| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

numer 22

okładka wersja alfa, proszę o uwagi


Opis załącznika:

Sob 10 Lip, 2010 0:42

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hm, ciekawy motyw z tym skrępowaniem. Rozumiem, że polską flagą?

Sob 10 Lip, 2010 9:26

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hehe

może tak lepiej ???



Opis załącznika:

Wto 13 Lip, 2010 22:02

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zależy co jest tematem przewodnim. Pierwsza wersja przedstawia skrępowanie polskością , druga ewidentnie kojarzy się z więźniem.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 13 Lip, 2010 22:31

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.tvn24.pl/12690,1664870,0,1,200_letnie-ciala-dzwignia-turystyki,wiadomosc.html

Baravo!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sro 14 Lip, 2010 10:06

Powrót do góry
alfiasty
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 352
Skąd: Leubus ;)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla mnie raczej opentanie ,nieawisc Wink tematy cikawe ok Piwo
_________________
-------------------------------------------------------
Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach ! .Fiodor Dostojewski

Sro 14 Lip, 2010 22:28

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowy numer już od jutra dostępny będzie na rynku Uśmiech
Zapowiedź artykułów możecie zobaczyć pod adresem: http://www.ioh.pl/aktualny.php
Okładka w załączniku Uśmiech



Opis załącznika:
Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii Numer 22

Czw 05 Sie, 2010 20:00

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po przejrzeniu:
- numeracja ciągła powinna być na okładce. Bo jest 4/2010 a że 22 wogóle nie ma, a przydałoby się.
- artykuły takich autorów jak Z.Karpus, A.Nieuważny czy L.Ehrenfeicht napędzają pismo. Myślę, że takie nazwiska powinny pojawiać się na okładce.
- co ma wspólnego tekścik Jarka C. z "doniesieniami prasowymi"? To raczej wygląda na marną próbę "czy wiesz że...".
- zaledwie jeden tekst o SS, i to nie o Waffen UśmiechUśmiech
- jak zauważył gdzieś ktoś - numery staja się jakby coraz krótsze.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 05 Sie, 2010 20:13

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po artykule o kołtunie w pełni rozumiem tytuł czasopisma ,, Inne Oblicza Historii " Uśmiech artykuł przeczytany z zainteresowaniem zresztą inne też.

Pon 09 Sie, 2010 6:41

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wczoraj otrzymałem gazetkę, i jestem bardzo zadowolony, jak zacząłem czytać, to 2/3 z marszu łyknąłem i stwierdzam, że....mało! Magazyn jest za krótki.

Wspomnienia z pickelhaubą - trzymają poziom, czyta się to przyjemnie.
O akcji "Wisła" - jak to zazwyczaj w dziejach IOH, temat niepopularny, niewygodny. Oczekuję dalszych części, bo zapowiada się dosyć ciekawie. Niby na pierwszy rzut oka żadnych odkrywczych stwierdzeń nie ma - ale wszystko komponuje się w logiczną całość. Bardzo dobry wstęp do artykułu, ale warto, aby pojawiło się, mimo wszystko, zdanie ukraińskie.
O zdradzie z 1920 roku - też jest to "inne oblicze historii", temat lakonicznie poruszany w podręcznikach czy mediach, a warto o tym wiedzieć.

Wto 10 Sie, 2010 9:27

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
O akcji "Wisła" - jak to zazwyczaj w dziejach IOH, temat niepopularny, niewygodny. Oczekuję dalszych części, bo zapowiada się dosyć ciekawie. Niby na pierwszy rzut oka żadnych odkrywczych stwierdzeń nie ma - ale wszystko komponuje się w logiczną całość. Bardzo dobry wstęp do artykułu, ale warto, aby pojawiło się, mimo wszystko, zdanie ukraińskie.


Ależ są, są, liczne Laughing

Tłumaczenie konieczności przeprowadzenia akcji Wisła "względami logistycznymi", teza o przeważającym militarnym charakterze akcji, itp.
A stwierdzenie typu "jakby nie akcja Wisła to takich Pawłokom czy Terek byłoby więcej" to już jakiś horror Zszokowany

Ciekawe, czy panowie Kaczyński & Markowski wiedzą, skąd poniższy cytat pochodzi:

"Zasadniczym celem przesiedlenia osadników "W" jest ich asymilacja w nowym środowisku polskim, dołożyć należy wszelkich wysiłków, aby cel ten był osiągnięty. Nie używać w stosunku do tych osadników określenia "Ukrainiec". W przypadku przedostania się z osadnikami na Ziemie Odzyskane elementu inteligenckiego, należy takich bezwzględnie umieszczać osobno i z dala od gromad, gdzie mieszkają osadnicy z akcji "W"".

