| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
garbi
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyszczenie monet

Pozdrawiam wszystkich.
Po czyszczeniu monet miedzianych w kwasku cytrynowym zostaje na monetach rdzawy nalot.Czym go wyczyścić?
Z gory dziekuję za podpowiedzi.

Czw 21 Paź, 2004 17:41

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z reguły nie jest to dobra metoda bo usuniesz i patynę i możesz tez powiększyć wżery na monetce. W sklepach jest płyn KIWI (ta firma co robi włochate ziemniaki Wink .....tzn ta od pasty do butów). Ja sam do kwasku wrzucam monety wybite po 1950. Inne - starsze traktuje właśnie płynem KIWI lub wrzucam na 2 tygodnie do oliwy z oliwek.
Być może nie wszystkie moje metody są słuszne , ale po od czego jest to forum... Uśmiech

Czw 21 Paź, 2004 23:04

Powrót do góry
Etam
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 329
Pochwał: 1
Skąd: Mazowsze zachodnie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Osobiście nigdy miedziaków nieczyściłem mocząc je w oliwie.Byłbym wdzięczny gdyby ktoś zamieścił scany monet czyszczonych tą metodą.Najlepiej byłoby gdyby foty były przed i po czyszczeniu.ciekaw jestem jakie są efekty tej metody.
Pozdrawiam Etam.

Pon 25 Paź, 2004 22:10

Powrót do góry
PITER
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mam możliwości wrzucenia zdjęć ani skanów , ale to naprawdę dobra metoda konserwacji starych monet. Na początku też do niej podchodziłem trochę sceptycznie , jednak warto było zaryzykować... Uśmiech

Wto 26 Paź, 2004 0:48

Powrót do góry
garbi
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czyszczenie monet

Pozdrawiam Wszystkich.

Wsadziłem monetki do oliwy z oliwek.Po dwóch tygodniach zrobię zdjątka monetek i zamieszczę na forum Bardzo szczęśliwy Dziekuję za odpowiedzi Uśmiech

Sro 27 Paź, 2004 16:40

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: czyszczenie monet

garbi napisał:
Pozdrawiam Wszystkich.

Wsadziłem monetki do oliwy z oliwek.Po dwóch tygodniach zrobię zdjątka monetek i zamieszczę na forum Bardzo szczęśliwy Dziekuję za odpowiedzi Uśmiech



Hej garbi !!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil mija trzy miesiące-co monetki się rozpuściły w oleju???? Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy -gdzie zdjęcia Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Czw 27 Sty, 2005 19:45

Powrót do góry
Meffisto
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Rumia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kojakk monetki się nie rozpuściły. Po wyczyszczeniu oliwą z oliwek wyszedł stan menniczy (stan nie spotykany w monetach średniowiecznych) i garbi po ich sprzedaż wyleciał do Ameryki szukać pozostałości galeonów hiszpańskich Laughing
_________________
"Nie należy gniewać się na bieg wypadków, bo to ich nic nie obchodzi"
Marek Aureliusz

Pią 22 Kwi, 2005 15:48

Powrót do góry
elnio
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 231
Pochwał: 6
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Etam napisał:
ciekaw jestem jakie są efekty tej metody.


REWELACYJNE !!!

Sob 23 Kwi, 2005 12:10

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Meffisto napisał:
Kojakk monetki się nie rozpuściły. Po wyczyszczeniu oliwą z oliwek wyszedł stan menniczy (stan nie spotykany w monetach średniowiecznych) i garbi po ich sprzedaż wyleciał do Ameryki szukać pozostałości galeonów hiszpańskich Laughing


Witam!
Nie wiem czy oliwka z oliwek działa tylko na miedziane więc wsadzimy na próbę mały komplecik i zobaczymy co wyjdzie Question Wink



Opis załącznika:

Pon 25 Kwi, 2005 18:12

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, monety miedziane, z dodatkiem mosiądzu czyszczę też szczotkę mosiężną, oczywiście te, które się do tego nadają...
Wrzucam skan monety francuskiej - taka sama jaką znalazł Kojakk. Nie mam już zdjęcia stau poprzedniego ale w najbliżyszych godzinach dorzucę zdjęcia monety przed i po czyszczeniu...
A tak wyszedł 1 Frank po czyszczeniu.

Dodam, że trzymając monetę w jakiś szcypcach to musisz miec grubo złożony papier i monetę trzymać przez papier... szczotkę wiosłujesz Wink w jednym kierunku a nie jak leci.... i delikatnie. START!



