| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
W 1943 r w Pawlowce na Wolyniu wsrod bardzo wielu Polakow zamordowanych przez ( kogo wlasnie?, strach napisac) byla rodzina mego dziadka. Rodzinne nacjonalistyczne opowiesci wina za mord obarczaly UPA. Nie wykluczam ze w sklad tego oddzialu wchodzili (Baltowie, Bialorusini, Rosjanie itd.itp) ze to oni dopuscili sie zbrodni.
Kazdy ma prawo do wlasnego zdania. Ale nie uprawiaj propagandy Orest. Bo to juz ciut zalatuje smrodem.
Kilka lat temu bedac w wypozyczalni filmow video w Wa-wie chcialem obejrzec film "Ogniomistrz Kalen". Skadinad mila kobieta poinformowala mnie ze moge go jedynie znalezc w wypozyczalniach. Bo niestety wszelkiej masci telewizje w Polsce nie emituja tego "szmatlawca", ktory zle wplywa na relacje z Ukraina.
Panowie nie dajmy sie zwariowac. Narodami wybranymi sa Zydzi i Polacy Wink , widze ze Orest robi wszystko aby do tego grona dolaczyli niewinnie oskarzani co poniektorzy Ukraincy.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 21 Sie, 2010 14:04

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie przesadzaj Twer z tym "narodem wybranym", wszystko na zasadzie normalności, faktów, a nie kresowiackich krwawych fantazji Uśmiech

No i nie zniechęcaj się niepowodzeniami w poszukiwaniach "Ogniomistrza Kalenia". Znajdziesz prędzej czy później w wypożyczalniach, czasem jest puszczany w TV, np. w Kino Polska z komentarzem historyka. No i jest pokawałkowany na youtube, a zresztą nie będę podpowiadał, jak go zdobyć Wink Komentarz niezbędny, bo film rzeczywiście szmatławy w zakresie zgodności z prawdą. Ale akcja wartka, dobra gra wybitnych polskich aktorów. Na przykładzie Petelskich reżyserska młódź winna się uczyć, jak kręcić filmy. No i świadectwo czasów - jak w PRLu dorabiano Ukraińcom gębę (czarną). Warto też wspomnieć, iż za komuny w święta w/g juliańskiego kalendarza zawsze ten film emitowano, ku przypomnieniu Ukraińcom o ich winach, o ich bezgranicznych winach. I ku wprowadzeniu w świąteczny nastrój Evil or Very Mad

A dla wszystkich, którzy mają już dosyć peerelowskiej i kresowiackiej propagandy - polecam film Grzegorza Linkowskiego "Niewygodny", jutro w jedynce o 11tej.

http://wyborcza.pl/1,75475,8278207,Kim_byl_Andrej_Szeptycki_.html

Film dwa lata spędził na półce (patrzcie, i w obecnych czasach to możliwe Zszokowany ), "bo przeciw filmowi protestowały środowiska kresowe i pewien rzymskokatolicki duchowny" (z wypowiedzi reżysera). No, ale opcja się zmieniła, być może jest to początek końca "cichego" wspierania kresowiaków przez koła prezydenckie. Być może, choć jedna jaskółka wiosny nie czyni Uśmiech

Pozdrawiam.

Sob 21 Sie, 2010 15:45

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Cytat:
Zbrodnie przeciw naszym Rodakom – mieszkańcom Wołynia miały miejsce już od końca 1942 r. Jednak 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się planowa i zorganizowana akcja mordowania Polaków na Wołyniu. Nie znamy dotąd treści dyrektywy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w tej sprawie, materiały źródłowe wskazują jednak, że taki rozkaz został wydany i nakazywał całkowitą, fizyczną eksterminację Narodu Polskiego.

UPA zaatakowała 167 miejscowości, w których mieszkali Polacy. Mordowano wszystkich, bardzo często podczas Mszy św. w kościołach (była niedziela), dobytek rabowano, a zabudowania palono. Kilka dni wcześniej we wsiach ukraińskich odbywały się spotkania, na których uświadamiano miejscową ludność o konieczności wymordowania wszystkich Polaków. – (…) Za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi – pisał w tajnym rozkazie Dmytr Kljaczkiwśki pseud. Kłyma Sawur. W polskich wsiach rozrzucono za to ulotki w języku polskim i ukraińskim, nawołujące do zjednoczenia się Polaków z Ukraińcami w walce ze wspólnymi wrogami: Niemcami i Rosjanami.

11 lipca 1943 r. o świcie UPA zaatakowała Polaków mieszkających w powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. To był początek wielkiej, trwającej niemal do końca 1943 r., akcji. Zachowały się fragmenty relacji dowódców UPA oraz późniejsze zeznania. Obrazują bestialstwo ludobójczej akcji: dowódca kurinia „Łysoho” donosił kierownictwu OUN: „Zlikwidowałem wszystkich Polaków od małego do starego. Wszystkie budynki spaliłem i chudobę zabrałem dla potrzeb kurenia”. W dwóch tylko wsiach zginęło blisko 1000 osób, w tym niemal 500 dzieci.

Kolejna wstrząsająca relacja: 11 lipca 1943 r. rano razem z grupą UPA liczącą ok. 20 ludzi wszedłem w czasie Mszy św. do kościoła w m. Pawłówka (…) zabito 300 ludzi, wśród których były dzieci, kobiety i starcy. Po zabiciu ludzi w kościele w Pawłówce – udałem się z grupą do położonej w pobliżu wsi Radowicze oraz polskich kolonii Sadowa i Jeżyn, gdzie wziąłem udział w masowej likwidacji ludności polskiej. W wymienionych koloniach zabito 180 kobiet, dzieci i starców.


