| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Heraldystyczna Prośba

Drodzy Panowie kieruje do Waszmości taką prośbę me nazwisko brzmi Piętak(rodzina Piętaków pochodzi z Pieczysk(koło Jaworzna) i od paru tygodni(jak nie miesięcy) szukam swego szlacheckiego pochodzenia(zdaje sobie sprawę że nie każdy ma takowe pochodzenie) szukałem szukałem i szukałem aż wpadłem na desperacki pomysł by poszukać w Wikipedii(a jak powszechnie wiadomo Wikipedia to nie jest wiarygodne źródło) i znalazłem takie oto odmiany mojego nazwiska(myślę że jest możliwe by nazwisko Piętak było zniekształcane):
Pietkiewicz(Herb Trąba/Pomian/Leliwa/Działosza)
Piętkiewicz(Herb Trąba)
Pięta(Herb Ślepowron)
Piętka(Herb Ślepowron)
I Kieruje do Waszmości takie pytanie czy możliwe jest by jakieś z tych nazwisk mogło być zniekształcone w nazwisko Piętak? bądź czy nie znacie jakiegoś Szlacheckiego rodu Piętaków(Oczywiście zdaje sobie sprawę że jeżeli ma się na nazwisko przypuśćmy Poniatowski to nie znaczy że się jest potomkiem króla)
Proszę mieć na uwadze że Heraldyka to dla mnie czarna magia i nie śmiać się ze mnie za bardzo Uśmiech

Z Góry Dziękuje i Pozdrawiam
Sheeshka

Wto 14 Kwi, 2009 18:52

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najprawdopodobniej nazwisko Piętak nie jest "herbowe"
Wyluzowany

Wto 14 Kwi, 2009 19:33

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czemu tak wnioskujesz? Uśmiech

Wto 14 Kwi, 2009 19:35

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po przeszukaniu Herbarza... Mr. Green

Wto 14 Kwi, 2009 19:41

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja też to zrobiłem Bardzo szczęśliwy i nic nie znalazłem Smutny ale to było w internecie a ja temu stworzeniu nie za bardzo ufam. i liczyłem że Doświadczeni w bojach Heraldyczycy mi coś pomogą a nie masz jakichś podejrzeń co do tego by to była jakaś odmiana innych nazwisk co podałem?

Wto 14 Kwi, 2009 19:43

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wątpię... Nazwisko to nazwisko jeszcze się nie spotkałem z czymś takim żeby była odmiana Ja nazywam się Niewiadomski i moje nazwisko żadnych odmian nie ma chodź są do niego podobne np Niewiardowski Niewiadowski i to są różne rody o różnych herbach. Ja nie szukam w internecie ja mam taki stary herbarz i z niego szukam. Ale ja zanim szukałem miałem już 90 % pewność że Pańskie nazwisko nie jest szlacheckie. Wink

Wto 14 Kwi, 2009 20:08

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ech...To szkoda ale może ktoś z mojej rodziny będzie szlachcicem zrobię sobie drzewo i potem będę szukał nazwisk szlacheckich a potem poszukam czy jestem z tym rodem spokrewniony. Bardzo szczęśliwy jeżeli ktoś jeszcze ma ktoś coś do powiedzenia w tym temacie to proszę o komentarz.

P.S. Jakie tam Panie Zszokowany Jesteśmy w tym samym wieku Bardzo szczęśliwy

Wto 14 Kwi, 2009 20:14

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
zrobię sobie drzewo i potem będę szukał nazwisk szlacheckich a potem poszukam czy jestem z tym rodem spokrewniony

Nawet jeżeli doszuka się Pan że np Pańska matka lub babka jest szlachcianką to Pan już nie bo pochodzenie dostaje się po Ojscu Wink

Wto 14 Kwi, 2009 20:30

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:

Nawet jeżeli doszuka się Pan że np Pańska matka lub babka jest szlachcianką to Pan już nie bo pochodzenie dostaje się po Ojscu Wink

Bzdura...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 14 Kwi, 2009 20:46

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
Cytat:
zrobię sobie drzewo i potem będę szukał nazwisk szlacheckich a potem poszukam czy jestem z tym rodem spokrewniony

Nawet jeżeli doszuka się Pan że np Pańska matka lub babka jest szlachcianką to Pan już nie bo pochodzenie dostaje się po Ojscu Wink


Ale krew szlachecka będzie we mnie płyneła. nie?

