| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BartekJerzy
Aspirant

Aspirant




Posty: 178
Skąd: Busko-Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Np. fiński Krzyż Mannerheima (Mannerheim-ristin ritariksi), z tego co się orientuję to obowiązuje do dzisiaj, może zostać nadany żołnierzom w czasie wojny za wybitne zasługi, obecnie żyje bodajże pięciu, lub czterech kawalerów tego odznaczenia.
Jest jeszcze rumuński Order Michała Walecznego (Ordinul Mihai Viteazul), przywrócony w 2000r., ale ostatni order został nadany w 1947r., z tym że niedawno zmieniono zasady jego nadawania, gdyż uwzględniono nie tylko czas wojny, ale również misje pokojowe i wojskowe ONZ i NATO.

Popieram zdanie Brodeura, niektóre odznaczenia powinny mieć tą wyjątkowość. Virtuti Militari nie powinno być traktowane jak odpowiednik Krzyża Wiktorii, Medalu Honoru, czy Legii Honorowej, bo VM było nadawane w czasie wojen, podczas których walczono o wolność Polski, począwszy od 1792r., a skończywszy na II wojnie światowej, a Amerykanie, Brytyjczycy, czy Francuzi prowadzili tyle konfliktów poza granicami swojego kraju, że nie można tu mówić, żeby przez nie bronili swojej ojczyzny.
Jednak nadal jestem zdania, że nic nie stoi na przeszkodzie powtórnego przywrócenia do nadawania Krzyża Walecznych.

Czw 01 Kwi, 2010 1:19

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maki92 napisał:
To wymień jakieś zaszczytne odznaczenie które po raz ostatni było nadawane za czyny z przed 70 lat?


Nie bardzo rozumiem – chodzi Ci o odznaczenie odnoszące się stricte do II WŚ ? Zakończono nadawanie takich odznaczeń w 1999. (mam na myśli np. Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939"; Medal za Warszawę 1939-1945; Krzyż Oświęcimski; Warszawski Krzyż Powstańczy itp.)

Lech Kaczyński nadał pośmiertnie kilka razy Order Orła Białego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski poległym w II WŚ (oraz zamordowanym w PRL-u), odznaczeni zostali m. in.: gen. Fieldorf (Nil); rotm. Pilecki; kpt. Raginis.

Maki92 napisał:
Tylko że kawalerów VM nie długo nie będzie wcale i co wtedy?

Nic nie będzie – nie będzie Kapituły; a w razie wojny (właśc. po jej zakończeniu) – powołana zostanie nowa...

Cytat:

USTAWA O ORDERACH I ODZNACZENIACH

Art. 6.
1. Ordery i odznaczenia wojenne są nadawane tylko w czasie wojny lub nie później niż przez pięć lat od jej zakończenia.

Art. 24.
1. Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari w czasie pokoju tworzą Kanclerz Orderu oraz pięciu członków Kapituły.
2. Stojącego na czele Kapituły Kanclerza Orderu oraz członków Kapituły powołuje Prezydent spośród Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari na pięć lat.
3. Kapituła wybiera ze swego grona zastępcę Kanclerza Orderu oraz Sekretarza Kapituły.
4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w czasie wojny.



Ja tam nie widzę problemu... Wyluzowany

PS.

BartekJerzy napisał:
Jednak nadal jestem zdania, że nic nie stoi na przeszkodzie powtórnego przywrócenia do nadawania Krzyża Walecznych.

Tyle, że Krzyż Walecznych jest odznaczeniem wojennym i dlatego jego odpowiednikiem za czyny męstwa i odwagi dokonane w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju jest Krzyż Wojskowy.

Dzięki temu Krzyż Walecznych jest bardziej znaczący i, powiedziałbym, elitarny...

O ile Krzyż Wojskowy zdaje się, że wypełnia funkcję "nie-wojennego" odpowiednika, to niestety OKW nie przypomina "VM w odmianie nie-wojennej" (choć powinien), a bardziej amerykański PH... i to jest smutne...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 01 Kwi, 2010 7:54

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy według was żołnierz może odmówić przyjęcia odznaczenia?

Czw 01 Kwi, 2010 20:09

Powrót do góry
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

BartekJerzy napisał:
Popieram zdanie Brodeura, niektóre odznaczenia powinny mieć tą wyjątkowość. Virtuti Militari nie powinno być traktowane jak odpowiednik Krzyża Wiktorii, Medalu Honoru, czy Legii Honorowej, bo VM było nadawane w czasie wojen, podczas których walczono o wolność Polski, począwszy od 1792r., a skończywszy na II wojnie światowej, a Amerykanie, Brytyjczycy, czy Francuzi prowadzili tyle konfliktów poza granicami swojego kraju, że nie można tu mówić, żeby przez nie bronili swojej ojczyzny.
O VM nie trzeba sie martwić. Jako jedna z niewielu rzeczy, związanych z historią, jest bardzo dobrze znany laikom i raczej nie ma siły by wprowadzono jakieś zmiany. Kiedyś nawet był temat na NFOW o pomyśle nadawania VM za misje, większość żołnierzy była przeciwna.
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Pią 02 Kwi, 2010 4:30

Powrót do góry
Maki92
Kapral

Kapral





Posty: 47
Skąd: Opolskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brodeur napisał:
BartekJerzy napisał:
Popieram zdanie Brodeura, niektóre odznaczenia powinny mieć tą wyjątkowość. Virtuti Militari nie powinno być traktowane jak odpowiednik Krzyża Wiktorii, Medalu Honoru, czy Legii Honorowej, bo VM było nadawane w czasie wojen, podczas których walczono o wolność Polski, począwszy od 1792r., a skończywszy na II wojnie światowej, a Amerykanie, Brytyjczycy, czy Francuzi prowadzili tyle konfliktów poza granicami swojego kraju, że nie można tu mówić, żeby przez nie bronili swojej ojczyzny.
O VM nie trzeba sie martwić. Jako jedna z niewielu rzeczy, związanych z historią, jest bardzo dobrze znany laikom i raczej nie ma siły by wprowadzono jakieś zmiany. Kiedyś nawet był temat na NFOW o pomyśle nadawania VM za misje, większość żołnierzy była przeciwna.

Czytałem że Gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki Kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari nie jest przeciwny nadawanie żołnierzom na misjach VM ale do tego trzeba zmienić ustawę o VM ale jak utworzono OKW to już raczej tego nie zrobią.

Pią 02 Kwi, 2010 16:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.