| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cheyre
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generał, co się kulom nie kłaniał

W książce E. Hemingwaya "Komu bije dzwon" główny bohater, Robert Jordan przed akcją rozmawia z tajemniczy generałem Golzem, którego tenże uważa za najlepszego wojskowego. Nieco póżniej mamy wzmiankę, że tenże generał dowodzi 35 dywizją armi republikańskiej. I na tym prawdopodobnie skończyłaby się cała historia, gdybym nie zobaczył zdjęcia przedstawiającego generała Karola Świerczewskiego jako dowódcę tejże dywizji. Jestem w kropce. Nie wiem jak to stwierdzić. Dawniej go wychwalano, teraz się go gani. Co robić?
_________________
Opowiedz mi twoją przeszłość, a ja powiem ci, jaka będzie twoja przyszłość. "

Konfucjusz

Pon 25 Lip, 2005 22:33

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Teraz gani się całe Ludowe Wojsko Polskie. Wszystko co przyszło ze wschodu jest teraz złe. Wystarczy się przyjżeć choćby pomnikom - zdemolowane, poobłupywane, pomazane - chyba nie tak naród polski powinien dbać o swoją historię. A co do pamięci o samym Świerczewskim, to w Warszawie było liceum jego imienia i popiersie na dziedzińcu. Teraz liceum jest im. Cervantesa (bardzo patriotycznie...), a popiersie Świerczewskiego pewnie poszło na złom.....

A co do pytania "co robić" - dużo czytać, myśleć i mieć własne zdanie!

Albo napisać do "Przyjaciółki" Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Wto 26 Lip, 2005 1:01

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mialem okazje w zeszlym roku spotkac kombatanta-opowiadal swe losy od oblezonego Leningradu /byl po sovieckiej stronie/ po Berlin i Akcje Wisla.
O zabojstwie generala do dzis boi sie mowic-a byl jego swiadkiem-tak ze szeptal mi troche do ucha.Potwierdzajac to o czym dzis sie mowi-smierc z rak "towarzyszy"
Ciekawa jest tez sprawa zabojstwa Przemyslawa Burcharda-autora slawetnych "Luny w Bieszczadach" zna ktos jakies fakty ,poza ksiazka "Zabojstwo z premedytacja" - jakies to zbyt "pokazowe"dochodzenie pokazano w tej ksiazce.....

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Wto 26 Lip, 2005 10:37

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak się złożyło że mój ojciec był wtedy w Bieszczadach. I twioerdzi do dziś że w promieniu 40 km od miejsca zasadzki było tyle wojska, KBW i MO że nie mogło być żadnych grup UPA. Też twierdzi że to robota swoich, a tych złapanych upowców musieli dowieźć z więzienia.

Wto 26 Lip, 2005 20:12

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to pasuje do faktu iz dowodcy UON-UPA dowiedzieli sie o smierci generala z prasy polskiej-i mogli sie do tego przyznac-wielki sukces propagandowy.
Natomiast nie 40 km-wtedy musialby byc "czysty" nasyw Kraglicy/ze szpitalem/ czy najwieksza baza w rejonie Maguryczne-Chryszczata. 4 km-mozliwe ale nie az tyle.

Wto 26 Lip, 2005 21:17

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale ...o ile pamietam nie zlapali tam zadnych "strilcow"???
wojsko zostalo ostrzelane i czesc dala dyla a upowcy poszli dalej-ale czy kogos zlapali??
I teraz pytanko do starszych uzytkownikow-okreslenie "banderowcy" czy powstalo ono wtedy? Od Bandery?



Opis załącznika:
A oto ja przy portrecie Tarasa Czuprynki-glownodowodzacego UON-UPA

Wto 26 Lip, 2005 21:26

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom napisał:
Ciekawa jest tez sprawa zabojstwa Przemyslawa Burcharda-autora slawetnych "Luny w Bieszczadach" zna ktos jakies fakty ,poza ksiazka "Zabojstwo z premedytacja" - jakies to zbyt "pokazowe"dochodzenie pokazano w tej ksiazce.....


