| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MRU- gwiazdą medialną Wink
Cytat:
Lubuskie wydanie Telewizji Regionów
Uroki Ziemi Lubuskiej
niedziela 12.45, 13.45, 16.45
Już w niedzielę 30 kwietnia zapraszamy Państwa na lubuskie wydanie programu „Telewizja Regionów”. To cykl programów, w których oddziały TVP prezentują najciekawsze miejsca i wydarzenia swojego regionu. Tym razem oddział lubuski zaprezentuje uroki własnego regionu. Dla Lubuskiego Oddziału Telewizji Polskiej to pierwsza tak duża produkcja.
W programie na żywo pokażemy m. in. Ziemię Międzyrzecką i jej bunkry (Międzyrzecki Rejon Umocniony), czyli system podziemnych korytarzy, pomieszczenia dla żołnierzy, sieć podziemnej kolei wąskotorowej, obrotowe mosty i tzw. zęby smoka. Opowiemy też o tajemnicach międzyrzeckich bunkrów, ukrytych tu skarbach i legendach o fragmentach bursztynowej komnaty.

Pokażemy też Klasztor Ojców Cystersów w Paradyżu oraz podziemia klasztoru, w których znajduje się krypta z zabalsamowanymi ciałami przeorów, nawet sprzed 300 lat.

Nie zabraknie opowieści o walorach turystycznych Ziemi Lubuskiej, jeziorach, możliwościach wypoczynku, a także o gospodarce i działających tu firmach.

Będziemy obecni na festynie w Pniewie, gdzie m. in. zaprezentują się zespoły muzyczne, będą także pokazy sprzętu wojskowego.

Przygotowania do programu trwają od kilku tygodni. Materiały kręciliśmy nad i pod ziemią, często w bardzo trudnych warunkach. Do pracy nad programem zaangażowani są niemal wszyscy dziennikarze. Realizacja takiego programu to dla naszego oddziału duże wyzwanie, przede wszystkim techniczne.

Efekt naszej pracy będzie można zobaczyć i ocenić już w najbliższą niedzielę w trzecim programie Telewizji Polskiej o godzinie 12.45 i 13.45 (na antenie ogólnopolskiej), a także na antenie regionalnej o 16.45.

Nie 30 Kwi, 2006 10:21

Powrót do góry
JanW
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 2
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odwiedziłem dzisiaj festyn w Pniewie. W systemie byłem wielokrotnie, więc z zainteresowaniem obserwowałem to co dzieje się na "powierzchni". Sądzę ,że niewątpliwą atrakcją był pokaz sprzętu i umundurowania WP z 17 WBZ. Dla ludzi , którzy tak jak ja nie mają częstego kontaktu z wojskiem,a interesują się tym tematem warto było tam pojechać. A ciekawostek były : kołowy transporter opancerzony AMV Patria w polskim wojsku zwany Rosomak, karabin snajperski TRG-22 Sako oraz wielkokalibrowy karabin wyborowy polskiej produkcji TOR. Ciekawie przedstawiała się drużyna z umundurowaniem i wyposażeniem. Zaciekawienie budziła GRH 3 Bastion Grolman. Masa chętnych ustawiała sie do przejażdżki transporterem BTR-152. Program TVP niewątpliwie był doskonała turystyczna promocją gminy Międzyrzecz. [ to mój Heimat : Laughing ] Dzieci mogły oglądać sprzęt do woli . Tylko ta pogoda ....


Opis załącznika:

Nie 30 Kwi, 2006 19:46

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój Boże...Któż te kopuły 717 tak upacykował?Mam nadzieję, że kolor który widzę na zdjęciu to tylko efekt przekłamania *.jpg'a...
Koszmar.
Pozdrowienia
Grendel

Pon 01 Maj, 2006 18:57

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - masz rację , też to widziałem , to jest szczyt ignorancji i ech nie piszę nie wypada mi przeklinać.

Pon 01 Maj, 2006 19:28

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty napisał:
Grendel - masz rację , też to widziałem , to jest szczyt ignorancji i ech nie piszę nie wypada mi przeklinać.

Jeżeli opiekę nad takimi miejscami przekazuje się osobom merytorycznie nieprzygotowanym to chyba efekty nie mogą być inne Wink
Grendel napisał:
Cytat:
Mój Boże...Któż te kopuły 717 tak upacykował?Mam nadzieję, że kolor który widzę na zdjęciu to tylko efekt przekłamania *.jpg'a...

Raczej nie przekłamanie Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
Pzw w kolorze szpinaku

Wto 02 Maj, 2006 15:50

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A gdzie są te kopuły?