Orest mniemam ze pominales milczeniem masakre we wsi Pawlolwka majac takie samo zdanie jak ja na ten temat. Ze dowódca kurinia „Łysoho” byl ...Tajem, a jego podopieczni...Baltami. Laughing

Ogniomistrza Kalenia znalazlem wtedy bez trudu. I wiem gdzie go szukac obecnie. Petelscy moze i nakrecili gniota. Ale Orest nie przesadzasz ze dorobiono gebe(czarna) niewinnym Ukraincom. Krew lala sie wtedy po obu stronach. Uprawiasz Orest taka sama propagande tu jak Petelscy w swym filmie. I tez jestes, poprostu smieszny.
Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 21 Sie, 2010 16:25

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I tez jestes, poprostu smieszny

Ja Ciebie nie wyśmiewam, zatem mam prośbę - oszczędź sobie personalnych docinków, chyba, że zmierzasz (jak niektórzy) do sprowadzenia rozmowy na poziom pyskówki.

Cytat:
Petelscy moze i nakrecili gniota
Nigdy tak nie twierdziłem, wręcz przeciwnie - uważam, że od strony reżyserskiej to wybitne dzieło, choć cel ma propagandowy i całkowicie rozmija się z faktami.

Cytat:
Krew lala sie wtedy po obu stronach
No-pod tymi słowami to pozostaje mi tylko się podpisać i serdecznie pozdrowić Uśmiech

Sob 21 Sie, 2010 16:38

Powrót do góry
twer49
Major

Major





Posty: 1878
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Orest przepraszam, moze wyrazilem sie niejasno. Twe idee, ten zapal w bronieniu UPA na przeciw faktom jest godny lepszej sprawy. To jest smieszne tak jak kazda extrema.
"Ogniomistrz Kalen" jest dla mnie gniotem z powodu scenariusza. Ze byl w owym czasie jedynie sluszny, coz takie to byly lata. I nie dotyczy to walk WP z oddzialami UPA.
Pozdrawiam, milego weekendu zycze. Piwo

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 21 Sie, 2010 16:46

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
orest:

Cytat:
. W Treblince to słyszałem, że byli.


Cytat:
W Oświęcimiu to nie wiem, być może.



Szkoda nerwów aby włączyć się do dyskusji z TAKIM interlokutorem. Pamięć wybiórcza z reguły usprawiedliwia niewygodne ślady w historii danego narodu, w tym konkretnym przypadku, narodu ukraińskiego. Czego wybitnym dowodem jest Twoja odpowiedź na konkretne pytanie, orest.


Dzięki Tobie, Seth, dowiedziałem się tego i owego Uśmiech

"....pewna liczba Ukraińców zgłosiła się do służby w jednostkach wartowniczych SS. Część z nich weszła potem w skład załóg obozów koncentracyjnych i zagłady, między innymi w Sobiborze, Treblince, Oświęcimiu i Gusen. Problem ten jest prawie nie zbadany. Wiadomo, że dla wielu wachmanów skierowanie do obsługi obozów było pełnym zaskoczeniem. Dlatego zdarzały się dezercje czy nawet próby buntu między innymi w Gusen i Oświęcimiu.

Grzegorz Motyka - Dywizja SS "Galizien" ("Hałyczyna"), Pamięć i sprawiedliwość Nr 1 (1)/2002

Tak postawę ukraińskich wachmanów w Oświęcimiu opisywał jeden z oficerów SS Pery Broad:

"....wyrażali pogląd, że pewnego dnia zlikwiduje się oddziały wartownicze, a co najmniej ich jako cudzoziemców. Po raz pierwszy ujawniły się symptomy tego poglądu wyraźnie, gdy Ukraińcy musieli pójść do wojskowej sauny do odwszenia. Odmawiali i weszli do sauny dopiero wówczas, gdy niemiecki SS-Unterscharführer wszedł przed nimi. Niedowierzanie i wrogość w stosunku do Niemców narastały w kołach ukraińskiej kompanii aż do stanu wrzenia. Pewnej nocy doszło do katastrofy. Około 20 Ukraińców uzbrojonych w karabiny, pistolety maszynowe i amunicję uciekło. Gdy SS dopędziło ich, zabarykadowali się w kamieniołomie i zajęli korzystne pozycje. Ogień trwał cały dzień i zakończył się tym, że SS miała dwóch, a Ukraińcy 7 zabitych. Sześciu Ukraińców wolało popełnić samobójstwo niż wpaść do niewoli. Jeden lekko ranny został schwytany, a reszta uciekła".

Oświęcim w oczach SS, Warszawa 1991

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

PS I jeszcze fragment rozmowy z Tomaszem Blattem, byłym więźniem Sobiboru, oskarżycielem posiłkowym w procesie Demianiuka:

Cytat:
Znam też przypadki ucieczek ukraińskich strażników z Sobiboru. Nawet zbiorowych - kiedyś grupa strażników jechała pociągiem w inne miejsce. Koło Rawy Ruskiej zastrzelili esesmana, który miał nimi dowodzić i kilku uciekło. Była i inna historia: dwóch strażników uciekło z dwójką żydowskich więźniów. Ale ktoś ze wsi, w której się ukrywali, ich wydał. Niemcy zabili całą czwórkę. Już po wojnie spotkałem w Chełmie dwóch strażników, którzy uciekli z Sobiboru. Nic do nich nie mieliśmy. Mimo to zostali chyba rozstrzelani w ZSRR, bo tam nikt się nie przejmował dowodami niewinności.


