| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poszukiwania bez pozwolenia?

Od jednego z Użytkowników Odkrywcy otrzymałem taki oto skan. On z kolei otrzymał w/w pismo w swojej sprawie. Jak rozumieć treść tego pisma? chyba dyskusyjne?


Opis załącznika:

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 13 Lis, 2009 21:15

Powrót do góry
moowi
Kapitan

Kapitan




Posty: 877
Skąd: Nizina Śląska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie za bardzo jest o czym dyskutować , wszystko jasne :
Cytat:
... nie wymaga pozwolenia konserwatora zabytków prowadzenie prac na terenie nie wpisanym do rejestru zabytków.

Cytat:
Powyższe dotyczy inwestycji wymagających pozwolenia na budowę.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile

Pią 13 Lis, 2009 21:32

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, mi również się wydaje że mieli na myśli prace inwestycyjne.

Niemniej jednak wyłania się pytanie, czy pozwolenia wymaga tylko poszukiwanie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków? a w zw. z tym, czy poszukiwania poza zabytakami wpisanymi do rejestru nie wymagają pozwolenia?

W art. 37. 1. ustawy o zabytkach ustalono, że Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia:
1) tryb i sposób wydawania pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych oraz badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-12, przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych;

No i minister na podstawie tego przepisu wydał Rozp. z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych

a z niego z art 1 ust 1 pkt 4 wynika, że pozowlenia wymaga tylko poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, zwanych dalej "poszukiwaniami ukrytych lub porzuconych zabytków".

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 13 Lis, 2009 21:47

Powrót do góry
moowi
Kapitan

Kapitan




Posty: 877
Skąd: Nizina Śląska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
Zgadzam się, mi również się wydaje że mieli na myśli prace inwestycyjne.

Niemniej jednak wyłania się pytanie, czy pozwolenia wymaga tylko poszukiwanie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków? a w zw. z tym, czy poszukiwania poza zabytakami wpisanymi do rejestru nie wymagają pozwolenia?

W art. 37. 1. ustawy o zabytkach ustalono, że Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia:
1) tryb i sposób wydawania pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych oraz badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-12, przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych;

No i minister na podstawie tego przepisu wydał Rozp. z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych

a z niego z art 1 ust 1 pkt 4 wynika, że pozowlenia wymaga tylko poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, zwanych dalej "poszukiwaniami ukrytych lub porzuconych zabytków".


Co innego prace inwestycyjne , a co innego poszukiwania.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile

Pią 13 Lis, 2009 22:21

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mój ostatni post zupełnie nie dotyczy już prac inwestycyjnych tylko pozwolenia na poszukiwania zabytków Exclamation

a przczynek dało właśnie w/w pismo (wystarczy przeczytać ze zrozumieniem Uśmiech ).

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 13 Lis, 2009 22:25

Powrót do góry
moowi
Kapitan

Kapitan




Posty: 877
Skąd: Nizina Śląska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak , ze zrozumieniem Bardzo szczęśliwy
Jutro Ci odpiszę , bo dziś mam problem ze zrozumieniem czytanego tekstu Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
W życiu piękne są tylko chwile

Pią 13 Lis, 2009 22:30

Powrót do góry
taboon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

prawo a poszukiwania - ciekawe i WAŻNE !!!

Pisemko dotyczy "prac" czyli wszystkie prace związane z budową i innymi czynnościami takimi jak np orka, wykopanie stawu, poszukiwanie zgubionego przedmiotu (a to poszukiwanie nie jest ani karalne, ani zabronione) Kopać nie można jedynie w miejscach oznaczonych jako zabytki i w OZNACZONYCH stanowiskach archeologicznych. Bo niestety nie mamy dostępu do spisu miejsc gdzie one się znajdują..
A tu post w tym temacie do poczytania:

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=661868#952944 :mrgreen:

