| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Godło Unii Wschodnioeuropejskiej

Tak sobie przeglądałem historyczne mapy na necie i na jednej jakoś się tak zatrzymałem.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Rzecz2nar.png

Jako że absolutnie nie znam się na heraldyce, zwracam się do Was z pytaniem - tak hipotetycznie - gdyby kiedyś Unia Europejska zaczęła się rwać w wyniku różnych prędkości i ktoś z naszych wpadłby na pomysł odbudowania starej unii Rzeczpospolitej od morza do morza, to jakby mogło wyglądać jej godło?
Powiem jak ja to widzę a Wy mnie skorygujcie.
Dawne godło Rzeczpospolitej dzieliło się na 4 pola z czego dwa zajmował polski orzeł a dwa pogoń litewska. To nowe godło musiałoby być podzielone na co najmniej 5 pól:

a) Polska
b) Ukraina
c) Białoruś
d) Litwa
e) Łotwa
f) Estonia

z tym, że Białoruś przyjmijmy, że ma historyczne godło a nie to postsowieckie, a więc Litwa i Białoruś mają to samo godło. Dlatego 5 a nie 6 pól. Czy jest jakaś heraldyczna hierarchia w numerach pól? Które godło w którym polu?

1a 2b
3f 4cd i 5e

Piąte oczywiście jako sercowe po środku.
Dlaczego tak to widzę?
Polska w polu pierwszym - wiadomo Wink , obok Ukraina jako drugie co do ważności państwo. Pogoń tradycyjnie po przekątnej do orła. Zostają dwa godła - Estonii i Łotwy. Łotewskie wyróżnia się od innych , więc umieściłem je w środku, tak więc w wolnym trzecim polu godło Estonii.

Można jeszcze tak:

1f 2e
3a 4b 5cd

To tak mniej więcej jak się czyta mapę. Wink a że pogoń jest reprezentowana przez dwa państwa dlatego na środku.

Czy możecie się fachowo na ten temat wypowiedzieć?

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Nie 03 Maj, 2009 8:43

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmmm...Bardzo Ciekawe A Ciekawe jakby flaga tego wyglądała?

P.S. Czy czasem Pogoń Białorusi i Litwy nie różniła się kolorem uprzęży?

Wto 05 Maj, 2009 21:03

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że taka flaga musiałaby być po prostu błękitna z sześcioma żółtymi (złotymi?) gwiazdami. Uwzględnienie każdej barwy na wspólnej fladze byłoby nie możliwe. Nawet we wspólnym godle występowałyby dwa rodzaje czerwieni. Nie dawno "odkryłem", że polskie barwy to nie biało-czerwone tylko biało-karmazynowe.
Co do uprzęży to jej kolor nie ma chyba jakiegoś symbolicznego charakteru tylko estetyczny, bo te kolory w dzisiejszej pogoni litewskiej i tej starej różnią się dość wyraźnie.


I jeszcze sprostowanie.
Jakieś chyba złudzenie optyczne i luki pamięci spowodowały, że napisałem o pogoni po przekątnej do orła.



Opis załącznika:

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink


Ostatnio zmieniony przez Jacek z Anglii dnia Czw 01 Paź, 2009 0:12, w całości zmieniany 1 raz

Sro 06 Maj, 2009 2:08

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmmm...A co myślisz o niebieskiej z 6 Gwiazdkami a każda gwiazdka w kolorze flagi poszczególnego państwa?Bardzo szczęśliwy
Z tą uprzężą dla nas to może być bez różnicy a Białorusini i Litwini mogę się o to pluć Uśmiech
Z tym Godłem Unii Wschodnioeuropejskiej to dobry pomysł, Masz jakiś plan jakby to wyglądało?

Sro 06 Maj, 2009 8:29

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W pierwszym poście masz rozpiskę dwóch możliwości, gdzie cyfry stanowią liczbę porządkową pól herbowych a litery alfabetu przypisane do nich państwa. Jak będę miał więcej czasu to może zmontuje coś takiego i tu wkleję.
_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Sro 06 Maj, 2009 16:35

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:
W pierwszym poście masz rozpiskę dwóch możliwości, gdzie cyfry stanowią liczbę porządkową pól herbowych a litery alfabetu przypisane do nich państwa. Jak będę miał więcej czasu to może zmontuje coś takiego i tu wkleję.


Wiem Bardzo szczęśliwy Ale mi chodziło jak ten twór by wyglądał tak w rzeczywistości nie o flagę czy herb Uśmiech

Sro 06 Maj, 2009 17:42

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja to widzę tak:

1) herb "tradycyjny"
2) herb "uwspółcześniony"
3) flaga - gwiazda sześcioramienna (sześć państw) w kolorach, które są obecne na flagach tejże szóstki

Wykorzystano obrazki z Wikipedii, których autorami są następujący użytkownicy:
Zscout370, Aotearoa, Orem, Akhristov, Alex Tora, Urmas, Tlusťa.


pzdrwm

PS. Jako 4) umieszczam emblemat...