http://www.polityka.pl/historia/303315,1,debata-scigac-karac-sprawiedliwosc-po-latach.read

Sob 25 Wrz, 2010 18:59

Powrót do góry
Jaro z Roztocza
Sierżant

Sierżant




Posty: 94
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

orest napisał:
Nie przesadzaj Twer z tym "narodem wybranym", wszystko na zasadzie normalności, faktów, a nie kresowiackich krwawych fantazji Uśmiech

No i nie zniechęcaj się niepowodzeniami w poszukiwaniach "Ogniomistrza Kalenia". Znajdziesz prędzej czy później w wypożyczalniach, czasem jest puszczany w TV, np. w Kino Polska z komentarzem historyka. No i jest pokawałkowany na youtube, a zresztą nie będę podpowiadał, jak go zdobyć Wink Komentarz niezbędny, bo film rzeczywiście szmatławy w zakresie zgodności z prawdą. Ale akcja wartka, dobra gra wybitnych polskich aktorów. Na przykładzie Petelskich reżyserska młódź winna się uczyć, jak kręcić filmy. No i świadectwo czasów - jak w PRLu dorabiano Ukraińcom gębę (czarną). Warto też wspomnieć, iż za komuny w święta w/g juliańskiego kalendarza zawsze ten film emitowano, ku przypomnieniu Ukraińcom o ich winach, o ich bezgranicznych winach. I ku wprowadzeniu w świąteczny nastrój Evil or Very Mad

A dla wszystkich, którzy mają już dosyć peerelowskiej i kresowiackiej propagandy - polecam film Grzegorza Linkowskiego "Niewygodny", jutro w jedynce o 11tej.

http://wyborcza.pl/1,75475,8278207,Kim_byl_Andrej_Szeptycki_.html

Film dwa lata spędził na półce (patrzcie, i w obecnych czasach to możliwe Zszokowany ), "bo przeciw filmowi protestowały środowiska kresowe i pewien rzymskokatolicki duchowny" (z wypowiedzi reżysera). No, ale opcja się zmieniła, być może jest to początek końca "cichego" wspierania kresowiaków przez koła prezydenckie. Być może, choć jedna jaskółka wiosny nie czyni Uśmiech

Pozdrawiam.


Orest - czy to prawda że film "Ogniomistrz Kaleń nie może być pokazany w publicznej TVP z powodu sprzeciwu Związku Ukraińców w Polsce ? Natomiast film "Niewygodny" dotyczy postaci arcb. Szeptyckiego, który serdecznie witał we Lwowie wojska Adolfa Hitlera. Czy to dziwne że dla nas Polaków jest on z tego względu "niewygodny"?
Orest tak bardzo się nie ciesz . Kresowianie ( a nie jacyś "kresowiacy") dadzą sobie radę, ponieważ to PRAWDA HISTORYCZNA jest po ich stronie. Wprawdzie Kongres Ukraińskich Nacjonalistów grozi śmiercią "pewnemu rzymskokatolickiemu duchownemu" tj. ks. Zaleskiemu, to jednak dobitnie pokazuje, że należy dalej walczyć o pamięć niewinnie pomordowanych Polaków na Kresach przez nazistowskich zbrodniarzy spod znaku OUN-UPA !!!

Pon 18 Paź, 2010 0:11

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Zeby nie było ,że kolejne kłamstwo.
Jak żołdacy Dirlewangera i Kamińskiego zabijali polskie dzieci w Powstaiu Warszawskim.
Wszystko to opisał w swoich wspomnieniach wtedy 18-letni Sturmpionier, [saper szturmowy - torowal droge.... ] M.Schenk .
Jego wspomnienia były w dodatku GW <Wysokie> tuż przed rocznicą wybuchu PW , wydrukowane w nr. lipcowym 2004r.
Obszerne fragmenty sa na Link

Cytat:
Wysadzilismy drzwi, chyba do szkoly. Dzieci staly w holu i na schodach. Duzo dzieci. Raczki w gorze. Patrzylismy na nie kilka chwil, zanim wpadl Dirlewanger. Kazal zabic. Rozstrzelali je, a potem po nich chodzili i rozbijali glowki kolbami. Krew ciekla po tych schodach. Tam w poblizu jest teraz tablica, ze zginelo 350 dzieci. Mysle, ze bylo ich wiecej, z 500.


Cytat:
Jest tez to male dziecko w rekach Dirlewangera. Wyrwal je kobiecie, ktora stala w tlumie na ulicy. Podniosl wysoko i wrzucil do ognia. Potem zastrzelil matke.


Cytat:
Czesto przychodzily do nas dzieci. Nie mogly znalezc rodzicow. Chcialy chleba. Maly Polak przynosil nam jedzenie na warte. Chyba nie byl jencem. Nie wiem. Mialem wtedy warte w fabryce tekstyliow w piwnicy. Nie mowil po niemiecku, ale potrafilismy porozumiewac sie gestami. Jak mialem, dawalem mu papierosy. Przechodzil esesman. Kiwnal na niego, maly poszedl za nim. Uslyszalem strzal. Pobieglem, chlopiec lezal martwy na schodach. Esesman skierowal pistolet na mnie. Patrzyl dlugo, ale odszedl. Tak bylo w Warszawie.


