| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Luk napisał:
j23 napisał:
ale główne oskarżenia dotyczą wojny polsko - bolszewickiej 1919-1920, Polacy rzekomo mieli jeńców z tej wojny zamknąć w obozach jenieckich przypominające obozy koncentracyjne z II wojny światowej, większość jeńców miała zginać w tych obozach w straszliwych warunkach.

Tylko zapominaja, ze Ci jency raczej przypadkowo sie nie zablakali na teren Polski Wink

Nie przypadkowo. Wpadli z rewizytą po wycieczce do Kijowa.

_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Czw 22 Lip, 2010 17:01

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zwłaszcza , ze Rosjanie w czasach historycznych zapłacili Rzeczpospolitej okrągłą sumkę za zrzeczenie się praw do Kijowa... :wink: I kto tu wychodzi na awanturnika ... :wink:

Czw 22 Lip, 2010 17:42

Powrót do góry
videl6
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

hee to chyba przytyk do mnie:]ale nie bardzo wiem co mam powiedziec bo to chyba ja powinnam ponaglic Ciebie?powiedzialam już wszystko na ten temat, zaś to Ty wspominałeś o sukcesach rosyjskiej dyplomacji więc czekam na wypunktowanie tych sukcesow:]

Wto 27 Lip, 2010 13:56

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przpaszam ale to Ty twierdzisz, że żyję w błędzie i winienem się nawrócić co do nieznajomości naszego ewidentnego sukcesu:)
Wskaż proszę gdzie i jak mogę się "nawrócić" a natychmiast wskaże linki do stosownych opracowań... Choć zapewne nie bedzie to już potrzebne bo jako nowonawrócony odrzucę je z marszu jako nieprawdziwe kłamliwe i ...potępioene :wink:

Pozdrawiam

Wto 27 Lip, 2010 15:49

Powrót do góry
videl6
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

skoro tak ładnie prosisz skopiuje swoja poprzednią wypowiedz: dostaliśmy to co chcieliśmy- a więc ziemie które nas interesowały, czyż nie?i nie wspominałam o naszym ewidentnym sukcesie a raczej o jego braku po stronie rosyjskiej(chyba, że sukcesem rosyjskim nazwiesz nasze plany)bardzo chętnie posłucham wypunktowanych sukcesów rosyjskich,
pozdrawiam

Wto 27 Lip, 2010 16:27

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz to ja z ciekawości poprosze o jakaś listę, jakieś choćby nieformalne wytyczne czy cokolwiek co pozowli nam stwierdzić jakie były cele, jakie obszary chcieliżmy pozyskac itp. naszej delegacji w rozpocznynających się rokowaniach pokojowych... :wink:
Pozdrawiam

Wto 27 Lip, 2010 16:41

Powrót do góry
videl6
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krecimy się w kółko, ja reprezentuje punkt widzenia szeroko opisany w podręcznikach do historii, czego oczekujesz?zebym pow, że chcieliśmy ten i ten kawałek ziemii i go dostaliśmy?twoje stanowisko jest mniej znane, mówiłeś, że czytałeś rosyjskie protokoły więc proszę abyś mnie z nimi zapoznał gdyż przyznaje, że nie miałam przyjemności ich czytac

Wto 27 Lip, 2010 17:52

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla wladających językiem rosyjskim - w sieci ukazało się ciekawe opracowanie dotyczące wojny z lat 1919-21 a właściwie rosyjskiego punktu spojrzenia na te zdarzenia - w tym także i co do badań na temat losu rosyjskich jeńców wojennych... dla zainteresowanych chętnie podeślę linka do strony.
Pozdrawiam

Wto 17 Sie, 2010 18:10

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To dawaj na forum, parę osób rosyjski zna przecież, a idą dłuuugie jesienne i zimowe wieczory Wink
Pozdrawiam

Wto 17 Sie, 2010 19:02

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko, że to dość sążniste pozycje...

Poniżej podaję przykładowo dwie:

1/Красноармейцы в польском плену в 1919-1922 гг. Сборник документов и материалов
Автор: составители Збигнев Карпус, Вальдемар Резмер, Геннадий Матвеев
Издательство: Летний сад, Москва - Санкт-Петербург
ISBN: 5-94381-135-4
Год: 2004
Страниц: 912
Язык: Русский

2/ Польские военнопленные в РСФСР, БССР и УССР в 1919-1922 гг. Документы и материалы
Автор: И.И. Костюшко
Издательство: Российская Академия Наук. Институт Славяноведения
ISBN: 5-7576-0148-5
Год: 2004
Страниц: 404
Язык: Русский

Niestety nie bardzo da się wkleić linka ale obydwie są dostępne na stronie armourbook.com.

Pozdrawiam

Sro 18 Sie, 2010 16:11

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Dla wladających językiem rosyjskim - w sieci ukazało się ciekawe opracowanie dotyczące wojny z lat 1919-21 a właściwie rosyjskiego punktu spojrzenia na te zdarzenia - w tym także i co do badań na temat losu rosyjskich jeńców wojennych... dla zainteresowanych chętnie podeślę linka do strony.
Pozdrawiam


Te, co później podajesz, to raczej nie opracowania, tylko zbiór (wybór) dokumentów i materiałów (co zresztą w przytoczonym przez Ciebie opisie widnieje). Poza tym trudno stwierdzić, że reprezentują rosyjski punkt widzenia, skoro np. w pierwszym przypadku dwóch na trzech redaktorów tomu to polscy naukowcy, profesorowie Zbigniew Karpus (autor. m. in. "Jeńcy i internowani rosyjscy i ukraińscy na terenie Polski w latach 1918-1924) oraz Waldemar Rezmer.

Link do tej pierwszej pojawił się także wczoraj na forum milua Wink

Pozdrawiam.

Sro 18 Sie, 2010 20:49

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sumie aż kusi by zadać sobie pytanie - czy gdyby obydwa Narody wyznawały tą samą wiarę czy nie wpłynęłoby to na znacząco lepsze wzajemne relacje?

Pozdrawiam

Czw 26 Sie, 2010 11:29

Powrót do góry
Kapitan_Mazur
Рядовой

Рядовой




Posty: 5
Skąd: Stęszew
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć . Widzę że roztrząsany jest temat stosunku Rosjan do nas Polaków . Jak wspominał mój dziadek i moja babcia , pomimo , że Rosjanie gdy wkroczyli do mojego miasta byli i mili i wręcz odwrotnie . Z tymi pierwszymi nie było problemu . Spali nawet u mnie w domu , tak przynajmniej wspominała moja babcia . Oni nie sprawiali problemu , ale gdy nadeszły oddziały chyba tyłowe o ile dobrze pamiętam , było zupełnie odwrotnie jak wspomniałem . Jak słyszałem dochodziło do gwałtów , Niemcy leżeli rozebrani i zabici na drodze , pili i strzelali do kogo popadnie . Jak wspomina moja druga babcia doszło nawet do tego że mojego pradziadka czyli jej ojca próbowali nawet zastrzelić . Nie wiem czy ostatnio czytaliście w internecie albo w gazecie Focus Historia o fladze która prawdopodobnie została zawieszona na Reichstagu . Pisało w niej że ponoć Ruscy skasowali naszych za to że ja powiesili przed nimi . Ruskim zależało na Orderze Bohatera Związku Radzieckiego i dlatego ich stuknęli. Nie mam co prawda nic do Rosjan . Nawet poparłem w pewnej sondzie chęć zapalenia Rosjanom zniczy na grobach 9 maja . Nie wiem czy zgodzicie się że przynajmniej części żołnierzy rosyjskich należy się podziękowanie w ten sposób za to że żyjemy w wolnym kraju .

Czw 30 Wrz, 2010 20:54

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No fajnie- ale tak konkretniej - to o co ci chodzi?

Pią 01 Paź, 2010 22:45

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Włąsciwie temat powienien nosic tytuł : Relacje polsko -rosyjskie , genezy konfliktów .

Aby przejśc do opisu ( zwartego ) nalezy przypomniec ,że " kontakty " takowe ( in toto - obojetnie jakich systemów i społeczeństw ) sa pochodną w prostej linii ( elementy wyszczególnione ennumeratywnie wg ważności i wpływu ) relacji :

1./ jezyka

2./ religii

3./ zagrozenia

4./ systemu zarzadzania / ustroju

5./ polityki osciennej i wewnetrznej

6./ nauki

7./ gospodarki i wojska .

