| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mar
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rodzaje okopów

Witam
Mam pytanie o rodzaje okopów z IWŚ np. czym się różni AW od Pruskiego lub Carskiego.
Jeżeli jest to możliwe proszę o linki na temat tych okopów.

Czw 24 Wrz, 2009 12:53

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W terenie okopy armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej odróżniam bez większych problemów, ale wytłumaczyć Ci to teoretycznie byłoby mi trudno...
Różnią się, wierz mi na słowo Wink

Nie 27 Wrz, 2009 13:14

Powrót do góry
Mar
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiem lecz chcę to wiedzieć co i jak.

Nie 27 Wrz, 2009 19:08

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Te austro-węgierskie, które widziałem miały poprzecznice [tak się to nazywa?], niemieckie zaś nie. Nie mniej jednak nie jest to regułą, bo w niemieckich regulaminach sprzed wojny były też z poprzecznicami....

Pon 28 Wrz, 2009 8:05

Powrót do góry
Mar
Sierżant

Sierżant




Posty: 95
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To już jest coś dzięki.

Wto 29 Wrz, 2009 13:36

Powrót do góry
Cezar Borgia
Kapitan

Kapitan





Posty: 1463
Pochwał: 2
Skąd: Królewskie miasto Będzin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemieckie okopy na wzgórzu św. Doroty w Będzinie - Grodźcu z czasów I wojny światowej Wyluzowany


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 29 Wrz, 2009 22:10

Powrót do góry
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mi się raczej wydaje że to sa okopy z II wś. Dokładnie pozostałość po umocnieniach polowych z 1944/45.

Wto 20 Paź, 2009 12:04

Powrót do góry
marcinus
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: 75 Pułk Piechoty - Chorzów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mi się raczej wydaje że to sa okopy z II wś. Dokładnie pozostałość po umocnieniach polowych z 1944/45.

Wto 20 Paź, 2009 12:13

Powrót do góry
razdwatrzy
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 21
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

okopy, różnice i podobieństwa

Jeżeli mówimy o różnicach w konstrukcji okopów w I Woj. Św. to chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że różnice wynikają bardziej od terenu, niwelacji, budowy, przede wszystkim budulca do szalowania rowów - itd.
Proszę zwrócić uwagę na okopy austro-węgierskie i porównać je te z Bukowiny - Besarabii. i te na Wołyniu. Widać to b. wyraźnie na zdjęciach Legionów Pol. II Brygady, która walczyła i tu i tu..
A tak z innej beczki i strony frontu: Patrząc na współczesne zdjęcia, te zamieszczone wyżej z Będzina i przypisane armii cesarskiej prosiłbym o ewentualne porównanie tych konstrukcji z konstrukcjami na przykład w Bydlinie, na wzgórzu. Te z Będzina są na pewno nie austriackie, a te z Bydlina jak najbardziej, ck. W Karpatach Wsch. jest podobnie, tyle że tam mamy okopy ck i rosyjskie.
Mogę się mylić, na pewno jakieś różnice były ale dopóki nie znajdziemy jakiś instrukcji-rozkazów czy innych dokumentów do porównania to pozostaje nam analiza porównawcza fotografii i współczesnych pozostałości.
Ale o twoich odczuciach w tej sprawie Leuthen chętnie poczytam, pewnie masz d. większe doświadczenie w tej sprawie. Piwo

Pią 30 Paź, 2009 14:06

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zależy też czy okopy te były tworzone w czasie walk pozycyjnych, czy też ad hoc. Przykładowo na wzgórzu Wichras (Wichraż, Wichras) masz sporo okopów, zarówno ck i rosyjskich ale są to okopy kopane w trakcie operacji limanowsko-łapanowskiej - kiedy wzgórze to przechodziło z rąk do rąk. Nie ma tam wcale systemu transzeji, a jedynie okopy w których mieściło się od jednego żołnierza do drużyny maksymalnie. Jak się wybiorę tam wizytować remontowany cmentarz to postaram się zrobic parę zdjęć.

Pią 30 Paź, 2009 18:50

Powrót do góry
flieger
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do okopów ...

Witam !
Proponuję aby poszukać w którymś z numerów "Fortecy" atykuł Tomasza Idzikowskiego (nie mam w tej chwili pod ręką materiałów), lecz tam zamieścił artykuł omawiający pozycje polowe na odcinku płd -zach i czym się różniły. Na tym odcinku podczas oblężenia Twierdzy Przemyśl toczyły się zacięte walki i jak pamiętam walki były o wzgórze 404 z ulokowanym na nim szańcu. Przechodził z rąk do rąk. I jak zajeli go w pewnym momencie rosjanie to "odwracali" okopy austriackie, bo wtedy sie bronili.
Jednakże potwierdzam z austopsji bo chodziłem nie raz po okopach i austriackie okopy były wyposażone na przebiegach w poprzeczne wały, które miały zapewne chronić w razie ostrzału artyleryjskiego przed utratą wiekszej liczby rozlokowanych żonierzy piechoty.
Natomiast rosyjskie okopy były w formie zygzakowate i to zapewniało odcinkom wzajemnne flankowanie przedpola. Oczywiście nie jestem w tej dziedzinie znawca tematu,lecz warto to znać.
Pozdrawiam

_________________
Poszukiwacze wszystkich krajów łączcie się!!!

Sro 04 Sie, 2010 21:48

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Co do okopów ...

flieger napisał:
pozycje polowe na odcinku płd -zach i czym się różniły. Na tym odcinku podczas oblężenia Twierdzy Przemyśl toczyły się zacięte walki i jak pamiętam walki były o wzgórze 404 z ulokowanym na nim szańcu. Przechodził z rąk do rąk. I jak zajeli go w pewnym momencie rosjanie to "odwracali" okopy austriackie, bo wtedy sie bronili.

Identycznie było na odcinku północnym gdzie Rosjanie zdobyli polowe pozycje wysunięte i "odwrócili" je przeciwko Twierdzy...

Czw 05 Sie, 2010 12:44

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.