Czw 19 Lis, 2009 23:26

Powrót do góry
atom
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najmocniej przepraszam, że wykopałem (heh) ten temat ale : zabytki i miejca stanowisk archeo powinny być dostępne na stronie www Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (taki wykaz jest dostępny bez problemu dla 'mojego terenu') i... pozwolę sobie zacytować z pamięci pewnego prawnika : Państwo nie może udzielić zezwolenia na wykopki w miejscu w którym zezwolenia nie obowiązują (poza terenem wpisanym do rejestru archeo). Tłumacząc : możemy ubiegać się o pozwolenie na kopanie na terenach archeo (i oczywiście ich nie dostać), ale Władza nie może dać nam zezwolenia/lub zabronic kopania (powołując się na ochronę zabytków), w miejscach w których takie zezwolenia nie obowiązują Uśmiech Wiem, że na pierwszy rzut oka to zagmatwane, ale nic to Uśmiech Warto rzucic okiem ze dwa razy Uśmiech

Sob 02 Kwi, 2011 3:10

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

atom napisał:
Najmocniej przepraszam, że wykopałem (heh) ten temat ale : zabytki i miejca stanowisk archeo powinny być dostępne na stronie www Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (taki wykaz jest dostępny bez problemu dla 'mojego terenu')


a po roku na większości tych stanowiskach archeo mieli byśmy pełno dziur i dołów. widziałem już przypadki że po skończeniu dziennych prac archeologicznych przychodziła wieczorem kolejna ekipa, na drugi dzień były ślady ich obecności.
Strach pomyśleć co by było gdyby każdy mógł sobie zajrzeć w necie gdzie to jest Twisted Evil

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sob 02 Kwi, 2011 9:02

Powrót do góry
Marcin1L
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 60
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy coś zmieniło się w kwestii poszukiwań z wykrywaczem na miejscach nie oznaczonych jako stanowiska archeologiczne? Rozumiem, że dalej nie wolno chodzić nawet po zwykłej łące?

Wto 18 Wrz, 2012 14:09

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marcin1L napisał:
Czy coś zmieniło się w kwestii poszukiwań z wykrywaczem na miejscach nie oznaczonych jako stanowiska archeologiczne? Rozumiem, że dalej nie wolno chodzić nawet po zwykłej łące?


Wszystko bez zmian.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 18 Wrz, 2012 21:08

Powrót do góry
Marcin1L
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 60
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli nie wolno?

Wto 18 Wrz, 2012 22:03

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marcin1L napisał:
Czyli nie wolno?


Tak nie wolno bez stosowanego pozwolenia.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sro 19 Wrz, 2012 9:13

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wolno....nie wolno? Jak mawiają Rosjanie: jeśli czegoś nie wolno, ale bardzo się chce, to można W szoku

Sro 19 Wrz, 2012 16:02

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli generalizując, wszyscy bez wyjątku, którzy biegają z wykrywaczami, szpyrtają w ziemi saperkami, oczywiście bez odpowiedniego zezwolenia są pospolitymi przestępcami ?
Rozumiem, że tego typu sytuacja dotyczy tylko ziemi skarbu państwa.

Sro 19 Wrz, 2012 17:22

Powrót do góry
Marcin1L
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 60
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati - ja też chciałem to wyjaśnić. Bo z tego, co widzę, są dwa stanowiska. Jedno mówiące, że nie wolno i to niezależnie od tego, czy to jest stanowisko archeologiczne czy nieruchomość Skarbu Państwa itp. Drugie, że wolno, ale wyłącznie poza miejscami oznaczonymi jako stanowisko archeologiczne. Nie do końca zgadzam się z pierwszą teorią, bo uważam że to straszenie ludzi przez środowisko archeo/konserwatorów, bez żadnych podstaw do tego, chciałem więc wiedzieć jak to działa w praktyce.