oraz last but not least

8./ kontaktów osobowych

Powyzsze są od wieków przesłankami do kształtu takowych . W stosunkach polsko - rosyjskich juz od zarania nastapiło zderzenie jezykowo - religijne. Poniewaz jedynym głównym " animatorem ' istnienia władzy ( w tych czasach ) były obrzedy religijne , zatem przedstawiciele tej " klasy " ze swymi instytuacjami stanowili o fundamentalnych wydarzeniach / założeniach polityczno - społecznych . Tutaj powstała granica nieprzekraczalna zarówno w jezyku ( alfabet ) jak i religijna ( prawosławie ). Elementy te były i czesciowo sa jeszcze jedynymi podstawowymi kryteriami przynalezności narodowej tzw tozsamosci . W dalszych czasach spowodowały one hermetyzacje społeczną tych dwóch sąsiadujacych ze soba państw .
Czynnikiem spajajacym sa jak wspomniano wspólne zagrozenia . W przedziale czasowym , obydwa systemy i państwa zdecydowanie sie rózniły. Bowiem Rosji jako takowej w wiekach XI- XV nie było . Był to właściwie dla pózniejszej Rosji okres tworzenia państwa. I dodajmy : okres krwawych i wyniszczajacych walk a zakonczonych równiez .. ewidentna niewolą i podległościa - vide Złota Orda ( nie tylko biedna RP traciła suwerennośc ). Do tego trzeba dodac role Litwy która korzystając z takowej sytuacji ( co nie dziwi ) siegnęła az po ..Kijów. Aby póżniej walcząc z Polakami w " ugodzie " stron podzielili ( pogodzili sie miedzy soba - 1392 ) kolejną częścią Rusi - Księstwo Halicko - Wołyńskie . Nie nalezy zapominac o sympatycznej pomocy sasiedzkiej / interwencji zarówno Bolesława Chrobrego jak i drugiego czyli Śmiałego , którzy w 1018 , 1067 oraz 1077 doszczetnie zrujnowali Kijów .. było nie było uznawaną stolicę Rusi . Ponieważ Litwa była faktycznym zagrożeniem dla Rusi / Rosji stając się póżniej morgamatyczną małżonką Korony eo ipso wniosła niezły posag ( czyt. pasztet ) do relacji polsko - rosyjskich . Zatem tego czynnika spajającego równiez nie było. Tak więc wbrew sloganom to nie Ruś /Rosja była wrogiem Polski ale przez wieki Polacy próbowali ( mniej lub więcej ) " coś ugryżć " z rosyjskiego tortu . Sprawa była w miarę łatwa , ale w momencie jak Litwa osłabła a i Korona siłą nie grzeszyła - na dodatek przy głupiutkiej polityce ( vide Porta ) o Tatarach ( Orda ) czy o Kozakach nie wspomnę i paru pomniejszych ekscesach na ziemiach które były jej - Rusi rdzennymi lub dążyły do niej , karta " bitewek" ( bo jakie to wojny ) się odwróciła . To było jasne do przewidzenia. Na dodatek uświadomiła Rosji ,że nie taki diabeł straszny jak go malują i skończyło sie w 1795 roku , bo wcześniej ( podobno durny rusek myślał o ..Bosforze ( takie tam Chanaty ) i tym sobie głowę zaprzątał . No może po drodze jakiś Jermak z...KOZAKAMI się przytrafił co poskutkowało nie tylko powiększeniem terenu ale i daniem przytyczka w nos Ordzie . A Korona miała w duuuuużym poważaniu tychże chamów ( kozaków ) , a durny rusek zrobił sobie z nich wiernych sprzymierzeńców . Jeszcze w jakiś czas pózniej niejakiemu Zygmusiowi III zamarzyło się rozwiązać zadanie matematyczno - fizyczne - jedna d...ą zasiąść jednocześnie na 3 ( trzech ) fotelach. Oczywiście - a jakże - na dodatek wprowadzić do ciemnego ludu .. świeczkę prawdziwej wiary . ( taka ówczesna kwadratura ..koła politycznego . Elementem czwartym do tych 3 fotelików był kącik ... religijny . ) No i spotkał się z nie - dowierzaniem jak i równie szybko postradał dwa krzesełka. Głowni autorzy projektu spod znaku Societas Iesu będący ambasadorami KK jak zwykle w przypadku porażek swych koncepcji pozostali w cieniu. Wszak pokora i cichość (?) jest cnota . I teraz wszystko poszło z górki. Zatem nie 1612 jak podaje to PT Marek 8888 ale kilka wieków wcześniej i nie Rosjanie ale Piastowie / Koroniarze utrzymywali dobrosąsiedzkie stosunki z kimś kto wedle im mniemania miał zostać kundlem , a wyrósł na ... brytana . Potem jeszcze taki - wg Polaków - nieistotny mały epizodzik z Napoleonem i Polakami jako jego sprzymierzeńcami - oczywiście winien być bez znaczenia dla tego motłochu rosyjskiego. Dziwne jak oni ośmielają się o czymś takim pamiętać . Ot durnowate . Co wolno wojewodzie ( na dodatek - nobiles ) to nie tobie smrodzie w łapciach . Takie ekscesy jak rok 1920 z trafną decyzją zrobienia Stefcia B w .... Kasztankę przez tow Ziuka to kolejne paciorki różańca. Potem jeszcze głupkowata próba podgryzania nóżek tow. Kobie wbrew ustaleniom z jego kolegami w osobach Franklin D. R i Winston CH . No i mamy co mamy .
( wprawdzie ironiczny ton ale poniektórzy mam nadzieję mi go wybaczą . Ewentualnie zostaje jeszcze ban jako dowód iż cenzura myśli nie istnieje . )

Przechodząc do systemów politycznych i sposobu zarządzania . Kolejna rozbieżność . Gdyby nie dyktatura / reżim akceptowany przez władców pretendujących do stworzenia Rosji , to takowa nigdy by nie powstała. Scentralizować paręset księstw , mini-państewek było niemożliwe inaczej jak tylko .. par force . Trzeba przyznać ,że właśnie silne rządzone państwo jako twór , uzyskuje - paradoksalnie - zaufanie i poparcie społeczne do .. władzy . Proste . Widać skuteczność .. tego państwa w organach wykonawczych. I nie jest tu istota niuansów moralnych czy etycznych . Liczy sie interes Państwa jako całość , a część tej siły spada na .. społeczne odczucie . Ten schemat jest stary jak świat polityki. Sformowanie państwa z słabych elementów przy użyciu siły było tutaj łatwiejsze bo na obszarze wspólnym zarówno językowym jak i religijnym. Rzesza zanim powstała dłuuuugo musiała " kombinować " aby się wreszcie ewidentnie zjednoczyć ( A tak z ciekawości : co tam robiła taka postać jak .. Bismarck . Czyżby Cesarz im nie wystarczał . No Bawaria się nie cieszyła , ale jakoś zrezygnowała z prawa elektorskiego i szybko została neofitka wiary w .. silna reke. ) ale i tak zachowała status landów i wolnych miast . Ba ale była za ... bogata i miała za mądre społeczeństwo . To i metody musiały być inne.

Przeciwieństwo władzy w tych krajach nie polegało na różnicach " ustrojowych " ale na ... jej skuteczności. Władza królewska w RON była mówiąc delikatnie obrządkowo- kumoterska ( wg. do et des ) aby z wiekami dojść do ... iluzoryczności . W Rosji ( i nie tylko ) występował schemat odwrotny . Przykładów nie trzeba podawać .

Jeżeli zas chodzi o politykę i to o obojętnie jakim zwrocie . W Rosji - zarówno ta zagraniczna jak i wewnętrzna była jasno określona i realizowana DŁUGOFALOWO . Umożliwiał ten schemat .. trwałość i ciągłość władzy ... rodzimej , W Polsce - było na odwrót . Na dodatek Rosja nie była łasa na tzw role wyciągania kasztanów dla kogoś własnymi raczkami dla cudzych dorażnych interesów. Również cena przychylności Rosji w takich propozycjach była zbyt wysoka dla potencjalnych oferentów. Jako partner pąństwowy najpierw miała murek wokół swego ogródka przed Europa ( w swej mentalnej i kulturowej odrebności , cos a 'la Imperium Srodka ) przez Polaków zas nazwany PRZEDMURZE ( chmurnie i d..nie ) a po drugie do prawie końca XVI wieku swoiste desinteressment na terenie Europy. Paradoksalnie to właśnie Korona na spółkę ze Szwedami ( aczkolwiek ci ostatni juz wcześniej od conajmniej trzech stuleci podgryzali Rus ) stała się nieudolnym ... matadorem , myśląc że pokona byka , zwróciła uwagę tegoż byka rosyjskiego ku Europie i samo strzeliła ... byka . ( Był juz taki byk w mitologi co to tę Europe już raz poniósł na rogach A jak wiemy historia lubi powtórki. : repetitorum est mater studiorum . Henio S skopiował to tworząc Ursusa , nie mylic z Lanz Buldog). Przy czym Szwedom sie to opłaciło ( wiedzieli kiedy wysiąść z tramwaju zwanym .. pożądaniem ale terytorialnym ) a Koroniarze kolejny raz mieli nocnik . Dziwne są wszakze przypadki ( i to szczególnie po 1795 ) zajmowania czołowych miejsc przez polaków w strukturach państwa rosyjskiego , o liczebności w wojsku czy przemyśle nie wspomnę , nawet byli doradcami carów , ale to należy położyć na karb tyranii carskiej wobec poddanych, z których wartościami sie nie liczyła .

Kolejny element ; nauka . Z racji nie tylko barier językowych ale mentalnych taka współpraca była wykluczona . Rosjanie jak i wiele podobnych im systemów państwowych oparła swa edukację na ... przydatności dla gospodarki a nie na religijności . Tą ostatnia pozostawili jako zadanie dla Monasterów , Ławr itp. Przy czym nie bez kozery nalezy podkreslić ..brak celibatu TO właśnie było fundamentem do łączenia społeczeństwa z ... religią na poziomie podstawowym - jakże trwałym. Nie było KASTY kapłańskiej . TO właśnie Rosja zawdzięcza prawosławiu a Niemcy , narody anglosaskie protestantyzmowi , Zydzi judaizmowi czy Arabowie islamowi . Zgodność religii z realiami ..życia a przynajmniej brak konfliktu społecznego z przedstawicielami tejże . Objęcie władzy przez Piotra I to był pierwszy wielki skok w modernizacji całości państwa ( Rosja ma takie w swej historii - w przeciwieństwie do RP : udane ) . Rozbudowa wojska i to wojska rzadowego była jedna z metod edukacji i to szerokiej społeczeństwa. Stworzono wtedy m.in szkolnictwo medyczne !! I to są efekty jego lat nie tylko z roku 1697 ( tzw Wielkie Poselstwo ) podczas gdy w Koronie mamy Augusta II z Sasów ( co nie byłoby złe , gdyby nie drobny wręcz nieistotny fakt ze Korona nie była jego ... Ojczyzna . Ot kolejny delegat na delegacji .. zagranicznej ) . Przykład Piotra jest znamiennym w kwestii edukacji następców tronu w .. Polsce. Chciałbym ujrzeć przykład takowej edukacji w kraju znad Wisły . Oczywiście było to wszystko podporządkowane celem jakim było wzmocnienia całego państwa a więc podniesienie wartości intelektualnej społeczeństwa . Bo ono te państwo tworzyło. Słynna Komisja Edukacji Narodowej ( Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca takie to miano nosiła ) za Stasia P powstała na bazie .. rosyjskim . Zresztą nie pożyła długo ( jak i prawie wszystko do czego rączke swa toczoną przyłożył ) bo do 1794 roku , kiedy Rosyjskie Ministerstwo Oświaty ( ostatecznie ukształtowane w 1803 ) miało sie wyśmienicie. A w Koronie edukacja wróciła pod opiekuńcze skrzydła przedstawicieli ziemskich Cherubinów , Serafinów i innszych z obszaru niebios. Wprawdzie niedługo bo po kolejnym zrywie ( zryw : szarpniecie , przyspieszenie ) narodowym , no ładniej brzmi po Powstaniu ( ilu powstało ? ) Listopadowym Rosjanie się lekko zdenerwowali ( a mieli czym , bo Car był Królem Polski , ot co i to prawnie ) i na dobre wprowadzili swą edukacje . I jak brutalnie . Bo językiem wykładowym stawał sie ...rosyjski czyli język państwowy , a nie polski. Jest to dla mnie nie zrozumiałe . Bo jak wiem np taki Mikołajek Kopernik , to se w polskiej katolickiej Alma Mater pisał i czytał po łacinie to przecież była - nie wiem jak nazwać - ale per analogum : watykanizacja .I to przymusowa . Równie trudne dla mnie jest zrozumienie czemu to teraz szczególnie ostatnimi czasy mam przymusową : amerykanizacje . Wszyscy chętnie sie do niej garną ( Nie wspomnę o tych biednych dzieciach z Wrześni , które to musiały się UCZYĆ - horrrendum co za gwałt na wolności rozumu - w języku niemieckim , a przecież mogły byc wolne od tego niemiłego obowiązku - jak i dzis - i pasać gąseczki . Dziwne jest dla mnie że teraz jak i uprzednio ci którzy mogli/mogą tak ochoczo wyjedżaja do krajów gdzie nauka nie jest prowadzona w jezyku polskim. Ot paradoks . Raz nauka w obcym języku to gwałt a raz sukces . ) Musi chyba będzie ...powstanie . Ta edukacja w Rosji zaledwie przeciągu wieku 1750 - 1850 wydała takich światowych tuzów nauk ścisłych ( tych które stanowią o rozwoju cywilizacji ) jak : Łomonosow . twórca zasady zachowania materii , Mendelejew , Pietrow . Lenz czy nawet protoplasta Einsteina - Mikołaj Umow . Pomijam pózniejszych jak Łobaczewski . Ile zaś noblistów posiada ta ciemnota ze Wschodu to szkoda mówic , bo taka to dzicz i nieuki in toto. Pomijam fakt ,ze te noble to wymusili ...zbrojnie , bo to taki mają instynkt krwiożerczy wobec całego świata . W takim raju dla chłopów jakim był RON PRZYMUSOWO zlikwidowali im pańszczyzne wbrew ich woli w 1864 zaledwie dwa lata po zniesieniu jej w Imperium przez Aleksandra II . I zrobili to ostatni - co potwierdza ich nienawiść do polaków . Bo ochydni dwaj zaborcy jakoś szybko zaczęli unowoczesniać gospodarke trupa RON , pierwsi zaczeli protoplaści naszych obecnych przyjaciól czyli Prusy bo w 1804 , potem - chyba wystraszyli sie Jakuba S - Austriacy - 1848 i tym bezcześcili nasze zasady i tradycje narodowe. Toż to śmiertelny grzech . Chłop bez pańszczyzny . To kto na NAS Nobiles ma robić ? Jaka to wdzięczność ludzi , SAMI zaprosiliśmy Rosjan aby nam pomogli utrzymać nasz tradycyjny sposób wegetacji , a oni jak nam sie odwdzięczyli. Skaranie boskie , upadek odwiecznego porzadku świata. Ale Bóg nie zagrzmiał z nieba , widać był zajety czyms innym a nie przedmurzem.