Jak autorzy wytłumaczą fakt wysiedleń jeszcze w 1950 roku, z powiatu nowotarskiego (z tzw. Rusi Szlachtowskiej)? Jak wytłumaczą likwidację i zakaz działalności Kościoła Greckokatolickiego? Likwidację ukraińskich szkół, instytucji, w ogóle wszelkich organizacji i oczywiście zakaz takiej działalności, aż do 1956 roku? Jak wytłumaczą, że wysiedlani byli także wszyscy Ukraińcy - żołnierze WP, Armii Czerwonej, członkowie PPR, milicjanci i nawet ubecy?

Militarna konieczność - nie! Założona z góry denacjonalizacja, ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce - tak!

Pewnie autorzy o tym wszystkim wiedzą, ale napisali artykuł pod założoną tezę.

Cieszę się, że na łamach Magazynu IOH tak często problematyka ukraińska jest poruszana. Ale poziom nierówny. Z jednej strony z klasą - jak art. prof. Karpusa, a z drugiej .....

Pozdrawiam.

Wto 10 Sie, 2010 18:07

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a jak film wam się podoba , dla mnie bombowa wakacyjna impresja ehheeeeeheg

Wto 10 Sie, 2010 23:36

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="orest"]
Cytat:


Militarna konieczność - nie! Założona z góry denacjonalizacja, ostateczne rozwiązanie kwestii ukraińskiej w Polsce - tak!

Pewnie autorzy o tym wszystkim wiedzą, ale napisali artykuł pod założoną tezę.


Pozdrawiam.


Każdy może mieć swoje zdanie, ale zachwyt nad jednym artykułem, bo jego autor s napisał, że Polacy zdradzili Ukraińców, a wieszanie psów na autorach drugiego, bo przedstawili polski punkt widzenia na akcję "Wisła", to co najmniej przesada. Operacja ta miała charakter wojskowo-polityczny. Celem wojskowym było rozbicie oddziałów zbrojnych UPA, które zwalczały polską państwowość - obojętnie jaka by ona wówczas niebyła, a celem politycznym było pozbawienie UPA w Polsce zaplecza zaopatrzeniowego, wywiadowczego i kadrowego, Cel wojskowy realizowany był przez siły liniowe i wewnętrzne poprzez walkę z kolejnymi oddziałami UPA. Cel polityczny realizowany był poprzez przymusowe przesiedlenie ok. 200 tys. ludności pochodzenia ukraińskiego, ale również części Łemków i Bojków. ludność ta została przesiedlona, a nie fizycznie unicestwiona, jak polska ludność na Kresach. A ludzie przesiedleni pół wieku temu żyją na Ziemiach Odzyskanych do dziś. Takiej szansy nie dano polskim Kresowiakom. Poprostu ich wymordowano. A "upominanie" się o działania polityczne przeciwko Ukraińcom po zakończeniu "Wisły", t już czysta demagogia. Były to skutki decyzji podejmowanych w Moskwie, a nie w Warszawie. A że Sowieci część spraw woleli realizować cudzymi rękami, to zupełnie inna historia.

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Czw 12 Sie, 2010 11:57

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stary Wirus napisał:
Każdy może mieć swoje zdanie, ale zachwyt nad jednym artykułem, bo jego autor s napisał, że Polacy zdradzili Ukraińców, a wieszanie psów na autorach drugiego, bo przedstawili polski punkt widzenia na akcję "Wisła", to co najmniej przesada.


A niby dlaczego mam wpadać w zachwyt nad tezami jakby żywcem wyjętymi z Prusa ("Operacja "Wisła") czy Poliszczuka ("Akcja Wisła Próba oceny")? Jakoś autorzy te "cenne" opracowania wstydliwie pominęli w bibliografii .... A polski punkt widzenia to niekoniecznie Prus czy Poliszczuk, tylko uchwała Senatu RP z 1990 roku, czy nawet z czasów "odwilży" - ocena Akcji „Wisła” przez Kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 19 czerwca 1956.

Stary Wirus napisał:
A "upominanie" się o działania polityczne przeciwko Ukraińcom po zakończeniu "Wisły", t już czysta demagogia. Były to skutki decyzji podejmowanych w Moskwie, a nie w Warszawie. A że Sowieci część spraw woleli realizować cudzymi rękami, to zupełnie inna historia.


