| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adamu23
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lubin - herb

Witam,
Szukam starego herbu Lubina - miasta na Dolnym Śląsku. Szukałem w internecie, ale jedynie pojawiał mi się obecny herb. Stąd moje pytanie - czy ktoś może wie jak wyglądały hisoryczne herby Lubina, albo wie gdzie mógłbym je znależć?
Z góry dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam,
Adam.

Nie 30 Maj, 2010 17:35

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witaj, możesz podac niemiecka nazwę miasta?
_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pon 31 Maj, 2010 5:33

Powrót do góry
hleb
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 276
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jest, mam Razz : zob. M. Haisig, Dawne pieczęcie i herb miasta Lubina, Szkice Legnickie, t. VI, 1971. Tam na pewno znajdziesz odpowiedź na swe pytania. Haisig był znakomitym znawcą heraldyki i sfragistyki miejskiej
pzdr

_________________
DISCERNERE VERA ET FALSA

Pon 31 Maj, 2010 5:38

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

herb miasta Lüben:


po 1990 r. został przywrócony w tej formie:


Herb Lubina z czasów PRL (mam gdzieś na wpince, muszę poszperać w swoich rupieciach Embarassed ) był bardzo podobny do herbu Ścinawy (który nie zmienił się do dziś):

z tym, że lewa strona herbu (heraldyczna, czyli nasza – prawa) przedstawiała (już nie pamiętam dokładnie) albo sam mur z cegieł, albo stylizowany pokład skały: rudy miedzi...

Jeśli znajdę (nie gwarantuję) – zamieszczę fotkę wpinki Wyluzowany

pzdrwm

-----------------------------------------------------------
PS.
Człowiek, to jednak głupi jest... nie dość, że nie pamięta, to i w błąd wprowadza

Tak, jak w herbie Śląska Wrocław widnieje herb miasta z lat PRL, to w emblemacie Zagłębia Lubin widnieje (monochromatyczny) herb Lubina sprzed 1990 r.:

W pełnych kolorach: na złotej tarczy pół orła śląskiego (czarnego ze srebrną przepaską piersiową), przy nim baszta oblankowana ze spiczastym dachem i trzema oknami (tynktury bodajże czerwonej), przy baszcie czarny element, który (ZGADUJĘ !!!) symbolizuje rudę miedzi.

...ale wpinki poszukam... Mr. Green

-----------------------------------------------------------
PPS.
Sprawa po mału się wyjaśnia – to nie żadna ruda miedzi, a zwykła palisada...

Gmina wiejska Lubin (nie mylić z odrębną jednostką administracyjną, jaką jest miasto – i gmina miejska – Lubin) przyjęła zmieniony nieco, poprzedni herb miasta:

Herb Gminy Lubin został ukształtowany w tarczy, której forma jest stosowana w przedstawionych napieczętnych Piastów na Śląsku, jak i w gotyckiej tradycji herbu polskiego. Forma jej jest zbliżona do tzw. tarczy starofrancuskiej. Tarcza herbu Gminy Lubin jest dzielona pionowo przez pół (czyli w słup). W prawym złotym polu tarczy czarny pół orzeł z przepaską sierpową poprzez skrzydło, które jest barwy srebrnej. W lewym polu tarczy barwy zieleni wieża forteczna dwukondygnacyjna w srebrny kamień, kryta czerwonym dachem. Obok trój słupowa palisada barwy srebra, gdzie miast środkowego pola złoty kłos się mieści.
źródło: http://www.bip.ug-lubin.dolnyslask.pl/dokument.php?iddok=5&dstr=1&txt=herb

Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem


Ostatnio zmieniony przez mboro dnia Wto 01 Cze, 2010 9:04, w całości zmieniany 6 razy

Pon 31 Maj, 2010 23:19

Powrót do góry
Tzaw1
Chorąży

Chorąży




Posty: 196
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.lueben-damals.de/wappen.html

Pon 31 Maj, 2010 23:30

Powrót do góry
adamu23
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje serdecznie wszystkim za pomoc Uśmiech Nie sądziłem, że tak szybko znajdę odpowiedź Uśmiech Jeszcze raz dzięki wielkie!!!

Wto 01 Cze, 2010 1:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.