| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polityka medalowa

Szacunek dla munduru to szacunek dla państwa i historii. Szacunek ten powinien być wyrażany nie tylko na pogrzebach poległych, ale również (a może przede wszystkim) w codziennym wojskowym dniu. Również wtedy, gdy aresztuje się żołnierzy i oficerów.

Gdy rzucano na glebę żołnierzy z Afganistanu, wtedy co poniektórzy politycy prześcigali się w opluwaniu munduru, zapominając, że zgodnie z zasadami państwa prawa zatrzymywano ludzi niewinnych (do dnia prawomocnego wyroku) i że to oni wysłali ich do Nangar Khel. Gdy z dalekiej wojny wraca trumna – politycy leją łzy, łączą się w żalu z rodzinami i pływają w dumie z naszej armii i jej bohaterskich czynów.



Jak wraca trumna rozwiązują się mieszki z medalami, orderami i pośmiertnymi awansami. Czas obecny (jak to zwykle bywa) jest prawie najgorszy do takich rozważań, ale lepszego nie będzie, bo tylko ostry kontrast jest widoczny. Dlatego piszę o tym dziś…

Jedna deklaracja na początek – W ŻADNYM PRZYPADKU NIE KIERUJĘ TYCH SŁÓW PRZECIWKO POLEGŁEMU OFICEROWI, JEMU NALEŻY SIĘ CZEŚĆ I CHWAŁA ZA SPEŁNIENIE ŻOŁNIERSKIEGO OBOWIĄZKU – WALKI Z WROGIEM WSKAZANYM PRZEZ PAŃSTWO, AŻ DO ŚMIERCI.





Kapitan Ambroziński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego. I tu wkracza szacunek do munduru i prawa. Jedno z wojskowych powiedzeń mówi „Mundur nie choinka”. Dla żołnierza nie chodzi o to, by uciułać możliwie najwięcej odznaczeń. Wojsko, to nie harcerstwo ze swoimi sprawnościami. Waga orderu i waga munduru, na którym spoczywa nie wynika z łatwości przyznawania – wręcz przeciwnie. Im trudniej zdobyć odznaczenie, tym większa jego waga. Nikomu do łba nie przyjdzie kwestionować nadania Krzyża Wiktorii (nieco ponad tysiąc przyznanych od połowy XIX wieku) lub Honorowego Medalu Kongresu (trochę ponad trzy tysiące od wojny secesyjnej), o każdym kto go nosi można śmiało powiedzieć, że zasłużył się nie tylko wyjątkowym bohaterstwem, ale i przyczynił się do zwycięstwa.



Oto wyjątek z ustawy ustanawiającej nasz odpowiednik tych odznaczeń:



Order Krzyża Wojskowego może być nadany: (…)

Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego - dowódcy

jednostki bojowej lub oficerowi za umiejętne i skuteczne dowodzeniejednostką bojową lub za inny czyn zapewniający sukcesoperacji lub akcji bojowej, wyjątkowo oficerowi sztabu zawspółpracę z dowódcą, jeżeli współpraca ta w sposób wybitny

przyczyniła się do sukcesu operacji lub akcji bojowej, podoficerowilub szeregowemu posiadającemu już Krzyż Kawalerski zaczyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia (…)



Czy naprawdę śmierć w źle przygotowanym patrolu, który nie spełnił swych celów, bo wpadł w zasadzkę, spełnia ustawowe wymagania dla nadania komandorii OKW?

Twierdzę, że nie. Ale jak to ładnie wygląda, gdy przedstawiciele państwa, które wysłało żołnierza bez odpowiedniego wyposażenia, dekorują pluszową poduszkę. To jest brak szacunku dla munduru, odznaczenia i… dla tego żołnierza co oddał swe życie. Bo jeśli był (w co gorąco wierzę) żołnierzem z krwi i kości, to żachnąłby się tak samo jak ja, że nie dla niego ten order.

Politycy czego się nie dotkną, to spieprzą. Jak próbują stworzyć tradycję (pomysł powołania orderu wojskowego przyznawanego nie tylko w czasie wojny – doskonały), to zaraz ją zdewaluują dla swych gierek i dla uzyskania kilku punktów.



Czy zgadzacie się z powyższym stwierdzeniem?[/b]

Sob 27 Mar, 2010 1:06

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Polityka medalowa

Maki92 napisał:

Gdy rzucano na glebę żołnierzy z Afganistanu, wtedy co poniektórzy politycy prześcigali się w opluwaniu munduru, zapominając, że zgodnie z zasadami państwa prawa zatrzymywano ludzi niewinnych (do dnia prawomocnego wyroku) i że to oni wysłali ich do Nangar Khel.