Przedostatnim czynnikiem jest jest sprawa gospodarki i wojska .

Czy obydwa kraje kooperowały ze sobą . Historia pokazuje ,że nie . Chociaż możliwości i płaszczyzny były . W wojskowości to przede wszystkim Porta i Złota Orda . Ale cóż polityka Korony jak i wszytko jeżdziło na ukochanym symbolu szlachty ...koniu. Tylko że był on pstry . Słynny epizod w tekście hymnu o Czarnieckim jest raczej ponurym żartem , w rzeczywistości był to akt " podgryzania " po rozejmie 1658 . Na dodatek bez zadnego znaczenia . No ale jak brzmi. Stosunkowo lepiej wypadł akces do Ligii Północnej w 1704 , w której pod przywództwem Rosji odgrywaliśmy sie po dziesiątkach lat na Szwedach . Tak skutecznie że w efekcie Karolek XII zrobił sobie jako kolejny Szwed spacerek po RON , biorąc co łaska po raz kolejny ,wraz z królem pod swe stopy . Rzym wiedział co znaczy Societa Leonina . Dziwi mnie tylko to ,że Sarmaci nie znali tłumaczenia merytorycznego tego stwierdzenia pomimo ( a może dlatego ) że łacina była wręcz językiem elity narodowo- szlacheckiej . Tak jak dziś angielski ( tyle że nie tylko elity ale i spora część populacji ) a uprzednio francuski. . Tylko biedny Śląsk czy Wielkopolska ( ta już mniej ) ma relikty ... germańskie . I całkiem niezle na tym wychodzi . Poniewaz Polacy chętnie przyjmowali obce wzory odpowiednio "zmodyfikowane , przeinaczone " pro domo sua ,równie szybko przyzwyczajali sie do przyjmowania wszelakich gosci - których na dodatek sami w majestacie nie tylko prawa ale i króla - zapraszali ( gośc w dom , Bóg w dom ) . Tak więc ci ostatni sie zadomowili ,ze wreszcie nie musiano ich juz zapraszać . Byli u siebie . Powstał wspólny dom tylko jakoś nie było kurdeszu a gospodarze obwiniali wszystkie strony świata i Bogów za ten stan , tylko nie siebie .

A gospodarczo . Te były bardziej realne . Pod jednym warunkiem - oferta musiała byc stricto - przemysłowa obojetnie w jakim temacie . Drugim pozostał .. tranzyt handlowy ( skadś to znane do dziś ) , ba ale tutaj trzeba było mieć porty , flote , drogi , transport i jakies tam drobne na ....kapitał . Jednak ci przebrzydli nie dość ,ze mieli surowców w bród , to jeszcze mieli i kapitał i... ludzi . Nie przestrzegali świętych zasad religii chrześcijańskiej i handlowali ( tfu ) z innowiercami , kacerzami i z całym takim tatałajstwem. Na dobitkę sprowadzali jakieś machiny , co to same coś napedzają , a to zatruwa powietrze , i ściąga choroby na krowy , itd zamiast jak Pan Bóg przykazał siać zbóż , polowac i od czasu do czasu ( jak nie ma żniw ) pomachać szabelka bo nuż coś sie złupi i kase domowa wspomoże . Po rozbiorach w Królestwie rozpoczęła sie prawdziwa modyfikacja gospodarcza . ( również w pozostałych w załeżności od zasobów , interesów i polityki państw zaborczych ) Temu to zawdzięcza powstanie m.in ...Łódż czy taki Kanał Augustowski , A tu taka ciekawostka odnośnie tego ostatniego bo wspólcześni wszystko o wszystkim wiedzą tylko nie o sobie . Do przemyślenia . Tytułem wprowadzenia trzeba powiedzieć ,ze to Królestwo Polskie - wg dzisiejszych kryteriów jakże słusznych nie suwerenne - posiadało rząd, parlament, nawet wojsko . ( Znowu mam zgryz bo nijak nie mogę pojąć jak taka swołocz azjatycka - utworzyło Królestwo Polskie przecież na dodatek Polski jako państwa NIE BYŁO , a ci gentlemani z zachodu Europy , kolebka subtelnosci politycznych manier nawet przez moment nie dopuszczali mysli o takowym państewku / enklawie we własnych obszarach imperialnych . Krótko mówiac jak Prusy tocząc wojne celną z Rosja podniosły opłaty celne i to kilkanaście razy , to niejaki książę Ksawery D -L wpadł na pomysł aby wykorzystać tą sytuacje i przechwycić przez te zniewolone Królestwo tranzyt zbóż na zachód przez Gdańsk . Zyski niemałe . Roboty prowadzono przez Polaków i o dziwo ...Rosjan ( byli to głównie żołnierze) . Była to umowa o budowie pomiędzy KP a Imperium Rosyjskim . Ot kolejna zagadka , czemuż to współpracowa z polaczkami i finansowali swoja część robót . Ot durni. Wszystko to to była kolaboracja ówczesnych sprzedawczyków ( takim tez pózniej był ten Wielopolski , ale ten to znowu hrabia ) i zdrowy narodowy odłam zerwał sie w 1830 do... niewiadomo czego ale słusznie i w efekcie żołnierzy budujących kanał - po stronie rosyjskiej - a więc pracujących niezgodnie ( sic ! ) z wykształceniem , przesunieto do ich właściwych czynności , skutkiem czego zryw sie znowu zerwał z sukcesu , zerwał sie tez kanał ( bo go nie ukonczono ) ale to nie wielka była strata bo Naród został wpuszczony w nowy kanał sam przez siebie wykonany a nie przez jakiś tam sprzedawczyków / kolaborantów . No i na dodatek dorobił się kolejnego Świeta Narodowego czego Agustów by mu absolutnie nie dał. Podobną analogie , równie zwycięsko zakończoną a na dodatek bez kropli krwi , była sprawa tej bałtyckiej rury , co to dzicz azjatycka chciała zbudować do naszego serdecznego przyjaciela od setek lat czyli Niemiec ( tylko nie jacys tam nazisci , hitlerowce , ci to byli swinie , a Niemcy - alez skąd ) . No wiec jakżeśmy zagroziłi ze tylko rura , ale przez nasze terytorium , to ta dzicz tak sie wystraszyła ( no oczywiście przyjaciele nasze żądania poparli , nawet stworzyli konsorcjum coby kontrolować tą swołocz ) i w efekcie ruskie ze strachu wlężli pod wodę i tam po kryjomu zbudowali ta rurę , i do tej pory są pod tą wodą , siedzą i buduja druga nitkę bo sie boją wyleżć przed nami. Aha Niemce nam potem odstapią troche przepustowości z tej rury. Nie ma jak wypróbowany przyjaciel . Nie w głowie im takie myśli jak ten ruski co to kurki chce zakrecac . No i mamy kolejny sukces na miare Augustowskiego Kanału. Nie chcieliscie rury puścić przez terytorium RP no to nie macie rury . No i jak czujecie ?. Drugim takim sukcesem to sprawa pokładów G. łupków gazowych , własciwie koncesji poszukiwawczych. Z zadziwiajaca geneża powstania tych G.Łupków. Ni z tego niz owego jak deus ex machina - obwieszczono Nacyii ,ze ma łupki. I po tym hałaśliwym obwieszczeniu okazało sie ,że NATYCHMIAST są firmy gotowe przystąpic do ... wyłożenia twardej waluty w te poszukiwania . Cokolwiek dziwne - bo w mapach geologicznych nic takiego nie tkwiło uprzednio. Ale w kraju wierżacym ... cuda są na porzadku dziennym . tylko nie materia i fakty . Furda z nimi. Tak jakoś bywa w gospodarce państw ,że liczą sie w niej surowce - i o dziwo niektóre nawet noszą nazwy - strategicznych. Poszczególne państwa jak żrenicy w oku otaczaja takowe złoża tajemnica panstwowa pierwszorzednej wagi. Nikt obcy nie moze o nich wiedziec a juz o ich połozeniu. Poszukiwania geologiczne prowadza własnymi siłami a już szczególnie w tych" łakomych złożach " . A tu mamu kolejny ewenement. Rzad udziela koncesji. Ot ciekawostka. mam wierzyc ,ze cholernie kosztowne odwierty i zdobyte próbki geologiczne są badane tylko i wyłacznie pod katem g-łupków. Jak znajda slady uranu , platyny i insze ustrojstwo czy badziewie to tego nie odnotuja , bo gentelman agreement . Nie zrobia zapisu i przekroju złoża / pokładu , ba skad wręcz zjedza zniszcza takowe odkrycia . Tylko łupki. Oczywiscie całkoształt wyników przedłożą Najjasniejszemu Rzadowi RP na tacy . Bo po to wykładaja setki milionów USD zeby przyjacielowi zrobic ...brrrr prezent . No bo tak jest w koncesji - nieprawdaz ? Chodzi przeciez tylko o ...łupki! No chyba że to wreszcie upragniony troche zapóżniony dodatek do tych F-16 słynny Off - Set ( tego ostatniego wyrazu nie jestem pewiem , bo pierwszy OFF jest znany od setek lat ) pewien natomiast jestem ze znowu na TACY lubo TARCZY pod (-d-)aliśmy sie gospodarczo za dorażny "zastrzyk " finansowy " a moze i za cos innego. Nie istotne wazne że sukces i znowu ruscy w ... tyle. Damy im po gazie . Tacy niby sprytni i madrzy a nie próbuja szukac g-łupków , jako ze technologie nie tyle poszukiwawcza ale i wydobywcza / eksploatacyjna tych g-łupków perfekcyjnie opanowali ..nasi przyjaciele amerykanie. Teraz ją testuja.