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
A to cykowa moneta po czyszczeniu

Opis załącznika:
A tu przed czyszczniem

Wto 26 Kwi, 2005 10:49

Powrót do góry
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak już ktoś narobił sobie kłopotów i coś niechcący znalazł, to najczęściej staje przed poważnym problemem:
"jak to wyczyścić ?!".
Czasami problem jest na tyle poważny, że dopóki się go nie rozwiąże, to właściwie nie wiadomo co się znalazło (szczególnie w przypadku monet).
Dlatego myślę, że pewne podstawy i kompendium wiedzy z tej dziedziny nikomu nie zaszkodzi. Proponuję zacząć od żelaza (w sumie chyba najczęstsze znalezisko)
Na początek możemy założyć, że oczyszczanie rozpoczynamy (bez względu na materiał znaleziska) od delikatnego usunięcia piasku i ziemi oraz przepłukania wodą. Nie powinno to uczynić większej szkody (chyba że znaleźliśmy papier albo wapno niegaszone Wink ) a pozwoli nam zidentyfikować materię, z którą mamy do czynienia.
Na tym etapie, niestety kończą się czynności proste i dalej należy postępować inaczej dla każdego z metali (a jest ich sporo : żelazo, miedź, brąz, mosiądz, aluminium, nikiel, srebro, złoto itd.).
Generalna uwaga:
- wszelkie działania należy prowadzić bardzo ostrożnie kontrolując na bieżąco proces oczyszczania przedmiotów,
- jeżeli istnieje taka możliwość, proces czyszczenia sprawdzić najpierw na próbce materiału,
- poniższe sposoby czyszczenia stanowią zaledwie ułamek możliwych metod i przed rozpoczęciem prac należy sięgnąć do fachowej literatury,
- przedmioty co do których mamy podejrzenia, że mogą stanowić większą wartość historyczną najlepiej oddać do konserwacji fachowcom,
- zawsze należy pamiętać o nieodwracalności naszych działań (niektórych przedmiotów lepiej nie czyścić a tylko zabezpieczyć przed dalszym procesem niszczenia).


W przypadku monet i drobnych przedmiotów korozję można usunąć w 10 % roztworze kwasu cytrynowego lub w 5 % roztworze kwasu siarkowego. Rdzę można także usunąć zwilżając wodą utlenioną i wypalając nad palnikiem gazowym.
Inną metodą dobrą także dla większych przedmiotów jest met. elektrochemiczna:
do szklanego naczynia wsypujemy opiłki aluminiowe i na takiej warstwie kładziemy konserwowany przedmiot.
Następnie napełniamy naczynie roztworem o składzie:
80 g chlorku sodu NaCl
80 cm3 10% octu spożywczego
woda do objętości 1 dm3
Kąpiel trwa 2 do 6 dni, po czym możemy usunąć szczotką spulchnione resztki korozji, płuczemy wodą, gotujemy w wodzie destylowanej, suszymy i konserwujemy roztworem wosku.
Inną skuteczną i szybką metodą jest użycie odrdzewiacza "Fosol" (dostępnego w sklepach) i szczotki drucianej (nie zalecane w przypadku ciekawszych znalezisk)
Możemy także zastosować elektrolizę - oczyszczany przedmiot podłączamy do bieguna ujemnego zasilacza (najlepiej użyć prostownika do ładowania akumulatorów), do dodatniego doczepiamy np. metalową łyżeczkę (nie z kompletu jeżeli nadal ma być kompletny), oba elementy zanurzamy w wodzie nasyconej solą i włączamy prąd (ważne by zachować kolejność czynności). Należy postępować bardzo ostrożnie, szczególnie jeżeli nie mamy do dyspozycji zasilacza, prostownika chronionego bezpiecznikami - każde zwarcie końcówek lub przepływ zbyt dużego prądu skończy się zniszczeniem zasilacza, wywaleniem korków i tym podobnymi przyjemnościami. Proces należy kontrolować na bieżąco (słabszy zasilacz może ulec przegrzaniu - do stopienia obudowy włącznie jeżeli nie damy mu szansy "odpocząć" w trakcie procesu czyszczenia). Czas czyszczenia zależy od przedmiotu, natężenia prądu, stopnia zasolenia wody - najlepiej robić to etapami wymieniając co jakiś czas wodę i usuwając zanieczyszczenia powstałe w procesie elektrolizy.

NIKIEL
Czyszczenie przez kąpiel w 8-10% roztworze amoniaku.