Burcharda faktycznie wykończył niedoszły zięć, kwestia tylko motywów, które być może do końca nie zostały wyjaśnione. A Świerczewski tutaj sprawa jest faktycznie otwarta. Tak naprawdę do dzisiaj nie znamy prawdziwych okoliczności jego śmierci. Faktem jest, że nie wszystkim pasował. Był zbyt niezależny i popularny jak na tamte warunki. Nie mniej wydaje mi się, że został wystawiony, ale sam zamach był wykonany przez podziemie. Inspiracją mógł być celowy przeciek. A gdzie prawda Question Może kiedyś wypłyną dokumenty o ile nie zostały zniszczone Wink
Banderowcy faktycznie wywodzą się od Stepana Bandery- jest uważany przez Polaków na kresach za symbol zbrodni i okrucieństwa.

Wto 26 Lip, 2005 22:26

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Złapanych upowców pokazywano na filmie propagandowym. Podobno ujęto ich kilka kilometrów dalej w wyniku pościgu i obławy.
Kiedyś był na ten temat program dr Baliszewskiego.

Sro 27 Lip, 2005 17:20

Powrót do góry
Paradigm
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 138
Skąd: Pinecity
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich. Jestem tu nowy, i wybaczcie, że zwracam uwagę, ale nie mogłem niezainterweniować na oczywiste niescisłości jakie pojawiły się w tym poscie.
Autorem "Łun w Bieszczadach" jest Jan Gerchard, a nie jak tu ktoś napisał Przemysław Burchard.
Druga sprawa - nazwa "Banderowcy" istotnie wzięła się od nazwiska Stepana Bandery, ale określenie "Banderowcy" nie powstało w okresie powojennym, a po tym jak Bandera dokonał rozłamu w OUN.
Zresztą wystarczy poszukać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

Aaa i jeszcze jedna rzecz z lektury to polecam nie tylko propagandowe pozycje Gerharda, Motyki i Prusa, ale zwłaszcza Szcześniak A. B., Szota W. Z. "Droga do nikąd", oraz Omeljan Płeczeń " 9 lat w bunkrze"
Książki te rzucają nieco wiecej światła na sprawę konfliktu Polsko-Ukraińskiego.
Pozdrawiam

Pią 21 Paź, 2005 7:55

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łuny w Biesczadach są wspomieniami autora: był on tym pułkownikiem który w książce zginął w ktastrofie samochodu z pociągiem.
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 24 Paź, 2005 23:38

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świerczewski jako dowódca był osłem. Jego dowodzenie pod Budziszynem to wręcz nieprawdopodobny przykład niekompetencji. Koniec wojny a tymczasem nasze wojska zostały odcięte i zmasakrowane.nawet Rosjanie mieli dość jego nieudolności i sami przejeli dowodzenie bo to co się działo zaczęło zagrażać ich tyłom..zresztą nasz :"bohater" wolał uciec się do butelki i przez większosć "dowodzenia" był w trupa pijany...
A w dodatku zdrajca..zgadnijcie w jakiej armii walczył w czasie wojny polsko-bolszewickiej? Mała podpowiedź, nie w polskiej.....

Nie 08 Sty, 2006 18:08

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Walter, przynajmniej w mojej opini, byl postacia mocno kontrowersyjna, z jednej strony nie radzil sobie z dowodzeniem podczas II wojny swiatowej, ale z Hiszpani wrocil opromieniony slawa znakomitego dowodcy republikanskiego, a ponadto byl czlowiekiem o wysokiej odwadze osobistej, nie dekowal sie i co by nie mowiono, "kulom", oprocz tej ostatniej, "sie nie klanial". Owa slynna kapiel nad Wisla podejrzewam ze zrobila znacznie wiecej dla podniesienia morale zolnierzy niz tysiace wykladow politrukow. A co do zdrady, to tez dyskusyjne. "Walter" byl komunista, a co za tym idzie Polska przedwojenna - "Panska", z przesladowaniami komunistow za poglady, tudziez obozami typu Berezy Kartuskiej, nie byla dla niego ta ojczyzna. Zreszta przez cale zycie pozostal wierny swoim pogladom, a wiec co to za zdrada.

