| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
whiskey
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Karlovy Vary - najkrwawsza bitwa XIX wieku?

Witam, potrzebuję pomocy Uśmiech Chciałabym dowiedzieć się czegoś o bitwie pod Karlowymi Warami, ponoć najkrwawszej w XIXw. W encyklopedii są jakieś szczątkowe informacje, może ktoś z Was mógłby mi coś więcej powiedzieć? z góry dzięki za pomoc.
Jednocześnie witam się z wszystkimi, z częścią z Was zdążyłam się poznać w Toruniu Wink

Nie 04 Kwi, 2010 19:45

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To by była niespodzianka Wink A może chodzi o bitwę pod Hradec Kralove, hmmmm Wink Bo wtedy by coś pasowało np. Königgrätz Wink A stąd już droga prosta do Sadowy Wink Sadowa 1866, czy to najkrwawsza bitwa w całym wieku XIX, ostro bym polemizował.

Witamy na forum Piwo Miłej zabawy.

Nie 04 Kwi, 2010 20:51

Powrót do góry
whiskey
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za pomoc, masz rację - to musi być bitwa pod Hradec Kralove Uśmiech Szukam informacji dla ojca, wspominał mi dziś, że chętnie by coś poczytał na ten temat. Gdzieś usłyszał od przewodnika, że to właśnie była najkrwawsza bitwa, ale już widzę, że ile źródeł tyle opinii na ten temat Uśmiech tak czy inaczej dzięki za sprostowanie, dalej bym pewnie uparcie szukała bitwy pod Karlovymi Varami, której nie było Razz

Nie 04 Kwi, 2010 23:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na temat bitwy pod Sadową ukazała się książka z serii Historyczne Bitwy " Sadowa 1866" ....której NIE POLECAM Wink Tak, że pozostaje Wiki....i sieć, głownie strony niemiecko języczne. Można szukać pod Königgrätz, Hradec Kralowe, Sadowa, Sadova......

Przykłady :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Sadow%C4%85

Tu, ładne obrazki :

http://www.batalistykajestok.pop.e-wro.pl/Hradec.html

Tu, trochę obszerniej :

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_K%C3%B6niggr%C3%A4tz

Też ciekawe, po niemiecku:

http://www.deutsche-schutzgebiete.de/deutscher_krieg_schlacht_bei_koeniggraetz.htm

Pon 05 Kwi, 2010 10:06

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A nie uważacie że najkrwawsza bitwa XIX wieku została stoczona pod Solferino? Francuzi dostali takiego łupnia że, po bitwie powstał Czerwony Krzyż.

Tak, wiem, Austriacy przegrali:roll: , ale zwycięstwo moralne było po stronie Austriackiej

Wto 06 Kwi, 2010 9:50

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska:

Cytat:
A nie uważacie że najkrwawsza bitwa XIX wieku została stoczona pod Solferino? Francuzi dostali takiego łupnia że, po bitwie powstał Czerwony Krzyż.


Seth, tak nie uważa. Najkrwawszą bitwą XIX wieku pozostaje Gettysburg. Ze 165 tys. żołnierzy obu stron poległo bądź zostało rannych 25 %. Co do Solefrino to trudno mówić o " łupniu" Francuzów. Kto wygrał ? Chińczycy?Morlany apekt zywcięstwa Austii jest pustym frazesem. Przy około 300 tys. żołnierzy obu stron, Francuzi stracili ok. 17 tys. ludzi. Piemontyczycy ok. 5 tys. a zwycięzcy( moralnie) w.g Ciebie Austriacy 22 tys. Exclamation Było to pyrrusowe zwycięstwo, jednak zwycięstwo. Straty ogólne to tylko 14 % Exclamation Łącznie. Więc Solferino nie była najkrwawszą bitwą XIX wieku.
Najwyższy współczynnik strat mają bitwy wojny secesyjnej. W kolejności: Gettysburg-25 % Stone's River i Chikamauga-24 %.
Z bitew okresu napoleońskiego Waterloo ma współczynnik 23 % strat, w stosunku do użytych sił.
Największą bitwą wieku XIX pozostaje Lipsk, ponad 630 tys. żołnierzy. Poległo i zostało rannych ok. 20 %/ Sadowa z 435 tys. żołnierzy jest w czołówce Wink

Wto 06 Kwi, 2010 19:17

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O, dzięki Seth Piwo Na początku HB'ka O Solferino autor, twierdzi że to była najkrwawsza bitwa XIX wieku, ale ta teoria jest pewnie tak dobra jak, ta książka. A jeżeli chodzi o moralne zwycięstwo, to zapomniałem dodać jednej rzeczy -> Wink

Wto 06 Kwi, 2010 19:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska:

Cytat:
O, dzięki Seth Piwo Na początku HB'ka O Solferino autor, twierdzi że to była najkrwawsza bitwa XIX wieku, ale ta teoria jest pewnie tak dobra jak, ta książka. A jeżeli chodzi o moralne zwycięstwo, to zapomniałem dodać jednej rzeczy -> Wink



Piwo Autorowi tej książeczki mówimy twarde IOH-owe NIE. Za komuny pisał dyrdymały o Wherwolfie i na tym powinien poprzestać.

