| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bunkry - Borne Sulinowo, Brzeźno

Czy ktoś był kiedyś w tamtych okolicach? Czy ma ktoś mapę tamtych terenów z zaznaczonymi obiektami typu fortyfikacyjnego?
_________________
rozniczka

Nie 25 Wrz, 2005 21:10

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.obliczahistorii.pl/maps.php?img=zach

Nie 25 Wrz, 2005 21:49

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bunkry to nie wiem gdzie są (chciałam kogoś o to zapytać, bo ich szukałam), ale bloki to nie są z Bornem Sulinowie, tylko w Gródku (właśnie wczoraj tam byłam).


Opis załącznika:

_________________
rozniczka

Pon 26 Wrz, 2005 0:06

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Borne tak wygląda na rosyjskiej mapie


Großborn. Wieś nazywała się początkowo "Stracony Zdrój" (źródło) ponieważ mieściła się w borze, który nosił to określenie, w nim wytrysnęło źródło, które dwa razy zaginęło w ziemi i ponownie dwa razy wyszło na światło dzienne.
W 1587 roku sołtysem był Andreas Wegener. 1590 wieś liczyła 14 chłopów na 2 włókach i 5 po 1 włóce. Po utworzeniu następnej miejscowości nazwano ją Stare ?ródło, bądź Duże ?ródło.

W latach 30-tych XX wieku obie miejscowości scaliła wspólna nazwa i historia. Na obszarze wsi Linde zbudowano militarne miasteczko garnizonu Gross Born.


tak to wygląda na niemieckiej mapie Laughing


W latach 30-tych XX wieku obie miejscowości scaliła wspólna nazwa i historia. Na obszarze wsi Linde zbudowano militarne miasteczko garnizonu Gross Born.
Był to jeden z najważniejszych okresów w dziejach Bornego Sulinowa. Rząd III Rzeszy podjął decyzję o utworzeniu na obszarze dzisiejszej południowej części gminy, wielkiego poligonu wojskowego. W związku z tym, władze niemieckie wykupiły tereny oraz wysiedliły część ludności. W latach 1933 - 1938 zbudowano od podstaw dzisiejsze Borne Sulinowo, czyli bazę wojskową będącą zapleczem poligonu, koszarami i miejscem lokalizacji Szkoły Artylerii Wehrmachtu. W dniu 18 sierpnia 1938 r., z udziałem Wodza Naczelnego Armii Niemieckiej - Adolfa Hitlera i najwyższych władz wojskowych, dokonano oficjalnego otwarcia jednostki.
Wieś Gross Born, od której wziął nazwę cały garnizon, znajdowała się kilka kilometrów na płd. wschód od miejscowości Linde, w centralnym punkcie poligonu. Obecnie trudno znaleźć ślady jej istnienia. Znajduje się tam leśny parking i tylko leżące miejscami cegły, zarysy fundamentów i pojedyncze, zdziczałe drzewa owocowe świadczą o tym, że kiedyś tętniło tu życie.
Borne Sulinowo nie posiadało wówczas statutu i funkcji miasta. Garnizon Gross Born miał bardzo duże znaczenie w strukturze wojskowej III Rzeszy. Tutaj koncentrowały się jednostki dywizji pancernej Guderiana przed wrześniowym atakiem na Polskę. Na sztucznie zrobionej pustyni, na terenie poligonu ćwiczyły oddziały Afrikakorps pod dowództwem generała Rommla przed batalią afrykańską.