Czw 12 Sty, 2006 15:32

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

CO to za zdrada???? Jeśli ktoś w imię zbrodniczej ideologi walczy ramię w ramię przeciw ojczyżnie z tymi, którzy nie kryją, że chcą pozbawić jej niepodległości i zaanektować do swego państwa to jak to nazwiesz??
OK a Wyobraż sobie taką sytuację, masz Polaka od poczatku podziwiającego nazizm, pzrekonanego, że Polska nie potrzebuje niepodległości ale powinna być częscią Wielkich Niemiec..Nowego Ładu....służacego na ochotnika w Waffen SS i walczącego przeciw polskiej armii...
Też byś powiedział, że całe życie był wierny swoim poglądom więc co to za zdrada????? Mad

Sob 14 Sty, 2006 23:07

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zauważ Carthoonie że ówcześni socjaliści/komuniści, któych przykłądem jest świerczewski, nie chcieli wcielić polski do ZSRR. Większość niepolityków nie miąła nawet pojęcia o planach uzależnienia politycznego i gospodarczego od ZSRR. Walka przeciw ojczyźnei to też dziwny eufemizm. on będąc wiernym ideałom równości (socjalistycznym) walczył z tymi którzy chcieli powrotu ustroju (stosunków społecznych) jak najbardziej zbliżonych do tych sprzed 1939 roku. Jeśli w 1945 roku, nowa włądza rozbija bandy napadające na ludność wsi i ustanawia posterunek MO, a potem przychodzą chłopcy z AK (lub NSZ lub WiN), każą milicjantowi zjeść legitymację, malują na czerwnono i strzelają w łeb jako pachołkowi Moskwy (może jeszcze turbnujakilku miejscowych któzy stanęli w obronie milicjanta, lub wstąpili do PPS wierząc że szkoła w każdej wsi jest potrzebna, i ze lepiej żeby każdy z chłopów we wsi miał własny hektar zamiast 100 ha hrabiego) a na miejscu zbrodni pojawiają się zołnierze to z kim wlaczyć będą? z ojczyzną czy bandytyzmem?
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 18 Sty, 2006 22:39

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie sadze aby Karol Swierczewski pragnal wcielenia Polski do ZSRR. Co wiecej, biorac pod uwage jego dziecinstwo i mlodosc, nie wydaje sie dziwne, iz mial takie poglady jakie mial i nie odczuwal specjalnego sentymentu do "panskiej" Polski. W owczesnej Polsce wcale nie bylo tak rozowo, jak sie obecnie uwaza, zwlaszcza jesli ktos nie byl zamozny i sam musial na siebie zarabiac. W przypadku robotnika awans spoleczny byl praktycznie niemozliwy, jedyna na co mial perspektywy to np. starcic ramie przy maszynie. Zreszta mozna sobie poczytac na ten temat (o warunkach zycia klasy robotniczej w II RP) np. w "Ostatnich Kosynierach" (praca zbiorowa, wsrod autorow m.in. K. Rusinek) gdzie zamieszczony jest przedwojenny reportaz, z lat trzydziestych ze spaceru po Grabowku (robotnicza dzielnica Gdyni).

Pozwole sobie zamiescic rowniez wiersz "Do prostego czlowieka" autorstwa Juliana Tuwima (opublikowany zreszta po raz pierwszy w "Robotniku" w 1929 roku), ktory mysle, ze dosc dobrze ukazuje Polske z perspektywy "prostego czlowieka"


Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy "do ludności", "do żołnierzy"
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić "historyczną racją",
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę - bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab - kwiatami
Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z pannami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta"

Czw 19 Sty, 2006 13:10

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

i do dziś wiersz jest aktualny... nic się nie zmienili Polacy
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 19 Sty, 2006 18:40

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ijonie drogi ale ja sie odnosiłem nie do sytuacji z 1945 a z 1920!
A wtedy celem Armii Czerwonej BYŁO zdławienie niepodległości Polski i zrobienie z niej 17 republiki. Coś kolegom mówią nazwiska Kon lub Marchlewski? Może oni też nie byli dla was zdrajcami? A Pan Walter właśnie w tej wojnie walczył w ACz. I każdy nawet jeśli ma lewicowe poglądy musi przyznać, że to BYŁA zdrada i to że był komunistą niczego nie zmienia..Jeśli uważacie, że wiara w jakąś totalitarną ideologię usprawiedliwia zdradę własnego kraju to ja uparcie będe powracał do przykładu hipotetycznego polskiego nazisty...byłby według was zdrajcą czy nie?

