| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Posiadłości Habsburgów

Witajcie!

Mam do Waszmości takie pytanie, ostatnio przeglądałem mapę na której były zaznaczone posiadłości Habsburgów w 1559 roku. I zauważyłem że w środkowej części Francji jest zaznaczony mały skrawek. Zaintrygowany tym skrawkiem poszedłem do osoby która jest dla mnie autorytetem w sprawach historycznych zapytać się o co chodzi. Osoba ta odpowiedziała mi że jest to błąd w druku, Habsburgowie nigdy tam nie byli. Zapytałem się nauczycielki z historii ona z kolei potwierdziła dane z podręcznika. I jak jest w końcu?



Opis załącznika:
Zaznaczone miejsce

Sob 27 Mar, 2010 21:38

Powrót do góry
Siemin
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Habsburg_Map_1547.jpg
Tu masz mapkę ze stanem posiadania w 1547 roku.
Jak widać Habsburscy nie posiadali tego terenu. Zresztą austriackie posiadłości w centrum Francji wydają się podejrzane.

Sob 27 Mar, 2010 22:00

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widziałem tę/tą(?) mapą. Czyli 3:1 dla teorii że to bujda?

Sob 27 Mar, 2010 22:03

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy skrawek ten był jakoś opisany? Może udałoby się znaleźć jakieś dynastyczne połączenie z domem habsburskim jeżeli będzie znana nazwa owego skrawka?
_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Nie 28 Mar, 2010 17:52

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten zaznaczony skrawek co prawda nie jest podpisany, ale mam dostęp do starego atlasu niemieckiego i ten skrawek jest położony niemal dokładnie tam gdzie jest Perigord, tylko że jest problem... Tam byli Burbonowie a nie Habsburgowie...

Myślicie że jest to pomyłka? Że zaznaczyli posiadłość Burbonów a nie Habsburgów?

Nie 28 Mar, 2010 18:36

Powrót do góry
Kadrinazi
Second Lieutenant

Second Lieutenant





Posty: 210
Skąd: Edinburgh
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może to być po prostu pomyłka przy druku atlasu, może być to jednak jakieś połączenie tego terytorium - np. jakieś roszczenie Habsburgów do owego skrawka francuskiego terytorium?
_________________
http://kadrinazi.blogspot.com/

Nie 28 Mar, 2010 19:03

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kadrinazi napisał:
Może to być po prostu pomyłka przy druku atlasu, może być to jednak jakieś połączenie tego terytorium - np. jakieś roszczenie Habsburgów do owego skrawka francuskiego terytorium?


Hmmm... Wątpię szukałem i nic takiego nie znalazłem

Nie 28 Mar, 2010 19:22

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Raczej może warto poszukać w dziejach różnych habsburskich kombinacjach matrymonialnych... równie dorze mogło chodzić o coś co jedynie im w jakiejś umowie obiecano a co uznali za swoje...
W grę mogłyby także wchodzić różnego rodzaju inne kombinacje prawne - w każdym razie mało prawdopodobne jest by otrzymali oficjalne nadanie tych ziem - raczej przejeliby je w drodze różnych nieformalnych umów - jako przykład niech posłużą mistrzowskie zabiegi z usunięciem Jagiellonów z Czech i Węgier...
Pozdrawiam

Pon 29 Mar, 2010 9:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.