Ponowne kontakty gospodarcze nawiazano w latach 30 -tych , z czego Rosjanie sie wywiazywali solennie ąz , prawie do 14-go wrzesnia. Ponowne kontakty " handlowe' nawiazano po DWS . Wbrew sloganom od poczatków lat 60 tych kontakty te były opłacalne dla obu stron , Szczególnie ważnym był dział spożywczy i energetyczno - surowcowy . Przejscie na system gospodarki quasi kapitalistycznej ( bo jakze zbudowac kapitalizm bez WŁASNEGO kapitału ) spowodował zamkniecie rynku Rosyjskiego , ale nie jest to wielka strata bo nasi wypróbowani od 1000 lat przyjaciele pilnuja tam naszych interesów coby ten rusek nas nie oszukał. Najlepsza metode jaka nam zalecaja ( nie tylko oni ale także nasza żrenica oka demokracji i wolnosc i USA ) to jest logiczne wytłumaczenie i maja racje bo :jak nie bedziecie z nimi handlowac to nic nie stracicie . No i jak zawsze maja racje i doswiadczenie .. Przecież zaryzukowali LL , no i ci ruskie im musieli zapłacic złotem , (szalenie tąpła wtedy cena w Londynie ) bo inaczej za Brezniewa nie mogliby prosic , aby wujek Joe pomógł w budowei od podstaw nowoczesnego przemysłu paszowego , samochodowego i kilku innych oczywiscie za darmo.


Konczac . Zostaje cos co jest najważniejsze - kontakty osobowe.

Pomijając drobiazgi jak wielowiekowa próba sprowadzenia owieczek do właściwej stodółki wyznaniowej lubo też uświadamienie Rusi że system ich państwa jest durnowaty , w co Korona wkładała całe serce ( i nie tylko ) Nawet i szable brała w dłoń i przelewała swa krew celem zbawienia ich doczesnego ciała i dusz. Nie doczekala sie podziekowania a tylko goryczy. Politycy polscy wysokich lotów budowali mosty porozumienia ( oczywiście z bombami na konstrukcji lubo juz stemple podpiłowywali ) w symetrii dla obu stron - pod warunkiem póżnego H . Forda czyli wszystkie kolory sa mozliwe pod warunkiem ze będą .. czarne. Bardzo pragmatyczne stwierdzenie tylko ,ze Rus woli inne kolory . Takąż zdrową symetrię mamy z Niemcami , oni maja swego stałego przedstawiciela w polskim Sejmie a my mamy u nich brak mniejszosci polskiej , Dlatego słusznie na co nam jest poseł w Bundestagu . Niemcy byli pragmatyczni i dlatego warto jest się od ich uczyć . W ramach poszerzania przyjażni ( chyba Merkel popełni bigamie ) otworzyli u nas dziesiatki instytutów ( a jakze naukowych . gdzie im tam w głowie wywiad sensu largo ) , ba w dowód tejże przyjazni ( nie tylko oni , przyjaciół ci u nas pod dostatkiem i to wypróbowanych od wieków , na calutkim świecie . Co tam ... jeden pies pod bokiem ) lokują u nas wszelkiego rodzaju fabryki , które w trosce o nasz budżet i aparat go obsługujacy nie obciazaja go swymi rozrachunkami , wolą to robic w Finanzamt . Aha jeszcze jedno wykupili prawie wszystkie znaczace tytuły gazet aby metoda obrazkowa ( Bild = Fakt = Super Express ) zblizyc kulturowo nasze społeczeństwa. Oczywiscie zupełnie przeciwieństwo ruskich , którzy po DWS osmielali sie w prostacki sposób ingerowac w naszą narodowa prase poprzez edycje i to jeszcze w rosyjskim alfabecie : Prawdy czy Czerwonego Sztandaru za jedyne 20 gr.
Rusofilski Kraj Rad był szczytem zakłamania wobec np takiej Ameryka , choc obydwa na kredowym papierze.

No i najwazniejsze masowa kultura . Polscy przedstawiciele tzw gwiazdy / artysci/ film / teatr - niechetnei były zapraszane po tourne w CCCP . Jeżeli juz pojechały to pod lufami NKWD , KGB ( odpowiednie dopisac ) heroicznie odmawiac i ofiarowywując swe ... zyski z takowych wojazy na ołtarzu Ojczyzny. Równie niechetnie pod przymusem SB ( wczesniej UB - szczególnie jezeli chodziło o kadry studenckie ) młodziez wyjeżdzała np . do tych niby uniwersytetów . Także wyjazdy turystyczne były nieakceptowalne . A tzw handlu turystycznym. Bo co to za handel własciwie litosciwa pomoc dla kacapów , Przeciez ci ruscy nic nie mieli ciekawego dla nas Europejczyków , no owszem był m.in sprzet TV nawet kolor , sprzet AGD , złoto , brylanty , samochody ale to tak z litosci od nich to kupowano coby z głodu nie pozdychali . Polak ma dobre serce.

A na dodatek Rosjanie kłamia ,nie przyznali się do Katynia ( choc cały świat wie że to zrobili a na dodatek przyznali sie ) to jednak wymaga wyjasnienia , ekspiacji rosyjskiej przez co najmniej 1000 lat i wprowadzenia do kalendarza Świat Państwowych w Rosji Dnia Pokuty za Katyn o długosci trwania jeden rok .

Oczywiscie Suworow i order jego imienia - nie ma nic wspólnego z Pragą 1793 . Zreszta jakies tam marne 20 tysięcy plus 6000 powstanców . Gdzie mu do Katynia . No i wspomniani Bolesławowie na tronie to w Kijowie całowali obyczajem staropolskim ( oj przepraszam piastowskim ) damy po dłoniach ...obcietych . Równie elegancki był Zółkiewski , Batory czy inni . Oczywiscie o obyczajach na Kijowszcyznie , Ukrainie czy Powołżu nie warto wspominac . Bowiem zachowanie Sarmatów było jak sie mówi obecnie kult - owe . ( równie dobrze można uznac takowe za kult -uralne ).Zawsze sie modlili. Natomiast sprawa niejakiego Jaremy Wisniowieckiego - to typowe NKWD -owskie kłamstwo rusków , bo wiemy przeciez że nawrócony katolik to wrecz sie brzydził sie krwia .... owieczek . Bezczelnosc Rusi w kłamstwie jest tak oczywista ,ze woła o pomste . Co tez ustawicznie robią władze RP. Nie ma to jak dewiza " Gott mit uns " czy jakos tak to brzmi. I tez powiazana czesciowo - nie tyle z samym Czajkowskim co z Jeziorem .

Obecne pokolenie 20 -30 latków wychowano na bazie hałasu jazgotu medialnego przy wybitnych pedagogach , ize stało sie tak patriotyczne jak nigdy przedtem w tysiacletniej historii tego państwa . Doszło do takiej sytuacji w której absolutnie nie może dłuzej pogodzić się z wpływami rusyfikacyjnymi i zmuszone jest toczyć heroiczna walkę z odwiecznym wrogiem Polski i to oko w oko , pierś w pierś - oczywiście nie przestarzałą metodą Wallenroda ale zmodyfikowanego Konrada pod kryptonimem szeroko rozpowszechnionej akcji : Honor -arium alias Za chlebem ,( zresztą na staropolskiej zasadzie : Czapka i papką - co dowodzi o korzeniach tego patriotyzmu ) niosąc dumnie sztandary emigracyjne zaklęte w ...szkle w krajach cywilizowanych oraz przysparzając na każdym kroku Ojczyżnie chwały o czym donoszą rozliczne tamtejsze media - na przekór podstępnym Rosjanom.

Ironia , szyderstwo , ktoś powie - może .

Zatem kończę słowami biskupa co to i na ony czas i teraz wyróżnikiem Narodu , na dodatek był bystrym postronnym obserwatorem :

GĘSI

Gęsi, iż Rzym uwolniły,

Wielbione były;

A że się to i w nocy, i krzyczeniem działo,

Ujęte chwałą

Szły na radę i stanęło,

Aby zacząć nowe dzieło:

W krzyczeniu się nie oszczędzić,

Lisy z lasa wypędzić.

Więc wspaniałe a żwawe

Poszły w nocy i wrzawę

W lesie zrobiły,

Lisy zbudziły.

A te, gdy z jam wypadły,

Zgryzły gęsi i zjadły.


