| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może Holocaustem ktoś z Was się zajmuje?

Jakos nikt nie porusza tego tematu... a przeciez wojna to nie tylko uzbrojenie ale i smierc milionow ludzi. a ta ostatnia cechowala sie w dodatku zaplanowanym mechanizmem mordowania narodow. malo sie jakos ostatnio mowi o obozach zaglady. byla rocznica oswiecimia i przeminela... znowu cisza.
swoja droga polska telewizja (nie pamietam ktora - chyba 2) nadawala ciekawy film dokumentalny o oswiecimiu (zaraz po obchodach). byly tam wspomnienia jednego z czlonkow zalogi ktory opowiadal jak rabowano ludzi przywozonych do obozu... pamieta moze ktos ten film?

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 18 Wrz, 2005 17:54

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I myslisz, ze to wazne................... czy sie ktos "HOLOCAUSTEM" zajmuje???
Pomysl, ze moga byc rózni ludzie......nawet lekko zboczeni na tym punkcie.

Pon 19 Wrz, 2005 22:35

Powrót do góry
jankos
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kudi,
a co masz na myśli pisząc zajmuje?
Przecież to olbrzymi temat, posiadający wiele wątków pobocznych i tak naprawdę to nie sądzę aby w kilku postach dało się opisać chociaż cząstkę tego, co holocaustu dotyczy.
W świadomości większości ludzi holocaust sprowadza się do Auschwitz, co poniektórzy bardziej oczytani wymienią jeszcze Majdanek, Dachau, Matthausen, Stutthof, ci co czytali Grzesiuka dorzucą jeszcze Gusen, a tak naprawdę to tych miejsc było o wiele, wiele więcej.
Większość ludzi wie o komorach gazowych, blokach śmierci i krematoriach ponieważ były to masowe sposoby uśmiercania, mało kto zdaje sobie jednak sprawę że sposobów tych było o wiele więcej i tak naprawę były one tylko ograniczone fantazją kapo lub strażnika obozowego.
Większość ludzi, morderców obozowych kojarzy z SS, nie wiedząc nic o milicji żydowskiej w gettach, strażnikach rekrutowanych z rekonwalescentów z innych rodzajów broni ( podobno najgorsi byli Ci z Luftwaffe), oraz o kapo wśród których byli kryminaliści, ale też i wrześniowi żołnierze, o czym pisze np. wspomniany już wcześniej Grzesiuk.
Ja osobiście uważam że normalnemu człowiekowi trudno "wejść" zbyt głęboko w ten temat - im więcej się dowiadujesz, tym mniej chcesz wiedzieć, tak przynajmniej było ze mną.
Dp Auschwitz mam 0,5 h jazdy, koło Stutthofu przejeżdam kilka razy w roku, nigdy mnie jednak nie korciło aby odwiedzić te miejsca więcej niż raz.
Osobiście nie rozumiem ludzi ktorzy "grzebią" w Holocauscie, nie przeszkadza mi to jednak żywić olbrzymiego szacunku dla ich wysiłków.

Pozdrawiam - jankos.

Wto 20 Wrz, 2005 22:32

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A moze holocaustem ktos z Was sie zajmuje?

Niestety ten kto się naprawdę zajmował odszedł Embarassed

Wto 20 Wrz, 2005 22:51

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jankos masz racje, ale nie da sie zapomniec o czyms co nieprzyjemne. nie da sie obejsc z dala bo chodzi o pamiec. pytam bo moze jest ktos kto zajmuje sie jakims aspektem badan nad zaglada. wiekszosc poszukiwaczy koncentruje sie na funkajonowaniu podobozow ktore dostarczaly sily roboczej do budowy podziemnych kompleksow lub obiektow zbrojeniwocyh. inni poszukuja sladow i udzialu wiezniow w akcji ukrywania cennych przedmiotow. ale w polsce malo powszechnie wiadomo o innych aspektach holokaustu...
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 20 Wrz, 2005 23:34

Powrót do góry
jankos
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jakie inne aspekty holocaustu masz na myśli?

jankos

Sro 21 Wrz, 2005 17:21

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nieznane miejsca mordow, "tajemnice" gett w malych miejscowosciach...
slyszalem duzo historii o metodach likwidacji polskiej ludnosci.
moj dziadek opowiadal mi ze w miescie w ktorym sie urodzil w czasie okupacji niemcy uprzejmie zawiadomili mieszkancow ze ciezko chorzy i chromi moga pojechac do sanatorium na leczenie. zglosilo sie duzo ludzi. zaladowano ich do samochodow, wywieziono do lasu...
spraw zwiazanych z holokaustem i zbrodniami na ludnosci polskiej jest bardzo duzo.
... kolejna sprawa... slyszalem ze na lubelszczyznie jakies grupy polskiej partyzantki likwidowaly rodziny ukrywajace zydow (!). byla to kara za narazanie calej wsi. gdyby niemcy sie dowiedzieli to spaliliby wioske. raczej wierze osobie ktora mi to opowiadala, ale nie spotkalem sie z taka informacja w zrodlach pisanych... szok.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Sro 21 Wrz, 2005 23:56