MIED?
Należy uważać by w procesie czyszczenia nie usunąć patyny (nie mylić ze śniedzią). Można to osiągnąć przez nagrzanie monety nad palnikiem gazowym (rozkłada węglan miedzi) a następnie szczotkowanie twardą włosiową szczotką. Czyszczenie przez kąpiel w 10% roztworze kwasu mrówkowego lub cytrynowego. (od 5 min do godziny, może usunąć także patynę)

BR?Z (miedź + cyna) lub (miedź + cyna + cynk)
Podobnie jak miedź (palnik + szczotka włosiowa)

MOSI?DZ (miedź + cynk)
Podobnie jak miedź (palnik + szczotka włosiowa)

ALUMINIUM I CYNA
Czyszczenie przez kąpiel w 5% roztworze kwasu cytrynowego lub 50% amoniaku. (kilka minut)

SREBRO
Należy uważać by w procesie czyszczenia nie usunąć patyny (nie mylić ze śniedzią). W przypadku monet trzeba zwrócić uwagę na fakt, że niestety rzadko były bite z czystego srebra. "Srebrne monety" to najczęściej stop srebra i miedzi lub cyny, cynku i ołowiu. Czyszczenie przez kąpiel w 8 % roztworze amoniaku. Jak po każdym czyszczeniu chemicznym konieczne jest dokładne płukanie wodą.
INNE SPOSOBY
Naloty na odznaczeniach można usunąć przez zanurzanie przedmiotów w roztworze soli z kawałkiem płytki aluminiowej (przedmiot musi mieć kontakt z płytką).
Ewentualnie zamiast plytki można zastosować folie aluminiową (musi być koniecznie zmieniana po każdym przedmiocie, tak samo jak roztwór) inaczej może nas spotkać BARDZO nieprzyjemna niespodzianka (szczególnie jeśli wspomagamy reakcje prądem). Wodę najlepiej stosować destylowaną.
Metoda elektrochemiczna jest stosowana także w przypadku srebra (w miarę nieinwazyjnie rozbija siarczek srebra).
********
Przepis na czyszczenie stali:
Grubszą warstwę rdzy proponuję najpierw usunąć mechanicznie (młotek,pilnik). Przedmiot zanurzyć w occie (najlepiej 10%) na około 5-7 dni. Potem przedmiot wyjąć i opłukać dokładnie wodą, następnie można użyć szmaty lub szczotki drucianej. Na koniec najlepiej wygrzać żelazo nad kuchenką lub palnikiem (przy drobnych przedmiotach ostrożnie).
Konserwacja:
Po oczyszczeniu nasmarować przedmiot olejem (najlepiej silnikowy) i wytrzeć do sucha. Po około 2 tygodniach żelazo zacznie ciemnieć uzyskując szaro-metaliczny kolor i wygląd "starego przedmiotu".
********
Żelazo:
Jeśli ktoś znalazł duży przedmiot żelazny to świetnym sposobem na jego oczyszczenie (podobno stosowanym w muzeach) jest owinięcie przedmiotu paskami cynkowej blachy (pozyskanej np. ze starych niemieckich rynien - uwaga na właścicieli Uśmiech ) a następnie zanurzenie w roztworze wody i sody kaustycznej w proporcji doświadczalnie ustalonej - kąpiel kilka dni.
Osobiście używam bardzo silnego roztworu na granicy rozpuszczalności a jeśli przedmiotu nie da rady owinąć w paski blachy to wrzucam ścinki luzem do roztworu - też skutkuje. P.S. przedmiot wstępnie oczyścić mechanicznie np. szczotką drucianą.
********
Żelazo:
Owijamy przedmiot drutem aluminiowym (niezbyt grubym bo ciężko owijać) co 0,5 - 1 centymetr i umieszczamy w roztworze sody żrącej (NaOH) stężenie takie aby ukazywało się trochę bąbelków (jak za dużo to reakcja się blokuje i powstaje czarny nalot , proporcje trzeba dobrać samemu) Przedmiotów nie trzeba mocno oczyszczać przed, po jednej kąpieli i oczyszczeniu możemy operację powtórzyć. Czas trwania - dzien dwa trzeba sprawdzać czy rdza odchodzi drut do owijania dobrze jest wypalić , będzie miękki. ********
UWAGA: Autor nie ponosi odpowiedzialności za efekty końcowe, straty materialne, moralne i zdrowotne po zastosowaniu powyższych rad i sposobów.
Przypominam, że przy stosowaniu jakichkolwiek odczynników chemicznych konieczna jest ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Sob 17 Wrz, 2005 11:59

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie prponuję palnika i wysokiej temperatury do monet, to cieńskie blaszki a temperatura zmienia właśiwości metalu! Czasami się uda coś zrobić ale nie zawsze a w wielu przypadkach możemy stracić znasze znalezisko... kazda w zasadzie moneta to indywidualne podejście do czyszczenia...