A niby dlaczego "czysta demagogia"? Represyjne działania władz PRL wobec mniejszości ukraińskiej były prowadzone z konsekwentną ciągłością, szczególnie w latach 1947-1956. Cel był jasny - wynarodowienie. To nie moja ocena, tylko cel postawiony przez władze, wyrażony w dokumentach (które także autorzy skrzętnie pomijają). Dodałbym jeszcze (bo w poprzednim poście pominąłem) planowe zacieranie śladów ukraińskiej bytności na terenach płd.-wsch. Polski, niszczenie materialnej spuścizny, nawet zmiany nazw miejscowości (lata 70-te drogi Stary Wirusie, lata 70-te!). Akcja Wisła nie była inspirowana w Moskwie, przynajmniej żadne ślady na to nie wskazują. To tylko domniemania tych, którzy pragną winę na Rosjan zwalić. Polityka narodowościowa PRL była jakby urzeczywistnieniem (oczywiście w innych warunkach) przedwojennych koncepcji endecji, nawet osoby te same (Stanisław Grabski).

Z niecierpliwością oczekuję na następne części artykułu. Spodziewając się konkluzji typu "gdyby nie akcja Wisła, to mielibyśmy dziś w płd.-wsch. Polsce drugie Kosowo", z odpowiednim przypisem z Kulińskiej, rzecz jasna Laughing

Pozdrawiam.

Czw 12 Sie, 2010 14:03

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

orest napisał:
Stary Wirus napisał:
Każdy może mieć swoje zdanie, ale zachwyt nad jednym artykułem, bo jego autor s napisał, że Polacy zdradzili Ukraińców, a wieszanie psów na autorach drugiego, bo przedstawili polski punkt widzenia na akcję "Wisła", to co najmniej przesada.


A niby dlaczego mam wpadać w zachwyt nad tezami jakby żywcem wyjętymi z Prusa ("Operacja "Wisła") czy Poliszczuka ("Akcja Wisła Próba oceny")? Jakoś autorzy te "cenne" opracowania wstydliwie pominęli w bibliografii .... A polski punkt widzenia to niekoniecznie Prus czy Poliszczuk, tylko uchwała Senatu RP z 1990 roku, czy nawet z czasów "odwilży" - ocena Akcji „Wisła” przez Kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 19 czerwca 1956.

Stary Wirus napisał:
A "upominanie" się o działania polityczne przeciwko Ukraińcom po zakończeniu "Wisły", t już czysta demagogia. Były to skutki decyzji podejmowanych w Moskwie, a nie w Warszawie. A że Sowieci część spraw woleli realizować cudzymi rękami, to zupełnie inna historia.


A niby dlaczego "czysta demagogia"? Represyjne działania władz PRL wobec mniejszości ukraińskiej były prowadzone z konsekwentną ciągłością, szczególnie w latach 1947-1956. Cel był jasny - wynarodowienie. To nie moja ocena, tylko cel postawiony przez władze, wyrażony w dokumentach (które także autorzy skrzętnie pomijają). Dodałbym jeszcze (bo w poprzednim poście pominąłem) planowe zacieranie śladów ukraińskiej bytności na terenach płd.-wsch. Polski, niszczenie materialnej spuścizny, nawet zmiany nazw miejscowości (lata 70-te drogi Stary Wirusie, lata 70-te!). Akcja Wisła nie była inspirowana w Moskwie, przynajmniej żadne ślady na to nie wskazują. To tylko domniemania tych, którzy pragną winę na Rosjan zwalić. Polityka narodowościowa PRL była jakby urzeczywistnieniem (oczywiście w innych warunkach) przedwojennych koncepcji endecji, nawet osoby te same (Stanisław Grabski).

Z niecierpliwością oczekuję na następne części artykułu. Spodziewając się konkluzji typu "gdyby nie akcja Wisła, to mielibyśmy dziś w płd.-wsch. Polsce drugie Kosowo", z odpowiednim przypisem z Kulińskiej, rzecz jasna Laughing.


A co tu przeszkadza Kulińska? No chyba, że nie prezentuje takiego punktu widzenia, który jest do "zaakceptowania" dla drugiej strony. A brak cytatów czy powoływania się na Prusa czy Kormana tylko dobrze świadczy o autorach artykułu, a nie przeciwnie.
orest ma pretensje, że nie poświęcono dostatecznie dużo miejsca represyjnej polityce rządu PRL wobec Ujraińcom. Ale nie zauważa, że nie poświęcono równie dużo miejsca ("znaj proporcją, mocium panie") ludobójczej działalności UPA przeciwko Polakom. Czy dalej obowiązuje "filozofia Kalego", że zły uczynek, to jak ktoś Kalemu, a dobry jak Kali komuś???
I to by było na tyle.
Na tym kończę wypowiedź, bo ani Orest ani ja zdań nie zmienimy, a dalsze wyciąganie "argumentów" przez mojego adwersarza nie służy dojściu do jakiś konkluzji, a narzuceniu własnego poglądu na problematykę.