Powrót do góry
jankos
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ok, kudi -widzę że nie tylko holocaust miałeś na myśli...
Powszechnie, holocaustem nazywa się eksterminację ludności żydowskiej (Żydzi jak wiadomo mają swoją nazwę - Shoah). Oczywiście można też pociągnąć pod to mordy dokonywane na innych narodowościach ( w tym Polakach), ale ja osobiście wolałbym to nazywać ludobójstwem - będzie zrozumialej dla wszystkich.
Takich miejsc i historii związanych z mordowaniem Polaków jest cała masa w naszym kraju - żeby daleko nie szukać jedno z nich znajdowało się na krakowskim osiedlu na którym mieszkałem przez wiele lat - jest tam pomnik , który po ostatniej moernizacji dróg znajduje się obecnie na przystanku tramwajowym. Kilkadziesiąt kilometrów przed Sandomierzem, jest wieś spacyfikowana przez Niemców w czasie wojny - na pomniku widnieje kilkaset nazwisk.
W samej Warszawie na co drugiej kamienicy wisi tablica upamiętniajaca rozstrzelanych.
Takich miejsc w naszym kraju są tysiące...
Co do likwidacji gett w małych miasteczkach, to zazwyczaj ich mieszkańców wywożono do większych ośrodków, lub do obozów - przynajmniej w Polsce. Na terenie Rosji Einsatzgruppen nie bawiły się w takie subtelności i zazwyczaj Żydzi byli od razu rozstrzeliwani. Miejscowością -symbolem, takich działań jest dla wielu Biełaja Cerkiew.
Odrębnym zagadnieniem jest podburzanie przeciw Żydom innych narodowości - tutaj przykładem może być Lwów, gdzie po wkroczeniu Niemców w czerwcu 1941 i odkryciu w NKWD-owskich więzieniach tysięcy pomordowanych przez NKWD (w szeregach którego było wielu Żydów), nastąpił twający przez 3 dni pogrom w którym zginęło około 4000 ludzi.
Jest cała masa literatury na temat zbrodni hitlerowskich, i nawet nie trzeba grzebać w archiwach żeby się czegoś dowiedzieć - wystarczy odwiedzić bibliotekę.

Pozdrawiam - jankos.

Czw 22 Wrz, 2005 9:45

Powrót do góry
feldmarszałek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po wojnie żydów też mordowano np. w Kielcach komuniści puścili plotke, że żydzi mordują dla jakiś rutułałóow chrześcijańskie dzieci (obraz w katedrze sandomierskiej). A przykładem i symbolem pacyfikacji polskich wsi jest Michniów do którego warto się wybrać. Jest tam wiele dowodów zbrodni ludobóojstwa w tym zdjęcie grupy 5-10 letnich dzieci które w zostały zamordowane jako ,,wrogowie którzy mogą chcieć obalić rządy III Rzeszy"!

Pią 23 Wrz, 2005 20:38

Powrót do góry
Schmeisser
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 40
Skąd: Breslau
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja zwiedzałem tylko obóz koncentracyjny Stutthof. I to mi wystarczy, nie chcę już więcej żadnych obozów zwiedzać. I to nie z powodu braku zainteresowania tym. Wręcz przeciwnie! Kiedy zwiedzałem ten obóz, a było to jeszcze na początku lat '90 , w okresie mojego dzieciństwa, nie wiedziałem tak naprawdę o co tam chodziło. Ot, za grupą krok po kroku zwiedzałem. I komora gazowa i budynek krematorium ( ba, nie wiedziałem nawet co to znaczy krematorium...), nie zrobiły wtedy na mnie większego wrażenia, za młody byłem, nie rozumiałem tego. Teraz sobie nie wyobrażam siebie w roli zwiedzającego, za słabe nerwy mam niestety...Tak więc, co innego zajmowac się tym zza biurka, a co innego na żywo, w realu...

Ostatnio zmieniony przez Schmeisser dnia Pon 05 Gru, 2005 11:21, w całości zmieniany 1 raz

Nie 04 Gru, 2005 20:01

Powrót do góry
RSOOST
Chorąży

Chorąży




Posty: 181
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. A ja o pogromie ludności żydowskiej w Kielcach słyszałem inną wersje poprostu poszło o majątek [ domy] mieszkańcy którzy myśleli że wszyscy odeszli przez komin chodzi o porzednich właścicieli nagle po 1945 coraz wiecej wraca przedwojenych włascieli i co musiała nastopić kąnsternacja. Myśle że to nie robota komunistów tym bardziej że w szeregach było bardzo dużo fukcionarjuszy pochodzenia źydowskiego ale gniew ludu był tak ogromny że woleli swojich ziomków zostawić swojemu losowi zresztą nie pierwszy raz [np całkowity brak zajnteresowania lobby żydowskiego w USA z tragedią żydów w okupowanych krajach europy przez III rzesze]. Wogle temat jest bardzo ślizgi i nie bezpieczny może za 50 lat normalnie bedzie można na ten temat porozmawiać. Pozdrawiam.

Pon 05 Gru, 2005 0:18

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A JEDWABNE nie wystarczy Polsce????

Nie 11 Gru, 2005 2:26

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w styczniu byla 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. przy tej okazji nasza TV puscila kilka ciekawych programow-reportazy. moze ktos z Was ogladal te materialy i pamieta ich tytuly?
ja pamietam "Nazisci i ostateczne rozwiazanie" i 5 odcinkow "Z kroniki Auschwitz".

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 18 Gru, 2005 22:27

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.