| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zakony w Polsce

W Polsce jak wiadomo dzialali nie tylko templariusze, Krzyzacy, Joanici, Cystersi... ale rowniez inne, tajemnicze i malo znane zakony. Nie wiem czy ktos pisal o ich dzialalnosci szerze, ale informacje na ktore ja sie natknalem przypadkowo w roznych zrodlach wskazuja ze historia malych zakonow jest bardzo ciekawa.
Niektore byly bardzo bogate choc na mniejsza skale niz Templariusze, ale zostaly po nich opowiesci o jakichs skarbach.
Chyba sie kiedys wybiore w "trase" poszukiwawcza sladami skarbow sredniowiecza Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pon 25 Paź, 2004 15:17

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zakony Rycerskie w Polsce

Witam!
Poza Krzyzakiami, Templariuszami, Bozogrobcami byli jeszcze Bracia Dobrzynscy, Bracia Mieczowi itd.itd.
Moge wiecej na ten temat pisac, bo to dla mnie temat rzeka...

Czw 10 Mar, 2005 17:23

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może pomozesz mi rozwiązać zagadkę skąd przybył do Polski biskup pomezański Henryk (1286-1303) i z jakim odziałem krzyżowców. Co to był za zakon rycerski ???

Informacja pochodzi z książki:
Pomezania z Dziejów Kościoła autor Kś. dr Jan Wiśniewski str 109

Pią 11 Mar, 2005 11:40

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra zagadka, jeszcze nie myslaem o tym. Nawet nie zastaniawialem sie. Pomysle troche.
Moze podpowiesz troche...........

Sob 12 Mar, 2005 1:52

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety nic ci nie podpowiem bo nie wiem nic poza tym co napisałem. Wzmianki w Pelplinie mówią tylko o krzyżowcach którzy przybyli z biskupem Henrykiem. Zapis mówi ze Pomezania była jego druga ojczyzną. Jest to pierwszy biskup z pomazani obcego pochodzenia, nie wiadomo też co to za krzyżowcy, ale na pewno nie krzyżacy bo ci nie musieli przybywać i byli by wymienieni z nazwy. Mogę się tylko domyślać po herbarzach na pieczęciach skąd pochodził Henryk i jego krzyżowcy, ale brak mi polskich źródeł pisanych. Może są wzmianki na ten temat w innych , zagranicznych bibliografiach.

Sob 12 Mar, 2005 2:07

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale zadales mi zagadke.....

No ale sie postaralem cos wyszukac. Narazie tyle: ten biskup to Henryk/Heinrich von Riesenburg. Ale czy ma to znaczyc ze on przybyl z rycerzami jako czlonkami jakiegos Zakonu Rycerskiego..........tutaj jestem troche sceptyczny. Daj mi troche czasu.

Sob 12 Mar, 2005 22:17

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten ostatni post byl mój jakby co

Sob 12 Mar, 2005 22:19

Powrót do góry
Gość


Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak przybył z oddziałem krzyżowców. Ale nie ma wzmianki z jakimi.
Są pewne ślady w heraldyce, ale to inna już historia, na której podstawie można snuć tylko domysły że byli to Joanici lub Templariusze. Być może przywiózł on z soba też dużą bibliotekę starodruków, która wymieniana jest jako dar dla Pomezani kilkanascie lat pózniej.

Pon 14 Mar, 2005 12:55

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam nie zalogowałem się powyżej.

Pon 14 Mar, 2005 12:56

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No nie wiem czy to dobra odpowiedz, ale ja twierdze ze albo to byli Krzyzacy, albo Bracia Mieczowi albo Bracia Dobrzynscy. O Templariuszach ani mowa.

Pon 28 Mar, 2005 19:34

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No raczej nie . Dobrzyńcy w owym czasie już byli po sekularyzacji z Krzyżakami, a ziemie te nie były by dla nich drugą ojczyzną. Mieczowi mieli swoje państwo na północy, a Kwidzyń z Pomezanią podlegał jurysdykcji Krzyżaków. Ci raczej nie wyrazili by zgody na kolonizacje ich ziem przez zakon Kawalerów Mieczowych.
Liczyłem, że podasz jakieś ciekawe źródła dotyczące tego epizodu. Niestety muszę drążyć dalej sprawę na podstawie genealogii i heraldyki wspomnianych rycerzy. Co do tego, że to byli rycerze francuscy nie mam już co do tego wadliwości. Przynajmniej wobec kilku osób, wobec których na podstawie heraldyki na pieczęciach i nagrobkach udało ustalić się rody z których wywodzili swe znaki. Co do innych być może nigdy nie ustalę ich pochodzenia. Jednak fakt, że byli to rycerze z Francji nie przesądza jeszcze, że byli to Templariusze.

Wto 29 Mar, 2005 20:21

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No WLASNIE!! Fakt, ze byli Francuzami nie znaczy ze byli tez TEMPLARIUSZAMI! Zgadzamy sie jednak.

Ale jakie to herby??? Lub znasz rodziny??? Moze móglbym pomóc.

Wto 29 Mar, 2005 21:10

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi się, herby są na miejscu ich pochówków. Ustalenie pochodzenia po herbie to nie taki problem.

Wto 29 Mar, 2005 22:39

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rydz-smigly napisał:
No nie wiem czy to dobra odpowiedz, ale ja twierdze ze albo to byli Krzyzacy, albo Bracia Mieczowi albo Bracia Dobrzynscy.

Nie zgadzamy sie jednak w tej kwestii.

Wto 29 Mar, 2005 22:42

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prawda, ja myslalem ze to jednak nieFRANCUZI. Ale moze...

Wto 29 Mar, 2005 22:43

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za dużo lilii w herbach, są i róże. No i krzyż joannitów lub templariuszy (są podobne) u podstawy herbiarza.

Wto 29 Mar, 2005 23:18

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak lilie, to naprawde moze sie kojarzyc z Francja..........tylko jaki uklad???

Moze do Langeronowie lub Buyowie

Sro 30 Mar, 2005 0:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.