W skład kompleksu wojskowego wchodziło także inne, bliźniaczo podobne i w tym samym czasie zbudowane miasteczko militarne – Westwalenhof. Leży ono 12 km w linii prostej od Bornego Sulinowa, na południowym skraju dawnego poligonu. W „czasach radzieckich” nosiło ono nazwę Gródek, obecnie Kłomino.Tablica przy wjeździe od dzisiejszych Nadarzyc
W pobliżu tej miejscowości, na wzgórzu zwanym Psią Górką w kompleksie drewnianych baraków, zbudowanych przed wojną i przeznaczonych dla niemieckich oddziałów Służby Pracy, zorganizowano we wrześniu 1939 roku obóz jeniecki. Na początku był to obóz przejściowy (Dulag). 9 listopada 1939 roku przekształcono go w obóz dla jeńców szeregowych (Stalag), który istniał do 1 czerwca 1940 roku. Jego miejsce zajął Oflag II D Gross Born, obóz dla oficerów. W obozie przebywali jeńcy francuscy (do połowy 1942 roku) i polscy. Przetrzymywany był tu m. in. autor „Pierwszego dnia wolności” pisarz i dramaturg Leon Kruczkowski. tutaj trafiła duża część żołnierzy Powstania Warszawskiego po podpisaniu aktu kapitulacji w dniu 2 października 1944 roku. Stan liczebny jeńców ulegał ciągłym zmianom. O wielkości obozu świadczy fakt, iż w lutym 1941 roku w obozie przebywało 3731 Francuzów (3166 oficerów, 565 ordynansów), a 1 stycznia 1945 roku - 5391 jeńców polskich (5014 oficerów, 377 ordynansów). W styczniu 1945 roku hitlerowcy ewakuowali jeńców na zachód do Sandbostel. Trasa przemarszu wynosiła ponad 700 km.

W latach 1932 - 1939 zbudowano biegnący od Bałtyku do Wielkopolski, przecinający obszar gminy z północy na południe i biegający także w rejonie Bornego Sulinowa pas fortyfikacji granicznych - Wał Pomorski. Składał się on z około 900 łączących się ze sobą, różnego rodzaju bunkrów żelbetonowych, zabezpieczonych dodatkowo kilkoma liniami transzei, zasieków, rowami przeciwczołgowymi, polami minowymi itd.
Na początku 1945 r. Armia Czerwona i 1 Armia Wojska Polskiego zbliżyły się do garnizonu Gross Born i rubieży Wału Pomorskiego. Od 22 stycznia 1945 r. podchorążowie z mieszczącej się w dzisiejszym Bornem Sulinowie - II Oficerskiej Szkoły Artylerii Wehrmachru zaczęli obsadzać bunkry Wału Pomorskiego. Walki o przełamanie linii umocnień na obszarze dzisiejszej gminy trwały od początku lutego do pierwszej dekady marca 1945 r.
W samym mieście nie było cięższych walk. Wspomina się tylko o wymianie ognia w rejonie spichlerzy i kompleksu magazynów (dzisiejsza ulica Towarowa) między czołowymi oddziałami wojsk radzieckich, a niemieckimi żołnierzami wywożącymi pośpiesznie zapasy żywności. Dzięki temu, miasto przetrwało wojnę praktycznie bez zniszczeń.

Laughing
więcej na str.
http://www.borne.zeto.koszalin.pl/Historia/historia.htm

Pon 26 Wrz, 2005 12:37

Powrót do góry
anarchista
Kapral

Kapral





Posty: 58
Skąd: Ostpreussen
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy - słowa uznania - chyle czoło Uśmiech .

Pon 26 Wrz, 2005 14:08

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy!!!!!!!!! Jesooo!
_________________
rozniczka

Wto 27 Wrz, 2005 11:11

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy dobra robota <Brawo> Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy
_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Wto 27 Wrz, 2005 11:19

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rozniczka napisał:
Siwy!!!!!!!!! Jesooo!


