| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wycieczka po MRU

Nie ma jak aktywny wypoczynek, dlatego pewny wrześniowy dzień był pod znakiem ciemności (ciemność, ciemność widzę) Wink



jak widać MRU ma się dobrze zwłaszcza Pz.W719 nie wygląda na rocznik z połowy lat 30







później 120 takich stopni i już jesteś w królestwie latającej myszy Wink



zwinne toto niesamowicie i równie głośne Wink



ścianki działowe lepsze jak na współczesnych osiedlach, a ta klima, marzenie, gdy tam wchodziłem na górce było ponad 30st. wychodzić się nie chciało Laughing


Ostatnio zmieniony przez siwy dnia Sro 11 Sty, 2006 10:27, w całości zmieniany 2 razy

Czw 29 Wrz, 2005 23:08

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mnie w zeszłym roku udało się w MRU trafić w czasie wycieczki "netoperka" w locie - zupełnie przypadkiem, chciałem zrobić zdjęcie klatki schodowej i w zupełnych ciemnościach błysnąłem po prostu fleszem. I niespodzianka - w kadrze pojawił się latający gość!


Opis załącznika:
MRU, sierpień 2004

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Pią 30 Wrz, 2005 0:02

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Owca! Moje gratulacje! Bat-man jak się patrzy! Wink Laughing Razz
Pozdrawiam
wars98

Pią 30 Wrz, 2005 11:46

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajna fotka no to już następny miłośnik MRU się objawił, kto jeszcze?
MRU jest świetnym obiektem, tylko nachodzić się trzeba, aby otwarte zejście natrafić. Podczas ostatniej wizyty zaliczyłem podziemia 719 i 724 w planie były jeszcze inne, ale awaria pojazdu pozbawiła nas przyjemności dłuższego przebywania w tej jakże niesamowitej scenerii.
Ale do zimy jeszcze daleko więc niebawem Wink

Pią 30 Wrz, 2005 12:08

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kto jeszcze?

A choćby moja skromna osoba. W 2001r. miałem przyjemność penetrowac podziemia w miejscowości Kursko, znajduje się tam otwarte ogólnodostępne wejście do podziemnych korytarzy. Ponad to, wziąłem udział, bagatela za 14zł udział w wycieczce podziemnej z przewodnikiem w Boryszynie, podczas której dotarlismy m.in. do owej klatki schodowej przedstawionej na zdjęciu powyżej. Mam nadziję, że to była ta...jako charakterystyczną cechę, podam że na dole stał krzyż, ponoć ktoś tam stracił zycie, wskutek śliskich schodów na klatce. Równiez w miejscowości Pniewo, pochodziłem trochę ocierając się o naziemne obiekty podziemnych korytarzy, spotykając po drodze "żęby smoka". To było by na tyle, mam nadzieję że jeszcze tam wrócę w celu dokładniejszej penetracji tych obiektów.

Pon 05 Gru, 2005 19:17

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, to ta klatka schodowa!
_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Wto 06 Gru, 2005 0:44

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, ja niestety nie mam żadnych zdjęć z podziemii, mój aparat nie oświetlił by tak, jak ty masz to na zdjęciu. A propo, jakim aparatem robiłeś to zdjęcie, cyfrówką?

Wto 06 Gru, 2005 10:13

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No Panowie fotki macie świetne Exclamation
Ja tam dawno nie byłem lecz kiedyś do środka było łatwiej wejść, za to penetracja była bardziej utrudniona ze względów technicznych - latarka wystarczała na około pół godziny, a o zdjęciach mogłem tylko wtedy pomarzyć gdyż lampa błyskowa przenośna to był rarytas Wink

Za jakość zdjęć przepraszam Exclamation jednak mają już 20 lat Wink



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Aby nie nabijać postów, zdjęcia które uda mi się odnaleźć będę dokładał tutaj.


