| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Légionnaire13
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

2 Brygada im. Bohaterow Westerplatte

Poszukuje zdjec, informacji, ciekawostek itd. o 2-giej Czolgowej Brygadzie im. Bohaterow Westerplatte. Poszukuje tez listy z nazwiskami dowodcow czolgow. Prosze o pomoc.

Wto 08 Wrz, 2009 14:24

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
2-giej Czolgowej Brygadzie im. Bohaterow Westerplatte

A było coś takiego? Bo ja słyszałem tylko o 1.Brygadzie Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 08 Wrz, 2009 17:12

Powrót do góry
Légionnaire13
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chodzi Rolling Eyes mi o 1 Brygade oczywiscie, mialem na mysli druga kompanie i palce wyprzedzily mysli

Wto 08 Wrz, 2009 19:01

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak na początek:

http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Warszawska_Brygada_Pancerna_im._Bohaterów_Westerplatte

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Wto 08 Wrz, 2009 23:40

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: 2 Brygada im. Bohaterow Westerplatte

Légionnaire13 napisał:
(...) Poszukuje tez listy z nazwiskami dowodcow czolgow. Prosze o pomoc. (...)

Kazimierz Przytocki Warszawska Pancerna,Wydawnictwo MON, Warszawa 1981 i po wszystkim (etaty z 5 IX 1944 )
Druga kompania-którego batalionu ?
pozdr

Sro 09 Wrz, 2009 3:11

Powrót do góry
Légionnaire13
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moze troche sprostuje i wytlumacze moje pytanie Uśmiech .
Moj stryj w swoim pamietniku napisal : "w skladzie kompani czolgow wydzielonej ze skladu 1-szej Bryg. Pancernej im. B. Westerplatte (juz jako podporucznik i dowodca czolgu), bralem udzial w forsowaniu Odry pod Siekierkami i dalej w walce o Berlin" .
Wedlug jego relacji bral on udzial w walce o Berlin, co potwierdza tez Przytocki w "Warszawskiej Pancernej" na str. 262 cyt. "Dowództwo wojsk pancernych 1 armii WP zdecydowało odzyskane czołgi skierować do walk na kierunku berlińskim. 17 kwietnia kompania otrzymała rozkaz przegrupowania sie trasą Świdwin-Stargard-Myślibórz nad Odrą i dołączenia do 4 pułku czołgów ciężkich ppłk. Janczelenki. Przybyło trzech oficerów na dowódców czołgów, w tym dwóch (ppor. Bagiński i ppor. Grala) dawnych zołnierzy brygady, którzy spod Studzianek odeszli do szkoły oficerskiej."
Tym drugim ppor. jest wlasnie moj stryj, dzis bardzo starszy pan ze szwankujaca pamiecia Smutny . W wielu czasopismach, artykulach, ksiazkach itd. podaje sie ze Polskie czolgi nie braly udzialu w zdobywaniu Berlina. A przeciez Ci nasi czolgisci zostali przydzieleni do 4 pulku pplk Janczelenki, fakt tymczasowo, ale reprezentowali Polska armie ! Ten temat nie daje mi spokoju juz od dluzszego czasu. Moze ktos wie, zna i wyjasni mi te tajemnice ?
Dzieki z gory za pomoc.

Sro 09 Wrz, 2009 10:06

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, 16 kwietnia 1945r. rozpoczęła się Operacja Berlińska, w której brały udział min. 1 i 2 Armia LWP. Częścią tej operacji były walki w samym mieście Berlinie, w których brały udział tylko niektóre oddziały LWP. Często te dwa wydarzenia są traktowane równorzędnie, a nie do końca jest to prawda. Wink Z tego co mi wiadomo to 4 pułk czołgów ciężkich, nie brał udziału w walkach w Berlinie. Pozdrawiam.

Sro 09 Wrz, 2009 14:00

Powrót do góry
Légionnaire13
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaczynam rozumiec Uśmiech . Moj stryj bral udzial w walce o Berlin a nie w Berlinie jak myslalem. Wedlug niektorych zrodel, walka polskich czolgow zakonczyla sie w Kolobrzegu, a przeciez 6 "polskich" czolgow zostalo przydzielonych do 4 pulku ciezkich czolgow ktore walczyly w okolicach Berlina. Wiem, ze jednym z dowodcow czolgu byl moj stryj, ale jak dowiedziec sie ktorego ? Gdzie szukac ? I tu kolejna prosba do Was o pomoc Uśmiech Dzieki za informacje

Sro 09 Wrz, 2009 15:59

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, 4 pułk ciężkich czołgów również był polski, chociaż dowodził nim Rosjanin. Niestety nie ma żadnej osobnej publikacji, dotyczącej walk tego pułku. W trakcie Operacji Berlińskiej współpracował on z 4 DP LWP, możesz ewentualnie poszukać jakiś informacji w opracowaniach dotyczących tej dywizji. Jednak znalezienie tak szczegółowych informacji jest praktycznie niemożliwe, chyba że w CAW w Warszawie. Pozdrawiam.

Czw 10 Wrz, 2009 13:07

Powrót do góry
Légionnaire13
1'ere classe

1'ere classe





Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam cos, moze kogos to zainteresuje Uśmiech i dziekuje jeszcze raz za informacje.
http://www.histor.republika.pl/plik/arty/4pczc.htm#_edn35

Czw 10 Wrz, 2009 17:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.