Opis załącznika:

Wto 02 Maj, 2006 17:40

Powrót do góry
JanW
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 2
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może to właśnie Pz.W.717. Może dałem się zwieść sugestii , ale te trafienia sa bardzo podobne. Inne też. Zwłaszcza ,że ślady na kopułach 717 , 715 i na ścianach 712 powstały [ wg. przekazów]po zakończeniu działań wojennych. Co do koloru - malują tym co mają pod ręką. Przychodzą turyści malują swoje grafitti, a pracownicy znowu pędzel , farba i jest to co jest. Jak do tej pory nie było poważnych opracowań dot. rewitalizacji [ modne ostatnio określenie Uśmiech] schronów MRU. Wspominano o tym podczas sympozjum w lutym i kwietniu 2005r w Międzyrzeczu i Kaławie. Ciekawy wykład miał tam p.Sadowski - o ile pamiętam autor opracowań dot. ochrony i ratowania zabytków sztuki foryfikacyjnej na Śląsku. Koncepcja przywrócenia dawnego wyglądu dopiero sie tworzy. Z pewnością ludzie tam pracujący będą otwarci na porady i pomoc choć merytoryczna w tym zakresie. W razie czego zawsze mogę przekazać wskazówki informacje od Kolegów z Forum. Albo napiszcie lub dzwońcie sami www.bunkry.pl tel. 0-95-741 9999


Opis załącznika:

Wto 02 Maj, 2006 19:51

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JanW napisał:
Może to właśnie Pz.W.717. Może dałem się zwieść sugestii , ale te trafienia sa bardzo podobne. Inne też. Zwłaszcza ,że ślady na kopułach 717 , 715 i na ścianach 712 powstały [ wg. przekazów]po zakończeniu działań wojennych.

Na wymienionych kopułach testowano różnego rodzaju pociski artyleryjskie. MRU stał się wtedy sowieckim eksperymentalnym poligonem artyleryjskim.



Opis załącznika:

Pon 15 Maj, 2006 10:16

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rysunek jest opisany:
"Widok pancerwerka w rejonie Kęszycy z uwidocznioną polową rozbudową inżynieryjną (według Abramowa)"
Mjr Ł. Abramow - K woprosu o dołgowremiennych oboronitielnych systiemach. Wojennaja myśli. Moskwa 1945.

Interesuje mnie ta kazamata (na PAK?) z lewej strony. Zbudowali Niemcy coś takiego tam?



Opis załącznika:

Pon 15 Maj, 2006 21:14

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie.
Nigdzie na MRU nie rozpoczeto budowy tych elementow schronow ktore mialy byc uzbrojone w kazamaty badz kopuly dla PAKow. Bylo to planowane w kolejnym etapie rozbudowy z ktory wpierw odraczano ze wzgledu na zmiane priorytetow (Hitler wtracal sie, uwazal ze planowane armaty 37 mm to za malo i nalezy instalowac 50tki).
Jedynym wyjatkiem jest doswiadczalna Werkgruppe "Ludendorf" na Lisiej Gorze. Powstala tam kazamata pancerna do ognia czolowego dla armaty ppanc 37 mm i km'u. Zostala wywalona w powietrze - dzis mozna tylko zobaczyc szczatki, choc zachowala sie stalowa podstawa armaty. Warto ja odwiedzic, mimo ze jest ogromnie zniszczona.

W pobliskich lasach pare wczesnych, pojedynczych werkow (czesc nawet dobrze zachowana), resztki okopow oraz pozostalosci obozu dla ekipy ktora w latach 33/34 budowala fortyfikacje.

Wto 16 Maj, 2006 9:45

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aha - na rysunku ktory dolaczyles jest najprawdopodobniej PzW 717 - dzis funkcjonuje jako muzeum. Ogromnie polecam !

Wto 16 Maj, 2006 9:46

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To Abramow w 1945 roku wymyślił sobie tą kazamatę? Reszta rysunku mniej więcej przypomina Pz.W. 717.

Wto 16 Maj, 2006 14:01

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
To Abramow w 1945 roku wymyślił sobie tą kazamatę? Reszta rysunku mniej więcej przypomina Pz.W. 717.


No nie do konca wymyslil.
Niemcy juz na etapie projektowania wybrali Werki ktore w kolejnym etapie rozbudowy mialy byc rozbudowane o kazamaty badz wieze dla armat ppanc.
Plan byl taki - najpierw budujemy szkielet pozycji z artyleria na stanowiskach polowych tak, aby w razie czego mozna bylo odeprzec atak Polakow (przypominam o niewielkim nasyceniu armii polskiej bronia pancerna), a potem dostawiamy do niektorych obiektow kazamaty/wieze dla armat ppanc oraz wznosimy A-werki dla artylerii i tzw. "milczace A1-werki".

