| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:
Zagadka związana z pierwszym urzędem jest właśnie czymś takim... wprowadzona aktem prawnym ale nigdy nie obsadzona i de facto nie weszła w życie... bo pomysł się zminił jak to u nas...a konstrukcja ustrojowa której miał być częścią weszła w życie w wersji kadłubkowej - co wiecej starano się ów akt w przepaści kancelarii królewskiej zagubić...

cóż, zaciekawiło mnie to po prostu jako ciekawostkę właśnie - jakbyś co skojarzył - jaki akt, czyj i jaki urząd - chętnie gdzieś po odnośnikach poszperam w wolnej chwili.
Pozdrawiam

Pon 24 Paź, 2011 20:40

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tyle, ze to czasy naszej 200 złotówki czyli Zygmunta Starego jeszcze...:)więc temat naprawdę dla pasjonatów...Uśmiech
Jak dla mnie te akurat czasy to katalog niewykorzystanych okazji i możliwości o wiele większych niż jako tako znane czasy ruchu egzekucyjnego... Co ciekawe i możliwosci finansowe monarchy i specyfika ustroju kto wie czy nie sprawiłyby, ze łatwiej byłoby to wszystko nieco bardziej sensownie poukładać...
No dobra mała podpowiedź - pierwszym senatorem Rzeczpospolitej miał zostać bliski krewny króla Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 25 Paź, 2011 16:42

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolego szanowny - pytam , bo nie wiem, a i szukać nie wiem gdzie można- więc oświeć mnie i innych i podaj konkretne dane- wtedy poszperam dalej...
Temat w sumie mi nieznany, ale ciekawski przez pryzmat urzędów I RP- więc dawaj Wink
Pozdrawiam

Sro 26 Paź, 2011 21:25

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marku, to nie jest temat pt. "Konkurs 2011", więc oświeć nas niezwłocznie bo nie o zgaduj zgadula tu chodzi tylko o dyskusję.
_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Czw 27 Paź, 2011 15:04

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jeszcze jedno czy naprawdę poglądy podręcznikowe tak bardzo mocno różnią się od rzeczywistości?
Czy też - może są to poglądy dość uśrednione, by nie powiedzieć - sztampowe, ogólnie przyjęte i akceptowane? Jak rozumiem, to oczywiście są nowe badania jakieś, sprowadzające się bądź to do nowej interpretacji dokumentów i przekazów pisanych, bądź to do analizy kontekstów, podtekstów, albo wreszcie- do jakichś nowych całkiem dokumentów = ale czy dość egzotyczne nieraz poglądy historyka , czasem w kontekście aktualnie politycznym ( co raczej z punktu widzenia metodologii jest niedopuszczalne) to od razu jakieś novum? Taki przykład
- w innym temacie któryś z kolegów ( nieważne kto i gdzie) - zaoponował, że jednego z publicystów dość mocno poważam, bo historyk sporządził krytyczną recenzję publikacji tegoż...
No i co? Publicysta wywołał zatem dyskurs poważny - i taka jego rola - ale czy to znaczny, że pewien pogląd utrwalony w historiografii nie istnieje?
Istnieje, choć ze zdaniem krytycznym - i tyle, a dyskusja trwa...
I póki co nadal pozostaje " stary pogląd", bo = właśnie- dyskusja trwa...
Pozdrawiam

Czw 27 Paź, 2011 22:20

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubku, jeżeli poglądy ogólnie przyjęte i akceptowalne są takie, że "zasługi Kościoła dla Polski są oczywiste i niepodważalne" to ja dziękuję za takie "uśrednione" przedstawianie historii. Ja pokazuję to czego w takich podręcznikach po prostu "ni ma" - a nie są to żadne nowości Zubku. Ot, pochowane po kątach i pozamiatane pod wszelkie dywaniki.
Powierzchownie ma być ładnie - a jak chcesz czegoś więcej to sobie sam w brudach znajdź...

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pią 28 Paź, 2011 1:19

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bo tak jest od wieków, że ma być wersja taka ładna, ugładzona miła bezkonfiktowa z wyraźnym obowiazkowo zewnętrznym wrogiem najlepiej nie budząca żadnych pytań i wątpliwości...
To nic, że nieprawdopodobna psychologicznie - ważne , ze firmowana przez "autorytety"
Jak pisali po wielokroć dosyć wybitni praktycy - fascynacja enetigenckich warstw rodzimą historia w głównej mierze sprowadza się do tego, że o większości istotnych wydarzeń czy faktów nie ma się zielonego pojęcia i nawzajem powtarza sie sobie idiotyczne i oderwane od rzeczywistości banały zwane "obowiazującą wersją"... Ot tyle...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 15 Lis, 2011 11:54

Powrót do góry
RobVeggett
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak zdrajcy Targowicy skończyli? Słusznie czy nie?

ZDRAJCY TARGOWICCY ROZLICZENII JAK NALEŻAŁO! ZADZIWIAJĄCY SKŁAD, CO NIE? POLACY, IDŹCIE WRESZCIE PO ROZUM DO GŁOWY I WYJDŹCIE Z GRONA TEJ NIERZĄDNICY!!!

Dla przypomnienia: Prymitywnym i Skundlonym:

inicjatorami i egzekutorami TARGOWICY byli:

michał jerzy poniatowski - prymas Polski, skazany przez sąd kryminalno-wojskowy na karę śmierci za zdradę ojczyzny
józef kossakowski - biskup inflandzki, powieszony za zdradę ojczyzny 9 maja 1794 w Warszawie
ignacy jakub massalski - biskup wileński, powieszony za zdradę ojczyzny 28 czerwca 1794 r. w Warszawie
wojciech skarszewski - biskup chełmski, skazany przez sąd kryminalno-wojskowy na karę śmierci za zdradę ojczyzny,
michał roman sierakowski - biskup pomocniczy przemyski.
adam naruszewicz - biskup łucki.
antoni onufry okęcki - biskup poznański
jan stefan giedroyć - biskup żmudzki
ferdinando maria saluzzo - nuncjusz papieski.

Czw 04 Sty, 2018 22:28

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.