Wto 14 Kwi, 2009 20:49

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale możliwe. Moje nazwisko, czyli Stankiewicz ma kilka odmian np. Stan, Stanowy, Stanisławicz, Stanisławowicz itp. Jak poszuka się prze dłuższy czas to się znajdzie. Można dokopać się prawdziwych korzeni, gdzie konkretnie, w jakiej miejscowości powstał Pana ród i poszukać w księgach np. parafialnych. Moja ciocia podobne rzeczy znalazła właśnie tam. Może w Archiwum Miejskim coś będzie?
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 14 Kwi, 2009 20:50

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobry pomysł.Dzięki Bardzo szczęśliwy
Tak więc plan na wakacje: Zrobić Drzewko Geriatryczne i poszwendać się po Jaworznie w poszukiwaniu Archiwum Miejskiego...
Chociaż od strony ojca to będzie trudno dokopać się korzeni rodziny... (ostatnio znalazłem że Leonard Piętak był gubernatorem Galicji ale pewnie nie jestem z nim spokrewniony ale jeżeli to okaże sie prawdą to dopiero będzie ze mnie szwejk...
P.S. Co wy macie z tym Panem! Strasznie mnie to denerwuje gdy ktoś mówi per Pan do mnie Evil or Very Mad

Dzięki za Pomoc Bardzo szczęśliwy

Wto 14 Kwi, 2009 20:57

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ano! Zszokowany Sorki. Jesteś o rok starszy ode mnie Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Laughing Laughing Wink . Heheh. Te Jaworzno to miasto tak? U mnie łatwiej, bo cała rodzinka ze strony taty pochodzi mniej więcej z kilku okolicznych wsi, więc mało osób do "przebadania". Ja to kiedyś robiłem tak, że chodziłem i pytałem po starszych ludziach co oni wiedzą o tym i o tym. Popytaj u swych dziadków. Oni na pewno sporo wiedzą. Powiedzą, że twoja prababcia pochodziła stąd i stąd. Jej matka/ojciec stąd i stąd. Jest to żmudny sposób, ale pewny i skuteczny (w moim wypadku się sprawdził). To, że nazwisko nie ma szlacheckiej końcówki to nie znaczy, że nie pochodziła z niej. A propos. Poszukaj w spisie szlachty polskiej. Może tam coś będzie. Ponadto zorientuj się czy w twej miejscowości (albo większej) nie ma jakichś klubów "rodzinnych". U mnie w Białymstoku jest Związek Rodzin Stankiewiczów, do którego od dłuższego czasu zamierzamy się z tatą zapisać (brak czasu). Ja bym proponował dowiedzieć się ile twój ród ma lini, gdzie się one znajdowały (moje są 3: z kurlandii - Sokółka i chyba Mońki, Mołdawia - generalnie południe, ale w okolicach Białegostoku jest kilka odłamów, i fałszywa, skupiająca się w okolicach Warszawy. Do tego dochodzą jeszcze 2 wielkie rody tatarskie, których przodkowie służyli u Stankiewiczowskiej szlachty). Znajomość herbów też pomoże (ale ty tego właśnie chyba szukasz Smutny ). Często się zdarzało, że odmienne linie używały różnych herbów (moja linia czyli Sokółka - Mogiła, inni - Leliwa).
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Wto 14 Kwi, 2009 22:12

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak. Jaworzno(koło Katovitz) to miasto(zabór Austryjacki). Masz bardzo ciekawą historie Rodzinną Uśmiech
Zrobię tak jak mówisz. Tylko że dziadkowie z rodziny Ojca to sie za bardzo nie wiedzą o pochodzeniu rodziny Smutny może jakieś dogłębne przesłuchanie coś pomoże. W spiśe szlachty poszukam potem bo siedzę w szkole i nie mogę ściągać w ogóle to nie powiniennem tu być Wyluzowany
Dzięki za rade z tym spisem szlachty na to nie wpadłem Bardzo szczęśliwy
Pozdrawiam

Sro 15 Kwi, 2009 11:20

Powrót do góry
danziger
Major

Major





Posty: 2333
Pochwał: 2
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mboro napisał:
ciacho napisał:

Nawet jeżeli doszuka się Pan że np Pańska matka lub babka jest szlachcianką to Pan już nie bo pochodzenie dostaje się po Ojscu Wink

Bzdura...

Zdaje się, że chodziło o dziedziczenie nazwiska, szlachectwa i herbu - w tradycyjnym ujęciu rzecz jasna, bo dziś nazwisko można mieć po obojgu rodzicach, lub po matce.

A co do "odmian nazwisk"- o ile mi wiadomo nic takiego nie istnieje. Czasem zdarzały się zniekształcenia wynikające np. z pomyłki urzędnika czy księdza, ale to trochę co innego. Możliwa byłoby np. przypadkowa zmiana z "Piątak" na "Piętak", ale zmiana ze szlacheckiego "Piętkiewicz" na plebejsko brzmiące (bez urazy) "Piętak" byłaby praktycznie niemożliwa. Oczywiście brzmienie nazwiska może być bardzo mylące - często zdarzało się, że chłopi przyjmowali nazwiska panów, także nawet jeśli ktoś się nazywa Branicki czy Potocki to jeszcze nie świadczy o jego "szlachetnym" pochodzeniu. Z drugiej strony - czasem mało "szlachecko-brzmiące" nazwiska mogą nosić osoby jak najbardziej herbowe.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o swojej rodzinie to daruj sobie wikipiedię, czy inne tego typu "źródła" i nie patrz na podobieństwo brzmieniowe nazwisk. (Może się przecież okazać, że z żadnymi Piętkiewiczami czy Pietkiewiczami nie masz nic wspólnego, ale za to po kądzieli jesteś krewnym Habsburgów Wink ).
Radziłbym Ci najpierw poszukać w rodzinie - zbierz wszelkie dokumenty, "zeznania świadków" etc. W dalszej kolejności księgi parafialne, akta urzędowe - tam czarno na białym masz kto był czyim potomkiem, z największą pewnością możesz ustalić pokrewieństwo. Dopiero w dalszej kolejności można szukać gdzie indziej (a i to raczej posiłkowo).

