| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

odznaczeni 1920

Witam! W mojej rodzinnej kolekcji znajduje się krzyż virtutti militari v klasy.Jest to odznaczenie mojego Pradziadka który walczył w bitwie Warszawskiej.Moje pytanie Brzmi: nie mam dokumentów tego odznaczenia a chciałbym się czegoś dowiedzi Question eć, czy są jakieś spisy odznaczonych i czy można to sprawdzić?pzdr.

Czw 05 Lis, 2009 12:59

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Wrzuc na wyszukiwarce slowa Virtuti Militari i wyjdzie ci m.in taki link.
http://www.stankiewicze.com/vm/index.htm
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Czw 05 Lis, 2009 14:52

Powrót do góry
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki jest nazwisko ale chyba nie zgadza się stopień.Muszę go sprawdzić. Wink

Czw 05 Lis, 2009 17:59

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pelny wykaz odznaczonych krzyzem Virtuti Militari--- podaj numer krzyza lub nazwisko sprawdze

Czw 05 Lis, 2009 18:15

Powrót do góry
pavlak_m
Sierżant

Sierżant




Posty: 91
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nazwisko to -Krysiak, ale co najwyżej był kapralem... .

Pon 09 Lis, 2009 18:01

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W moim wykazie nie figuruje,a w wykazie P.Stankiewicza figuruje dwoch o tym nazwisku z tym ze krzyze otrzymali jako oficerowie Polskich Sil Zbrojnych na Zachodzie a nie za wojne polsko-bolszewicka.Jesli krzyz jest numerowany podaj numer i zobaczymy do kogo on nalezal,a ze byl kapralem to nie swiadczy o tym ze nie mogl dostac Virtuti Militari.

Wto 10 Lis, 2009 0:42

Powrót do góry
gawronzo
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pawelsamotyha napisał:
Mam pelny wykaz odznaczonych krzyzem Virtuti Militari--- podaj numer krzyza lub nazwisko sprawdze


Witaj Pawle,

To może byłbyś tak uprzejmy i sprawdził mojego pradziadka o nazwisku Jan Kozieł? Wiem, że służył w Legionach Piłsudskiego i otrzymał Virtuti Militari. Nie ma go w żadnym wykazie odznaczonych jakie widziałem w Internecie (w tym w "stankiewiczach").

Zginął w pierwszym masowym hitlerowskim mordzie na Polakach w Szczuczkach w 1939 roku.

Sob 02 Sty, 2010 12:36

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale macie dziadków z medalami. Mój pradziadek Stanislaw z Krzyżem (Walecznych?) za wojnę 1920 r. to pikuś. Choć dekorowal go sam Marszalek w Wilnie Uśmiech
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 02 Sty, 2010 12:51

Powrót do góry
gawronzo
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponury napisał:
Ale macie dziadków z medalami. Mój pradziadek Stanislaw z Krzyżem (Walecznych?) za wojnę 1920 r. to pikuś. Choć dekorowal go sam Marszalek w Wilnie Uśmiech


Gratuluję takiego zasłużonego przodka! Zdziwiony

Jeżeli nie znajdę pradziadka w żadnym wykazie odznaczonych VM to w następnej kolejności zacznę sprawdzać odznaczonych Krzyżem Walecznych. Istnieje możliwość, że krewnym coś się pomyliło z tym odznaczeniem, chociaż uparcie obstają przy Virtuti Militari.

Sob 02 Sty, 2010 13:12

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Być może. U mnie także początkowo były bajki o VW, ale zweryfikowałem i wyszedł z tego co kojarzę właśnie Krzyż Walecznych. Za osobiste dowodzenie w boju plutonem ułanów czy coś takiego.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 02 Sty, 2010 13:27

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mógłby ktoś sprawdzić nazwisko Hilmantel ? U Stankiewicza tego nazwiska nie ma, a krzyż w pewnym posiadaniu wuja, po pradziadku.
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Sob 02 Sty, 2010 14:07

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponury:

Cytat:
Ale macie dziadków z medalami.



Nie będziemy się licytować Wink Bo napisać, że dziadek był odznaczony może każdy z nas Wink A tak, trzeba podać personalia, zrobić skany kwitów nadania i wkleić fotki medalu Wink Faktem jest, że podobnie jak Ty, zweryfikowałem parę legend o super odznaczeniach. To co udało się potwierdzić i tak jest satysfakcjonujące. A ile jeszcze do odkrycia Exclamation

Sob 02 Sty, 2010 18:43

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jan Kozieł nie figuruje,jest natomiast Jan Kozioł.Nazwisko Hilmantel rowniez nie figuruje w wykazie odznaczonych Virtuti Militari. Sprawdzenie nadan Krzyzem Walecznych jest nie mozliwe,a dlatego ze wykaz zostal zniszczony w okresie PRL-u

Sob 02 Sty, 2010 19:11

Powrót do góry
gawronzo
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pawelsamotyha napisał:
Jan Kozieł nie figuruje,jest natomiast Jan Kozioł.Nazwisko Hilmantel rowniez nie figuruje w wykazie odznaczonych Virtuti Militari. Sprawdzenie nadan Krzyzem Walecznych jest nie mozliwe,a dlatego ze wykaz zostal zniszczony w okresie PRL-u


Dzięki Pawle! Czyli zadanie będzie trudniejsze niż wstępnie przypuszczałem Crying or Very sad . Widzę jeszcze szansę na dotarcie do pamiątek po pradziadku. Będzie to trudne, jako że był niezłym kozakiem i swego czasu założył sobie drugą rodzinę, która to może posiadać krzyż i legitymację.