W zwalczaniu PW jako wschodnie jednostki wzięły udział
żołdacy RONA
ołdacy Dirlewangera
34 policyjny pułk strzelecki ( w składzie miał dwa niemiecko-ukraińskie bataliony i jeden całkowicie niemiecki)
13 białoruski batalion specjalny SS (3 sierpnia-13 września)
209 kozacki batalion Schutzmannschaften
3 pułk kozaków
572 batalion Osttruppen (kozacki) – dawny 6 pułk Kozaków dońskich
..z Junkerschule Braunschweig w Posen Treskau ( Biedrusko) skierowano po rozpoczęciu powstania dwie kompanie podchorążych- Ukraińskich kandydatów na oficerów - w charakterze tłumaczy do wsparcia wszystkich niemieckich jednostek biorących udział w powstaniu. Z ich wspomnień wynika, że kwaterowali w warszawie na terenie koszar przy ul.Wawelskiej.


Należy się zastanowić nad terminem Kozacy.
Kozacy to kto,jaka nacja ,gdzie mieli swoje siedziby?
Może pytanie : stanice nad Donem to jaka część Rosji... ?


Cytat:
Польские историки Ричард Торчеси и Анджей Жеба отметили участие подразделений дивизии в подавлении восстания в Варшаве.
Так же в его подавлении участвовали полицейские части и отряды СС сформированные из украинцев Галиции и “Украинский легион самообороны” (31 Schutzmannschafts батальон СД, командиром батальона полковником Дьяченко)* на базе легиона «Волынь» которые впоследствии вошли в состав дивизии.


Cytat:
od 15 do 23 września Ukraiński Legion Samoobrony podległy SD brał udział w pacyfikacji Czerniakowa. Opisy pacyfikacji Czerniakowa z dni 11-23 września pełne są relacji o gwałtach i morderstwach dokonanych przez Niemców oraz Ukraińców z SS. Jak wiadomo RONA już nie walczyła na terenie miasta, Białorusini byli na terenie Mokotowa



Radzę przeczytać w "Militariach XX wieku" nr 2/2007 jest artykuł Norberta Bączyka (jak zwykle dobrym piórem) o udziale SS w Powstaniu Warszawskim.


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Pią 10 Cze, 2011 15:49, w całości zmieniany 1 raz

Czw 09 Cze, 2011 16:55

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re

Ted1 napisał:
Cytat:
od 15 do 23 września Ukraiński Legion Samoobrony podległy SD brał udział w pacyfikacji Czerniakowa. Opisy pacyfikacji Czerniakowa z dni 11-23 września pełne są relacji o gwałtach i morderstwach dokonanych przez Niemców oraz Ukraińców z SS. Jak wiadomo RONA już nie walczyła na terenie miasta, Białorusini byli na terenie Mokotowa


Skąd cytat? Bo ja mam lepszy:
Cytat:
W działaniach przeciwko "berlingowcom" oraz zgrupowaniu Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej brało też udział 400 ludzi z Ukraińskiego Legionu Wołyńskiego (ULS) pułkownika Petra Diaczenki. ULS znalazł się w Warszawie w pierwszych dniach września15. Nadal problem stwarza ustalenie rejonu koncentracji i dokładnego miejsca walk ULS w Warszawie podczas powstania. W grę wchodzą ul. 6 Sierpnia (obecnie aleja Wyzwolenia/Nowowiejska). Wybrzeże Kościuszkowskie Niewykluczone, że ULS mógł zajmować pozycje przy ul. Rozbrat. W walkach od 13 do 23 września ULS mógł obsadzać okopy znajdujące się gdzieś pomiędzy obecnym parkiem im. Rydza-Śmigłego a Wisłą. Natarcia były prowadzone w kierunku północnym na ul. Wilanowską i Ludną. Ukraińcy mogli okopać się na Wybrzeżu Kościuszkowskim lub przy ul. Frascati. Najbardziej prawdopodobnym przeciwnikiem ULS byli żołnierze "Kryski" ze zgrupowania "Radosław" oraz "berlingowski" desant16.

Później ULS stacjonował na skraju Puszczy Kampinoskiej w rejonie Leszna, gdzie wraz ze wspomnianym 34. policyjnym pułkiem strzeleckim zamykał wyjścia z puszczy i dozorował przedpole Warszawy17. W dniach między 27 września a 1 października ULS wziął udział w operacji "Sternschnuppe (I, II)". Zadaniem oddziałów była likwidacja zgrupowania AK "Kampinos"

Cytat:
Obarczanie Ukraińców, Kałmuków czy "własowców" mordami na ludności cywilnej ma swe źródła w AK-owskiej propagandzie okresu wojny

Stąd:
http://www.historia.gildia.pl/wiek-xx/wojskowosc/ii-wojna-swiatowa/wlasowcy-w-powstaniu-warszawskim

Pozdrawiam.

Czw 09 Cze, 2011 17:52

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Halo, Ted1, śpisz?
Pytałem, skąd cytat? Źródło, autor, opracowanie. Długo będę czekał?
Autorami moich są Hubert Kuberski i Jarosław Gdański. Mówią Ci coś te nazwiska?

Pozdrawiam.

Czw 09 Cze, 2011 18:27

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.

Co do cytatu nie pamiętam. Może na forum dws.org.pl
Znalazłem u siebie w archiwum ,bez podania żródła w temacie PW

Co do Twoich nazwisk mówi mi to
http://www.rzeczpospolita.pl/specjal_040731/specjal_a_20.html



Co ciekawe Diaczenko ( Петро Гаврилович) od 1928 był kontraktowym oficerem WP ,służył w min. od 1934r. w 3p. B.Kaw. w Suwałkach.
Od marca"43 był organizatorem tzw.ULS na Wołyniu (na bazie członków OUN -Melnyka ......potem kiedy przed nadciągającym frontem oddziały UPA przeszły w marcu "44 na Zaburze (*Chełmszczyzna) ,tam na nowo odtworzono
Początkowo nosił nazwę
Cytat:
„Рейдуючий відділ”, Український легіон самооборони (Ukrainische Selbschutzlegion),
*potem od marca"44 równorzędna nazwę
березні 1944 паралельно ще одну – 31-й охоронний батальйон СД (31 Schutzmannschafts Btl. d. SD).