Sro 19 Wrz, 2012 19:37

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Praktyka jest nastawiona na to pierwsze stanowisko, tzn na etapie postępowania przygotowawczego (policja, prokuratura), bo sądy już niekoniecznie.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sro 19 Wrz, 2012 20:40

Powrót do góry
rokers87
Chorąży

Chorąży




Posty: 166
Skąd: Landsberg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poszukiwania poszukiwaniami - zależy też w jakich okolicznościach policja zatrzyma poszukiwacza i co będzie przy sobie posiadał. Najważniejszym jest, aby posiadać zgodę właściciela terenu i w miarę możliwości obadać, czy nie ma stanowisk. Policja ma swoje do roboty i mało prawdopodobnym jest, żeby zatrzymali się i zaczęli sprawdzać kogoś na polu - chyba że właśnie dostali zgłoszenie w tej sprawie.

Czw 20 Wrz, 2012 8:59

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rokers87 napisał:
Poszukiwania poszukiwaniami - zależy też w jakich okolicznościach policja zatrzyma poszukiwacza i co będzie przy sobie posiadał. Najważniejszym jest, aby posiadać zgodę właściciela terenu i w miarę możliwości obadać, czy nie ma stanowisk. Policja ma swoje do roboty i mało prawdopodobnym jest, żeby zatrzymali się i zaczęli sprawdzać kogoś na polu - chyba że właśnie dostali zgłoszenie w tej sprawie.


Zgadza się jeżeli jest to teren prywatny to nie ma problemu jeżeli właściciel terenu wyrazi zgodę na tego typu poszukiwania.Sytuacja komplikuje sie znacznie jeżeli ziemia należy do skarbu państwa czyli do nas wszystkich.I jeszcze jedna sprawa bez względu na to gdzie zostaną znalezione rzeczy przedstawiającą wartość, należy o powyższym znalezisku powiadomić odpowiednie organa, bo to przecież dobro wspólne wszystkich, a nie tylko tego co wykopał, nawet przez zupełny przypadek.

Czw 20 Wrz, 2012 18:07

Powrót do góry
rubid
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Rabka-Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja mam następujące pytanie. Wybieram się do lasu z wykrywką i jeśli uzyskam pozwolenie od leśnika na chodzenie i kopanie to dajmy na to przy spotkaniu ze Strażą leśną coś mi to pomoże? Uśmiech

Wto 02 Paź, 2012 12:17

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic. Bo leśniczy Ci takiej zgody na piśmie nie da, bo to nie leży w jego zakresie uprawnień. A zgody "na mordę" się wyprze, bo jeszcze on dostanie po ....plecach Wink O ile nie nie koligacji z SL "pozasłużbowych".
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 02 Paź, 2012 12:36

Powrót do góry
rubid
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Rabka-Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek napisał:
Nic. Bo leśniczy Ci takiej zgody na piśmie nie da, bo to nie leży w jego zakresie uprawnień. A zgody "na mordę" się wyprze, bo jeszcze on dostanie po ....plecach Wink O ile nie nie koligacji z SL "pozasłużbowych".


Czyli w zasadzie mogę sobie iść do lasu pokopać nie pytając go o zgodę jednocześnie wciąż mieć oczy do naokoło głowy Bardzo szczęśliwy

Wto 02 Paź, 2012 12:41

Powrót do góry
alfiasty
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 352
Skąd: Leubus ;)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Laughing Idz idz i potem napisz kto cie trafił gajowy czy kłusownik Wink Laughing
_________________
-------------------------------------------------------
Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach ! .Fiodor Dostojewski

Wto 02 Paź, 2012 13:06

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Konieczne jest pozwolenie od konserwatora zabytków.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Wto 02 Paź, 2012 13:42

Powrót do góry
rubid
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 15
Skąd: Rabka-Zdrój
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

alfiasty napisał:
Laughing Idz idz i potem napisz kto cie trafił gajowy czy kłusownik Wink Laughing


Jak zaczną strzelać to już w ogóle poczuje się historię i to dosłownie Laughing

Cytat:
Konieczne jest pozwolenie od konserwatora zabytków.


o tym wiem ale pomyślałem, że skoro leśnik ma za zadanie danym terenem się opiekować warto byłoby go zapytać przy okazji chciałem wiedzieć czy jego pozwolenie dałoby mi coś a wychodzi na to nie Wink

Wto 02 Paź, 2012 13:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.