| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

SS- Germania ??

Do tej pory znałem taką wersję- pułk rozbity w 39, podczas nocnego ataku na bagnety. Hitler kazał wykreślić z rejestru nazwę jednostki. tak w skrócie.

teraz wpadła mi w ręce książka "SS- gwardia Hitlera" Gordona Williamsona. tam stoi:
jednostka podzielona walczyła w składzie 2, 5 DPanc i 4 DLekkiej. uległa 16 września Polakom tracą prawie cały ciężki sprzęt (nie jest napisane jaka część). większość pułku 17 września użyto do osłony skrzydeł XVII Korpusu do końca walk w Polsce. po kampanii połączona w całośc przerzucono do Beroun koło Pragi. W kampanni francuskiej walczyła w składzie dywizji SS-Verfungunsdivision (pułki Germania , Deutschland, Der Fuhrer). Po kampanii z pułkami Westland i Nordland towrzy dywizję Germania przemianowaną potem z ramach "political correct" na Wiking.


Więc jak wykreślono ją z listy jednostek czy nie? jaką część rozbito w Polsce?

Wto 13 Wrz, 2005 15:44

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Klęska SS-Standarte "Germania" w relacji płk. dypl. Bronisława Prugara-Ketlinga

Kod:
Gdy zbliżyliśmy się na odległość 1 km od Mużyłowic, usłyszeliśmy przed sobą odgłosy gwałtownej walki. Padło kilka strzałów artyleryjskich czy moździerzowych i odezwały się ciężkie karabiny maszynowe, które grały całymi taśmami. Wiedziałem, że to niemieckie, bo nasi idąc do nocnego natarcia rozładowali z mojego rozkazu broń. Na pewien czas zatrzymałem kolumnę, a sam z ppłk. Popielem podjechałem bliżej wsi. Walka trwała dalej, ale ogień słabł. Strzelcy 49. pp ["Strzelców Kresowych"] wtargnęli już do środka wsi, siekąc i kłując bagnetem każdego, kto się im pod rękę nawinął.
 Bój toczył się w ciemnościach i złowrogiej ciszy. Nikt już nim nie kierował - nikt o pardon nie prosił. Wrażenie było niesamowite.
Wysiedliśmy z samochodu i pieszo podążaliśmy za cichnącym i dogorywającym odgłosem nocnego szturmu. W coraz jaśniejszym brzasku porannym odróżnialiśmy domy, drzewa, opłotki, a później... działa, jaszcze, ciągniki, samochody - najpierw pojedyncze, potem grupy, całe parki. Przecieraliśmy oczy, by się upewnić, czy to nie złudzenie, tak nieprawdopodobnie zdobycz ta wyglądała. Duża i bogata wieś... zawalona była po brzegi sprzętem i materiałem wojennym..
Mużyłowice atakowane były przez dwa bataliony od strony zachodniej i od południa. Zaskoczenie było kompletne, więc walka trwała nie dłużej niż pół godziny.


Grupa oficerów SS-"Germania", którym udało się przeżyć pogrom pod Mużyłowicami... W grudniu tego roku stanowić będą kadrę dywizji SS-"Wiking".

Jeżeli chodzi o zniszczony sprzęt to 80 ciężarówek i czołgów, 35 dział.
Germania faktycznie została wykreślona z rejestru co nie przeszkadzało, żeby stanowiła trzon poźniejszej jednostki. W 1939 jednostki SS podlegały wermachtowi, były dobrze zaopatrzone, ale brakowało doświadczonej kadry dowódczej. Oficerowie nabierali doświadczenia podczas kampanii i to było jedną z przyczyn rozgromienia tego oddziału (oczywiście pierwszą przyczyną była bitność i chęć walki Strzelców Kresowych) Laughing

Wto 13 Wrz, 2005 18:43

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z "Germanią" to nie tak prosto. Pułk NIGDY nie został wykreślony z rejestrów SS-Verfügungstruppen, czyli poprzednika Waffen SS. Jednakże jego klęska wpłynęła na dalsze losy pułku. Został w 1940 przeniesiony do nowoformowanej jednostki - późniejszej Dywizji "Wiking" i otrzymał w 1943 r. stosunkowo odległy numer - 9. Jego dowódca Karla Maria Demelhuber dłuższy czas był "tylko" dowódcą terytorialnym Waffen SS w okupowanej Holandii. Ale to były wszystkie "kary", jakie poniosła Standarte "Germania".
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Sob 15 Paź, 2005 22:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.