Cytat:
Легіон діяв на Волині,
Його особовий склад брав участь в знищенні с. Підгайці на Волині восени 1943 року, в р-нах Бережани-Підгайці-Рогатин
згодом – на Холмщині (Грубешів, Новий Сонч,Криниця, Бохня, Тарговіце, Клай).

Від березня 1944 року Петро Дяченко (“Квітка”) бере участь в організації Українського легіону самооборони на Холмщині (в німецьких документах він називався 31-й батальйон СД). У червні того ж року Дяченко стає заступником командира Українського легіону самооборони, шефом його штабу, а в серпні очолює легіон. Частина нараховувала до 570 вояків, із них 16 старшин і 20 підстаршин.

З березня 1944 року Український легіон самооборони входить до оперативного підпорядкування німецької Служби безпеки (СД), як 31-й охоронний батальйон СД («31 Schutzmannschafts Btl. d. SD»). Представниками німецького командування при батальйоні були капітан О. Асмус, а після його загибелі в літку 1944 року на території Польщі – майор В. Бігельмаєр.

za Link


Co ciekawe wyszła dokładna historia ULS w Toronto 1977
Cytat:
Більш докладно історія Українського легіону самооборони (Ukrainische Selbschutzlegion) представлена в праці
К. Гірняка «Український легіон самооборони: причинки до історії» (Торонто, 1977)

Czw 09 Cze, 2011 19:13

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re.

Ted1 napisał:
Co do cytatu nie pamiętam. Może na forum dws.org.pl


To ja Ci przypomnę:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=84&t=13930&start=25
Jest to wypowiedź niejakiego "historyczny1", jak nick wskazuje - chyba profesora historii jednego z czołowych polskich (a być może nawet zagranicznych) uniwersytetów Laughing

W związku z dalszymi kłamstwami Teda1 mam do moderatorów prośbę. Jeżeli leży Wam na sercu poziom forum, to proponuję baczniej przyglądnąć się działalności Teda1 na forum ioh. Ted1 kłamie oraz wprowadza czytelników w błąd. Z cytatami, rzeczywiście wziętymi z różnych opracowań miesza wypowiedzi anonimowych użytkowników z innych forów, co ma sugerować rzetelność i gwarantować poziom źródła. Po raz kolejny przyłapałem go na kłamstwie. Gorsza sprawa, jeżeli działalność Teda1 jest celowym podsycaniem nienawiści pomiędzy narodami. To naprawdę kiepska sprawa, radzę Teda1 uświadomić.

Pozdrawiam serdecznie, Teda1 nie.

Czw 09 Cze, 2011 19:16

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re.

.
Cytat:
Po raz kolejny przyłapałem go na kłamstwie.


Na czym polega moje kłamstwo w tym cytacie ?
Zweryfikuj cytat ze wspomnieniami Kryski lub wspomnieniami zołnierzy walczących na Czerniakowie to poznasz prawdę .

_________________________________
orest
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,
-Wg. waszych opini panowie (orest ,Janek11) panowie : Korman, Poliszczuk, Prus, Masłowskij, Siekierka czy ks. Zaleski - to są – „łgarze i agenci NKWD i KGB” i piszący bajki !?
Posiadacie stosowny wyroku sądu potwierdzającego swoje oskarżenie ?
Link


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Czw 09 Cze, 2011 20:13, w całości zmieniany 2 razy

Czw 09 Cze, 2011 19:27

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re.

Ted1 napisał:
Na czym polega moje kłamstwo w tym cytacie ?


Na powielaniu cudzego kłamstwa, bez podania źródła.

Czw 09 Cze, 2011 19:28

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Czyli wg. Ciebie NIE BYŁO
Cytat:
od 15 do 23 września Ukraiński Legion Samoobrony podległy SD brał udział pacyfikacji Czerniakowa. Opisy pacyfikacji Czerniakowa z dni 11-23 września pełne są relacji o gwałtach i morderstwach dokonanych przez Niemców oraz Ukraińców z SS


Opisy pacyfikacji Czerniakowa to wg. Ciebie wymysł łgarzy i ludzi piszących " bajki"
To też?
np.
Bartosz Nowożycki: Batalion Armii Krajowej "Czata 49" w Powstaniu Warszawskim
czy klasyka http://pl.wikipedia.org/wiki/Pacyfikacja_Czerniakowa

Cytat:
nowi gloryfikatorzy nazywają tysięczne relacje naocznych polskich świadków – „bajkami


______________________

Cytat:
Ukraiński Legion Samoobrony (dowódca płk. Petro Diaczenko)
– do 15 września obsadzał zachodni brzeg Wisły (okolice Góry Kalwarii), -od 15 do 23 września 1944 Legion w sile ok. 400 ludzi brał udział w walkach z powstańcami na przyczółku czerniakowskim, działając przeciwko Zgrupowaniu "Radosław" i Zgrupowaniu "Kryska" oraz desantowanym oddziałom 9 Pułku Piechoty 3 Dywizji Piechoty z 1 Armii WP.
za Wikipedia..


Twoja cytowana (gildia) Link_ gildia

Cytat:
ULS znalazł się w Warszawie w pierwszych dniach września
*Na pewno przed 4 września, co wynika z pisma SS Oberscharführera Gustava Raulinga z 12 października 1944 r. informującego o stratach ULS w Warszawie, vide: M. Majewski, Przyczynek do wojennych dziejów Ukraińskiego Legionu Samoobrony (1943-1945), "Pamięć i sprawiedliwość", nr 2 (8)/ 2005, s. s. 318.