Tutaj następna mapka z zamieszczonymi budowlami podziemnymi na terenie samego Bornego:

A tu mapa rejonu:NADARZYCE - GRÓDEK - SYPNIEWO okolice tajnej bazy

więcej na ; http://www.plus-minus.imax.com.pl/
Udanych łowów Laughing

Sro 28 Wrz, 2005 12:20

Powrót do góry
rozniczka
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 132
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Siwy!!!!!!! Dzięki dzięki dzięki!!!!!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
rozniczka

Sro 28 Wrz, 2005 20:35

Powrót do góry
Piotr.
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sprawie Bornego Sulinowa

Napisz do mnie gdybyś chciał informacji na temat Bornego Sulinowa.
mapy z dokładną lokalizacją wszystkich schonów, zdjęcia itp. Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam

Pon 12 Gru, 2005 20:05

Powrót do góry
MAREKMARO
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.Jestem nowy na forum. Co do tematu Borne Sulinowo-Gross Born odsyłam do www.republika.pl/zlotborne/ Jestem członkiem Stowarzyszenia Militarnej Historii Bornego Sulinowo.Zapraszam również 17-20 sierpień 2006 na nasz zlot. (szczegóły na stronie www.republika.pl/zlotborne/ ) podczas tych dni można bardzo wiele dowiedzieć się na temat bunkrów , podziemnego miasta itp Bardzo szczęśliwy Jak również poszeżyć nasze szeregi.Zapraszam serdecznie
_________________
Boże , czemuś mnie stworzył takim tytanem!!!

Wto 11 Kwi, 2006 23:45

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marekmaro w Bornem bylem ostatnio kilka lat temu i zaciekawila mnie swierza wylewka betonu w willi dowodcy -na zdjeciu chyba kojarzysz obiekt?
Wiesz cos wiecej na ten temat?



Opis załącznika:

Sob 15 Kwi, 2006 17:22

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aaaaaaa o tej willi było coś w Nie do wiary , hm ciekawe
jakieś wejścia czy coś tam było ,

Sob 15 Kwi, 2006 18:55

Powrót do góry
natka911
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem zainteresowana mapami z bornego
Bunkry przede wszystkim Wink
Chciałabym wiedzieć ile by mnie takie mapki kosztowały Wink
Pozdrawiam
Karina

Wto 23 Mar, 2010 23:33

Powrót do góry
komarc2
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dom oficera

witam jestem tu nowy. czytałem wszystkie posty odnośnie tego tematu i chciałbym powiedzieć wam ze kiedy byłem pierwszy raz w Bornem tak gdzieś zaraz po otwarciu dla ludności to kolo Domu Oficera była dziura która przypominała wejście (coś na kształt pochylni)z prawej strony budynku. niestety nie zbadałem ( żona i małe dziecko) po roku wróciłem i już nie było śladu. czy ktoś wie coś więcej
pozdro.

Czw 08 Wrz, 2011 1:00

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz na myśli -do piwnicy budynku? Na prawo od wejścia?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 08 Wrz, 2011 10:34

Powrót do góry
komarc2
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dom oficera

tak na prawo od wejścia ale napewno poza obrysem budynku. a słyszałem pogłoski że może tam istnieć podziemna stacja kolejki. tym bardziej że usłyszałem od teścia który mieszkał kilka lat w Bornem że jego sąsiad kupił działkę rekreacyjną nad jeziorem i podczas kopania pod altane odkryli tory kolejowe które kierowały sie od jeziora w strone wzgórza i tam znikały ( oni dokopali sie do głębokości 60 cm dalej nie mieli siły i potrzeby) wiec zastanawiam sie czy rzeczywiście mogłem widzieć wejście do stacji czy tylko piwnicy jak zauwarzył kolega.

Czw 08 Wrz, 2011 20:06

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 209
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieszkałem w Bornem pięć lat . W tym czasie złaziłem tam wszystko co tylko było dostępne , w samym mieście jak i w okolicznych lasach . Postaram się jak najszybciej opisać jak to wygląda .
_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Nie 25 Mar, 2012 22:41

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 209
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako że temat nie dawał mi spokoju postanowiłem szybko opisać co i jak w temacie Borne Sulinowo .
Jak wspomniałem mieszkałem tam pięć lat (2001-2006) . Każdy kto trafi w takie miejsce musi zainteresować się jego historią . Nie będę rozpisywał się na temat historii Bornego bo to można poczytać w necie . Opiszę jak to wyglądało w latach gdy tam mieszkałem .

