak na syntetyczny opis w zamierzonej przez autora skali? Nie jest to pozycja służąca do tego, aby czytelnik miał z niej czerpać nieomylna wiedzę o szczegółowych działaniach każdego pododdziału i w takim wypadku mogą się w niej zdarzać pomyłki wynikające z tego, że praca tego rodzaju nie może bazować na samych źródłach, lecz również na monografiach i opracowaniach.

Tu się w pełni zgadzam. Kwestia szczegółowości nie była przeze mnie podjęta jako zarzut, ale po prostu stwierdzenie faktu - od syntezy nie można wymagać, by szczegółowo rozstrzygała każdy szczególik.

galicjanin napisał:

Krytycy nie mogą mi natomiast darować, że odszedłem od uświęconego długą tradycją zwyczaju eksponowania działań niemieckich, ( które przeceniano dotąd) i ukazywania armii AW wyłącznie w najmniej korzystny dla niej sposób. Właśnie takie podejście uważają oni za "obiektywne".

Za obiektywne uważam wskazywanie zarówno zalet, jak i wad zarówno armii austro-węgierskiej, jak i niemieckiej. Nie mniej jednak w tej kwestii nie dojdziemy do porozumienia, więc nie ma co jej rozstrząsać i tu Wink W każdym razie dla mnie Pański głos, z założenia subiektywny, jest cenny, gdyż pozwala mi bardziej zbliżyć się do prawdy obiektywnej.

Ale wątek znów oddala się od zasadniczego tematu. Chętnie go wydzielę i przeniosę do nowego tematu, bo widzę, że dyskusja jest kulturalna i merytoryczna. Jeżeli jest taka wola dyskutantów.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Wto 02 Lis, 2010 21:24

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiadomość dla zainteresowanych materiałami pokonferencyjnymi

Materiały z konferencji "Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej po Małopolsce" nie zostały dotąd wydane, ponieważ nie wszyscy prelegenci przekazali je do publikacji.
Te, które zostały przekazane, zostaną opublikowane w drugim tomie Tarnowskich Studiów Historycznych – które ukażą się na przełomie roku 2011/2012.
Informacje o Tarnowskich Studiach Historycznych można znaleźć na stronie Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego – www.pthtarnow.strefa.pl

Wto 21 Cze, 2011 11:48

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Konferencja w Tarnowie

Leuthen napisał:

Ww. konferencja to element szerszego projektu, o którym można poczytać tu
http://www.malopolskie.pl/Wydarzenia/index.aspx?id=5611

Czy ktos orientuje się gdzie można ewentualnie znaleźć informacje nt. planowanego przebiegu tego szlaku w innych województwach?

Czw 01 Gru, 2011 12:00

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie "wyciągnąć trupa z szafy" i odświeżyć ten wątek. Pewnie częśc z Was czekała tak jak ja na materiały z tytułowej konferencji. To już nie musimy czekać Kciuk w dół Evil or Very Mad

Wrzucam treść maila, jaki otrzymałem dziś (na moje zapytanie) od Pawła Juśko z tarnowskiego PTH-u
"niestety pomysł wydania tych materiałów całkowicie został zarzucony, z rożnych względów, o których nie będę tutaj pisał (m.in. także z powodu nieprzekazania artykułów przez część prelegentów). Natomiast w planie są kolejne wydarzenia, związane ze Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce, w tym duża, międzynarodowa konferencja na 100. rocznicę Wielkiej Wojny. Szczerze mówiąc, to teraz jest taka tendencja, aby wszystkie tego typu wydarzenia koncentrować na rok tej rocznicy. Natomiast II tom TSH, który ukaże się pod koniec listopada jest tematycznie związany z dziejami urzędu hetmańskiego w dawnej Polsce."

Mój komentarz: jestem ciekaw, jakież to "różne względy" zadecydowały, że materiały nie wyjdą. Czyżby ktoś poszedł po rozum do głowy i zrozumiał, że wystarczającą kompromitacją było 80% referatów ustnych (na konferencji), żeby je jeszcze powielać w druku? Referaty z gorlickich "Znaków Pamięci" wychodziły co roku (ok. rok po danej edycji). No, ale i same "ZP", i materiały z nich były na poziomie. Nie było się czego wstydzić Mr. Green

Pon 29 Paź, 2012 20:29

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
Natomiast w planie są kolejne wydarzenia, związane ze Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce, w tym duża, międzynarodowa konferencja na 100. rocznicę Wielkiej Wojny.

Dzięki Leuthen za swoiste mementi dotyczące konferencji sam czekałem na materiały Bardzo szczęśliwy
Może warto podpowiedzieć Panu Pawłowi Juśko, że jeżeli pokłosie tych wydarzeń ma być podobne do tej minionej konferencji to może niech lepiej dadzą sobie spokój ze świętowaniem rocznicy Wielkiej Wojny w dużym międzynarodowym wymiarze Mr. Green

Sro 31 Paź, 2012 18:36

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patrząc na to co TTWA (Tarnowskie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji) wyczynia przy realizacji Szlaku Pierwszej Wojny Światowej, to ich nic nie powstrzyma - jest to sposób na niezłą kasę i tyle.
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Sro 31 Paź, 2012 23:06

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
To już nie musimy czekać Kciuk w dół Evil or Very Mad


I dobrze. Mniej historiograficznego spamu w obiegu.

Czw 01 Lis, 2012 18:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.