Wracając do krwawych strat poniesionych pod Sadową. To z 435 tys. żołnierzy obu stron, zostało zabitych bądź odniosło rany ok. 5 % Wink Czyli na pewno najkrwawszą bitwą Sadowa nie była Wink

Wto 06 Kwi, 2010 19:36

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co mi się wydaje, że najkrwawszą bitwą XIX wieku w zachodnim kręgu kulturowym stoczono 50 lat przed Gettysburgiem, i duuużo bliżej od Polski - ba! - Polacy mieli w niej niepoślednią rolę.Mam na myśli Bitwę Narodów pod Lipskiem w roku 1813.
Dalej - nikt nie wspomniał tu o najkrwawszej z XIX-wiecznych wojen - Rebelii tajpingów w Chinach, w wyniku której życie straciło ponad 20 milionów ludzi, a podczas trzeciej bitwy o Nankingw ciągu trzech dni walk zginęło ponad 100000 ludzi jedynie w armii rebelianckiej (nie licząc rzezi, która nastąpiła później).

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 06 Kwi, 2010 20:21

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel:

Cytat:
Co mi się wydaje, że najkrwawszą bitwą XIX wieku w zachodnim kręgu kulturowym stoczono 50 lat przed Gettysburgiem, i duuużo bliżej od Polski - ba! - Polacy mieli w niej niepoślednią rolę.Mam na myśli Bitwę Narodów pod Lipskiem w roku 1813.


O Lipsku wspomniałem już. Ale proszę bardzo statystyka jest bezlitosna. Na około 630 tys uczestników straty tzw. krwawe oscylują w granicach 20 %. Jest to liczba niemała, a jednak nie najwyższa......
Digby Smith, w książce pt. Lipsk 1813 szczegółowo wymienia wysokość strat. Jakby nie licząc ilość ta nie przekracza 20 %. Czyli Gettysburg jest w czołówce.

Wto 06 Kwi, 2010 20:56

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja pod pojęciem "najkrwawsza" rozumiem nie współczynnik strat, a bezwzględną ilość ofiar (zabitych, rannych i zaginionych).Stąd na Zachodzie - dość zdecydowanie Lipsk, a ogólnie - Nanking.

Współczynnik strat daje pewne pojęcie o zażartości starcia, ale tylko, gdy rozpatrywany na poziomie jednostek, a nie armii (w tym przypadku gra rolę zbyt wiele zmiennych).

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 06 Kwi, 2010 21:19

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel:

Cytat:
Ja pod pojęciem "najkrwawsza" rozumiem nie współczynnik strat, a bezwzględną ilość ofiar (zabitych, rannych i zaginionych).Stąd na Zachodzie - dość zdecydowanie Lipsk, a ogólnie - Nanking.



Ja rozumiem, że Ty rozumiesz Wink Też nie lubię statystyki Laughing humanista for ever Laughing Lipsk jest zdecydowanym faworytem, to logiczne. Sadowa jest bodaj, na drugim miejscu pod względem ilości użytych wojsk.

Wto 06 Kwi, 2010 21:48

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sadowa (i cała ta wojna) była bardzo ważna dla rozwoju doktryn militarnych.To po niej prusacy zrewolucjonizowali sposób użycia artylerii polowej, która walnie przyczyniła się do zwycięstwa nad Francją cztery lata później.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 06 Kwi, 2010 22:05

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel:

Cytat:
Sadowa (i cała ta wojna) była bardzo ważna dla rozwoju doktryn militarnych



Tylko w naszym pięknym kraju wydano książkę poświęconą tej bitwie, która cofnęła naszą wiedzę w temacie o 200 lat. I tak, młodzi czytelnicy, dostali do ręki stek wypocin, po lekturze których nie dojdą do żadnych logicznych wniosków. I to mnie wkurza Evil or Very Mad

Wto 06 Kwi, 2010 22:11

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziwne, że pominęliście bitwę pod Borodino.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 06 Kwi, 2010 22:20

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth,
Książki nie znam, niemniej pisałem kiedyś pracę o wpływie bitwy pod Sadową na rozwój pruskiej doktryny artyleryjskiej, stąd w temacie jestem wciąż niejako obeznany.Może kiedyś coś skrobnę i tutaj na ten temat.
Alf,
Nie miałem zamiaru wymieniać wszystkich wielkich i krwawych bitew dziewiętnastego stulecia, a jedynie NAJkrwawsze.bitwa pod Borodino, aczkolwiek krwawa i ogromna, NAJ nie była.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 06 Kwi, 2010 22:53

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Najkrwawszą bitwą XIX wieku...