Obiekty przygotowane do rozbudowy o stanowiska PAKow sa inaczej rozplanowane niz Werki, ktore mialy byc uzbrojone jedynie w bron do zwalczania piechoty. Chodzi tu glownie o poszerzone korytarze oraz zainstalowanie w Werku kopuly obserwatora artylerii (nie pamietam numeru pancerza a nie mam pod reka Panzeratlas'u). Szeroki korytarz wiodl od windy amunicyjnej wprost do zamurowanej scianki, ktora w przyszlosci miala byc rozebrana i konczyc sie izba bojowa badz szybem wiezy.

Tak to generalnie wygladalo i dlatego rysunek ktory zamiesciles jest albo proba interpetacji docelowego wygladu obiektu, badz jakims przerysem ze zdobycznego planu niemieckiego.

Jednak patrzac na rysunek sklanialbym sie bardziej za ta pierwsza opcja... Wink

Sro 17 Maj, 2006 11:29

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli można wykluczyć, że za ceglaną ścianą dolnej kondygnacji Pz.W. 717 znajdują się pomieszczenia z eksperymentalnym stanowiskiem PAKa?.

Sro 17 Maj, 2006 15:27

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
Czyli można wykluczyć, że za ceglaną ścianą dolnej kondygnacji Pz.W. 717 znajdują się pomieszczenia z eksperymentalnym stanowiskiem PAKa?.


Aaa, o to Ci chodzi Wink

Oczywiscie ze mozna to wykluczyc. Bo jak sobie wyobrazasz istnienie takiej konstrukcji ??
Najlepszy dowod na to znajdziesz na powierzchni na ktorej nie ma sladu jakiejkolwiek kazamaty czy wiezy ! Bo gdyby byla na to na pewno bylaby odpowiednio wkopana i oslonieta orylionem oraz wyposazona w rownie ogniowa. Nie daloby sie wowczas osiagnac takiego profilu terenu jaki ogladamy dzisiaj.
Tymczasem teren przed PzW 717 jest plasciusienki Wink

Eksperymentalne kazamaty testowano na poligonie pod magdeburgiem, tam powstala doswiadczalna grupa warowna z kompleksem podziemnym, wyposazona w PAK-kazamate i przynajmniej jedna PAK-wieze.

Na MRU jest tylko ta na Lisiej Gorze. A jak nie wierzysz to pozwiedzaj inne Pzwerki ktore mialy byc wyposazone w taka kazamate - sa wysadzone i latwo mozna zauwazyc ze za sciana nic nie ma....

Sro 17 Maj, 2006 16:06

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale z rysunku wynika, że jest to kazamata do ognia czołowego, nie tradytorowego. Nie ma więc potrzeby chronienia jej orylionem.
A co do równi ogniowych i ukształtowania terenu - ziemia jest bardzo plastycznym tworzywem i można ją w miarę dowolnie formować. LWP prowadziło różne prace na terenie MRU, więc istnieje możliwość prowadzenia prac ziemnych przy tym obiekcie.

Sro 17 Maj, 2006 17:53

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
Ale z rysunku wynika, że jest to kazamata do ognia czołowego, nie tradytorowego. Nie ma więc potrzeby chronienia jej orylionem.
A co do równi ogniowych i ukształtowania terenu - ziemia jest bardzo plastycznym tworzywem i można ją w miarę dowolnie formować. LWP prowadziło różne prace na terenie MRU, więc istnieje możliwość prowadzenia prac ziemnych przy tym obiekcie.


"Cos" na rysunku to wolna interpretacja autora. Nie wiem na ile sa Ci znane zagadnienia niemieckiej fortyfikacji ale to cos z rysunku ni jak sie ma do niemieckiej koncepcji umocnien.

Jesli to kazamata to czemu tak wysoko posadowiona i czemu ma takie plaskie ksztalty i czemu wyglada jak kopula ?
A jesli wieza to czemu tak blisko obiektu i czemu nie oslonieta plaszczem od tylu ??

Powiadasz ze ziemia to material plastyczny ? Ziemia owszem, ale beton nie. A jakikolwiek obiekt wybudowany w tym miejscu MUSIALBY wystawac nad dzisiejszy poziom gruntu. Bo inaczej nie mialby szans kryc ogniem przedpola. A nawet jak zostalby jakims cudem zasypany to teren i tak by go zdradzal - taki lokalny pagorek. Tymczasem teren jest plaski jak stol.

