| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przewodnik po MRU

Witam czy jest dostępny na rynku przewodnik po MRU ? Czy ktoś może mi polecić jakiś tytuł , mapę albo powiedzieć co warto i trzeba zobaczyć Wyluzowany

Pią 05 Lut, 2010 16:11

Powrót do góry
JanW
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 2
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wydawnictw na rynku jest wiele. Proste przewodniki po FF OWB czyli MRU są do nabycia w księgarni Bestseler w Międzyrzeczu bądź też w biurze trasy turystycznej. Na początek zobacz np. K. Motyl i in. - „Międzyrzecki Rejon Umocniony. Odcinek centralny. Mapa turystyczna”.

Międzyrzecz 2009.

Skala mapy ok. 1 : 36 000, obszar od Lubrzy przez Boryszyn, Kaławę, Kęszycę, Kursko po Chycinę,

naniesione podziemia oraz obiekty naziemne;

tabelaryczne zestawienie i opisy poszczególnych budowli fortyfikacyjnych,

historia MRU, fotografie i informator turystyczny okolic; tekst także w j. niemieckim.
Inne to np. R.M. Jurga, A.M.Kędryna "Festungfront Oder-Warthe-Bogen. Katalog. Odcinek centralny" wyd. Donjon, jet też dosyć przystępny przewodnik autorstwa Jerzego Sadowskiego. Szukaj w necie.

_________________
Trzeba mieć jakieś hobby oprócz picia wódki.

Nie 07 Lut, 2010 17:54

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo, jutro ruszam do księgarni wszak lato nadchodzi . No a latem w drodze nad morze , może rodzina pozwoli na mały rekonesans Laughing

Nie 07 Lut, 2010 19:49

Powrót do góry
JanW
Kapral

Kapral




Posty: 56
Pochwał: 2
Skąd: wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z takich tańszych zobacz też Przemysław Witwicki Międzyrzecki Rejon Umocniony , Jerzy Sadowski Lubrzański szlak fortyfikacji MRU - Pancerwerki i podziemia Pętli Boryszyńskiej, Mapki odcinków Południowego, Centralnego i Północnego - Wydawnictwo Donjon, Mapka wyd. Donjon, Międzyrzecki Rejon Umocniony- System podziemny.
_________________
Trzeba mieć jakieś hobby oprócz picia wódki.

Pon 08 Lut, 2010 9:37

Powrót do góry
Gintare Onillon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z historii MRU najbardziej w pamięć zapadła mi historia o tragicznej śmierci harcerzy... Pomyśl, zanim wpadniesz na głupi pomysł.

http://poznajdate.com/[/url] Zniesmaczony

Czw 29 Lip, 2010 14:15

Powrót do góry
Waffen3
Leutnant

Leutnant




Posty: 361
Skąd: Skierniewice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem tam jakieś - trzy lata temu.Myślę że warto tam zajrzeć.Jest kilka tras podziemnych(o rożnych długościach) oraz możliwość przejazdu (za dodatkową opłatą) - transporterem opancerzonym - niestety nie załapałem się na tą atrakcję,gdyż przyjechałem do MRU zbyt późno.Niemniej polecam Wszystkim miłośnikom historii to miejsce.
_________________
http://klub-historyczny.pl .

Czw 29 Lip, 2010 23:32

Powrót do góry
rozwor
Kapral

Kapral




Posty: 51
Skąd: GOREY.IRLANDIA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

M R U to piekny obiekt ale komercja go zjadla
polecam obiekty naziemne ,ale warto wtedy poprosic kogos z tubylcow o pomoc
pod ziemia jest pieknie tylko ze sluchanie bzdur od co poniekturych jest zenujace
pozdrawim

Pon 23 Gru, 2013 13:31

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rozwor napisał:
M R U to piekny obiekt ale komercja go zjadla
polecam obiekty naziemne ,ale warto wtedy poprosic kogos z tubylcow o pomoc
pod ziemia jest pieknie tylko ze sluchanie bzdur od co poniekturych jest zenujace
pozdrawim
Z tymi przewodnikami już tak jest. Zależy na kogo się trafi. Ja w Kaławie trafiłem super gościa, pasjonata który potrafił ludzi zainteresować. Natomiast na Pętli Boryszyńskiej trafiłem na gościa który nie dość, że opowiadał bzdury to chyba robił to za karę. Totalna olewka, tylko żeby odfajkować kolejną wycieczkę. Nie ma reguły.
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Pon 23 Gru, 2013 14:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.