Opis załącznika:
herb 'tradycyjny'

Opis załącznika:
herb 'uwspółcześniony'

Opis załącznika:
flaga

Opis załącznika:
emblemat

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 07 Maj, 2009 23:44

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Embro, gratuluję herbów - bardzo udane ( choć nieco odbiegające od mojej wizji). Choć jest mała nieścisłość. W tradycyjnym herbie nie uwzględniłeś różnicy w kolorze uprzęży pogoni litewskiej. Jest taki sam jak w wersji uwspółcześnionej a powinna być żółta. A czy nasz orzeł w tej uwspółcześnionej wersji nie powinien być na nieco bardziej "błękitnym" tle a więc karmazynowym? Natomiast flaga... hmmm - zdecydowanie mniej udana. Wink
Pozostaję przy swojej błękitnej i sześciogwiazdowej opcji. W pierwszej chwili myślałem, że herby to Twoje dzieło i już chciałem się Ciebie pytać jak je robiłeś (jakiś program?). Nie chce mi się bawić skanerem i nożyczkami żeby wkleić tu swoją wizję.
Powiedz mi, czy rzeczywiście musiałyby być dwie osobne pogonie skoro Białoruś za tradycyjne godło uznaje to którym wspólnie posługiwała się z Litwą? Zupełnie inaczej by wyglądało godło takiej wspólnoty gdyby było podzielone na 5 a nie na 6 pól. Czy sercowe pole ma jakąś uprzywilejowaną (honorową) pozycję? Jeśli tak, to może umieszczenie pogoni po środku załatwiałoby sprawę jednego herbu dla dwóch państw?

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pią 08 Maj, 2009 12:50

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:
W tradycyjnym herbie nie uwzględniłeś różnicy w kolorze uprzęży pogoni litewskiej. Jest taki sam jak w wersji uwspółcześnionej a powinna być żółta.

Poprawiłem (załącznik), choć w historii Pogoń Litewska, obok żółtej, miała i niebieską, i białą uprząż (w/g różnych źródeł literaturowych) - przy czym siodło zawsze niebieskie.

Jacek z Anglii napisał:
A czy nasz orzeł w tej uwspółcześnionej wersji nie powinien być na nieco bardziej "błękitnym" tle a więc karmazynowym?

Nie. czerwony, to czerwony - jeśli pogoń i orzeł są na czerwonym tle, to czerwień MUSI być w tym samym odcieniu - podobnie jak inne barwy i metale (przyznaję, że nie ujednoliciłem złota/żółci - mea culpa).
Określenie zaś odcienia - to już problem legislatorów Twisted Evil
Poza tym każdy ekran kompa pokaże inaczej...


Jacek z Anglii napisał:
W pierwszej chwili myślałem, że herby to Twoje dzieło i już chciałem się Ciebie pytać jak je robiłeś (jakiś program?).

Wykorzystałem rysunki z Wikipedii. Użyłem programu Inkscape.

Jacek z Anglii napisał:
Powiedz mi, czy rzeczywiście musiałyby być dwie osobne pogonie skoro Białoruś za tradycyjne godło uznaje to którym wspólnie posługiwała się z Litwą?

Białoruś jest dziś oddzielnym organizmem państwowym i w latach 1991-95 w herbie miała Pogoń - podobną do litewskiej, ale jednak różniącą się. Dlatego też IMHO należy bezdyskusyjnie zaakcentować tą odrębność.

Jacek z Anglii napisał:
Zupełnie inaczej by wyglądało godło takiej wspólnoty gdyby było podzielone na 5 a nie na 6 pól. Czy sercowe pole ma jakąś uprzywilejowaną (honorową) pozycję?

Pole sercowe jest najbardziej honorowe.
Jeśli Polska miałaby być liderem tego hipotetycznego tworu - powinien tam znaleźć się polski orzeł.

Projektując swoją propozycję kierowałem się podstawowymi zasadami heraldycznymi (Orzeł Biały w herbie 6-polowym i tak jest w miejscu najbardziej honorowym) oraz zasadami kompozycji / estetyki (herby podobne - po przekątnej tarczy).

Jacek z Anglii napisał:
(...) może umieszczenie pogoni po środku załatwiałoby sprawę jednego herbu dla dwóch państw?

Nie załatwiłoby - m. in. z powodów wymienionych powyżej...

Wyluzowany



Opis załącznika:
herb 'tradycyjny' - wersja 'beta'