Pozdrawiam serdecznie MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Wto 28 Sie, 2012 15:30

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak podsumowując to chyba jednak problem leży głównie w tym, że w "naszej" wizji wzajemnych relacji jesteśmy mało obiektywni i skupiając się na wyrwanych z konteksu krzywdach lubimy siebie pokazywać albo jako rodzaj Jaśnie oświeconych Uśmiech którzy niby mieli jakąś niesamowicie ambitną misję do wykonania albo - co czestsze lubimy kreowac się na ofiarę, której współczuć należy i nie wnikać za bardzo w szczegóły. Smutny
Oczywiście jest wiele epizodów które możnaby pokazywać w różnych ujęciach ale prawda jest taka, że można wśród nich znaleźć i takie które poitwerdzają wersję i jednej i drugiej strony i to w sposób dość mocny...
Poczucie naszej cywilizacyjnej misji z początku XVII wieku Rosjanie już wtedy fajnie parowali twierdząc, że ten nasz ustrój który chcemy eksportować jest zwyczajnie i głupi i szkodliwy dla ludzi... To czego zas już naprawdę nie polubili to fakt, ze głoszac szumne hasła grabiliśmy ich z dóbr doczesnych tak jak nas potem Szwedzi - łamiąc przy tym najświetrze przysięgi składane w imieniu cara Władysława...
Tak jakoś jak by się skupić nawet na dokumentach oficjalnych to widać, ze o żadną tam wielką misję chodziło a o rabunek na który akurat się nadarzyła okazja... I nie ma co sie oburzać ani wstydzić ale po co robić z tego jakieś anielskie cnnoty ? Uśmiech
Co do sfer możliwej wspólpracy - owszem było jej sporo i to nie tylko w teorii a i wprowadzonej w życie Uśmiech Autor ciekawej biografii Potiomikna wspomina, ze nie rozumie dlaczego naszych historyków w ogóle nie interesuje koncepcja swoistej asekuracji jaką miał książe co do polskiego tronu (Staś miał zwyczjnie wyjechać do Włoch Uśmiech
Cały wiek XVIII to jedna wielka kooperacja z carstwem - która choć nie instytucjonalna jednak trwała na wielu płaszczyznach - ot choćby mało zazwyczaj znane wspólne linie produkcyjne mundurowe czy linie zaopatrzenia armii... Uśmiech
Nie sposób zresztą ustosunkować się do rozległej wypowiedzi Krakusa57 bo watków multum - może tylko jeden zasługuje na uwagę - kryzys jaki powstał w RON podczas wojny północnej, gdzie za rosyjskie pieniądze utworzno de facto stronnictwo prorosyjskie, które de facto do dziś funkcjonuje... Stronnictwo, które choć doraźnie użyteczne raczej nie budziuło sympatii samych Rosjan przesadną dyspozycyjnością jego członków...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 30 Sie, 2012 22:15

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
kryzys jaki powstał w RON podczas wojny północnej, gdzie za rosyjskie pieniądze utworzno de facto stronnictwo prorosyjskie, które de facto do dziś funkcjonuje... Stronnictwo, które choć doraźnie użyteczne raczej nie budziuło sympatii samych Rosjan przesadną dyspozycyjnością jego członków...
Pozdrawiam


W tym temacie juz pisałem cos o ... dorażności i improwizacji .

PT Marku 8888 - Zostawmy bajki o ... ciągłości stronnictwa pro-rosyjskiego.

Polityka czegos takowego ( tzn . sympatii ) nie utozsamia z głownymi załozeniami polityki Państwa. Jest to wynik przemyślenia , które czynniki mogą ( ale nie musza ) byc brane jako .. działania wspomagajace realne kroki . Nastawienie społeczeństw państw z którymi cos chcemy " ugrac , zrobić " jest czynnikiem ważnym , szczególnie w wypadkach zagrożen . W innych jest tylko pomocniczym. I od setek lat prowadzący polityke kieruja sie ta zasada , mało poswięcają temu problemowi całkiem spory nacisk ... propagandowy jeżeli jest to niezbedne . Oczywiście znacznie łatwiej jest jezeli kulturowo społeczeństwa wywodza sie z jednego "pnia " . Np. USA a UK czy Kanada . Równie dobrym jest przykład kiedy sa wspólne " pnie " religijne " - tu mamy państwa arabskie . Trzecim jest długoletni zwiazek politycznych koneksji państw : Niemcy a Turcja czy Hiszpania .

A Polska. Prosze wskazac mi choc jedno z państw osciennych z którym RP miało / ma takie kontakty społeczne , mozliwe do wykorzystania ?

Jak do tej pory ten kraj wbrew propagandzie ( co rozumiem . Pustka dzwoni najbardziej nośnie . A jeszcze podszyta ... strachem i obawą ) otoczony jest przez ... wrogie mu społeczeństwa ( zreszta skutkiej głupawej polityki własnej ) i to obce ...kulturowo i gospodarczo :

Kolejno od wschodu ( z podaniem różnic ) ;

1./ Rosja ( język , religia , system polityczny , społeczeństwo polityka zagraniczna )
2./ Białoruś jw.
3./ Ukraina jw
4./ Słowacja ( polityka zagraniczna , społeczeństwo , gospodarka )
5./ Czechy jw
6./ Niemcy ( język , religia , system polityczny ,społecznstwo , polityka zagraniczna )

Kraje zamorskie ( Szwecja , Dania ) raczej mało nami sie interesuja

Tzw głowni (? ) sprzymierzeńcy z ... wyrachowania polityczno - ekonomicznego ( na marginesie tu TEŻ SĄ stronnictwa ..pro , czy tylko wyrachowanie tychże . I zapewniam , że nie ze strony RP . Za trudne do przeprowadzenia ) :

1./ USA - ( jezyk , religia , system polityczny , społeczeństwo , polityka zagraniczna )

2./ UK - jw

3./ Niemcy - jw

4./ Francja - jw ( cześciowo z wyłaczeniem religii )

A jakie ciekawe są relacje miedzy tymi doraznymi sprzymierzeńcami RP ,a przede wszystkim z WROGAMI - to mozna sobie sporo poczytac o ich realności i... pragmatyżmie a nie o miazmatach narodowo- mesjanistycznych . Znowu kłania sie niejaki Karolek M , nie dośc że żydowskiej rodziny ( wprawdzie zeświedczonej ale .. ) na dodatek z urodzenia .. Niemiec ( haha Trewir ) póżniej ...kosmopolita (? ) jako iz osiadł w UK ; ze swoim BYT OKREŚLA ŚWIADOMOŚC .Ot swintuch , byc może aliści jego społeczeństwa od lat w nosie maja jego marksizm ale skrzetnie wykorzystuja jego ...REGUŁY z jakze pozytywnym skutkiem. No cóz taka mają mentalność - ubogą w ducha . Niekoniecznie Świętego .

Które " państwowe " społeczeństwa ..." lubi " polaków ( z Węgrami nie jest tak różowo ) ?

.Powyzsze jest efektem przegranej na WŁASNE zyczenie. Przez setki lat przedstawicieli polityczni tej Nacji z aprobata niektórych , bo wiekszośc społeczeństwa tego kraju NIC nie miała do powiedzenia nie tylko z racji systemowych ale przedewszystkim EKONOMICZNYCH , bo walczyła o swe przeżycie . Tutaj nie było Henryka IV z jego słynnym : je veux que le dimanche chaque paysan ait sa poule au pot , Jak widac był realistą i pragmatykiem , co pokazał póżniej głosząc : Paris vaut bien une messe ! . Szkoda ze Warszawa nie była tego warta a rebours ) trwając w swym narcyzmie ( religijnym , rzymskim czyli wartości pochodzenia oraz potedze ??? w wymiarze militarno - obszarowym , hahahaha , o pieniądzu nie wspomne - jako ize rolnictwo było cnota a nauka , handel czy przemysł to idiotyzm ) doprowadziło do obecnego stanu. Czyli RP jako wielokrotna mocno podstarzała i nieatrakcyjna wdówka ( bo małżonek WLK. Ks.Litwy cosik mu sie zmarło dośc wczesnie - a obecny pogrobowiec nijak do ojca nie podobny ) chce kolejny raz sie wyswatac . Szanse znikome mimo makijazu - kupionego zreszta za pieniądze czesciowo uzyskane z uprzedniej sprzedazy ( bo to było warunkiem " dostepu " do tych kochanków ) resztek swych " wdzieków" przez potencjalnych ...nie mężów a ... czasowych kochanków . Moze zostac ona nawet tzw dozywotnim rezydentem za drobne posługi. W Historii społecznej tej Nacji pozycja znana od setek lat . No cóz popieramy tradycje . Dlategoz mamy " romanse " z USA , Niemcami odtracając bywszych kochanków ( Francja , UK ) a plujac wręcz na kochanków " zaliczonych " i to długoletnich jak Rosja. O czywiście te komeraże ułatwia wręcz ... ewenement w skali swiatowej - solidarności Polaka z Polakiem szczególnie na emigracji . Stan ten wynika z chrzescijańskich wartości u jednostki a NIE z nabytych dziedzicznych psychologicznych uwarunkowań wynikłych z walki o przetrwanie jego praszczurów w tzw Koronie oraz paternalistycznego - ojcowskiego w miłości stosunku do niej w działaniu państwa .( czyt. swoisty antypaństwowiec z urodzenia oraz w wyniki pragmatyzmu zyciowego dowartosciowujacy się przez pogardzanie innymi bez wzgledu na znaczenie i wartości - sprawdzone - tychże ) .

A ten właśnie czynnik PRZEKŁADA się na władzę danych panstw i jego polityke !!! w stosunku do drugich stron. W przeciwieństwie do społeczeństwa RP ( obojetnie której ) tamtejsze społeczeństwa były / są zorganizowane społecznie obojetnie na jakim poziomie !! A tu tego brak ( za wyjatkiem moze niektórych jak Górale czy Ślązacy , dowód to własny PARLAMENT w II RP ) .. i to przez wieki. Tutaj obecnie np. zniszczono trwajace od setek lat ... rzemiosło , sprowadzając je do karykatury . To co w krajach osciennych jest kultywowane , ba stanowi podstawe gospodarcza . Zniszczono / niszczy sie dziesiatki związków , organizacji społecznych ,bądż podcina sie im ekonomiczne podstawy - dla dobra jednolitego społeczeństwa a przedewszystkim celem stworzenia społeczeństwa wspólrzadzącego itd. itd . A nade wszystko tworząc prawo / przepisy , którego fundamentem jest nieustanna nowelizacja ( najlepiej natychmiastowa po wejsciu w zycie lubo tez sprawdza sie je doswiadczalnie - bo to metoda naukowa ) jako iz kraj ten ciągle sie ROZWIJA .