1. Miasto , budynki , ulice .
Większość zabudowy stanowią tzw. koszarowce . Duża część została wyremontowana i jest zamieniona na budynki mieszkalne . Są jeszcze takie które są w stanie takim jak pozostawili je "towarzysze" i te można obejrzeć . Jednak "Polak potrafi" , budynki są zaśmiecone i zdewastowane dzięki złomiarzom . W niektórych można jednak zobaczyć mozaiki na ścianach .
Są też typowe bloki czteropiętrowe typu "Leningrad" . W nich mieszkali oficerowie radzieccy z rodzinami . W dawnym szpitalu mieści się obecnie dom pomocy społecznej . W poradzieckich warsztatach ciężkiego sprzętu wojskowego zlokalizowana jest obecnie firma "Matex" na ul.Wojska Polskiego . Na niektórych budynkach widoczne są jeszcze radzieckie nazwy ulic . Część wartowni zostało zamienionych na sklepiki .
Patrząc na plan miasta widać że jest to jakby trójkąt którego boki tworzą ulice : Wojska Polskiego , Orła Białego , Niepodległości . Do miasta są trzy drogi dojazdowe : pierwsza od strony Szczecinka , druga od Nadarzyc i trzecia od Czaplinka . W latach "radzieckich" przy wjeździe do miasta były szlabany i cywilom był wstęp wzbroniony . Wartownicy z kałachami i ostrą amunicją skutecznie potrafili zniechęcić Smutny

2. Lasy , okolice
W lasach znajdziemy bardzo dużo "pamiątek" po poprzednikach . Z reguły są to fanty radzieckie . Znalezienie czegokolwiek niemieckiego jest praktycznie niemożliwe . Mam tu na myśli rzeczy drobne : uzbrojenie , części pojazdów wojskowych , resztki mundurów itp . Kto ma wykrywacz metali może pokusić się o dokładniejsze wykopki , choć wiele rzeczy jest ledwo przysypana ziemią . Uważać tylko trzeba na patrole saperów które były w tych latach raz w tygodniu . Kto został namierzony z wykrywaczem i łopatą tracił sprzęt . Spowodowane było to tym że bez problemów można było wykopać duże ilości amunicji . Sam zresztą bez wykrywacza i łopaty znajdywałem ciekawe rzeczy : pociski artyleryjskie , amunicję a najciekawszym znaleziskiem była mina radziecka ale bez zapalnika Smutny
W lasach są pozostałości po bunkrach , transzejach , okopach itp . Są miejsca gdzie idąc laskiem natkniemy się na kominki wentylacyjne , prawdopodobnie z podziemnych bunkrów . Niestety i tutaj widać ślady dewastacji . Znam osoby które wykopywały całe gąsienice , rozbierali je na poszczególne ogniwa i sprzedawali na złom . Jeden taki skup mieści się w pobliżu nieistniejącej stacji kolejowej ( kierunek Czaplinek ) . Wychodząc z Bornego w kierunku Czaplinka znajdziemy po prawej stronie dawną strzelnicę i inne resztki zabudowań wojskowych .