Czw 19 Sty, 2006 23:35

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie można porównywać nazizmu zakładajacego eliminację słowian- a więc i Polaków - i utworzenie aryjskiego państwa, z komunizmem zkładającym utworzenie wszechnarodowego bezklasowego państwa.
Ja osobiście wyznaję pogląd że ludzie bardziej nizz narodami są związani z podobnymi sobie (można naciąnąć to do jedności klasowych i komunizm nie mu tu akurat nic do tego, bo nawet PO mówi o "klasie średniej").
Walczył przeciwko "pańskiej" Polsce, walczył o utrzymanie status quo terytorialnego istniejącego od ponad 120 lat bo wierzył że państwo robotników składające sie z wielu narodowości będzie lepsze niż państwa "burżuazyjne" narodowe.
Uznając Świercewskiego zdrajcą i gloryfikując Kuklińskiego polska prawica pokazuje swój relatywizm moralny wyrażony prymitywnie jako "TKM" a dokładniej przez bohatera Sienkiewicza: "Kali kraść - dobrze, Kaliemu - źle"

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 20 Sty, 2006 18:39

Powrót do góry
Carthon
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 652
Pochwał: 1
Skąd: Dixieland
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

!!!!!!!!!! utworzenie bezklasowego państwa??? Chodziło o aneksję Polski, i utratę niepodległości masz złudzenia co do tego jaką rolę mieli odegrać panowie Dzierżyński, Kon , marchlewski i reszta tych kanalii??

Piszesz:
Walczył przeciwko "pańskiej" Polsce, walczył o utrzymanie status quo terytorialnego istniejącego od ponad 120 lat bo wierzył że państwo robotników składające sie z wielu narodowości będzie lepsze niż państwa "burżuazyjne" narodowe.


Mad Mad Wyobraż sobie, że polscy robotnicy nie podzielali twojej opinii i pzrelali krew w obronie dopiero co odzyskanej niepodległości co było zresztą ogromnym rozczarowaniem dla bolszewików... Wiesz co Ijonie chciałbym bardzo zebyś powtórzył słowo w słowo te bzdury które tu napisałeś jakiemukolwiek żyjącemu Polakowi, pamiętającemu jescze ten okres..obawiam się że usłyszałbyś od starszego człowieka parę ostrych słów..
Relatywizm moralny???????
Kukliński ujawnił amerykanom plan wprowadzenia stanu wojennego czyli agresji pzreciw wlasnemu narodowi by tylko utrzymać się przy włądzy , wiadomoze w 81 Rosjanie nie zamierzali wkraczać...Ujawnił plany wojskowe ZSRR , które m.in zakładały, że Polska została przez Sowietów poświecona i miałą być krajem frontowym, założyli ze tu miały się koncentrować wojska radzieckie, i tu spadłyby atomówki NATO. Rosjanie zaklądali olbrzymie straty wśród polskiej ludności i kompletną ruinę naszego kraju ale to była cena, którą byli w stanie zapłacic.. OK Ale te plany spotkały się z AKCEPTACJ? i BRAKIEM SPRZECIWU ze strony Twojego Jaruzelskiego....poświeciłby cału naród w imie lojalnosci wobec swych sowieckich protektorów...to jest zdrajca a nie Kukliński...