Nie wiem czy kiedykolwiek widziales PzW 717 - jesli tak to sam wiesz o co mi chodzi.

A dlaczego jestem pewien ze nie zbudowano tam zadnej kazamaty ?
1. Wyposazenie obiektow w bron ppanc mialo nastapic w drugim etapie. Tymczasem nie ukonczono nawet pierwszego (nigdy).
2. Nie bylo zgody co do finalnego ksztaltu takiej kazamaty lub wiezy - trwaly badania i spory. Nie bylo decyzji odnosnie gubosci pancerza plyty ani kalibru armaty. Prace przerwano zanim powstaly ostateczne wersje tych konstrukcji
3. Nie wyprodukowano pancerzy, ktore moglyby zostac tam zainstalowane
4. 717 bral udzial w walkach, jednak zgodnie z relacjami strzelano jedynie z broni maszynowej. Zrodla milcza o ogniu przeciwczolgowym, a czolgi tam podciagnieto.
5. Skoro kazamata wg Ciebie jest zasypana, to dlaczego w miejscu w ktorym mialaby byc widnieja slady po zasiekach i systemie okopow ??
6. Gdyby cos zostalo zasypane to na pewno ktos z miejscowej ludnosci by o tym pamietal i dawno juz sprawe naglosnil.

A wreszcie po co LWP mialoby zasypywac taka jedna, jedyna kazamate ??

Sluchaj, nikt by sie bardziej niz ja nie ucieszyl gdyby faktycznie byla tam jakas kazamata. Ale niestety nic tam nie ma. Przejedz sie na 717 i poogladaj sobie dokladnie teren. Zobaczysz wtedy, ze nic nie ma tam prawa byc.

Sro 17 Maj, 2006 19:48

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Embarassed miało być "kazamata po prawej stronie"


Opis załącznika:

Sro 17 Maj, 2006 20:33

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ha, to zmienia postac rzeczy.

Wiesz, przygladnalem sie dokladnie temu rysunkowi.
To przeciez jest jakas straszna bujda !!!
To co na nim pokazano nie ma sie nijak do tego co Niemcy budowali !!

Nierowne stropy, kopula obserwacyjna za kopulami bojowymi i jakos podwyzszona, 2 kopuly mozdzierza, zasieki prawie na betonie, owe niewiadomo co w lewym rogu (ni to polkopula, ni to kazamata), a wreszcie owe cos ktore zakresliles.
Zszokowany
Czegos takiego jeszcze w fortyfikacji niemieckiej nie widzialem. Pochyla plyta pancerna ? To jakas bujda na resorach.
Dam sobie uciac leb ze Niemcy nigdy nie instalowali pochylych plyt pancernych. Ico by miano z takiej plyty strzelac ?
PAK ? W zyciu - za mala strzelnica (wnioskuje po rozmiarze kopul), za waska plyta, brak otworu dla celowania, armata nie wystaje...
No i ewidentnie do ognia bocznego (wnioskuje po ulozeniu wzgledem kopul). Ale czemu niczym nie oslonieta ? Zadnego nasypiku, oryliona, plaszcza betonowego etc..

Wg mnie to jakis Rusek naogladal sie JagdPanther'ow i dorysowal sobie owa kazamate do rownie fantastycznie przedstawianego wygladu Panzerwerka.

Ergo - Rysunek ktory przedstawiles jedynie luzno nawiazuje do tego co mozna zobaczyc na MRU. Niemcy nigdy nie budowali schronow z pochylymi plytami pancernymi. A przynajmniej ja nigdy o takich nie slyszalem ani nie czytalem, a zlazilem niemieckie umocnienia wzdluz i wszerz. Uśmiech To fikcja...

Sro 17 Maj, 2006 22:21

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja sie wcale nie upieram, że Niemcy montowali płyty pancerne pod kątem innym niż 90 stopni. Po prostu dawno temu znalazłem ten rysunek i od tego czasu mnie on intrygował. Ale może nie masz racji, i kiedyś okaże się, że gdzieś..
Wink Ale zastanawia mnie jak doszedłeś do tego, że jest to PzW 717?

Sro 17 Maj, 2006 22:40

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
Ja sie wcale nie upieram, że Niemcy montowali płyty pancerne pod kątem innym niż 90 stopni. Po prostu dawno temu znalazłem ten rysunek i od tego czasu mnie on intrygował. Ale może nie masz racji, i kiedyś okaże się, że gdzieś..
Wink Ale zastanawia mnie jak doszedłeś do tego, że jest to PzW 717?