Skrzywi sie ktos za obrazowośc i sarkazm i dostane epitet malkontenta . Wole jednak ten niz JWP. Mozna i tak. Podobno teraz piktogramy lepiej przemawiaja bo czas to pieniadz - szkoda więc go tracic - mysląc . Trywialne - jak polityka . Ale prawdziwe. Tak samo ,że co innego głosi rząd danego państwa a co innego odczuwa społeczeństwo. Ot drobiazg. Ale dla rządu który gra realnie w interesie swego ...obywatela - jego głos się liczy . A teatrzyk ma przyosic dochody dla widzów nie dla kierownictwa , bo go widzowie szybko zmienia . Tylko nie w RP. Tutaj obsada jest stała. Jak w Koronie ...dozywotnie funkcje . A jezeli zmiany - to tylko innowacyjne po czym wraca stare . Jak pokazuje Historia , wielcy (? ) tej Nacji mieli swoje nowoczesne teatry . Ba był nawet dworski. Nadworny teatr . Tylko ,ze przez wieki był to tylko Teatr Narodu a nie Naród Teatru . Ot tradycja narodowa.

Pozdrawiam serdecznie MJR

PS . Aha. Złapał Kozak Tatarzyna , a Tatarzyn za łeb trzyma . I nie tylko tą sentencje z " Zemsty ' mozna do powyższego przykładu odnieść , cała obecna ( czy tylko ? ) RP to .... poprostu Podstolina. Lektury to jednak dobra rzecz z tym , że trzeba je czytac a nie korzystac z tzw bryk-u ili sciagawki. Efekty marne. Ale tutaj lubią skróty czy pars pro toto. Nie ma jak skoki , Nie wazne w jakim kierunku . Wazne że .. sobie pokicamy. A charty .. czekaja. Tylko juz nie z rodzimej hodowli. Dobrze ,ze narazie juz całkiem sporo podjadły z mieska ,a resztki im nie smaczne . Moze czasem cos uszczkna z padliny jak im sie znudzi .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Wto 04 Wrz, 2012 1:51

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:
...A Polska. Prosze wskazac mi choc jedno z państw osciennych z którym RP miało / ma takie kontakty społeczne , mozliwe do wykorzystania ?

Jak do tej pory ten kraj wbrew propagandzie ( co rozumiem . Pustka dzwoni najbardziej nośnie . A jeszcze podszyta ... strachem i obawą ) otoczony jest przez ... wrogie mu społeczeństwa ( zreszta skutkiej głupawej polityki własnej ) i to obce ...kulturowo i gospodarczo :

Kolejno od wschodu ( z podaniem różnic ) ;

1./ Rosja ( język , religia , system polityczny , społeczeństwo polityka zagraniczna )
2./ Białoruś jw.
3./ Ukraina jw
4./ Słowacja ( polityka zagraniczna , społeczeństwo , gospodarka )
5./ Czechy jw
6./ Niemcy ( język , religia , system polityczny ,społecznstwo , polityka zagraniczna ) ...


A które z tych krajów mają naprawdę zdrowe sąsiedzkie stosunki, tak aby wskazać je jako przykład do naśladowania?
Pragmatycznych Czechow wiekowe romansy z Niemcami nie uchroniły od rozbiorów w 1938 roku, ani braterska miłość nie uchroniła Niemców po wojnie od vendetty Czechow. Tak wiem, wiecznie pijana czerń polska po wojnie tez na niemiaszkach dopuściła się samowolki, ale nie o to tu chodzi.

Rosja? Większość sąsiadów uśmiecha się sztucznym uśmieszkiem - robiąc dobrą minę do złej gry, oglądając się nerwowo za plecy z widoczną rozpaczą w oczach - bojąc się swego wielkiego dobroczyńcy. Przykład Ukrainy gdzie bliskość sąsiedzka może - nie musi - doprowadzić do rozłamu państwa. Wschodnia Ukraina zależna od Kremla gospodarczo i bliskie społeczne kontakty, w odróżnieniu od zachodniej. Hejże czy wspólnota korzeniowa uchroniła miliony Ukraińców od śmierci za Stalina? Powiesz Stalin to Gruzin, ja powiem Gruzin nie Gruzin był Rosyjskim carem - tylko nie w nazwie - i prowadził rosyjską politykę.

Słowacy? z Wągrami, Czechami i nami się tak wzorowo bratają i rozwijają wspólnotę dobrodziejstwa sąsiedzkiego? Białoruś? Ukraina?
...a może Niemcy? Teraz gdy ich hegemonia na kontynencie europejskim jest bezsporna - poparta najsilniejsza gospodarką w regionie - prowadzą swoją politykę dominacji cywilizowanymi metodami - tylko i wyłącznie po dwóch przegranych krwawych światowych jatkach, gdy zdali sobie sprawę ze jednak swoje cele można osiągnąć przez ekonomiczną dominacje w białych rękawiczkach. A że maja mass media w swoich łapach - np polskie - to piszą nową historie, rozpisują się pouczająco o braterstwie, wolności, równości, tolerancji i współpracy. Wygrani piszą historie a oni są bezsprzecznie wygrani.

W żadnym wypadku nie wynoszę na piedestały polskiej polityki zagranicznej obecnej - a już w szczególności historycznej: utrata niepodległości - parokrotnie - dobitnie tu wskazuje na gigantyczne błędy - ale nie wydaje mi się aby była jakaś specjalnie idiotyczną, wyraźnie inna od innych czy cywilizacyjnie niedojrzałą.
Polska jako zależne państewko w ważnym geo-eco-strategicznym regionie nie była, nie jest i nie będzie pozostawiona sama sobie w popas. Zawsze paru potencjalnych opiekunów/alfonsów jest do okola. Tych bliższych opiekę już poznaliśmy, a te hamerykany to przynajmniej daleko.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Wto 04 Wrz, 2012 8:42

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sumie może racja z tym "brakiem ciągłości" trochę to niefortunne sformuowanie - wszak rodział XIII Sztuki Wojny niczego takiego nie wymaga Uśmiech - bardziej o zwyczaj pewien czy praktykę mi chodziło...
A co do rodzimej polityki to może waznym - istotnie wpływającym na całokształt problemem jest od wieków stosowana zasada "jednooki królem" ? Gdzie taki, który "coś tam wie" ma zajmowac się bardzo skomlikowanymi zagadnieniami?
Dożo się pisało i pisze o tym jak to min. Beck - rzekomo wzorując się na metodach Piłsudskiego "samodzielnie" (sic!) prowadził polską politykę zagraniczną w miedzywojniu. Pomijając już samą absurdalność takiego założenia warto zauważyć, że wiele jej kanonów na przestrzeni wieków skrywają podobne "mroki tajemnicy". Ustalenie faktycznego przebiegu procesu decyzyjnego wielu kluczowych decyzji jest dziś prawie , ze niemożliwe z powodów bynajmniej nie proceduralnych a swoistej kultury pisanej z rozmysłem pomijającej wiele kluczowych szczegółów.
Tak tytułem ciekawostki polecam przyjrzeć się jak wyglądały raporty kapitanów portugalskich zaglowców penetrujących Indie... formularze prawie unijne - gdybyśmy takie mieli co do relacji z Rosją wiele byłoby bardziej jasnych kwestii...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 04 Wrz, 2012 12:06

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:


A które z tych krajów mają naprawdę zdrowe sąsiedzkie stosunki, tak aby wskazać je jako przykład do naśladowania?
Pragmatycznych Czechow wiekowe romansy z Niemcami nie uchroniły od rozbiorów w 1938 roku, ani braterska miłość nie uchroniła Niemców po wojnie od vendetty Czechow. Tak wiem, wiecznie pijana czerń polska po wojnie tez na niemiaszkach dopuściła się samowolki, ale nie o to tu chodzi.

Rosja? Większość sąsiadów uśmiecha się sztucznym uśmieszkiem - robiąc dobrą minę do złej gry, oglądając się nerwowo za plecy z widoczną rozpaczą w oczach - bojąc się swego wielkiego dobroczyńcy. Przykład Ukrainy gdzie bliskość sąsiedzka może - nie musi - doprowadzić do rozłamu państwa. Wschodnia Ukraina zależna od Kremla gospodarczo i bliskie społeczne kontakty, w odróżnieniu od zachodniej. Hejże czy wspólnota korzeniowa uchroniła miliony Ukraińców od śmierci za Stalina? Powiesz Stalin to Gruzin, ja powiem Gruzin nie Gruzin był Rosyjskim carem - tylko nie w nazwie - i prowadził rosyjską politykę.

Słowacy? z Wągrami, Czechami i nami się tak wzorowo bratają i rozwijają wspólnotę dobrodziejstwa sąsiedzkiego? Białoruś? Ukraina?
...a może Niemcy? Teraz gdy ich hegemonia na kontynencie europejskim jest bezsporna - poparta najsilniejsza gospodarką w regionie - prowadzą swoją politykę dominacji cywilizowanymi metodami - tylko i wyłącznie po dwóch przegranych krwawych światowych jatkach, gdy zdali sobie sprawę ze jednak swoje cele można osiągnąć przez ekonomiczną dominacje w białych rękawiczkach. A że maja mass media w swoich łapach - np polskie - to piszą nową historie, rozpisują się pouczająco o braterstwie, wolności, równości, tolerancji i współpracy. Wygrani piszą historie a oni są bezsprzecznie wygrani.

W żadnym wypadku nie wynoszę na piedestały polskiej polityki zagranicznej obecnej - a już w szczególności historycznej: utrata niepodległości - parokrotnie - dobitnie tu wskazuje na gigantyczne błędy - ale nie wydaje mi się aby była jakaś specjalnie idiotyczną, wyraźnie inna od innych czy cywilizacyjnie niedojrzałą.
Polska jako zależne państewko w ważnym geo-eco-strategicznym regionie nie była, nie jest i nie będzie pozostawiona sama sobie w popas. Zawsze paru potencjalnych opiekunów/alfonsów jest do okola. Tych bliższych opiekę już poznaliśmy, a te hamerykany to przynajmniej daleko.
Pozdrawiam.


PT Groteska -

Radziłbym troche dystansu i spokoju zarówno w czytaniu jak też w ...rozumieniu tekstu.

Jak pisałem , mnie interesują relacje Polaków z państwami osciennymi a NIE jakie one maja relacje z innymi i czy sa one jakowymś wzorem , To raz . Po drugie Waści masz ogląd cokolwiek emocjonalny - rusofobiczny . Co mnie okrutnie smieszy znając fakty . Jednak jest to efekt polityki " dezinformacyjnej ' po latach 1980 a szeroko rozkwitłej w koncówce XX wieku. Metoda polska : pars pro toto lub zamiana wrogów.