Ostatnio zmieniony przez kojakk dnia Pią 23 Gru, 2005 13:20, w całości zmieniany 1 raz

Wto 06 Gru, 2005 11:06

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No zdjęcia mają swoją wartość historyczną, jak ja byłem tam 4 lata temu, to już tych napisów nie było a kopuły były odmalowane Wink

Wto 06 Gru, 2005 11:42

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W cyklu nostagicznym - MRU w latem 1979 badz pozna wiosna 1980 (Tiaaa! ponad cwierc wieku temu!).
Pozdrowienia
Grendel



Opis załącznika:
Nie pamietam juz na ktorym Pz.Werk'u zrobiono mi to zdjecie.

Wto 06 Gru, 2005 16:19

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No proszę jaka galeryjka powstała Laughing
Schmeisser napisał:
Kod:
  Mam nadziję, że to była ta...jako charakterystyczną cechę, podam że na dole stał krzyż, ponoć ktoś tam stracił zycie, wskutek śliskich schodów na klatce. 


PzW 724, może nie tylko śliskie schody, najbardziej mnie wpienił bajzel zostawiony przez "psedomiłośników fortyfikacji" Twisted Evil
Butelki, puchy po browcu na kilogramy tego było Evil or Very Mad
Grendel, kojakk nie bądzcie skromni wasze fotki to już historia Exclamation
A co do nowego sprzętu po 6 fotkach na dole akumulatorki zrobiły mi kaput Wink



Opis załącznika:
wieża przy PzW 724

Opis załącznika:
zęby smoka

Wto 06 Gru, 2005 19:29

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety, to jedyne zdjecie, jakie mi pozostalo.Reszta zostala w Polsce i przepadla.
Latem 1979 roku spedzilem "na dole" cztery doby - fajnie bylo ;o) Nie za wiele ludzi jeszcze wtedy sie tam krecilo.
Niestety ostatni raz bylem tam wczesna jesienia 1981-go.Pozniej zaczely sie klopoty i wyladowalem z dala od Polski, ale nie ma co o tym gadac...Jak dzieciaki podrosna dostatecznie, by je to bawilo, moze przylece im MRU pokazac.
Pozdrowienia
Grendel

Wto 06 Gru, 2005 20:06

Powrót do góry
dr.faustus
Schütze

Schütze





Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

warto kultywować tradycje pokoleniowo:) czym za młodu...także mam w przyszłościowym planie indoktrynować potomka rodu:) Grunt to być pod gruntem!
Pozdrawiam wszystkich bunkrowców!
BDB!

Czw 08 Gru, 2005 1:46

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schmeisser napisał:
Dzięki, ja niestety nie mam żadnych zdjęć z podziemii, mój aparat nie oświetlił by tak, jak ty masz to na zdjęciu. A propo, jakim aparatem robiłeś to zdjęcie, cyfrówką?


cyfrowym hp 945 z matrycą 5mp.

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Sro 21 Gru, 2005 1:28

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:
Fajna fotka no to już następny miłośnik MRU się objawił, kto jeszcze?
MRU jest świetnym obiektem, tylko nachodzić się trzeba, aby otwarte zejście natrafić. Podczas ostatniej wizyty zaliczyłem podziemia 719 i 724 w planie były jeszcze inne, ale awaria pojazdu pozbawiła nas przyjemności dłuższego przebywania w tej jakże niesamowitej scenerii.
Ale do zimy jeszcze daleko więc niebawem Wink


Witajcie, to moj pierwszy post na tym forum.

MRU jest juz zamkniete, pytanie pozostaje - na jak dlugo ?

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland

Nie 25 Gru, 2005 12:27

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schmeisser napisał:
Kto jeszcze?