To na pewno nie 717. Po prostu jedynie pobieznie na niego wowczas rzucilem okiem stad owe skojarzenie.
A moze dlatego ze 717 sie tak dobrze zachowal ? W koncu wzniesiono kilka obiektow z 2 kopulami 20P7, kopula obserwatora, mozdzierzem i Flammenwerfrem (bo o niego pewnie rysownikowi chodzilo, a nie o 2 mozdzierze)

Co do Niemieckich plyt to owszem - montowano jeszcze pod katem 180 stopni Wink Np kazamata pancerna dla km (4P7) ewentualnie plyta pod peryskop ktora do dzis znajduje sie na Pozycji Odrzanskiej.
Ake pod takim katem jak na rysunku na pewno nigdzie nie montowano.
Moze na jakims poligonie, ale w zadnych umocnieniach nie spotkalem takiego tworu. Ani w Polsce, ani na Wale Atlantyckim, ani na Wale Zachodnim Wink

Pozdrawiam

Sro 17 Maj, 2006 22:51

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A 30P8, 31P8 i inne? Tylko plany czy jakieś wyprodukowano?
I nie tylko Oderstellung (Pozycja Środkowej Odry Wink ) ale i pewne koszary..

Sro 17 Maj, 2006 22:59

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
A 30P8, 31P8 i inne? Tylko plany czy jakieś wyprodukowano?
I nie tylko Oderstellung (Pozycja Środkowej Odry Wink ) ale i pewne koszary..


Wpomnialem tylko pare z tych o ktorych wiem ze byly zainstalowane w schronach dzis bedacych na terenie naszego kraju. Pancerze 30P8 i 31P8 to kazamaty armat 10 cm. Projektowano je na MRU, ale nie zainstalowano. Podobnie sie ma sprawa kazamat ppanc. Np wspominany juz przez nas Pzw 717 mial otrzymac kazamatke 401P9. Pamcerzy jednak nigdy nie wdrozono do produkcji z powodow o ktorych pisalem.

Nie wiem dokladnie, ktore pancerze wyprodukowano a ktore nie. Pewnie jest, ze bardzo wiele powstalo jedynie na papierze a prace projektowe przerwano (np wieze obrotowe badz wiele pancerzy klasy A). Niektore wyprodukowano jedynie w pojedynczych egzemplarzach i mialy byc testowane przed przystapieniem do produkcji masowej. Jednak pewnego dnia Hitler dokonal wyboru i stwierdzil, ze do wojny na wschdzie potrzebuje czolgow, nie bunkrow. A budowa schronow mocno nasyconych pancerzem wymagala olbrzymich nakladow wysokogatunkowej stali....
Mozliwe jest, ze niektore z takich pancernych kazamat zainstalowano na wale atlantyckim - tam do dzis zachowaly sie niektore pancerze klasy A, ale nie wiem tego na 100%

Sluchaj - przemyslalem wczoraj temat tego rysunku. Jest mozliwe, ze jet to jakis rysunek obiektu doswiadczalnego, o ktorym nie wiadomo (bo np zostal zniszczony albo do dzis znajduje sie na terenie wojskowym, tak jak doswiadczalne grupy warowne o ktorych pisalem). Jest wiec teoretycznie mozliwe, ze testowano jakis pochyly pancerz kazamaty, choc i tak na pewno nie wygladal on tak jak na rysunku. Musial bowiem oprocz pochylej plyty miec jakas plyte na stropie, a oprocz tego betonowe przedpancerze. Na rysunku zas wyglada to tak jakby ktos polozyl plyte na ziemi...

Pozdrawiam !

PS - a co to za koszary z kazamata pancerna ??
Przyznam ze o czyms takim nie slyszalem ! Zszokowany
Poprosze o wiecej szczegolow, najlepiej duzo, duzo Wink

Czw 18 Maj, 2006 9:24

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zszokowany A gdzie ja pisałem, że na terenie koszar jest kazamata pancerna?
Moja wypowiedż dotyczyła płyty...

Czw 18 Maj, 2006 14:17

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
Zszokowany A gdzie ja pisałem, że na terenie koszar jest kazamata pancerna?
Moja wypowiedż dotyczyła płyty...


A, ok, wszystko jasne Wink
Troche mi sie to dziwne wydawalo wbudowywac w blok koszar kazamate pancerna !
Choc z drugiej strony Polacy czesto dostawiali do koszar bloki bojowe (patrz Bobrowniki czy tez Godula na Slasku), wiec teoretycznie Niemcy mogli rownie dobrze wpasc na podobny pomysl.

A o ktorych koszarach piszesz i jaka plyta jest tam zainstalowana ?

Czw 18 Maj, 2006 14:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny Strona 4 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.