Co do tych alfonsów i podległości RP . Mylisz się waść totalnie .Radze zanim coś sie napisze o tzw podległosci państw o mniejszym obszarze - zapoznac sie z historia takowej : Holandii , Belgii , Danii , Austrii czy wręcz Szwajcarii i szczególnie tejże Ukrainy i Białorusi .. Wielce pouczajace - bo z racji położenia chciałbym wiedziec gdzie tych ... alfonsów te państwa winny szukac. Pomijam Wascina Kolonie Karna podległa zupełnie przez pare setek lat " Burdel Mamie " z UK . Aha i czy nie ogladała sie czasem za plecy na ta protektorkę ? A równiez jak tam maja sie ... Aborygeni ... Zadowoleni z protekcji ? ! ( A króliczki .. znowu przezyły ? ) Równie dobrze radze poczytac historie ( szczególnie też XX wieczna ) takich Czechów , Słowaków , Wegrów czy Rumunów. Co do tych Czechów to jakoś im te przebrzydłe Niemcy przemysłu nie zrujnowali i a nich samych nie eksterminowali . Ba nawet sam Heydrich zabiegał o ich socjal i zarobki. A co do tego zagrabienia przez krwiozerczych alfonsów ze Wschodu niby majatku II RP/ pozniej PRL . To moze Wasci popatrzysz gdzie przebiegała granica w 1939 roku pomiedzy Polska a Rzesza . Słynne pytanie Krasnoarmiejców : Kuda Germania ? cos Ci mówi.Bo wtedy dopiero zwalniano im smycz i działali jak osławieni Sarmaci z oddziału Lisowskiego . Dziwne ? Dla mnie nie . Zemsta jest czasami baaaardzo słodka . A wojna to nie akcja charytatywna ale przedsiewzięcie .. pod koniec swego trwania stricte ekonomiczno - militarne . Tak było od tysiecy lat . Kiedy pierwszy mamut dostał dzidą od naszego prapraojca , który zeszedł z palmy..
Co do polityki RP przez wieki. Trzeba naprawde byc wybitnym idiota aby dac się prowadzic na pasku interesów cudzych ( z reguły KK ) lub prywaty - ta ostatnia rozumiem !! i doprowadzic Państwo do upadku. Stracic obszarowo prawie 70 % terytorium . Na marginesie właśnie terytorium jest głownym czynnikiem istnienia państwa , im wiekszy tym mniejsza szansa jego podboju ! dlatego Rosjan , Chin nikt nie podbije -pomijając jeszcze konfiguracje jak np Wascina Kolonia Karna .

Co do myslenia ówczesnych wybitnych przywódców wojskowych Korony moze celem przyblizenia ich swiatłych mysli , taki oto passus z pism niejakiego Kanclerza Wlk. koronnego karmazyna i Sarmaty cała geba JOWP Stefana Korycinskiego z jego własnej pracy " Zdanie JM Pana Kanclerza Wielkiego Koronnego około Rzeczypospolitej in Octobri 1656 " które brzmi : Moskiewska wojna łacniej sie prowadzic może bo ta zawsze szczesliwa beła Polakom . Jest co u nich wziąć jest i co nabyć. Do szwedzkiej wojny mało serca i umiejetnosci mamy " . Wystarczy ?

A co do reszty fikcji narodowych - to wybacz Wasc - trzeba byc idiota aby draznic głodne lwy , puszyc sie siła militarna a co gorsza gospodarczo - ekonomiczna , kiedy dziurawe buty.
Na dodatek zawierac sojusze (? ) pisane palcem na wodzie kiedy trzeba umysłu i sprytu . A przede wszystkim myslenia i działania długofalowego.

Kraj który miał ponad 1 milion km,kw zarosniety puszczami NIE do przebycia , naturalne fortyfikacje , został ogołocony z nich , nie posiadał ZADNYCH miast - fortec ( bo wtedy tylko Gdańsk był miastem na miare kultury cywilizowanej , a reszta to gródki drewniane a noszace dumne miano mist ??? z paroma miastami z ludnościa od 10 do 20 tys ( np Kraków , Lublin , Poznań czy Warszawa ) . Bez przemysłu/ rzemiosła , dróg , skarbu i ...własnej armii. Z jedyna wieczną królową tzn matka Boska Boska ( nie mylic z x. Bosko ) I nie oddamy guzika . Hahaha. w tymże wrzesniu armia II RP nie walczyła ale BEZ PRZERWY maszerowała w wiekszym ( z reguły ) lub mniejszym nieładzie bez bronii , amunicji , paliwa itp byle dalej .. az doszła do konca obszaru. Na którym juz jego przedstawicieli dawno nie było. A pózniej miała taka podobno najwieksza w Europie armie podziemna ba nawet z rzadem ,że do końca wojny zawsze do dnia kiedy tereny takowe zajmowała ta dzicz ze Wschodu - dawała "popalic " Niemcom ,ze ci zwiewali gdzie pieprz rosnie. Mało przez całą cezure lat 1939 - 1945 nie pracowała dla III Rzeszy , i nic im gospodarczo nie dała . Nawet przysłowiowego guzika. A jak . Niech se Niemcy wiedzą . Nie to co francja , czechy itp które kolaborowały. Polacy alez skąd . Oni jak Sarmaci tylko nowoczesnii , pistolecik , zamiast szabelki i hajda . Nie rozumiem po co i tutaj szli Sowieci , jak Niemcy tu ledwo egzystowali z łaski Polaków. Tak to wynika z ... obecnej literatury science ( fiction ) .

A obecna wyprzedaz tego tzw jak to niejaki kolejny geniusz polityczny z nieistniejacej juz Partii KLD bywszy premier kolejnej RP niejaki Bielecki powiedział o dorobku PRL : DZIADOSTWO . Wcale mnie nie dziwi. Dziwi mnie ale tylko częściowo DLACZEGO te całe dziadostwo kupił tak szybko ichetnie ten cywilizowany kapitalizm naszych ad hoc przybranych przyjaciól . Ot kolejny sukces polaków w drodze do ... mocarstwowosci . Polecam jednak deliberację nad utworem Krasickiego : Gesi załaczone w moim poscie .

PS . Niejaki Stasio W napisał :" .. Trza byc w butach na weselu ..." .
analogicznie trzeba miec gospodarke , silny ( myslacy realnie ) rzad i .... drobiazg - mądre społeczeństwo pracowite nie chwilowo ale systematycznie i dokładnie . Tedy mozna byc na weselu cywilizacji - w srodku , nie w przedpokoju - szatni. Niestety ( albo stety ) tego schematu tu nikt nie rozumie , nie tylko nieudolni przedstawiciele tej Nacji ale ona sama w poszczególnych jednostkach . Co było , jest i bedzie . Taka to tradycja narodowa. Polak łyskawicznie rozumie reguły prawno - ekonomiczne u obcych i szybko sie nim podporzadkowuje , natomiast i siebie - nigdy. Pomijam tu fakt ze głupota rzadzącyh odpowiada " przebiegłosci " jednostek ( taka wiekowa zabawa w ciuciubabke ).
O włascicielach środków masowego przekazu - pisałem wyrażnie w poscie. I jaka im własciciel ( Niemcy ) wyznaczył role z błogosławieństwem Rządu Najjasniejszej RP. Tutaj Banki , przemysł strategiczny itp nie ma wartości dla ... państwa wg Rzadu . Wg niego obcy właściciel lubo prywatny lepiej zadba o interesy tegoż państwa niz ono samo. Ot paradoks czy tez przyznanie się do własnej głupoty lub niemocy (?) Nihil novi sub sole. Już w 1721 niejaki Karol Montesqiueu zreszta baron napisał cos takiego o RON :"..region gospodarczo zalezny , ubozejacy w wyniku intensywnej ( sic ! podkr. wł ) wymiany z silniejszymi partnerami gospodarczymi ...". /" Listy Perskie " jakby sie ktos pytał ). Prorok cy co - jak godoł jakisi baca bo jakos dziwnie odpowiada to obecnej sytuacji któręś tam RP . ale Karolek NIE był ekonomista i to ze wspólczesnej RP to mógł patrzeć realnie .

serdecznie pozdrawiam MJR

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85


Ostatnio zmieniony przez krakus57 dnia Sro 05 Wrz, 2012 1:49, w całości zmieniany 11 razy

Wto 04 Wrz, 2012 21:30

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba warto też przpomnieć ciekawą opinię jednego z nuncjuszy z XVIII wieku, który zapisał ją świerzutko przed wyjazdem do Watykanu, gdzie po paru latach został papieżem Uśmiech Napisał coś w tym duchu (nie mam przy sobie oryginalnej wypowiedzi), że zdumiewające jest to, ze tak wielekim krajem jak RON rządzi zaledwie kilkanaście rodzin w stale zmieniąjących się koalicjach, których bezpardonowa walka o wpływy w praktyce dominuje nad całokształtem polityki państwa. Tak w kwestii tej walki to bardzo sobie chwalił wyniesione u nas doświadczenia (może nie tylko intelektualne), które miały mu bardzo pomóc w zdobyciu stosownej tiary...
W innym fragmencie napisał też, że rodziny te kontrolują pośrednio gigantyczny majątek i de facto szachują się nawzajem zarzadzając wszystkim na podobieństwo zarządzania pojedynczą wsią...
Po co o tym piszę... Jak zauważył Krakus57 nasz kraj pozostawał na uboczu wielu nurtów, przemian i w ogóle trędów europejskich aż do czasu... czegoś co prywatnie nazywam epoką "pozornego zbliżenia" za Augusta II, która jasno pokazała wokoło jak słaby i bezbronny to jest kraj. Może wejście na europejskie wody było za szybkie i nie sterowane bezlitosnym knutem jak w Rosji, może pokazano ludowi możliwości nie bardzo dając dostęp do pieniędzy Smutny - efektem jest prawdziwy festiwal zachowań patologicznych we wszystkich warstwach, gdzie nagle liczył się tylko i wyłącznie pieniądz a reszta... Nastąpił pewien dziwny kryzys mechanizmu władzy i tylko bezwględną dyktaturą można by jakoś spacyfikować to rozpolitykowane towarzystwo. Dlaczego królowi się nie chciało - długo by dyskutować ale pewnie pech polegał na po prostu uczciwym człowieku, który nie chcial sobie rąk babrać krwawą robotą.
I może by się i na tym zakończyło - ale kąsek do zagrabienia był aż nazbyt spory, kuszący a i mentalność sąsiadów inna. Zresztą taki szczególik - nasi przodkowie zawsze kładli przesadną wagę do "pokazania się" Z czasem uległ temu i król i jak nic zorganizował gigantyczne manewry wojskowe w 1732 pod Warszawą z udziałem zagranicznych obserwatorów aby po raz kolejny "odstraszyć" wrogów. Niestety takie imprezy tym razem skutkowały tylko prostym pytaniem - no dobrze ale skąd w tym bałaganie król ma pieniadze na tak liczną armię ? Pytanie jak najbardziej zasadne - rok później zaczyna się wojna o polską sukcesję a armii polskiej tak pięknie wyglądającej na mistrzowskiej imprezie rok wcześniej z lupą by szukać...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 04 Wrz, 2012 21:42

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Chyba warto też przpomnieć ciekawą opinię jednego z nuncjuszy z XVIII wieku


No własnie zapomniałem ( no cóz wiek ) o ARCYciekawych RAPORTACH !!! nuncjuszy Papieskich w Polsce od wieku XII - do XX .