Nadal problem stwarza ustalenie rejonu koncentracji i dokładnego miejsca walk ULS w Warszawie podczas powstania. W grę wchodzą ul. 6 Sierpnia (obecnie aleja Wyzwolenia/Nowowiejska). Wybrzeże Kościuszkowskie Niewykluczone, że ULS mógł zajmować pozycje przy ul. Rozbrat. W walkach od 13 do 23 września ULS mógł obsadzać okopy znajdujące się gdzieś pomiędzy obecnym parkiem im. Rydza-Śmigłego a Wisłą. Natarcia były prowadzone w kierunku północnym na ul. Wilanowską i Ludną. Ukraińcy mogli okopać się na Wybrzeżu Kościuszkowskim lub przy ul. Frascati. Najbardziej prawdopodobnym przeciwnikiem ULS byli żołnierze "Kryski" ze zgrupowania "Radosław" oraz "berlingowski" desant

Pią 10 Cze, 2011 15:53

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytać nie potrafisz? Rzezie rzeziami, pacyfikacje pacyfikacjami, rzecz w tym, że ULS brał udział w walkach na Czerniakowie(być może, nawet Gdański nie jest tego pewien), a nie w pacyfikacji Czerniakowa. Nie rozróżniasz?

Pozdrawiam, chłodno.

Pią 10 Cze, 2011 17:05

Powrót do góry
Malik
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proces nr VIII - Sprawa ras i przesiedleń (RuSHA).

Sob 11 Cze, 2011 11:21

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re. Czerniakowa

Cytat:
Halo, Ted1, śpisz?
Pytałem, skąd cytat? Źródło, autor, opracowanie. Długo będę czekał?


Po pierwsze proszę trochę "grzeczniej" w stosunku do mojej osoby ,chociażby ze względu na "siwe włosy " i moją 50-tkę,
także zasady dobrego wychowania .
Sz. kol. pokrzykiwać możesz na dzieci (swoje) ,do podwładnych lub kol. małżonkę.


Cytat:
ULS brał udział w walkach na Czerniakowie(być może, nawet Gdański nie jest tego pewien), a nie w pacyfikacji Czerniakowa. Nie rozróżniasz?


Nie tylko Gdański , także ulubiony G.Motyka.
czyli jak jest dwóch to możemy zmieniać historię i palić wzorem nazistów z 1933 wszystkie odmiennie piszące o tym fakcie książki ?!

Po drugie przeczytałem w słownikach parę defincji słowa :pacyfikacja i jestem całkowicie pewien (może inni kol. na forum potwierdzą ) ,że uzycie go (pacyfikacja) w stosunku dowydarzeń na Czerniakowie w wielu opracowaniach historycznych polskich historyków,czy w literaturze wspomnieniowej z tego okresu nie jest pomyłką !.
Branie udziału w walkach to jedno.
Tylko potem nagminnie na każdym obszarze zdobytego terenu mieliśmy do czynienia z
- rozstrzeliwaniem jeńców ,mordowaniem rannych i personelu medycznego
- mordowaniem ludności cywilnej
- rozstrzeliwaniem zołnierzypolskich armii Berlinga w mundurach WP co jest już hańbiącym złamaniem nie tylko konwencji genewskiej.....

Co do rzezi to przychodzi mi na myśl Wola
- z Twojego ulubionego Gdańskiego http://wsp.pl/index.php/pl,2,68,156

Cytat:
Tylko w pierwszym tygodniu walk wymordowano prawie 40 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy.
"Tłum żołnierzy walczył z niewiarygodną surowością i nie dawał pardonu" - wspominał jeden z dirlewangerowców.



Bowiem jak można nazwać działania oddziałów ss na Czerniakowie ,potem na Solcu kiedy po zdobyciu kolejnego skrawka terenu Czerniakowa następowały mordy jeńców , ,gwałty i rabunki.

pan Gdański użył słowa "zdobycie kontroli nad Wolą. " Ciekawy eufenizm.

Pan Motyka często używał słowa "akcja specjalna" czy też "czyszczenie etniczne"

Słowo czyszcenie etniczne pojawiło się po wojnie w b.Jugosławi ok.lat "90 XX-w. Co to było to widziałem na własne oczy i "czułem "iw nosie (w siłach UN Force) i powiem Tobie ,że otwieranie masowych grobów sprzed roku i przebywanie tam nie jest "przyjemne "
Ktoś jednak musi osłaniać min.lekarzy-patologów ,aby potem inni mogli opisać historię pacyfikacji wiosek w B-H.


Wracając do p.G.Motyki .
Ostatni jednak w swoim opracowaniu dla szkól użył tylko 1x w stosunku do tego co się działa na Wołyniu określenia "ludobójstwo".!
Cytat:
"Ludobójstwo nie może być nazywane np. „walką partyzancką”.

-za "Teki edukacyjne.Stosunki polsko -ukraińskie 1939-1947"G.Motyka

Ciekawie opisano na (warto się zastanowić nad intencjami autorów)
http://wolyn.btx.pl/index.php/component/content/article/1-historia/87-grzegorz-motyka-i-qkamstwo-woyskieq.html

''Grzegorz Motyka i "Kłamstwo Wołyńskie" czyli jak można :

Cytat:
.. cały zestaw „Tek” zmierza do relatywizacji zbrodni OUN-UPA poprzez nazewnictwo, porównywanie Armii Krajowej z UPA, zawyżanie, lub zaniżanie liczb (w zależności od kontekstu), przemilczanie faktów, niedopowiedzenia, lub wręcz oszustwa.