Od początku twierdziłem, twierdzę i nie zamierzam zmienić zdania, że ta sytuacja była absolutnie skandaliczna.
Maki92 napisał:
Jak wraca trumna rozwiązują się mieszki z medalami, orderami i pośmiertnymi awansami.

To jest względnie normalne, a wiąże się z tym, by zapewnić rodzinie poległych jak najwyższą rentę (w Polsce to chyba za bardzo sie w stosunku do Stanów nie róźni, choc u nas zbyt wysokich awansów się pośmiertnie nie udziela).
Maki92 napisał:
JEMU NALEŻY SIĘ CZEŚĆ I CHWAŁA ZA SPEŁNIENIE ŻOŁNIERSKIEGO OBOWIĄZKU – WALKI Z WROGIEM WSKAZANYM PRZEZ PAŃSTWO, AŻ DO ŚMIERCI.

Amen.
To był Jego zawód. Jego wybór. Jego ryzyko. Jego poświęcenie.
Maki92 napisał:
Kapitan Ambroziński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Jeśli dzięki temu rodzina otrzymała większą rentę - chwała p.prezydentowi za to...Lecz - dlaczego zastąpiono tym nowym kaczoorderem historyczne krzyże VM?
Maki92 napisał:
Nikomu do łba nie przyjdzie kwestionować nadania Krzyża Wiktorii (nieco ponad tysiąc przyznanych od połowy XIX wieku) lub Honorowego Medalu Kongresu

A jednak byli i tacy (bojownicy o pokój" żyjący z moskiewskich dotacji, co odważali się zwać ludzi odznaczonych CMoH mianem "zbrodniarzy" (podczas wojny wietnamskiej, ale i później).Z tym bywało różnie.
Niemniej z całą pewnością ( a było mi dane spotkać kilku ludzi odznaczonych CMoH) orderu tego nie przyznawano za byle co...
Maki92 napisał:
Czy naprawdę śmierć w źle przygotowanym patrolu, który nie spełnił swych celów, bo wpadł w zasadzkę, spełnia ustawowe wymagania dla nadania komandorii OKW?

Nikt nie dał mi prawa ingerowania w decyzje kapituły orderu.Nie wydaje mi się także, by miał być on odpowiednikiem CMoH.
Czy patrol był źle przygotowany - nie wiem.Nie było mnie tam.Nie widziałem też dokumentacji śledztwa.
"Nie wypełnił swoich celów, bo wpadł w zasadzkę..." - mój drogi - zasadzki mają to do siebie, że łatwo sie w nie wpada.Ciężko jest zawalić winę na żołnierzy patrolu - bo byli przemęczeni, bo mieli niezbyt odpowiednie wyposażenie, bo nie mieli doświadczenia, bo ktoś popełnił błąd, bo ktoś czegoś na czas nie dostrzegł...
To się łatwo mówi.Jeśli byłeś na polu walki, byłeś na patrolach, wiesz, jak zmęczony możesz być po kilku godzinach, jak zmęczone mogą być twoje oczy, jak napięte nerwy...O błąd łatwo.
Maki92 napisał:
jak to ładnie wygląda, gdy ... dekorują pluszową poduszkę. To jest brak szacunku dla munduru, odznaczenia i… dla tego żołnierza co oddał swe życie.

I tak, i nie.Jak pisałem - jeśli z orderem przyjdzie kilka złotych więcej do renty po mężu, ojcu, to odznaczajcie każdego poległego.Bo w ten sposób choć odrobinę ulżycie rodzinom.
Maki92 napisał:
Politycy czego się nie dotkną, to spieprzą.

Amen.

BTW - VM był wspaniałym, bojowym odznaczeniem.Pora by przywrócić mu właściwa rangę, zamiast ustanawiać nowe krzyże i ordery.

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Nie 28 Mar, 2010 2:03

Powrót do góry
BartekJerzy
Aspirant

Aspirant




Posty: 178
Skąd: Busko-Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
BTW - VM był wspaniałym, bojowym odznaczeniem.Pora by przywrócić mu właściwa rangę, zamiast ustanawiać nowe krzyże i ordery.


W takim razie trzeba by było uznać misję w Afganistanie za działania wojenne, bo raczej na zmianę warunków nadawania Virtuti nie ma co liczyć.
W którymś odcinku "Było nie minęło" był reportaż o sprawie nadania VM dla żołnierza września 1939r, za bitwę pod Kockiem bodajże, ten pan jeszcze żyje i są ponoć prawdziwe wnioski dowódcy i zgoda na przyznanie orderu, ale ustawa z 1992r nie pozwala na to. Nie wiem jak ta sprawa się dalej potoczyła.