A choćby moja skromna osoba. W 2001r. miałem przyjemność penetrowac podziemia w miejscowości Kursko, znajduje się tam otwarte ogólnodostępne wejście do podziemnych korytarzy. Ponad to, wziąłem

Pewnie masz na mysli Grupe Warowna Schill

udział, bagatela za 14zł udział w wycieczce podziemnej z przewodnikiem w Boryszynie, podczas której dotarlismy m.in. do owej klatki schodowej przedstawionej na zdjęciu powyżej. Mam nadziję, że to była ta...jako

Takich klatek schodowych jest wiele.

charakterystyczną cechę, podam że na dole stał krzyż, ponoć ktoś tam stracił zycie, wskutek śliskich schodów na klatce. Równiez w miejscowości

Jesli ten krzyz stal wtedy u podnoza schodow to raczej na pewno byl to obiekt A2 na Petli Boryszynskiej (Bateria Pancerna nr 5), 4. marca 1987r. zginela tam Agnieszka - harcerka z Wroclawia, podczas zdobywania stopnia harcerskiego miala zejsc na dol bez latarki, pech chcial, ze szla nie po tej stronie korytarza na gorze co trzeba. Kto byl na gorze ten wie. Watpie by Was przewodnik zaprowadzil do 724 na Petli Nietoperskiej.

Pniewo, pochodziłem trochę ocierając się o naziemne obiekty podziemnych korytarzy, spotykając po drodze "żęby smoka". To było by na tyle, mam nadzieję że jeszcze tam wrócę w celu dokładniejszej penetracji tych obiektów.


Lepiej polazic na polnocnej czesci, pomiedzy obiektami 741 i 739 znajduja sie drewniane (!) zeby smoka, warto je zobaczyc. 8)

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland


Ostatnio zmieniony przez IKLowiec dnia Nie 25 Gru, 2005 12:35, w całości zmieniany 1 raz

Nie 25 Gru, 2005 12:32

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
W cyklu nostagicznym - MRU w latem 1979 badz pozna wiosna 1980 (Tiaaa! ponad cwierc wieku temu!).
Pozdrowienia
Grendel


To musi byc ktorys z PzW tych wczesniejszych, nowszego typu maja juz "kratke" wentylacji okragla. Wiec ten moze byc jeszcze z Linii Nieslysz - Obra. A pamietasz moze, kolo ktorej miejscowosci to bylo ?

PS. Szukam wlasnie takich zdjec z lat 70., 80., ew. 90. - szczegolnie systemu, ale tez obiektow naziemnych, takze hydrotechnicznych.

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland

Nie 25 Gru, 2005 12:34

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kojakk napisał:
No Panowie fotki macie świetne Exclamation
Ja tam dawno nie byłem lecz kiedyś do środka było łatwiej wejść, za to penetracja była bardziej utrudniona ze względów technicznych - latarka wystarczała na około pół godziny, a o zdjęciach mogłem tylko wtedy pomarzyć gdyż lampa błyskowa przenośna to był rarytas Wink

Za jakość zdjęć przepraszam Exclamation jednak mają już 20 lat Wink


Moj wujek, jak penetrowal podziemia w latach 70. to zamiast latarek uzywal pustej puszki po konserwie, trzymalo sie to za wieczko, a w srodku byla szmata nasaczona nafta. Jeszcze wtedu rosjanie gazikami po systemie jezdzili... a glownie chodzilo im o kradziez jedzenia z pola, sam bym tak robil jakbym mial w koszarach tylko chleb w puszce i kawe... Bardzo szczęśliwy

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland

Nie 25 Gru, 2005 12:39

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IKLowiec napisał:


MRU jest juz zamkniete, pytanie pozostaje - na jak dlugo ?

Mógłbyś dokładniej napisać o tej sprawie? Czy chodzi tu o nietoperze, czy o potyczki między właścicielem a gminą?

Nie 25 Gru, 2005 12:47

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Schmeisser napisał:
IKLowiec napisał:


MRU jest juz zamkniete, pytanie pozostaje - na jak dlugo ?

Mógłbyś dokładniej napisać o tej sprawie? Czy chodzi tu o nietoperze, czy o potyczki między właścicielem a gminą?