Autorzy „Tek” dokładnie zdawali sobie sprawę z tego, że uczeń przygotowujący się do opracowania zagadnień polsko-ukraińskich jest kompletnie nieoczytany w tematyce, stąd łatwość narzucenia mu poglądu, który można zdeformować wg życzeń autorów.
wg.p.G.M. to co działo się na Wołyniu. i kresach wsch. II.RP to
używanie przez niego całej palety eufemizmów dla opisu zbrodni OUN-UPA. Ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA na bezbronnej ludności nazywane jest przez Motykę
– „ataki na polskie miejscowości”, „usuwanie Polaków z naszych ziem”, „działania przeciwko Polakom”, „wydarzenia wołyńskie”, „wydarzenia w Galicji Wschodniej”, „przepędzenie ludności polskiej”, „wojna ”, „krwawy konflikt, który rozgorzał” (bezosobowo, jak zjawisko pogodowe!), „wybuch powstania” (powstanie jest akcją zbrojną przeciw aktualnej władzy, czyli powinno być skierowane przeciwko Niemcom, a nie bezbronnej ludności), „uzyskać teren czysty etnicznie”, „banderowska akcja”, no i „antypolska akcja”, użyte 35 razy.


Skąd ja to znam na forum IOH ?

Co do Czerniakowa W owych "Tekach ..."p. G.M. i współautorzy poszli "dalej " jak chociażby wspomniany przez Ciebie historyk p.Gdański http://wsp.pl/index.php/pl,2,68,156p.
cytat ze str. 12 „Tek .....”:

Cytat:
Znacznie bardziej złożona jest sprawa udziału Ukraińców w tłumieniu powstania warszawskiego. Jak pokazały badania Ryszarda Torzeckiego i Andrzeja A. Zięby, w czasie powstania nie było w Warszawie zwartych jednostek tej dywizji [chodzi o dywizję SS-„Galizien” – J.W.]. zbrodnie przypisywane Ukraińcom popełniły inne oddziały, w tym między innymi złożona z własowców brygada Bronisława Kamińskiego. Warszawiacy, w dużej mierze pod wpływem informacji o pogromach na Wołyniu, wszystkie cudzoziemskie jednostki walczące po stronie Niemiec określali jako ukraińskie

. Przeciwko powstańcom Niemcy skierowali natomiast dwie kompanie ukraińskiego Wołyńskiego Legionu Samoobrony. Walczyły one najprawdopodobniej we wrześniu 1944 r. na Powiślu… Czy jednak w skład Legionu wchodziły wówczas dwie wspomniane kompanie, nie wiadomo.



????
1. Armia gen. Własowa zaczęła się tworzyć w listopadzie 1944 r., niech więc pan G. Motyka nie podrzuca Własowowi zbrodni ukraińskich
2. skład ULS jest dokładnie udokumentowany z tego okresu
3. Literatura na temat powstania warszawskiego i tłumieniu go przez oddziały nieniemieckie w tym i ukraińskie jest dziś bogata i precyzyjnie skonfrontowana z niemieckimi źródłami, dlatego po prostu uważam, że nie ma sensu powoływać się na źródła, których już jest kilkaset, chociaż warto zaznaczyć, że najbardziej pouczające jest Muzeum Powstania Warszawskiego. ?
Ale pewnie z IPN jest za daleko.

Jak to wygląda w stosunku do tego co pisał p.Gdański , wspomnienai żołnierzy "Kryska"
Cytat:
Żołnierze zgrupowania Kryska bronili wtedy odcinka: Stocznia Rzeczna – ul. Łazienkowska – Rozbrat – Zagórna.


czy "Zośka" czy
np. Grigo T., Powiśle Czerniakowskie 1944, Warszawa 1989, ss. 392.

Cytat:
Kolejna monografia dzielnicy na naszej liście, tym razem Czerniaków. Co prawda tematyka nas interesująca, czyli okres pobytu "Czaty" na Czerniakowie zaczyna się dopiero około 150 strony, to jednak potem mamy do czynienia z całkiem niezłym opisem działań batalionu.....



Czyżby kolejne Kłamstwo historyczne !?

p.s

Czyzby kol. orest był jednym ze współautorów "Teka ..."?!

Zreszta zbrodniarze hiterowcy i potem ich uczniowie słyneli ze stosowania eufemizmów dla zamaskowania swoich zbrodni:

- "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" czyli Endlösung, die Endlösung der Judenfrage– synonim zagłady europejskiej ludności żydowskiej używany przez hiterowców
- Aktion Erntefest "Dożynki" czyli to co się stało na Majdanku 3.11"43


Kwiatek do "ogródka " oresta na koniec

Warto zapoznać się z artykułem :
Czy G. Motyka jest wykonawcą ściśle tajnej instrukcji – uchwały z dn. 22 czerwca 1990r. Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów?

http://www.kresykedzierzynkozle.home.pl/page90.php

Cytat:
Poniżej przedstawię tylko niektóre wybrane elementy uchwały – instrukcji kierownictwa OUN z USA z datą 22 czerwca 1990r. dotyczącej działalności siatki OUN w krajach gdzie mieszkają Ukraińcy (w tym w Polsce).

( Dr Jacek E. Wilczur, „Instrukcja ściśle tajna Krajowego Prowydu OUN” w: „Raport Wilczura”, wyd. Technol, Kraków 2010r.)

· „Należy Polakom narzucić ukraiński, nacjonalistyczny punkt widzenia an historię stosunków ukraińsko – polskich.