Nie 28 Mar, 2010 12:56

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałem że był pomysł odznaczania żołnierzy w Iraku orderem VM ale środowiska kombatanckie nie zgodziły się na to więc stworzono OKW nazywany Virtuti Militari XXI wieku. Ale żołnierze twierdzą żeby inwestować w sprzęt a nie nowe odznaczenia ale politycy wiedzą lepiej. Bardzo szczęśliwy

Nie 28 Mar, 2010 14:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel- w Polsce ustawowo poległego zołnierza w czasie służby mianuje sie o jeden stopień wyżej (zdarzają sie wyjątki że awanse są wyższe, ale rzadko). Powód - sam podałeś Wink Niestety jedynym "chlebowym" orderem jest VM (o ile pamiętam). Ale tu były protesty kawalerów VM jak i ustawa wyraźnie określa że VM może być nadawany za czyny wojenne w obronie ojczyzny. Natomiast nic nie stało na przeszkodzie aby nadawać KW. Niestety zamiast tego ustanowiono OKW i obecnie traktuje się go jako odznakę za rany.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 28 Mar, 2010 21:32

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Order Wojenny Virtuti Militari,Krzyż Walecznych,Krzyż Zasługi z Mieczami są odznaczeniami nadawanymi tylko i wyłącznie w czasie wojny.Dlatego ustanowiono OKW i Krzyż Wojskowy który zresztą jest wzorowany bardzo mocno na Krzyżu Walecznych.Ale jeśli spojrzymy na liste odznaczonych VM to żyjących kawalerów tego orderu jest nie wielu i co za jakiś czas tylko Warszawa i Lwów zostaną jedynymi istniejącymi kawalerami tego orderu bo bohaterowie odejdą z tego świata bo każdy kto został odznaczony VM jest bohaterem.Musi być jakieś dziedzictwo.W USA i UK Medal Honoru czy Krzyż Wiktorii jest nadawany do dziś.Każdy polski żołnierz który walczy w różnych wojnach potrzebnych ,nie potrzebnych powinien być odznaczany za odwagę jeśli jest odważny.Bo to Polska Go tam posłała, każdy powie ja nie ale każdy kto wrzuci karteczkę do urny wyborczej jest za to odpowiedzialny bo to ludzie których My wybraliśmy w naszym imieniu wysyła nasze wojsko wszędzie gdzie sobie tego wymagają sojusze.

Pon 29 Mar, 2010 17:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bohaterstwo (nie zawsze idzie w parze z "odwagą") i poświęcenie na polu walki, niezależnie od rodzaju konfliktu, powinno być docenione.Zamiast wprowadzać nowe, pozbawione tradycji i znaczenia odznaczenia powinno sie zmodyfikować zasady nadawania starych (byle nie za mocno i byle nie robić tego zbyt często).Zwłaszcza w czasach gdy ok. 75% konfliktów zbrojnych na świecie nie sposób nazwać wojną...

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pon 29 Mar, 2010 18:53

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Politycy boją się słowa "wojna" ale Afganistan to nie jest misja tylko regularna wojna.Ale kiedyś się skończy jak skończyła się w b.Jugosławii chodziarz twierdzono że tam pokoju nigdy nie będzie a już po wszystkim więc ISAF wygra w Afganistanie. Prezydent ustali nie dawno Gwiazdy CZADU,KONGA i MORZA ŚRÓDZIEMNEGO a zapomniał chyba o Kosowie gdzie też są Polacy już ładnych kilka lat a w KONGO byli tylko kilka miesięcy.

Pon 29 Mar, 2010 20:26

Powrót do góry
adas
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 65
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Osobiście twierdzę i jest to tylko moje zdanie, że żołnierzom poległym w czasie jakiegokolwiek konfliktu nie powinno się podnosić stopnia i obwieszać ich "ciał" medalami za to, że polegli. Żołnierz ginie z danym stopniem i tak powinno pozostać, a tu wyjeżdżają mu z rangą do góry nawet nie wiem po co. By oddać mu szacunek? Szacunek żołnierzowi można oddać w inny sposób, nie tylko przez odznaczenia. Nie umierał przecież po to, by przylepić mu order.
_________________

Pon 29 Mar, 2010 21:21

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pośmiertne odznaczenie nic za sobą nie niesie dla rodziny nie ma żadnej pomocy materialnej z tytułu nadania odznaczenia.W USA za Medal Honoru jest wiele przywilejów m.in:
* ponad 1000 dolarów miesięcznie dodatku do emerytury;
* ułatwienia dla dzieci posiadaczy podczas starania się o przyjęcie do akademii wojskowych.