To już nie pierwszy raz gdy na tym forum czytam wypowiedzi tak szokujące, antypolskie i gloryfikujace nawet stalinizm(celował w tym underground...) pare osób pozwala sobie regularnie na takie komentarze, np. wypowiedź Undergrounda że głód na Ukrainie z lat 1932-33 powstał- cytuję: "w wyniku niesprzyjających okoliczności powstałych w wyniku wojny na ukrainie i nieurodzaju" Zszokowany Zszokowany Zszokowany po czym następuje ironiczny komentarz w stosunku do rozmówcy " pewnie i za ofiary syfilisa i tyfusu i dżumy obwinisz komunistów." ( naprawdę kolega U. jest takim ignorantem,czy po prostu neostalinowcem?)
I nikt nic nie robi Exclamation Evil or Very Mad Więcej Underground cały ten czas był u was modem Zszokowany Zszokowany TO JEST RELATYWIZM MORALNY Evil or Very Mad Evil or Very Mad . Potraficie ostro reagować tam gdzie wydaje wam się ze ktoś probuje propagować faszyzm(sprawa FJ)a sami otwarcie gloryfikujecie równie okrutną i ANTYPOLSK? ideologię..Przypomnę wam, że gloryfikowanie komunizmu Exclamation jest u nas równie karalne jak gloryfikacja nazimu. Ale do was fanatycznych nie, nie socjalistów..obraziłbym autentyczną lewicę.. ale KOMUNOFILÓW to nie ma znaczenia....
Tym razem nie wytrzymałem..brak mi słów by opisać szok, niesmak, wściekłość i osłupienie jakie nieraz czułem gdy czytałem wypowiedzi undergrounda i reszty czerwonego towarzystwa... to było powodem dla którego zrezygnowałem szybko z uczestnictwa w tym forum..wróciłem i widzę, że nic się nie zmienia...szkoda moich nerwów.. Brak mi słów by opisać mój niesmak....piszcie co chcecie ja już nie mam zamiaru brać udziału w dalszej dyskusji...Mówiąć szzcerze jestem załamany ,że są w Polsce ludzie i to młodzi, którzy prezentują tego typu obrzydliwe, łąjdackie w moim przekonaniu, antypolskie poglądy..(wybaczcie ale piszę co myślę Smutny ) zegnam...ozięble..rezygnuję ...z dalszego udziału w tym forum.
Aha..i wyobraźcie sobie że nie jestem z Młodzieży Wszechpolskiej ani nawet nie głosowałem na PiS, słowem żaden ze mnie prawicowy beton..

Sob 21 Sty, 2006 0:41

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wiesz co Ijonie chciałbym bardzo zebyś powtórzył słowo w słowo te bzdury które tu napisałeś jakiemukolwiek żyjącemu Polakowi, pamiętającemu jescze ten okres..obawiam się że usłyszałbyś od starszego człowieka parę ostrych słów

czemu przeciwastawiasz emocje - faktom? Wterani nie są obiektywni jak zresztąkażdy zaangażowany osobiście w jakąś sprawę.

Cytat:
To już nie pierwszy raz gdy na tym forum czytam wypowiedzi tak szokujące, antypolskie i gloryfikujace nawet stalinizm(celował w tym underground...) pare osób pozwala sobie regularnie na takie komentarze, np. wypowiedź Undergrounda że głód na Ukrainie z lat 1932-33 powstał- cytuję: " w wyniku niesprzyjających okoliczności powstałych w wyniku wojny na ukrainie i nieurodzaju" Zszokowany Zszokowany Zszokowany po czym następuje ironiczny komentarz w stosunku do rozmówcy " pewnie i za ofiary syfilisa i tyfusu i dżumy obwinisz komunistów." (naprawdę kolega U. jest takim ignorantem,czy po prostu neostalinowcem?)
I nikt nic nie robi Exclamation Evil or Very Mad Więcej Underground cały ten czas był u was modem

Undergorund był jendym z założycieli forum i nie można było Go usunąć. A o naszym podejścoiu do tematu świadczy choćby to że tego pana już nie ma wśród załogi forum i redakcji OH.