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Czw 12 Sie, 2010 14:37

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę widze dyskusja n/t bieżącego numeru przymilkła, a myślę wart jest kilku słów jako jeden z lepszych. Bardzo miło mi to pisać że z numeru na numer jest ciekawiej.
Wspomnienia P. Nieuważnego - klasyk, podobnie jak wspomnienia P. Wilczura
Operacja "Wisła" jak widać powyżej dziś jeszcze wzbudza dużo kontrowersji i sądzę, że zawsze będzie takie emocje wzbudzać. Czytało się jednym tchem, ale jednak można by się pokusić o jeszcze szerszy artykuł.
Zdradzeni sojusznicy i "francuski" Cud nad Wisłą - bardzo interesujące, lecz czesto zapominane/pomijane aspekty tamtych wydarzeń.
"Z matki Polki..." - podchodziłem do tego artykułu trochę z rezerwą, ale równiez kawał dobrej pracy ktoś wykonał. Pamiętniki Denikina zapowiadają się obiecująco.
"Kołtun..." to IMO jakieś nieporozumienie w tym numerze. Owszem artykuł interesujący, ale bardziej nadaje się na łamy głównego wydania WiŻ, czy "Focusa" niż czasopisma stricte historycznego.
Artykuł o SS Totenkpopf - nieszczególnie przypadł mi do gustu, ale pewnie znajdzie swoją niszę. Dla mnie za długi i w sumie skupiający się głównie na psychologicznym aspekcie problemu.
"Średniowieczne klimaty" to nie moja bajka - więc na razie przekartkowałem tylko i nie zagłębiałem się za bardzo w tekst.
Tak więc podsumowując - kolejny dobry numer. Tak trzymać. Smuci jedynie, coraz mniejsza objętość IOH jak już ktoś zauważył. Z numeru na numer jest "cieniej" Smutny

_________________

Pon 30 Sie, 2010 11:45

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ilość stron jest stała od 2 lat ,
dzięki za Ciepłe słowo , a powiedz jakie tematy są dla Ciebie najbardziej interesujące ?

Pon 30 Sie, 2010 21:45

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co do ilości stron to zwracam honor - oceniałem nie po ilości stron, a po "grzbiecie" i na oko wcześniejsze numery wydają mi się grubsze. Może dlatego że poprzednie numery mam mniej sfatygowane niż ostatni.
Co do najbardziej interesujących tematów, to ja chyba jestem najmniej upoważnioną osobą by się na ten temat wypowiadać - wszak sa tu Koledzy z wieeele większym zasobem wiedzy, no ale skoro już zostałem wywołany do tablicy, to z wielkim zainteresowaniem czytuję artykuły z "pogranicza polsko-ukraińskiego", czy "klimaty kresowe". Bardzo też lubię czytać wspomnienia/pamiętniki, jak choćby cykl "Polak w pikelhaubie", że o wspomnieniach P. Jacka Wilczura nie wspomnę.

_________________

Pon 30 Sie, 2010 21:57

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a to będzie o Kresach , będzie

Pon 30 Sie, 2010 22:04

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

artykulik o Denikinie tym zacząłem oraz "Zdradzeni sojusznicy ...." bardzo fajnie napisane tak trzymać i poruszać tematy i wydarzenia , które znikają nam sprzed oczu .
no i walki wywiadów powinny zagościć na dłużej nie tylko polsko-krzyżackie
pozdrawiam i czytam dalej Piwo

_________________
Священная война

Wto 31 Sie, 2010 21:52

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Artykuł z IOH na stronie głównej Onetu
http://portalwiedzy.onet.pl/4869,68489,1624275,1,czasopisma.html

Sro 01 Wrz, 2010 12:11

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak to działanie promocyjne

Sro 01 Wrz, 2010 12:47

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mała uwaga - kolejna źle opisana fotografia.W bardziej niż interesujących wspomnieniach p. Hulewicza fotografia na str. 11 opisana jako "Rosyjska artyleria miała doskonałą reputację.Tu stanowisko haubicy, 1916r." w rzeczywistości przedstawia ARMATĘ. Konkretnie - 6-calową armatę 120-to pudową, wz.1877. Niby detal i mało kto go dostrzeże, niemniej nie powinien mieć miejsca.
Moja piękniejsza połowa, z reguły alergicznie podchodząca do literatury tyczącej uzbrojenia z przyjemnością pochłonęła z wypiekami (przesadzam, lecz jedynie odrobinę!) artykuł p. Erenfeichta, któremu szczerze i otwarcie gratuluję, gdyż jest naprawdę bardzo wymagającym krytykiem!

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 19 Paź, 2010 21:13

Powrót do góry
Winnkoo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzie w Gdańsku można kupić ten numer? W żadnym z empików go nie ma.

Nie 24 Paź, 2010 21:45

Powrót do góry
aceton
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 386
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak ponieważ nie ma go już na rynku od 20 dni, ratunek to [email protected]

Sro 27 Paź, 2010 21:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.