Pon 29 Mar, 2010 21:59

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

adas napisał:
a tu wyjeżdżają mu z rangą do góry nawet nie wiem po co


Ktoś już napisał, aby rodzina miała wyższa rentę. Toż ten żołnierz mógł być jedynym żywicielem rodziny.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Pon 29 Mar, 2010 22:12

Powrót do góry
BartekJerzy
Aspirant

Aspirant




Posty: 178
Skąd: Busko-Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

adas chodzi zarówno i o pieniądze, ale i o wyrażenie szacunku i uznania dla poległego żołnierza. Fakt, że działają oni tysiące kilometrów od kraju nie powinien wpływać na to, że nie nagrodzi się ich odwagi i poświęcenia w walce. Dlatego, tak jak już wcześniej wspomniano, dobrze by było umożliwić nadawanie np. Krzyża Walecznych.

Inną sprawą jest to, czy należy automatycznie awansować i odznaczać żołnierza, który zginął, bądź odniósł rany na misji w wyniku "zwykłego" wypadku.

Pon 29 Mar, 2010 23:03

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maki92 napisał:
Politycy boją się słowa "wojna" ale Afganistan to nie jest misja tylko regularna wojna.
Postaram sie nie robić OT. Sprawdź co znaczy wojna a potem pisz prawdę, ok??

Edit:
Następujący po tym post kolegi Renifera Lopeza został usunięty, jako niczego nie wnoszący do tematu wątku.

Grendel

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pon 29 Mar, 2010 23:59

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma definicji słowa wojna.

Wto 30 Mar, 2010 14:44

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest wiele definicji wojny, możesz sobie wybrac jaka chcesz..

Cytat:
VM był wspaniałym, bojowym odznaczeniem.Pora by przywrócić mu właściwa rangę, zamiast ustanawiać nowe krzyże i ordery.

Osobiście jestem przeciw. VM ma być przyznawane za obronę ojczyzny, ja to już maxi wspomniał. Afganistan się tu nie kwalifikuje.

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Wto 30 Mar, 2010 20:50

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maki92:

Cytat:
Nie ma definicji słowa wojna.


Owszem, nawet w internecie jest definicja tego słowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna

Na szczęście nie podjęto prób aby VM, nadawać za misje vide Afganistan czy Irak.

Wto 30 Mar, 2010 20:55

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Maki92:

Cytat:
Nie ma definicji słowa wojna.


Owszem, nawet w internecie jest definicja tego słowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna

Na szczęście nie podjęto prób aby VM, nadawać za misje vide Afganistan czy Irak.



Właśnie tak myślałem że ktoś rzuci definicje z wikipedi.

Wto 30 Mar, 2010 22:33

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale ja uważam że definicja wojny to indywidualna sprawa tak jak definicja patriotyzmu.Myślę że żołnierze na misjach nie powinni być odznaczani VM ale Krzyżem Walecznych jak najbardziej.Tylko że kawalerów VM nie długo nie będzie wcale i co wtedy?

Wto 30 Mar, 2010 22:37

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie."Wojna" ma definicję międzynarodową.Nie pamiętam już, czy jest usankcjonowana prawem międzynarodowym, czy jest jedynie umową.
Pojęcia "konfliktu zbrojnego", "misji stabilizacyjnych" i "działań innych niż wojna" definiują prawa lokalne.
Nie ma w tym nic "indywidualnego".

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Wto 30 Mar, 2010 22:52

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja uważam inaczej.

Edit:
Pozwoliłem sobie połączyć dwa kolejne posty.


Jeśli zostały utworzone nowe odznaczenia to powinno być odznaczenie za rany odniesione w walce coś jak Purpurowe Serce.

Sro 31 Mar, 2010 17:28

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maki92 napisał:
Ja uważam inaczej.

Zdanie kolegi ma w kwestii definiowania pojęcia "wojny" doprawdy znikome znaczenie.
Bez obrazy.
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sro 31 Mar, 2010 17:59

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maki92 napisał:
seth napisał:
Maki92:

Cytat:
Nie ma definicji słowa wojna.


Owszem, nawet w internecie jest definicja tego słowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna

Na szczęście nie podjęto prób aby VM, nadawać za misje vide Afganistan czy Irak.



Właśnie tak myślałem że ktoś rzuci definicje z wikipedi.