Kosciól Katolicki jako Instytucja - Państwo miał , ma i bedzie miał najdokładniejszą siec ... wywiadowcza w świecie. Poniewaz zyje ze swoistych " danin " wymuszonych wiara ( ? ) musi posiadac DOKŁADNE dane o finansach , gospodarce , ZAMIERZENIACH politycznych oraz o osobach z górnej półki władzy - coby mu nie oszukiwały w dostawach do jego budżetu. Wszak tu chodzi o jego - BYT . Dlatego tak sa szczególówe... drobiażdzek dla wspólczesnych _ BEZSTRONNE !! Niestety aby wygrac trzeba znac karty przeciwnika dokładnie a NIE przypuszczac . Warto poczytac. Raporty nuncjatury z okresu XV - XVII wiecznego wydano tylko raz ( sic ! ) w 1864 pod tytułem :" Relacje nuncjuszów apostolskich i innych osób o Polsce od r. 1548 - 1698 ". Ot przykrośc. Sa w większości po łacinie ( terazniejsza szeroko rozpowszechniona w narodzie łacina kuchenna - raczej jest nieprzydatna ) ale tez sa i dokumenty ( z reguły listy ) po polsku. Baaaardzo ciekawa lektura . Szczególnie jak sie czyta co nuncjusz ma mówic , które listy o jakiej tresci oddac a jakie zatrzymac , kogo na sejmie przekonac , kiedy nacisnąc na biskupów z prymasem itd itd . Komu dac probostwo , a komu gratyfikacje itd. KAŻDY nowoprzybyły nuncjusz miał obowiazek opisac DOKŁADNIE państwo do którego przybył w aspekcie ; geograficznym , gospodarczym , ekonomicznym , politycznym , osobowym ( charakterystyka osobowosci persony ! ) , kulturowym , etnicznym a dopiero na koncu religijnym i instytucjonalnym w ramach KK i jego gospodarke. Podobne byli obowiazani przesłac do Rzymu prymasi , arcybiskupi , kazdy z wyzszego szczebla Instytucji Koscioła , jezeli uznał za stosowne przedstawienie nagłych zdarzeń , zajsc majacych wg nich odpowiednia wagę itp. Ba jakże interesujaca lektura - uzupełniajaca brakujace dokumenty polityczne . Bardzo często sama wystarczy za dowód w sprawie . Wszak jednymi z podstawowych zasad słuzby w wierze ...Kościelnej - było posłuszeństwo i milczenie. Cechy podstawowe polityka. Ale Kosciól to słuzba Bogu a nie Cesarzowi. Czyz nie tak. Czy wiec mamy tu obłudę / cynizm . Zaiste grzech to jest jak wynika z Dekalogu. Tutaj jednak - Nie . Bo to przeciez tylko pragmatyzm polityczny. Wystarczy . Dalipan jak to nie Raport typowo szpiegowski to ja jestem ...kandydatem na świetego. Takie osławione NKWD czy CIA może sie od nich uczyc . Jak bede miał czas to zacytuje co smakowitsze kąski z tej lektury . Uzyteczne tez bardzo sa tytuły :" Analecta Vaticana ' od 1202 roku wzwyz wydane przez Krakow PAU alisci tylko w II RP . Kto ciekaw ..polecam Bo Instytucja Koscioła ta to przecież ... duch prawie 2000 lat . Materia dla niego - feee. Zastanawiam sie czemu w/w tytuły nie wydano ponownie teraz w tej nieodrodnej arcykatolickiej Polsce ( pobiliśmy wszak Francje - która jako Córa Koscioła panowała od wieków na tronie - ale tylko do .. momentu wynalazku dr Guillotin , potem cos Vatykan ja zdetronizował ) , a przeciez warto przyblizyc maluczkim dzieje ukochanego i zasłuzonego dla Polski Koscioła jak i ZIARNO ... prawdy . Oswiecic ich troche lampka oliwną . Wprawdzie jak się pali to strasznie dusi i cuchnie , podobnież jak treści w niej zawarte .

PS . Koncząc polecam Konigsberg z jego Kant'em ( nie mylic z popularnym polskim pojeciem) chdzi o Immanuela , a włąsciwie o tę maksyme : „Wenn die Gerechtigkeit untergeht, hat es keinen Wert mehr, dass die Menschen auf Erden leben… Handle so, dass die Maxime deines Willens jederzeit zugleich als Prinzip einer allgemeinen Gesetzgebung gelten könne”.

Aktualna nie tylko wtedy .

pozdrawiam serdecznie MJR

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85


Ostatnio zmieniony przez krakus57 dnia Sro 05 Wrz, 2012 3:22, w całości zmieniany 1 raz

Sro 05 Wrz, 2012 3:04

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:

PT Groteska -
Radziłbym troche dystansu i spokoju ...

Jeśli myślisz ze się podniecam bo użyłem słowa alfons to po-prostu był to skrót myślowy do:
krakus57 napisał:
a plujac wręcz na kochanków " zaliczonych " i...

i
krakus57 napisał:
..nie mężów a ... czasowych kochanków...[

krakus57 napisał:
...Waści masz ogląd cokolwiek emocjonalny - rusofobiczny . Co mnie okrutnie smieszy znając fakty


krakus57 napisał:
...Mylisz się waść totalnie .Radze zanim coś sie napisze...

To nie są fakty tylko Twoja opinia
krakus57 napisał:
Pomijam Wascina Kolonie Karna podległa zupełnie przez pare setek lat " Burdel Mamie " z UK . Aha i czy nie ogladała sie czasem za plecy na ta protektorkę ? A równiez jak tam maja sie ... Aborygeni ... Zadowoleni z protekcji ? ! ( A króliczki .. znowu przezyły ? )...

krakus57 napisał:
Wascina Kolonia Karna .

Nie mam zielonego pojęcia o co Tobie tu chodzi.
krakus57 napisał:
..A co do reszty fikcji narodowych - to wybacz Wasc - trzeba byc idiota ...

Jesteśmy na forum publicznym i Ty masz swoje zdanie a ja swoje i mam prawo przedstawić swoje opinie z która nikt nie musi się zgadzać, ale nazywanie mnie idiotą nie jest argumentem. Nie odniosłem się do większości Twoich argumentów bo Twoja opinia jest bardzo rozsądna i cześć Ci za to.
Do reszty tego co napisałeś nie odnoszę ze względu na to ze sam bym się pod tym podpisał... gdybyś nie nazwał mnie idiotą i namawiał do przerwania aktywności na publicznym forum.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Sro 05 Wrz, 2012 3:11

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:

krakus57 napisał:
Pomijam Wascina Kolonie Karna podległa zupełnie przez pare setek lat " Burdel Mamie " z UK . Aha i czy nie ogladała sie czasem za plecy na ta protektorkę ? A równiez jak tam maja sie ... Aborygeni ... Zadowoleni z protekcji ? ! ( A króliczki .. znowu przezyły ? )...

krakus57 napisał:
Wascina Kolonia Karna .

Nie mam zielonego pojęcia o co Tobie tu chodzi.

Do reszty tego co napisałeś nie odnoszę ze względu na to ze sam bym się pod tym podpisał... gdybyś nie nazwał mnie idiotą i namawiał do przerwania aktywności na publicznym forum.
Pozdrawiam.


Ad PT Groteska .

Wypraszam sobie !!!! IMPUTOWANIE mi słow które nie uzyłem . GDZIE !!!???? nazwałem/ okresliłem Wasci .. takowym epitetem . Mam juz trochę lat na karku i moge cierpiec na otumanienie starcze ale nie zapomniałem jeszcze o szacunku szczególnie do adwersarza , pomimo że lubie ironie a nawet sarkazm . Stad owe słynne a zapomniane teraz PT ( pleno titulo - coby było jasne ) bo za poprzedniego okropnego systemu uzywane powszechnie . To raz . Dwa - GDZIE zabraniam Wasci wystepowania na Forum ??!!!


A jezeli chodzi o Kolonie Karną - to w powiazaniu li tylko z .. aborygenami winien Wasci wiedziec ,ze chodzi o obecną Australie ( bo jak wynika z danych tam przebywasz) pełna nazwa Związek Australijski , A jak zapoznasz sie z jej historia to nazwa : Kolonia Karna nie będzie Ci nieznana. A little bit of quiet - don't it .

PS . cyt " Do reszty tego co napisałeś nie odnoszę ze względu na to ze sam bym się pod tym podpisał... gdybyś nie nazwał mnie idiotą " no jakże to ... polskie w logice , Niewazny fakt wazna .. ambicja ? Dlatego ten Naród przegrywa. Od razu uprzedzam , nie pisze tego złośliwie ale po to aby pokazać pewien schemat .

serdecznie pozdrawiam ( mimo wszystko i zycze powodzenia w bywszym k ---raju... J. Kaczmarskiego ) MJR

Moze warto posłuchac ; http://www.youtube.com/watch?v=VtsMVI8Fles

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sro 05 Wrz, 2012 4:03

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wypraszać sobie możesz, ale przeczytaj ze zrozumieniem co napisałeś i sztuczne oburzenia zachowaj dla siebie. To nie jest kabaret!

Z tą Australią dalej nie wiem o co Ci chodzi. Czy obwiniasz mnie za to ze była kolonią karna i za prześladowania Aborydzynow? Ja jestem emigrantem końca XX wieku.
Jeśli następnym razem chcesz komuś z Australii dołożyć za minione czasy to nie powywołuj się na króliki, na Tasmanii farmerzy przeszli od brzegu do brzegu zabijając każdego kto nie był biały w XIX wieku. Mnie tam nie było, nic z tym nie mam wspólnego i tego nie popieram czy chwale.
Dobranoc.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Sro 05 Wrz, 2012 4:11

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.