Sob 02 Sty, 2010 21:52

Powrót do góry
krzysiek_j
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Skąd: Mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
był niezłym kozakiem i swego czasu założył sobie drugą rodzinę, która to może posiadać krzyż i legitymację.


Jak i u mnie... Moja mama kilka tygodni temu dzięki naszej klasie dowiedziała się że ma siostrę kilka miesięcy starszą od siebie Laughing
A wracając do odznaczeń - czy gdzieś w necie można sprawdzić VM po numerach?

Pon 04 Sty, 2010 5:23

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podaj numer sprawdze

Wto 05 Sty, 2010 0:18

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krzysiek_j napisał:
czy gdzieś w necie można sprawdzić VM po numerach?

Z numerami jest ten problem, że odznaczony niekoniecznie musiał dostać odznakę o tym numerze, który mu został nadany - miałem taki przypadek w rodzinie (VM nadane pośmiertnie) - po prostu jakiś urzędnik czy ktoś się pomylił i przekazał rodzinie nie ten egzemplarz co trzeba. Domyślam się, że podobnie mogło być z nadaniami za życia - któremu z odznaczonych przyszłoby do głowy porównywanie numeru odznaki z tym widniejącym na legitymacji - dali to dali...

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Czw 07 Sty, 2010 9:26

Powrót do góry
gawronzo
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nawiązałem korespondencję z Centralnym Archiwum Wojskowym w kwestii mojego pradziadka. Myślę, że niedługo będę wiedział w jakich jednostkach archiwalnych szukać i udam się do Wawy na kwerendę. O wynikach poinformuję Uśmiech

Czw 07 Sty, 2010 13:32

Powrót do góry
krzysiek_j
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Skąd: Mazury
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Podaj numer sprawdze

Z góry dziękuję, jak będę na swoich "starych śmieciach" to podeślę numer.

Czw 07 Sty, 2010 14:26

Powrót do góry
mateuszo3
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

A czy ja mogę prosić o sprawdzenie na liście odznaczonych krzyżem Virtuti Militari nazwiska Stefan Bonarski?
Przy poszukiwaniach genealogicznych wpadło mi w ręce zdjęcie tego krewnego z takowym krzyżem na piersiach, ale nie mogę go znaleźć w żadnym wykazie.
Z góry dziękuję za pomoc

Pon 22 Mar, 2010 20:32

Powrót do góry
crolick
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 201
Pochwał: 2
Skąd: East Staines Massive
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pawelsamotyha napisał:
Sprawdzenie nadan Krzyzem Walecznych jest nie mozliwe,a dlatego ze wykaz zostal zniszczony w okresie PRL-u
Zszokowany Question
Przecież są 'Dzienniki personalne'...

_________________
http://www.dws.org.pl/

Wto 23 Mar, 2010 15:03

Powrót do góry
pawelsamotyha
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 203
Pochwał: 1
Skąd: Kętrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie znalazlem Stefana Bonarskiego w zadnym wykazie odznaczonych Orderem Virtuti Militari

Wto 23 Mar, 2010 16:45

Powrót do góry
mateuszo3
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pawelsamotyha napisał:
Nie znalazlem Stefana Bonarskiego w żadnym wykazie odznaczonych Orderem Virtuti Militari


Dzięki. Jak pisałam, mam zdjęcie człowieka z takim orderem na piersiach. Nie orientuję się dobrze w tym temacie, ale chyba te spisy nie są zbyt kompletne. Nie wiem jaką hipotezę przyjąć, niekompletne spisy czy zły podpis zdjęcia?

Sro 24 Mar, 2010 6:20

Powrót do góry
crolick
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 201
Pochwał: 2
Skąd: East Staines Massive
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spisy VM są o ile mi wiadomo kompletne (bądź prawie kompletne). Sprawdź proszę jeszcze raz zdjęcie i upewnij się czy to aby na pewno VM i czy osoba która ma przypięte to odznaczenie to faktycznie ta którą podałeś.
_________________
http://www.dws.org.pl/

Sro 24 Mar, 2010 12:43

Powrót do góry
mateuszo3
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

crolick napisał:
Spisy VM są o ile mi wiadomo kompletne (bądź prawie kompletne). Sprawdź proszę jeszcze raz zdjęcie i upewnij się czy to aby na pewno VM i czy osoba która ma przypięte to odznaczenie to faktycznie ta którą podałeś.


Do końca nie mam pewności, czy podpis pod zdjęciem jest prawidłowy, otrzymałam je w takiej formie od dalekiej rodziny podczas poszukiwań genealogicznych i próbuję ustalić coś dalej. Nie jestem też ekspertem w dziedzinie odznaczeń, ten medal wygląda tak:

Sro 24 Mar, 2010 21:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.