Cytat:
Kukliński ujawnił amerykanom plan wprowadzenia stanu wojennego czyli agresji pzreciw wlasnemu narodowi by tylko utrzymać się przy włądzy , wiadomoze w 81 Rosjanie nie zamierzali wkraczać...Ujawnił plany wojskowe ZSRR , które m.in zakładały, że Polska została przez Sowietów poświecona i miałą być krajem frontowym, założyli ze tu miały się koncentrować wojska radzieckie, i tu spadłyby atomówki NATO. Rosjanie zaklądali olbrzymie straty wśród polskiej ludności i kompletną ruinę naszego kraju ale to była cena, którą byli w stanie zapłacic.. OK Ale te plany spotkały się z AKCEPTACJ? i BRAKIEM SPRZECIWU ze strony Twojego Jaruzelskiego....poświeciłby cału naród w imie lojalnosci wobec swych sowieckich protektorów...to jest zdrajca a nie Kukliński...

skąd wiadomo? z rewelacji IPNu który potajemnie szuka haków na lewicowych polityków? jak akceptacja i brak sprzeciwu? względem czego? planów wojny NATO - UW ? zrobił co mógł: własnymi siłami uporządkował kraj. Wydał wojnę nie narodowi a tej części która zamiast rozmawiać szła na komitety z butelkami i kamieniami. Jak już rozmawiamy o planach wojskowych to przeanalizuj miejsca koncentracji WP w stanie wojennym i wyciągnij wnioski co do ewentualnej interwencji kogokolwiek.

Cytat:
Przypomnę wam, że gloryfikowanie komunizmu Exclamation jest u nas równie karalne jak gloryfikacja nazimu. Ale do was fanatycznych nie, nie socjalistów..obraziłbym autentyczną lewicę.. ale KOMUNOFILÓW

nie wiem jak inni, wiem że interpretacje ideologiczne są nieraz skompliowane., dla mnei komunizmu nie było nigdy i nigdzie. Komunizm to dla mnie ustrój który nie zakłada istneinia państwa ani jego struktur (choćby dlatego nie może być komunizmu w jednym czy kilku krajach), w któym nei ma rządzących i rządzonych bo ludzie robią to co trzeba bez bata nad głową (powieśc SF: J.P.Hogan "Najazd z przeszłości" czy też ślady u S.Lema "Obłoki Magellana", albo pierwotne wspólnoty indian równin) - dlatego był i pozstaje utopią. W ZSRR kilku spryciarzy zrobiło to co zrobiło - być może część z nich początkowo wierzyła w idee, być moze nie - podbnie zresztą w innych częściach świata. ale z tąutopią komunizmu nie miało to nic wspólnego poza hasłami. Dlatego zawsze zabieram głos w obronie komunizmu co wielu autoamtycznie odczytuje jako obronę stalinizmu utożsamiając oba te zjawiska.
nie ukrywam że w moich poglądach antypolskoć przybiera kształt wqrwienia na ten kraj - w sensie zarówno elit jak i społeczeństwa (zgadzam się że przypadkowego i głupiego), szkoda mojego zdrowia i czasu na pracę dla ojczyzny, skoro ta ma mnie w dupie co mi pokazuje na każdym kroku nie tlyko w TV ale i na ulicy.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 22 Sty, 2006 21:16

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faszyzmu też nie było! Faszyzm to taki komunizm z uwzględnieniem prywatnej własności.... Był nazizm/hitleryzm! Więc czego wszyscy czepiają się tego faszyzmu? Spieraliśmy się już na tym forum na ten temat wielokrotnie i nic z tego nie wynikało. A tak na prawdę dążenie do wprowadzenia obu tych ustrojów doprowadziło do masakr i zbrodni... Czerwoni zakładali eliminację "wrogów klasowych" a brunatni "rasowych" - w efekcie różnica pomiędzy ustrojami sprowadziła się do różnicy pomiędzy "kl" a "r" w określaniu wrogów.

Poza tym robi się znowu OT

Wracając do tematu:
Świerczewski, Marchlewski, Kon, Kukliński, Szawłowski i wielu innych było zdrajcami! Z różnych pobudek, ale zdrajcami! Wszyscy oni wystąpili przeciwko LEGALNYM władzom Polski, a to jedna z podstaw definicji zdrady. Każdy z nich pomagał obcemu krajowi w obaleniu LEGALNYCH władz Polski.

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Pon 23 Sty, 2006 1:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to teraz się zacznie Bardzo szczęśliwy
Ale popieram cię Owieczko w 100%.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 23 Sty, 2006 2:28

Powrót do góry
slawek1971
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! To mój pierwszy post na tym forum.