Do przemyślenia.
Może i dyskusji na forum.

Pozdrawiam gorąco wszystkich ! z zimnej UK.

Pon 13 Cze, 2011 22:44

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Natrudziłeś się, Ted1, ale nie znalazłeś potwierdzenia zbrodni ULS w PW.
Co do "uchwały - objaśnię Ci - to fałszywka autorstwa nieboszczyka Prusa, coś na kształt "Protokołów Mędrców Syjonu". Ci, którzy wierzą w tę fałszywkę sami sobie świadectwo wystawiają.
Czołem Uśmiech
PS
Cytat:
Uchwała Prowidu dotarła do nas za pośrednictwem Jacka Wilczura, tego, który kręci się koło naszego środowiska , udając wielkiego przyjaciela 27 Dywizji (27 Wołyńskiej Dywizji AK - przyp. H. P.) a wroga Ukraińców. Po przyciśnięciu oświadczył, że otrzymał tekst od prof. Edwarda Prusa, profesora historii i politologa, wykładowcy Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach i zamieszkałego w Gliwicach.

Henryk Pająk "Za samostijną Ukrainę" Lublin 1992, s. 222

Pon 13 Cze, 2011 23:05

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Cytat:
Natrudziłeś się, Ted1, ale nie znalazłeś potwierdzenia zbrodni ULS w PW.


Literatura na temat powstania warszawskiego i tłumieniu go przez oddziały nieniemieckie w tym i ukraińskie jest dziś bogata i precyzyjnie skonfrontowana z niemieckimi źródłami, dlatego po prostu uważam, że nie ma sensu powoływać się na źródła, których już jest kilkaset, chociaż warto zaznaczyć, że [b]najbardziej pouczające jest Muzeum Powstania Warszawskiego. ?[/b]
!!!!!

Poszukam w Instytucie Polskim w londynie i podobnym (ukraińskim)
* only for you.


____________________________________________
Widzę ,że Sz. kol jak zwykle po "swojemu"

Cytat:
- omija w trakcie dyskusji niewygodne kwestie, rozmywa meritum sprawy zbaczając na sprawy poboczne,

- relatywizuje banderowskie zbrodnie popełnione na Polakach deprecjonując relacje naocznych świadków zbrodni,

- "postbanderowcy" i nowi gloryfikatorzy nazywają tysięczne relacje naocznych polskich świadków – „bajkami”

______________
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?p=224078

Pon 13 Cze, 2011 23:15

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szukaj, szukaj.
Powodzenia.

Pon 13 Cze, 2011 23:18

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Cytat:
Henryk Pająk "Za samostijną Ukrainę"


W rewanzu To zawsze będzie zbrodnia ludobójstwa


(Полiщук Вiктор -Гiрка правда. Злочиннiсть ОУН-УПА.
Торонто 1995 )
..КРАЙОВОГО ПРОВОДУ ОРГАНІЗАЦІЇ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛІСТІВ (ОУН) від 22.06.1990 р.
to samo wg. danych za 1995

Wto 14 Cze, 2011 8:37

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety Ted1, słaby z Ciebie zawodnik Laughing Sprawa już tak dawno wyszła na jaw, łatwo ją rozszyfrowali sami kombatanci 27 DP AK, że powtarzanie tego dzisiaj to totalna kompromitacja. Ale to dobrze, że niektóre środowiska kresowiackie dalej w nią wierzą i na niej się głównie opierają. To bardzo dobrze Mr. Green

Pozdrawiam.

PS To faktycznie paradoks, że akurat Henryk Pająk odsłonił kulisy powstania "uchwały", ale chwała mu za to.

Wto 14 Cze, 2011 10:13

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Kto wierzy niech wierzy ,

Zaś fakty (wypowiedzi na forum) i sz,kol. Twoje "działania " na forum to żywe odbicie tej tezy zaleceń z 22.06/1990r.
Chyba nie zaprzeczysz!

______________________________________
P.GM w swoich "Tekach..." raczył napisać

Cytat:
. Przeciwko powstańcom Niemcy skierowali natomiast dwie kompanie ukraińskiego Wołyńskiego Legionu Samoobrony. Walczyły one najprawdopodobniej we wrześniu 1944 r. na Powiślu… Czy jednak w skład Legionu wchodziły wówczas dwie wspomniane kompanie, nie wiadomo.


"masło maślane ,zero informacji" Jedynie znana próba negacji!

Jak to się ma do Twojego p.Gdańskiego czy też wspomnień uczestników walk na Czerniakowie?!
To mi wyjasnij.



Także w Kijowie wyszła 2-tomowa pozycja (za czasów przezydenta Juszczenki)

Cytat:
[«Роман Шухевич у документах радянських органів державної безпеки (1940—1950)», Киев 2007 ]


Tylko dziwnym trafem z lat 1942 -43 jest niewiele materiałów (prawie tyle co w wikipedii)
Wcale to nie oznacza ,że takich materiałów nie ma w archiwach.

Tylko (Служба безопасности Украины ) twierdzi że dokumenty na Sz. to fałszywki KGB.



Opis załącznika:
Szuchiewicz _ 1941 lwów
Jaki to mundur?

Sro 15 Cze, 2011 11:24

Powrót do góry
orest
Porucznik

Porucznik





Posty: 659
Pochwał: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słabe zdjęcie, nie masz lepszego? Wygląda na mundur Abwehry, ale lepiej, żeby znawcy umundurowania się wypowiedzieli.
Cytat:
Zaś fakty (wypowiedzi na forum)
Laughing Laughing Laughing
Pozdrawiam.

Sro 15 Cze, 2011 11:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.