| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pomnik Atlasa w Lesznie

Początkowo figura była w posiadaniu hrabiego Krzysztofa Mielżyńskiego(1888-1927) , znajdowała się na dachu pałacu w Pawłowicach oraz przedstawiała Herculesa . Wykonał ją polski artysta Kazimierz Marcinkowski. W 1924 roku hrabia podarował ją Lesznu. Zasugerował także dorobienie kuli, którą postać będzie dźwigać na swych barkach. Kulę zlecono wykonać niejakiemu Rydlewiczowi. W ostatecznym kształcie pomnik postawiono obok pałacu Sułkowskich na placu Kościuszki w 1929 roku . Wiadomo, że wojnę przetrwał lecz później zniknął (nie wiadomo nawet kiedy) Do dziś nie wyjaśniono co się z nim stało.

Czy wiecie coś więcej na temat tego pomnika, jego historii bądź dalszych losów?


foto za: http://www.leszno.interbit.pl/pomnieist.htm



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Nie 04 Kwi, 2010 19:02

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Pomnik Atlasa w Lesznie

Amica napisał:
Początkowo figura była w posiadaniu hrabiego Krzysztofa Mielżyńskiego(1888-1927) , znajdowała się na dachu pałacu w Pawłowicach oraz przedstawiała Herculesa . Wykonał ją polski artysta Kazimierz Marcinkowski. W 1924 roku hrabia podarował ją Lesznu. Zasugerował także dorobienie kuli, którą postać będzie dźwigać na swych barkach. Kulę zlecono wykonać niejakiemu Rydlewiczowi. W ostatecznym kształcie pomnik postawiono obok pałacu Sułkowskich na placu Kościuszki w 1929 roku . Wiadomo, że wojnę przetrwał lecz później zniknął (nie wiadomo nawet kiedy) Do dziś nie wyjaśniono co się z nim stało.

Czy wiecie coś więcej na temat tego pomnika, jego historii bądź dalszych losów?


foto za: http://www.leszno.interbit.pl/pomnieist.htm



W latach międzywojennych Leszno posiadało na Placu Kościuszki pomnik Atlasa dźwigającego na swych barkach kulę ziemską. Rzeźba usytuowana była tuż za ostatnią kamienicą ul. Wolności. W miejscu tym znajduje się obecnie ścieżka wiodąca pod więzienny mur, gdzie w 1939 r. hitlerowcy zamordowali grupę patriotów polskich. Pamięć o pomniku pozostała jedynie na starych zdjęciach i ilustracjach. Wśród leszczyńskich kolekcjonerów można jeszcze spotkać nieco późniejsze fotografie pomnika, gdy stoi już nie na cokole, ale na ziemi.

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Czw 22 Kwi, 2010 22:27

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Raczej na końcu ulicy Armii Krajowej bowiem ulica Wolności jest znacznie dalej. Ale o tym żeby był zdjęty z cokołu nie słyszałam. Możliwe jednak.
Jakiś czas temu ufundowano nawet nagrodę dla tego, kto dostarczy informacji na temat jej losów, ale chyba nie było odzewu. Ja mam wrażenie, że obiekt po prostu przetopiono.

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Sob 24 Kwi, 2010 11:55

Powrót do góry
lotek
Major

Major





Posty: 1893
Pochwał: 1
Skąd: Trójmiasto
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

prawie znalazłem Atlasa Uśmiech Uśmiech


Opis załącznika:

_________________
swego nie znacie, cudze chwalicie...

Nie 13 Cze, 2010 16:53

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szkoda , że prawie robi ogromną różnicę Laughing Laughing Ale rzeczywiście podobny. Kiedyś ktoś zaproponował, że ten z Leszna znajduje się w Poczdamie. Niestety też się mylił. Ten w Niemczech stał tam zanim ten z Leszna zaginął.
Brakuje mi danych na temat wymiarów zaginionego pomnika, to by trochę ułatwiło sprawę Uśmiech



Opis załącznika:
Pomnik Atlasa na rynku w Poczdamie

_________________
forum.historia.org.pl
Każdy dzień jest podróżą przez historię

Nie 13 Cze, 2010 18:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.