IjonTihy napisał:
Nie można porównywać nazizmu zakładajacego eliminację słowian- a więc i Polaków - i utworzenie aryjskiego państwa, z komunizmem zkładającym utworzenie wszechnarodowego bezklasowego państwa.[quote]


Czyżby?! A środki użyte do tego celu jakim było "utworzenie bezklasowego społeczeństwa"?
Sowieci byli w 1941 r. nieprzygotowani do agresji Niemców, między innymi dlatego, że w czystkach stalinowskich zamordowali 38 tys. oficerów.
Nam zamordowali 22 tys. oficerów, w większości rezerwy, a więc byli wśród nich prawnicy, nauczyciela akademiccy, itd., czyli elita. Wystarczy porównać te dwie liczby w stosunku do całej ludności ówczesnej Polski i ówczesnego Związku Sowieckiego, aby stwierdzić, czym było dla przyszłości Polski zabicie 22 tys. wykształconych, oddanych swej ojczyźnie ludzi.
I to nie była eliminacja?! To jak to nazwać? Czy to nie przypomina nazistowskiej akcji AB, która miała na celu to samo, co chcieli osiągnąć sowieci mordując naszych oficerów?
Stąd między innymi biorą się poglądy, że "komunizm nie był do końca taki zły", "Świerczewskiego nie należy potępiać w czambuł", "Jaruzelski to postać tragiczna" i tego typu dyrdymały. Po 1945 r. brakło, boleśnie brakło ludzi, którzy mogliby przekazać następnym pokoleniom umiejętność rozróżniania dobra od zła.
Ja nie mam watpliwości, że pozostawienie Świerczewskiego na pomnikach, czy w nazwach mostów, szkół itd. byłoby tym samym, co pozostawienie w Berlinie "Herman Goering Strasse".
Każdy naród ma prawo po wyzwoleniu wyczyścić swój kraj z popiersi osób, dla których nazwa Polska to tylko przeszkoda na mapie dla komunistów chcących "wyzwalać świat z okowów kapitalizmu".
Komunizm jest tak samo groźny jak nazizm. Co z tego, że nie używał gazu do eksterminacji swoich wrogów? Wystarczyło mu, że miał olbrzymie obszary wiecznej zmarzliny i kopalnie uranu...
Kogo trzeba było natychmiast wyeliminować, ten bez skrupułów kończył w dole z przestrzeloną potylicą. Reszty nie trzeba było zabijać. W końcu każdy system totalitarny potrzebuje niewolników, np. do wychwalania swych panów...

Pozdrawiam

Wto 24 Sty, 2006 13:45

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam na forum Uśmiech

Co do porownania nazizmu z komunizmem to jednak sadze ze IT ma racje. Zmutowana wersja komunizmu z ZSRR starala sie zlikwidowac pewne klasy spoleczne. Zreszta znajac nawet pobieznie historie Rosji, nie ma sie co dziwic, iz klasy wyzsze byly niszczone z taka zacietoscia. Wystarczy przypomniec chociazby "martwe dusze", czy okrucienstwo w wymierzaniu kar (np. pisarzowi, ktory popelnil blad piszac tytuly cara wyrywano nozdrza i zsylano go na Syberie). Natomiast, wracajac juz do Polski Ludowej, nie wyniszczano Polakow jako narodu, nie robiono z nich bezmozgich kretynow, co to potrafia liczyc do 10, a do 20 jak zdejma buty. Ba, zachecano do studiowania, mlodziez byla pchana na studia, pomagano tym, ktorym bylo najciezej (co potem sie zdegenerowalo w straszny sposob, mowa tu o owych nieszczesnych punktach za pochodzenie). Takze trudno zaprzeczyc, ze Polska Ludowa zlikwidowala analfabetyzm i naprawde wielu ludziom poprawila warunki egzystencji. A teraz, wystarczylo niecale 20 lat i ponownie mamy w Polsce przypadki analfabetyzmu wsrod dzieci, i to wcale nie tak rzadkie. Jesli ktos nie wierzy, niech popyta wsrod nauczycieli pracujacych w malych miejscowosciach, czy wrecz wioskach.