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 08 Maj, 2009 16:06

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Temat założony ponad dwa lata temu odświeża się sam za przyczyną globalnego kryzysu a co za tym idzie kryzysu w Unii Europejskie i w samej strefie Euro. Pierwszy post podyktowany baaaaardzo hipotetyczną możliwością zaczyna pokazywać, że z taką sytuacją prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć. Nic nie trwa wiecznie i obawiam się, że będziemy świadkami nowych rozdań w Europie jeszcze za naszego życia i to nawet szybciej niż jeszcze do niedawna zwykliśmy o tym myśleć (o ile w ogóle o tym myśleliśmy).
Odtworzenie uni jaką hipotetycznie przedstawiłem w tytułowym poście niemalże w granicach XVII wiecznej Rzeczpospolitej jest praktycznie nie możliwe. Wiadomo, państwa nadbałtyckie ponownym wejściem do wspólnego bytu razem z Polakami zainteresowane nie są. Estonia ciąży ku Finlandii, Łotwa też raczej spogląda w stronę Skandynawii, czasem też na Polskę - bo takie położenie. Litwa, rzecz oczywista - jak najdalej od Polaków. Good luck!
Partnerem dla nas jest, była i będzie Ukraina. "Bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski" - o tym wiemy my i o tym wie Rosja. Kto Ukrainę przeciągnie na swoją stronę? Obyśmy tego gazu mieli na prawdę dużo...
Drugim ważnym i niemalże równym dla nas partnerem jest wolna, post-łukaszenkowska Białoruś. Łukaszenka będzie naszym problemem przez najbliższe parę lat - góra dekadę. Ale już teraz należy zacieśniać związki z Białorusią - nawet tą łukaszenkowską - tak, że jak już będzie wolna to będziemy już na jakimś tam etapie współpracy i integracji. Łatwiej będzie ich wyszarpnąć z łap Rosji.
Ja myślę, że jednak jest to jakiś nasz polski "plan B" na wypadek rozpadu UE. Jeśli ktoś uważnie patrzy to widzi, że ten plan jest zabezpieczany przez nas od wielu już lat. I chwała im za to!
A teraz ukłon do Kolegi mboro. Czy mógłby Szanowny Kolega "wyprodukować" współczesne godło uni tych trzech państw? Białoruś oczywiście z pogonią a Ukraina z tryzubem.



Opis załącznika:
Rzeczpospolita Trojga Narodów, wersja historyczna

Opis załącznika:
Ot, co przypadkowo znalazłem w necie.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Czw 08 Wrz, 2011 3:15

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A proszę bardzo...

Mr. Green Mr. Green Mr. Green

pzdrwm
mboro

Wyluzowany

PS. Wykorzystano pliki z Wikimedia Commons:
Exclamation http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Herb_Rzeczpospolitej_Obojga_Narodow.svg
Exclamation http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Herb_Polski.svg
Exclamation http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coat_of_Arms_of_Vladislav_Jagaila_as_king_of_Poland.svg
Exclamation http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alex_K_Kyiv_Michael_2.svg
Exclamation http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vlad1Trezub.svg

Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
wariant historyczny z koroną zwieńczoną krzyżem łacińskim (należy jednak pamiętać, że na wschodzie dominuje prawosławie)

Opis załącznika:
wariant uwspółcześniony

Opis załącznika:
dwie wersje dla unii PL-BY-UA

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Czw 08 Wrz, 2011 10:40

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak zwykle niezawodny! Ostatni herb po prawej jest w stu procentach perfekcyjny! Kciuk do góry Dokładnie o taki mi chodziło. Jest idealny nie tylko dzięki pracy mboro, ale też z samego ułożenia herbów (godeł?) Gdyby pogoń z mniej lub bardziej nielogicznych powodów umieścić na polu pierwszym wyglądałaby tam fatalnie. Tryzub to samo, idealnie wpisuje się w dolne/trzecie pole. Nawet mniej więcej geograficznie są ułożone! W dodatku historycznie. Godło jest tak piękne, że nie mogę oderwać od niego oczu. Chyba je sobie wydrukuję i powieszę na ścianie. Wink
Nie wiesz gdzie by było można zrobić taki znaczek do wpinania w klapę? Trzeba propagować to do czego powinniśmy zmierzać.
Dzięki! Piwo



Opis załącznika:
Cóś pięknego!

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Czw 08 Wrz, 2011 16:00

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:
Nie wiesz gdzie by było można zrobić taki znaczek do wpinania w klapę?

Niestety nie, ale łatwo umieścić ów herb na kubku lub koszulce (to po prostu plik graficzny; tak jak fotografia).

Pozdrawiam serdecznie Piwo
mboro

PS. Dziękuję za pochwałę Mr. Green

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Pią 09 Wrz, 2011 15:09

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek z Anglii napisał:

Nie wiesz gdzie by było można zrobić taki znaczek do wpinania w klapę? Trzeba propagować to do czego powinniśmy zmierzać.


Mam w Bytomiu zaklad ktory robi takie rzeczy.
Trzeba by podac wymiary,material ,naklad by mogli skalkulowac cene.

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Pon 12 Wrz, 2011 23:44

Powrót do góry
maczek_189
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jakby mogło wyglądać jej godło?

Takie coś kiedyś robiłem, nie dokońca zrobione, bez Łotwy i Estonii, choć myślę że Estonia nie powinna się tam znajdować, nie była RP tylko szwecka lub rosyjska i wogóle moim zdaniem nie powinna być. Tak by było sensownie ale z łotwą i jenolitym kolorem oraz koroną na górze inną. Jednak i tak tą unię uwarzam za mało prawdopodobną, głównie przez rosję.

PEWNIE I TAK TA UNIA NIE BĘDZIE ,REALNA, XD
Taki żarcik



Opis załącznika:

Wto 16 Cze, 2015 18:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.