Raczej tak jak zawsze, chodzi o nietoperze. Jest to juz 4 akcja zamykania, ale 3 ostatnie udowodnily, ze kraty lub beton dlugo nie stal. Nawet odwodnienie zabetonowali na grubosc ponad 60 cm dostawiajac jeszcze porzadna blache.

Ciekawe, na ile zmieni sie mikroklimat w podziemiach. Wiadomo, ze najwiecej nietoperzy bylo w latach 87 - 92, wtedy, gdy najwiecej osob "nielegalnie" zwiedzalo system. Od momentu kratowania i betonowania obiektow, ich liczebnosc spadla. Jak dobrze kojarze, w szczytowym momencie (ale sobie reki nie dam uciac) bylo ich ok. 30 000, teraz doliczaja sie 25000 osobnikow, ale przyjmowany blad jest na poziomie 20 % !! Teraz w polowie stycznia kolejne liczenie. Ciekawe ile przez to nietoperzy padnie, rozbudzone traca duzo energii, do tego dochodzi lapanie ich w siatki, obraczkowanie, itd.


Zapomnialem, nie ma juz innych wlascicieli, obie trasy turystyczne maja we wladaniu gminy. Pro Nature zostala wykopana na jesieni tego roku (na szczescie)...

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland

Nie 25 Gru, 2005 12:56

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak, pewnie zamykają w celu snu zimowego nietoperzy. Czyli nie jest tak źle, na wiosne pewnie nastąpi reaktywacja MRU Uśmiech

Nie 25 Gru, 2005 12:59

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skadze znowu.

Zamykaja by nikt niepowolany po podziemiach nie chodzil. Takie sa wytyczne rezerwatu. To nie jest zwykle zamykanie w celu ochrony nietoperzy. Bo zabetonowac obiekt i wstawic tam rurke srednicy 15 cm - to ma wystarczyc nietoperzom ? Albo zalanie wejscia (PzW 730) na grubosc ok. 70 cm betonem, a pozostawienie tylko ok. 10 cm, moze 15 cm przeswitu. Tu akurat nie wiem po co betonowali, skoro obiekt nie posiada klatki schodowej. Sa jeszcze 3 miejsca, ktorymi mozna sie dostac, ale wymaga to uzycia lin...

Tym razem ta akcja bedzie miala charakter dlugofalowy, tym bardziej, ze urzedasy z Lubrzy co miesiac sprawdzaja stan wejsc. Dlatego na zadnym forum mimo wszystko nie powinno sie podawac otwartch wejsc, zeby nie ulatwiac sprawy wiadomo komu.

Pewnie "a mury runa, runa, runa..." i gdzies bedzie dostepne wejscie, kwestia czasu. moze PKWK odzyje...

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland

Nie 25 Gru, 2005 13:10

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W kazdym bądź razie MRU zamknięte nie zostało na stałe Wink

Nie 25 Gru, 2005 13:34

Powrót do góry
IKLowiec
Kapral

Kapral




Posty: 45
Skąd: Pomorze Zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oficjalnie na stale poza trasami turystycznymi... Nieoficjalnie - czy ja mam pisac dalej ? Twisted Evil

ps. nie wyswietlaja mi sie zdjecia w postach, szczegolnie jak jest ich kilka, jesli jedno to odpala sie bez problemu.

_________________
BDB !!
Bunkerites of Poland

Nie 25 Gru, 2005 13:37

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IKLowiec napisał:


ps. nie wyswietlaja mi sie zdjecia w postach, szczegolnie jak jest ich kilka, jesli jedno to odpala sie bez problemu.

W pierwszym poście cztery ostatnie zdjęcia również mi się nie wyświetlają.

Zresztą powiedzeć że zostało zamknięte MRU to tak jak powiedzieć że zostało zamknięte sito. Ci którzy będą chcieli tam wejśc i tak wejdą, wejścia zawsze się znajdą.

Nie 25 Gru, 2005 13:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.