_________________
Gdańskie odznaczenia i pieniądze
Gdańskie flagi, sztandary i inne weksylia

Sro 15 Kwi, 2009 12:16

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo szczęśliwy W sumie masz racje Piętak brzmi Plebejsko. Ale wiesz o co chodzi? Rodzina mojej matki ma teraz na nazwisko Okunek(Pochodzi z Poznańskiego) A historia tego nazwiska brzmi mniej więcej tak: Była rodzina o nazwisku Okonek i pewna gałąź rodziny postanowiła wyjechać za granice(Prusy/Niemcy nie pamiętam kiedy to dokładnie było) i podczas robienia dokumentów urzędnik zamiast Okonek wpisał Okunek. i tak już zostało. Jedna osoba została a reszta potem wróciła. Ten co tam został to wrócił do Kraju w 1950 którymś.
Dlatego się mi wydawało że może być takie coś jak deformacja nazwiska Uśmiech Szczególnie że Pięta Piętka brzmią podobnie jak Piętak
taaaa...Krewny Habsburgów wtedy to by się ze mnie w rodzinie śmiali Wink

Pozdrawiam

EDIT. W sumie to mogę zostać Szlachcicem samozwańcem Bardzo szczęśliwy

Sro 15 Kwi, 2009 17:44

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dam ci rade idź do archiwum parafialnego z parafi twojego pra dziadka Piętaka i tam bedzie napisane czy był szlachcicem czy nie.

Sro 15 Kwi, 2009 19:38

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ciacho napisał:
Dam ci rade idź do archiwum parafialnego z parafi twojego pra dziadka Piętaka i tam bedzie napisane czy był szlachcicem czy nie.


Nie zawsze. Czasem będzie trzeba głębiej poszperać np. w w/w archiwum czy w innch zbiorowiskach dokumentów.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 15 Kwi, 2009 19:49

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale jak mam tam wejść powiedzieć że chciałbym się dowiedzieć czy mój pradziadek był szlachcicem? nie muszę mieć jakiś dokumentów?

Ciacho a czemu ty tylko w tym dziale siedzisz? Wyjdź na zewnątrz. Reszta forum też jest fajna Bardzo szczęśliwy

Sro 15 Kwi, 2009 20:31

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska z Paćkowa napisał:
Ale jak mam tam wejść powiedzieć że chciałbym się dowiedzieć czy mój pradziadek był szlachcicem? nie muszę mieć jakiś dokumentów?


Co do archiwum to musisz się dowiedzieć. U mnie w Białymstoku trzeba z osobą pełnoletnią. Może u ciebie też? Zadzwoń, spytaj. Rolling Eyes

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 15 Kwi, 2009 20:33

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak a Dziadek nie wie w którym był Kościele Pradziadek chrzczony... Smutny i w kogo ja się wdałem... ale mam za to adres Parafii do której(Podobno) należał. Jutro tam zadzwonię i napisze co i jak Uśmiech

Sro 15 Kwi, 2009 20:41

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska z Paćkowa napisał:
No tak a Dziadek nie wie w którym był Kościele Pradziadek chrzczony... Smutny i w kogo ja się wdałem... ale mam za to adres Parafii do której(Podobno) należał. Jutro tam zadzwonię i napisze co i jak Uśmiech


Jeśli nic nie znajdziesz to spróbuj dowiedzieć się o matkę. Może wtedy dzięki tym informacjom dowiesz się o przodków ojca. Z tego co wiem to ślub bierze się w parafii panny młodej. A twój dziadek powinien mieć świadectwo chrztu. Może w parafii twojej babci ze strony mamy będzie jakiś odpis czy coś.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 15 Kwi, 2009 20:51

Powrót do góry
ciacho
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jak nic nie znajdziesz to pogodzić się trzeba nie każdy kto chce będzie szlachcicem Razz Czołg2

Sro 15 Kwi, 2009 20:55

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale ja to czuje we krwi... A poza tym ktoś już pisał na tym forum że jeśli ktoś będzie wytrwale szukał szlacheckiego pochodzenia to go znajdzie( co prawda będzie kropelka krwi szlacheckiej na wiadro krwi plebejskiej)

Sro 15 Kwi, 2009 20:59

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno. Czy twoja rodzina "od wieków" mieszkała na tej ziemi, czy skądś przybyła? bo moja to dawna ślachta Laughing litewska, która przywędrowała z Kurlandii.
_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Sro 15 Kwi, 2009 21:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.