| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Manierkarz
Kapral

Kapral





Posty: 54
Skąd: Festung Posen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eksploracja przez osobę nieletnią

Witam !
Posiadam 14 lat. Czy mogę sam chodzić z wykrywką załóżmy po fortach o okopach ?? Jak natrafię na policję to będę miał problemy ??
Pozdrawiam

Sro 28 Kwi, 2010 19:11

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7603
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak. Będziesz miał problemy. Twój wiek jest średnio istotny. Obowiązujące prawo stanowi, że aby rozpocząć prace "archeologiczne" trzeba mieć zgodę lokalnego konserwatora zabytków i gminy.

Sro 28 Kwi, 2010 19:14

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3315
Pochwał: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziecko do czasu uzyskania pełnoletności nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych (art 11, 12, 18 k.c.) - oznacza to, że nie może samodzielnie występować w procesie ani w czynnościach administracyjnych.
Dzieci mogą być stronami postępowania sądowego w sprawach cywilnych (jako powodowie lub pozwani) - czy administracyjnych o ile postępowanie dotyczy ich praw i obowiązków.
Natomiast do czasu uzyskania pełnoletności dziecko reprezentują jego przedstawiciele ustawowi, tj. w zasadzie rodzice bądź inni opiekunowie prawni lub przedstawiciele.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Czw 29 Kwi, 2010 6:50

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5421
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jednym słowem jak dzieciak zacznie kopać to odpowiedzialność poniosą za to jego rodzice.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 29 Kwi, 2010 7:03

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3315
Pochwał: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
Jednym słowem jak dzieciak zacznie kopać to odpowiedzialność poniosą za to jego rodzice.

Nie do końca Uśmiech
Każdy od chwili urodzenia ma zdolność sądową, tzn. może być stroną w procesie, jak pisałem wyżej. Natomiast pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletniości.

Ponadto jest jeszcze ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z 26.X.1982r. zgodnie z którą:
art. 5 Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Art. 6 Art. 6. Wobec nieletnich sąd rodzinny może:
1)udzielić upomnienia;
2)zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia;
3)ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna;
4)ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania - udzielających poręczenia za nieletniego;
5)zastosować nadzór kuratora;
6)skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją;
7)orzec zakaz prowadzenia pojazdów;
8)orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego;
9)orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w młodzieżowym ośrodku socjoterapii;
10)orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym;
11)zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

@Indiana ma też poniekąd rację, gdyż:
sąd rodzinny może:
1)zobowiązać rodziców lub opiekuna do poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, do której nieletni uczęszcza, poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnią specjalistyczną, zakładem pracy, w którym jest zatrudniony, oraz lekarzem lub zakładem leczniczym;
2)zobowiązać rodziców lub opiekuna do naprawienia w całości lub w części szkody wyrządzonej przez nieletniego;
3)(uchylony).
§ 2. Sąd może zwrócić się do właściwych instytucji państwowych lub społecznych oraz jednostek samorządowych o udzielenie niezbędnej pomocy w poprawie warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego.

a w wypadku gdy rodzice lub opiekun nieletniego uchylają się od wykonania obowiązków nałożonych na nich przez sąd rodzinny, sąd ten może wymierzyć im karę pieniężną w wysokości od 50 do 1.500 złotych.
§ 2. Sąd uchyla karę pieniężną w całości lub w części, jeżeli osoba ukarana w ciągu 14 dni usprawiedliwi swoje zachowanie lub przystąpi do wykonywania nałożonych obowiązków.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Czw 29 Kwi, 2010 8:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.