Która najkrwawsza, a Borodino to straty rzędu 30%, więc większe niż w ww wymienionych.

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Wto 06 Kwi, 2010 23:07

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego, co pamiętam, to łączne straty pod Borodino wyniosły ok. 70000.Straty pod Lipskiem to 100000, czyli o 30000 więcej.
Branie pod uwagę poziomu strat, czyli stosunku ilości biorących udział w starciu do ilości ofiar , ma sens (jak już pisałem) jedynie w przypadku roztrząsania zażartości starcia i dotyczy jedynie walczących ze sobą w danym miejscu podobnej wielkości jednostek(w stylu: batalion taki-a-taki przeciw batalionowi takiemu-a-takiemu, tam i tam , dnia tego, a tego), a nie starć całych armii.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 06 Kwi, 2010 23:29

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybacz, ale się z Tobą nie zgodzę. Stany obu armii były zbliżone (125/135tys), straty podaje się: R ok 55000, F ok 25000. Tak więc stopień "krwawości" tej bitwy przewyższa Lipsk, choć w liczbach bezwzględnych Lipsk przewyższa Borodino. Stopień przelanej krwi pod Lipskiem to zaledwie 16%, co przy Borodino wydaje się ilością niewielką, biorąc pod uwagę, że tam zginęła prawie 1/3 walczących.
Żeby znaleźć jakiś kompromis, powiedziałbym tak:
Najwięcej ludzi zginęło pod Lipskiem
Najkrwawsza bitwa była pod Borodino. Piwo

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sro 07 Kwi, 2010 0:15

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF:

Cytat:
Najkrwawsza bitwa była pod Borodino



ALF:
Cytat:
Która najkrwawsza, a Borodino to straty rzędu 30%, więc większe niż w ww wymienionych.



Przy udziale ok. 285 tys. żołnierzy ( 130/155 tys.) wysokość strat krwawych wyniosła 30 tys. po stronie francuskiej i 50 tys. po stronie Rosyjskiej( łącznie ok.80 tys.) A to faktycznie daje ok.30 % . ALF w Twoje łapki Piwo

Grendel:

Cytat:
Książki nie znam, niemniej pisałem kiedyś pracę o wpływie bitwy pod Sadową na rozwój pruskiej doktryny artyleryjskiej, stąd w temacie jestem wciąż niejako obeznany.Może kiedyś coś skrobnę i tutaj na ten temat.


Przydałoby się coś konkretnego. Ale nie naciskam Wink Bitwę pod Sadową przywykło się sprowadzać do użycia iglicówek, tak jakby szybkostrzelność austriackiej piechoty wyposażonej w Lorentze była wiele mniejsza Wink

Sro 07 Kwi, 2010 16:15

Powrót do góry
whiskey
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przyznam, że z wielką chęcią bym się zapoznała (i tatko też Razz) z taką pracą o jakiej mówi Grendel. Gdybyś kiedyś miał wolną chwilę i chęć, to bardzo proszę o skrobnięcie :] Pozdrawiam

Sro 07 Kwi, 2010 19:05

Powrót do góry
borys
Major

Major




Posty: 2109
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeżeli Koledzy pozwolą to koło Lipska , Borodino wymienił bym jeszcze Iławę Pruską " rekordowej pod względem szybkości zabijania "
_________________
Священная война

Sro 07 Kwi, 2010 19:47

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słuchajcie chłopcy-werbliści ja tam sie nie wyznaję na armatach i takich tam kto komu mocniej wpie....... Wink ale co powiecie na...2.09 .1898.bitwa pod Omdurmanem.....Machdi contra Kichener......pierwsze zastosowanie karabinu maszynowego....i dzidy machdystów....ginie 10 tyś a 13-16 tys jest rannych przy stratach Anglików...50 zabitych i 400 rannych..głównie kawaleria po...kija się pchała...Plastycznie wyobraźcie sobie koszące serie karabinów Kithenera i wrzeszczących arabów w sukienkach z dzidami...może to i nie największa bitwa ale jaka jadka... Crying or Very sad .No i gdzie proporcje..panie proporcje.... Crying or Very sad
_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 07 Kwi, 2010 20:25

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ino to nie w Europie, ale istotnie krwawo Uśmiech
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sro 07 Kwi, 2010 21:23

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna Secesyjna i bitwa pod Gettysburgiem która tu na tej dyskusji wymieniacie to zapewne Europa..... Wink Alfie drogi uświadom groszka bo warzywo przecie nie świadome....Europa ten Gettysburg Wink hyhyhyhy bo ja jako kobieta to zapewne mylę się...No i temat dyskusji----Najkrwawsze bitwy XIX wieku o Europie ani ani....Nawet Chiny wymieniacie....noo kurde toż sam środek Europy..gdzieś kole Wisły hyhyhyhy
_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 07 Kwi, 2010 21:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.