Niemcy natomiast zmierzali do wyniszczenia narodu w sposob biologiczny, poczynajac od najwazniejszej czesci, czyli ludzi wyksztalconych. Zreszta nie mozna mowic tu jedynie o Polakach. Niemcy zadecydowali, ze niektore rasy (slowianie, cyganie, semici) sa gorsze i nie zasluguja na to aby istniec, w zwiazku z czym postanowili je zniszczyc, zetrzec z powierzchni ziemi. Trudno mi to zrozumiec, jak mozna bylo stawiac obozy koncentracyjne, mordowac w nich ludzi, prowadzic rozstrzeliwania i inne okropne sprawy, a wszystko to bez zadnej wlasciwie nienawisci, czy jakichkolwiek ludzkich odruchow, tak jakby sie pracowalo powiedzmy w tartaku, a nie mordowalo ludzi. Dlatego nigdy nie powiem, ze nazizm i komunizm to to samo. To prawda, popelniono wiele zbrodni w imie czerwonego sztandaru, ale byly to wypaczenia ludzi i slabosci ich charakteru, a nie zalozenia komunizmu. Nazizm natomiast zakladal mordowanie ludzi. Poza tym, to dzieki ludziom m.in. takim jak Walter, ktorych sie teraz w czambul opluwa, piece obozow koncentracyjnych przestaly dymic, to nie Amerykanie wyzwalali Polske, to nie oni zostawili danine krwii. Sugeruje kolegom przejscie sie na ktorys z cmentarzy wojskowych i obejrzenie sobie mogil, moze zapalenie swieczki na ktoryms z pomnikow z czerwona gwiazda, ktory oznacza, ze Waska nie wroci juz nigdy do domu. Bo Ich zostalo w Polsce bardzo duzo. A jesli juz ktos chce porownywac liczby, to prosze bardzo, a ilu to Polakow zabili hitlerowcy, wiecej niz 22 tysiace, nieprawdaz? A ilu Rosjan zostalo w Polskiej ziemi juz na zawsze?

Kazdy narod oczywiscie ma prawo usuwac, co mu sie podoba, ale nich to sie odbywa w sposob cywilizowany. Zapytajmy ludzi, co o tym sadza, a nie ze, na hurra, w czambul, wont wszystkich czerwonych z ich pomnikami, bo mozna sie bardzo pomylic. Ostatnio jakis polinteligent probowal, nie pamietam juz gdzie, zmienic nazwe ulicy ze Stefana Okrzei, bo Okrzeja to komunista. No chyba, ze wy tez sadzicie, ze nalezy go wyrzucic z naszej historii, ze to nie jest postac do nasladowania dla mlodziezy? Zreszta, jak wiemy powstaja pomniki Gierka, pojawiaja sie inicjatywy zmieniania nazw ulic, z tym ze teraz w druga strone. Coz, zobaczymy jak to bedzie ...

Wto 24 Sty, 2006 17:54

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nadmienię tylko, że ilość żołnierzy radzieckich poległych m. in. na polskiej ziemi w znacznym stopniu jest spowodowana zbrodniczym podejściem rządu i dowództwa radzieckiego do własnych ludzi wyrażającą się w skrócie w prostym stwierdzeniu "Liudzi u nas mnogo..." To radziekie dowództwo wysyłało do szturmu na umocnione pozycje świerze, bez odpowiedzniego przeskolenia i uzbrojenia, jednostki, wychodząc z założenia, że kiedyś Niemcom skończy się amunicja i w końcu się wycofają. Chyba nie tak powinno wyglądać podejście dowództwa do własnych żołnierzy.
A poza tym Rosjanie nie zabili tylko 22 000 polskich żołnierzy, policjantów i urzędników. Oprócz masy innych zbrodni planowo przesiedlili na Syberię większość Polaków zamieszkałych na ziemiach zajętych przez nich w 1939. A to że nie zgładzili ich od razu spowodowane było nie miłosierdziem, ale innym sposobem traktowania ludzi - Niemcy potrzebowali szybko "przestrzeni życiowej" a Rosjanie niewolników pracujących na Syberii.

_________________
Żeby Owca była syta i cała.....
Jeden Naród!
Jedna IV RP!
Jedni Trzej Wodzusiowie!

Wto 24 Sty, 2006 18:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.