3. Podziemne miasto
Istnieje wiele teorii na temat podziemnego miasta pod Bornym . Nie będę powielał tego co napisali inni w tym temacie . Jedno jest tylko zastanawiające , o tym pisali też spece z różnych dziedzin .
W czasach gdy stacjonowali tu wojska niemieckie nie było ani jednego widocznego schronu , magazynu itp . Przecież śmiesznym by było aby taka ilość wojska w czasie nalotu uciekała do pobliskich lasów Bardzo szczęśliwy
Otóż takie podziemia istnieją , jednak z niewiadomych powodów jest to okryte tajemnicą . W Bornym są osoby które wiedzą gdzie są wejścia do podziemi ( znałem je osobiście ) , jednak bez specjalistycznego sprzętu jest to obecnie niemożliwe . I nie chodzi tu o ubiór czy dobrą latarkę . Największym problemem jest brak wentylacji która została zniszczona podczas remontów koszarowców gdyż to w tych budynkach znajdowało się wyjście przewodów wentylacyjnych a podczas remontów wszystko zostało zamurowane . Jest też obawa że mogły pozostać różne "wybuchowe niespodzianki" . W czasie gdy tam mieszkałem znalazł się inwestor prywatny który chciał w odkrycie podziemi zainwestować i po spenetrowaniu i odremontowaniu otworzyć podziemną trasę turystyczną . Z ówczesną władzą jednak nie doszło jednak do porozumienia i . . . . jest jak dawniej . Może nawet inaczej : jest jeszcze większe milczenie !
Niedaleko Bornego leży miasto Kłomino . Miasto praktycznie wymarłe gdzie można obejrzeć bloki mieszkalne , trochę koszarowców .
W miejscowości Brzeźnica-Kolonia zobaczymy silosy w których były rakiety atomowe .

4. Podsumowanie
Dla wszystkich którzy się interesują Bornym jest to na pewno wspaniałe miejsce do letnich wypadów . Wiele rzeczy do obejrzenia i znalezienia .
Co roku odbywa się tam w sierpniu zlot pojazdów militarnych . Obecnie jednak impreza ta bardzo się skomercjalizowała . Na początku robili ją pasjonaci ( w tym również i ja ) obecnie wszyscy chcą tylko na tym zarobić .
Kto będzie w Bornym może trafić do "muzeum" p.Andrzeja M. Z muzeum ma to niewiele wspólnego , można tam obejrzeć trochę pozostałości po towarzyszach radzieckich które przez właściciela zostały "zorganizowane" . Oferuje on też za opłatą przejazd po lasach i obejrzenie tego co jeszcze zostało . Z tego co opowiada część jest prawdą , w dużej mierze jednak są to "historyjki" które gdzieś kiedyś od kogoś usłyszał dlatego trzeba brać poprawkę na te opowieści .
Najcenniejszym źródłem informacji był , i chyba nadal jest , Sasza ( nazwiska nie pamiętam ) . Jest to "nadworny" fotograf który jako cywil przebywał w Bornym gdy miasto było garnizonem radzieckim . Po wyjściu wojsk Sasza pozostał i prowadził zakład fotograficzny oraz restaurację "U Saszy".
Poniżej linki do stron o Bornym . Zresztą wszyscy zainteresowani na pewno znajdą ich o wiele więcej .
Zauważyłem że oficjalna strona Bornego Sulinowa zmieniła swój wygląd i zawartość . Usunięto bardzo wiele informacji historycznych , zdjęć z "tamtych" czasów , szkoda .
Polecam książkę nt. Bornego , bardzo wiele ciekawych i prawdziwych informacji ( ale to tylko moja ocena )

http://www.odk.pl/znikajace-miasta-gross-born-borne-sulinowo-westfalenholf-klomino,455.html

http://www.g2.i365.pl/ziemiawalecka/strony/historia1/08.htm



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 26 Mar, 2012 10:06

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze izba pamięci w liceum, jak ktoś ma duuużo wolnego czasu to warto wpaść w ręce jej opiekuna. Opowiada z taką pasją, że czas leci niezauważenie.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 26 Mar, 2012 19:16

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 209
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadza się , jednak gdybym chciał wymieniać wszystko i wszystkich sam bym tutaj napisał książkę Uśmiech
Przecież łatwiej w wyszukiwarce wpisać "Borne Sulinowo" i wyselekcjonować informacje najbardziej interesujące .
Polecam też youtube gdzie są filmy związane z tym tematem .

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pon 26 Mar, 2012 22:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.