| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Strugu
Porucznik

Porucznik

Pochwał: 3
Archiwum: Rozkradli Niemcy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo Stary Medalik...

Proszę o podanie przybliżonego wieku medalika oraz o przetłumaczenie łaciny.

Foto 1

Foto 2

Czw 28 Maj, 2009 21:59

Powrót do góry
saddam44
Major

Major

Pochwał: 6
Archiwum: Langley, Virginia

Chyba:
"Święta Mario matko Boża módl się za nami"

Pią 29 Maj, 2009 8:17

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major

Pochwał: 4

Nie chyba tylko napewno. Uśmiech

Pią 29 Maj, 2009 23:14

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik

A co na temat wieku oraz pochodzenia?

Pią 29 Maj, 2009 23:19

Powrót do góry
schizofrenik
Szeregowiec

Szeregowiec

Pochwał: 1

Napisz coś na temat pochodzenia i wykonania. Szkło mleczne czy porcelana? Na krawędzi widoczna blaszka miedziana. Wskazuje na to, że obiekt nie leżał w ziemi. Napisy i wizerunek są malowane emalią ? Wtedy będą lekko wypukłe. A może farba jest wtopiona w materiał?
Czy medalik podświetlony silnym światłem prześwieca? Jeśli tak to w jakim kolorze? Pomarańczowym?
Zielonkawym?
A może nie zmienia barwy światła?
Zerknij przez szkło powiększające. Białe tło jest jednolite? A może widać w nim mnóstwo małych pęcherzyków. Czy jest ślad po uszku?

Pią 19 Cze, 2009 19:57

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik

Tak jest ślad po uszku, obramówka jest złota, środek jest z porcelany. Nie przepuszcza światła (Testowałem Mocną Latarką). Farba wygląda na wtopioną w materiał (W miejscu małych odprysków nie traci koloru, są dołki w tym samym kolorze). Białe tło jest jednolite.

Wto 23 Cze, 2009 17:47

Powrót do góry
schizofrenik
Szeregowiec

Szeregowiec

Medalik dość wyraźnie nawiązuje stylistyką do wyrobów barokowych, malowanych na szkle. Stąd moje pytanie czy prześwieca. Szkło mleczne prześwieca dość silnie. Problem w tym, że porcelana prześwieca także tylko znacznie słabiej. Jeśli Twój egzemplarz nie przepuszcza światła to znaczy, że jest najprawdopodobniej z porcelitu, który wynaleziono u schyłku XIX lub w XX wieku (nie pamiętam w tej chwili). Na to samo wskazuje farba wtopiona w wyrób. Jeśli nawet byłaby to porcelana to nic mi nie wiadomo na temat produkcji z niej medalików w XVIIII wieku (barok). Manufaktury porcelany były wtedy bardzo nieliczne i wytwarzały naczynia i figurki. Artykuły z gatunku dewocjonaliów także ale raczej w dużej skali, jak elementy zdobnicze w świątyniach. Ponadto metalowa obwódka jest raczej miedziana i pozłacana niż złota.
Wniosek jest następujący: Masz neobarokowy medalik z końca XIX lub z 1. poł. XX wieku wykonany z porcelitu.
Przynajmniej tyle można stwierdzić na podstawie zdjęć.

Czw 25 Cze, 2009 18:31

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik

Jubiler sprawdzał, obwódka jest złota. Ale mimo wszystko bardzo dziękuje za określenie wieku i zainteresowanie się moim tematem. Zdziwiła mnie jedna rzecz, jego nagabywanie abym mu go sprzedał. Proponował 100zł cena słusznie śmieszna ;] Nigdy go nie sprzedam bo jest piękny.

Pochwała dla użytkownika schizofrenik została zapisana w bazie i oczekuje na zatwierdzenie.

:]

Czw 25 Cze, 2009 23:20

Powrót do góry
schizofrenik
Szeregowiec

Szeregowiec

Jeśli obwódka jest złota to trochę komplikuje sprawę. Sprawdź jeszcze raz przeświecanie. Wyłącz światła w pomieszczeniu i najlepiej użyj żarówki 60-watowej. A jeszcze lepiej załóż na nią osłonę z kartonu z otworem na tyle małym, żebyś mógł go zasłonić medalikiem. Chodzi o to, żeby nigdzie bokami nie uciekało światło. Nie wydaje mi się, żeby ktoś oprawiał porcelit w złoto. A jeśli jest to jednak porcelana, to medalik mógłby być XVIII-wieczny. Wskazuje na to barokowy styl i dodajmy, że jak na dewocjonalia bardzo wysoki poziom wykonania. Z kolei porcelit dopuszcza tylko neobarokowe naśladownictwo. Niestety, żeby rozróżnić obydwa materiały trzeba paskudztwo:) wziąć do ręki. Chyba, że masz dobre makro w aparacie to możesz przesłać maksymalne zbliżenie jakiegoś detalu na priva. Najlepiej z pogranicza tła i wizerunku. Miłej zabawy!

Pią 26 Cze, 2009 8:50

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik

Takowym aparatem nie dysponuje, sprawdziłem jeszcze raz, wogle nie przepuszcza światła.

Pią 26 Cze, 2009 9:18

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: