| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

------

Nie aktualny temat.

Ostatnio zmieniony przez ciacho dnia Sro 22 Wrz, 2010 17:37, w całości zmieniany 1 raz

Sob 13 Cze, 2009 14:18

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Wikipedii znalazłem to
Kropacz vel Kropáč (Niewiadomski II) - polski i czeski herb szlachecki o śląskiej proweniencji.

Opis herbu

W polu niebieskim złote kropacze o srebrnych głowniach ułożone w gwiazdę.

Najwcześniejsze wzmianki

Dokument z 6 czerwca 1473r. zawierający żorski pokój ziemski wspomina o rycerzu z Niewiadomia Wacławie herbu Kropacz, który dowodził wojskami węgierskimi i który został panem na Rybniku. (czes. Václav Kropáč z Nevědomí). Ponadto żródła podają, iż ród Kropaczów z Niewiadomia:

* w latach 1494-1512 posiadał gród Bučovice z okolicznymi wsiami (Jan Kropáč z Nevědomí o jego syn Mikuláš Kropáč z Nevědomí)[1]
* w latach 1503-1536 posiadał zamek w Iwanowicach (Jindřich Kropáč z Nevědomí, Albert Kropáč z Nevědomí oraz Bohuš Kropáč z Nevědomí)[2]
* w latach 1533-1572 Jan Kropáč z Nevědomí był panem na Hranicach)

Herbowni

Kropáč z Nevědomí[4], Kropacz[5], Niewiadomski



Opis załącznika:

Sob 13 Cze, 2009 14:22

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Herb Niewiadomski II zapytanie

ciacho napisał:
Witam
Przeszukiwałem herby na herbarzu genealog.home.pl gdyż są ładniej zilustrowane. I napotkałem gdy szukałem herbów rodu Niewiadomskich i znalazłem Herb Dołega , herb Niewiadomski ( odmiana nazwy Prus I ), herb Nowina i herb Niewiadomski II ( odmiana nazwa Jelita )
Herb Jelita i Niewiadomski II s bardzo podobne tylko klejnoty mają inne gdyż w klejnocie herbu Niewiadomski II jest 5 strusich piór co oznacza bardzo wysoko usytuowaną szlachtę a w herbie Jelita jest Koza ( tym herbem m.in. posługuje się ród Zamoyskich )
Więc moje pytanie jest następujące czy to jest jakiś błąd w herbarzu czy był taki herb ?

Dołączam ilustracje


Po pierwsze:
Chodzi o ODMIANY HERBOWE a nie np. odmiana nazwy Prus I.

Herb Niewiadomski I jest odmianą herbu Prus I.

O odmianach tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Odmiana_herbowa

Po drugie:
Jeśli herb Niewiadomski II jest odmianą herbu Jelita (a jest), to nic dziwnego, że i klejnot jest inny i szczegóły figur heraldycznych są nieco zmienione...

Po trzecie:
Istniały (istnieją ?!) herby:
- Niewiadomski I
- Niewiadomski II
- Niewiadomski III

Po czwarte:
Herb Kropacz z Wikipedii nie występuje w "Herbarzu Polskim" T. Gajla i nigdzie indziej go nie spotkałem...

Po piąte:
Załączniki...
źródło: Tadeusz Gajl "Herbarz Polski".

Wyluzowany



Opis załącznika:
Herb Niewiadomski I
(odmiana herbu Prus I)

Opis załącznika:
Herb Niewiadomski II
(odmiana herbu Jelita)

Opis załącznika:
Herb Niewiadomski III

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 14 Cze, 2009 0:13

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<,

Ostatnio zmieniony przez ciacho dnia Sro 22 Wrz, 2010 17:38, w całości zmieniany 1 raz

Nie 14 Cze, 2009 12:21

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, nie wiem...
_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 14 Cze, 2009 12:25

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A skąd masz te ilustracje tych herbów bo ja szukałem w necie ale nie znalazłem Mr. Green

Nie 14 Cze, 2009 12:30

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

>>>>>>>>>>>>

Ostatnio zmieniony przez ciacho dnia Sro 22 Wrz, 2010 17:37, w całości zmieniany 1 raz

Nie 14 Cze, 2009 12:35

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
A skąd masz te ilustracje tych herbów (...)

Z książki, przecież podałem źródło... Neutral

ciacho napisał:
5 rodów Niewiadomskich było i już nie wiem jakiego herbu jestem bo na 70 % obstawiam Dołęga gdyż do tego herbu dużo rodów z kresów wschodnich jest (...)

To nie jest takie proste i wymaga profesjonalnych badań genealogicznych...

ciacho napisał:
(...) zawsze mogę wyrzec się rodu ze strony "miecza" Ojca i zmienic nazwisko, ród, i herb na Matki (...)

I Ty to na poważnie Question Question Exclamation
Zniesmaczony

ciacho napisał:
herb (...) Bujakiewiczów gdyz był tylko 1 ród i nie muszę sie domyślać jakiego kto jest herbu

A skąd taka 100% pewność Question

Osobiście pozostawiłbym margines błędu - możliwości, że nie wszystko jest poznane...

A tak poza tym:

Należy wyraźnie podkreślić, że znalezienie swojego nazwiska w spisie nie dowodzi szlacheckiego pochodzenia, ale czyni je prawdopodobnym. Jest to pierwszy krok ku poważniejszym badaniom historii rodu - poszukiwaniom w archiwach państwowych, gminnych, kościelnych i parafialnych, zbieraniu ustnych podań najstarszych członków rodziny, wspomnień, listów oraz wszelkich wzmianek w dokumentach.
Tadeusz Gajl.

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Nie 14 Cze, 2009 16:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.