No to definicja z Encyklopedii PWN Rolling Eyes
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3997437

Kiedy w czerwcu 2007 ustanawiano nowe odznaczenia wojskowe, Senat RP zaproponował ustanowienie Wojskowej Odznaki Honorowej za Rany i Kontuzje – odznaczenia wojskowego nadawanego za rany i kontuzje odniesione podczas zwalczania terroryzmu w kraju lub w czasie działań bojowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa nie podczas wojny, a także za rany i kontuzje odniesione w czasie rozminowywania kraju po zakończeniu działań wojennych, bez ograniczenia w czasie.

Sejm RP tej poprawki nie przyjął...

Rozmawialiśmy już o tym TUTAJ.

I tak, jak OKW jest odpowiednikiem (a przynajmniej powinien być) VM; tak Krzyż Wojskowy, odpowiednikiem Krzyża Walecznych; ponieważ oba starsze odznaczenia są wojennymi, przez co nie mogą być nadawane za czyny dokonane w Iraku, czy Afganistanie.

Brak Gwiazdy za misje w byłej Jugosławii (zarówno w Bośni, jak i Kosowie) uważam za poważne niedopatrzenie...

Nie zapominajmy też o misji EUMM w Gruzji, ale Gwiazdy są odznaczeniami wojskowymi, nadawanymi tylko uczestnikom polskich kontyngentów wojskowych (cywilnym także), więc należałoby ustanowić odznaczenie dla policjantów biorących udział w operacjach obserwacyjnych (Czesi, Słowacy, czy też Szwajcarzy już dawno sobie z tym poradzili...)

Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sro 31 Mar, 2010 19:31

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mboro napisał:
Maki92 napisał:
seth napisał:
Maki92:

Cytat:
Nie ma definicji słowa wojna.


Owszem, nawet w internecie jest definicja tego słowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna

Na szczęście nie podjęto prób aby VM, nadawać za misje vide Afganistan czy Irak.



Właśnie tak myślałem że ktoś rzuci definicje z wikipedi.

No to definicja z Encyklopedii PWN Rolling Eyes
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3997437

Kiedy w czerwcu 2007 ustanawiano nowe odznaczenia wojskowe, Senat RP zaproponował ustanowienie Wojskowej Odznaki Honorowej za Rany i Kontuzje – odznaczenia wojskowego nadawanego za rany i kontuzje odniesione podczas zwalczania terroryzmu w kraju lub w czasie działań bojowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa nie podczas wojny, a także za rany i kontuzje odniesione w czasie rozminowywania kraju po zakończeniu działań wojennych, bez ograniczenia w czasie.

Sejm RP tej poprawki nie przyjął...

Rozmawialiśmy już o tym TUTAJ.

I tak, jak OKW jest odpowiednikiem (a przynajmniej powinien być) VM; tak Krzyż Wojskowy, odpowiednikiem Krzyża Walecznych; ponieważ oba starsze odznaczenia są wojennymi, przez co nie mogą być nadawane za czyny dokonane w Iraku, czy Afganistanie.

Brak Gwiazdy za misje w byłej Jugosławii (zarówno w Bośni, jak i Kosowie) uważam za poważne niedopatrzenie...

Nie zapominajmy też o misji EUMM w Gruzji, ale Gwiazdy są odznaczeniami wojskowymi, nadawanymi tylko uczestnikom polskich kontyngentów wojskowych (cywilnym także), więc należałoby ustanowić odznaczenie dla policjantów biorących udział w operacjach obserwacyjnych (Czesi, Słowacy, czy też Szwajcarzy już dawno sobie z tym poradzili...)

Wyluzowany


Nie które rządy po prostu potrafią docenić wysiłek swoich żołnierzy a nie patrzą tylko na słupki sondażowe i jakie zabiegi społeczne się opłacają a jakie nie.

Sro 31 Mar, 2010 20:11

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tylko że kawalerów VM nie długo nie będzie wcale i co wtedy?
Nic. Na tym polega wyjątkowość niektórych odznaczeń, dzięki temu ich noszenie przynosi prawdziwy zaszczyt ich kawalerom. Odznaczeń nie ustanawia sie by je nosić, tylko by w odpowiedni sposób wyrazić podziw, wdzięczność, uznanie za określone czyny.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sro 31 Mar, 2010 20:18

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
Cytat:
Tylko że kawalerów VM nie długo nie będzie wcale i co wtedy?
Nic. Na tym polega wyjątkowość niektórych odznaczeń, dzięki temu ich noszenie przynosi prawdziwy zaszczyt ich kawalerom. Odznaczeń nie ustanawia sie by je nosić, tylko by w odpowiedni sposób wyrazić podziw, wdzięczność, uznanie za określone czyny.

To wymień jakieś zaszczytne odznaczenie które po raz ostatni było nadawane za czyny z przed 70 lat?

Sro 31 Mar, 2010 22:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.