Sob 17 Wrz, 2005 12:09

Powrót do góry
Sylwestrus Flavius
Leutnant

Leutnant





Posty: 367
Skąd: Puławy - Lublin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!!
Mam problem znalazłem bagnecik i jest tak pokryty rdzą ze to poprostu kawałek długiego "czegoś". Słyszałem od pewnego znajomego żebym go zanurzył na kilka dni w occie.
No i moje głowne pytanie czy to cuś pomorze???
Proszę o pilną odpowiedz.
Pozdrawiam wszystkich Piwo Piwo Piwo Sylwestrus Flavius Mr. Green

_________________

Zachęcam do Rejestracji

Nie 16 Paź, 2005 23:44

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to raczej nie pod temat , proponuję zrobić oddzielny wątek...
Ale w skrócie powiem, że prponuję elektrolizę i niewielki amperaż, wolniej ale zdrowiej Uśmiech A o elektrolizie poczytaj na nie jednym forum...

Pon 17 Paź, 2005 8:17

Powrót do góry
Pan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja kiedyś czyściłem monety gumką. Normalną gumką (taką do gumowania ołówka z papieru) tylko ze są różnie gumki a do tego potrzeba miękkiej i łatwo kruszącej. Ja uzywałem takiej duzej gumki szescian 1/2/4 cm ale firmy nie pamietam.

Jeśli ktoś che mieć starą monetę znowu błyszczącą to najlepsza do tego jest gumka. Nie niszczy chemicznie monety a po jakimś czasie moneta szybko znowu zachodzi piękną patyną.

Ja tak wyczyściłem monety przedwojenne te polskie stare grosze aż błyszczały jak nowe. Kiedy przyniosłem na giełdę to jedni numizmatycy się śmieli a inni młodsi zachwycali.

_________________
Najciekawsze wirtualne państwo i gra polityczna
>>> www.wr.mojeforum.net <<<

Sro 16 Sie, 2006 6:08

Powrót do góry
sapertorun
Ekspert IOH
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 354
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do Elpasa-ta Twoja szczotka nie jest mosiężna Wink tylko stal mosiądzowana zobacz ze w środku jest stalowy rdzeń.Często są chinskie kompleciki koloru złotego jednak to nie jest mosiadz.Szczotki mosięzne są dość trudno dostepne nie w każdym sklepie metalowym mają.No i tez cena jest znaczaco wyższa. A już całkiem wyczynowe są szczotki miedziane,mozna je zastąpic nylonowymi-cena tych jest wieksza niz mosieznych.
Pozdrawiam.

Czw 17 Sie, 2006 10:12

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotr, wiem co tam jest na zdjęciu - mosiądzowana, mosiężnej nie dawałem zdjęcia ale też mam... mięciutka. Mosiężna kosztowała chyba 15 zł ale to około roku temu. Mosiądzowana 5 zł.

Czw 17 Sie, 2006 13:41

Powrót do góry
Stachoo
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 26
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!
Nie zaczynam nowego tematu, bo dotyczy czyszczenia monet. Chodzi o monety cynkowe, a konkretnie jedną, którą wygrzebałem ostatnio z gleby. Stan średni na pierwszy rzut oka (załączony skan jest słabej jakości), ciemny brunatny nalot, jakieś czarne oblepienia miejscami (chyba coś organicznego, ale...). Jest to moneta zastępcza ze Szczecina - STETTINER CONSUM & KO SPARVEREIN E.G. (w tłumaczeniu Szczecińska Spółdzielnia Spożywczo-Oszczędnościowa) o nominale 50 fenigów wykonana w cynku (tak mówią). W katalogu Menzla (1982) występuje pod numerem 3420.4. Wrzuciłem ją do oliwy, no ale kiedyś będzie ją trzeba wyjąć, no właśnie i co wtedy? Pewnie jakieś dodatkowe zabiegi (szczotkowanie, chemia - jeżeli oczywiście nie wystarczy sama oliwa). I tu moją prośba o podpowiedź jak zabrać się do tej cynkowej blaszki, żeby po wszystkim była czymś więcej niż tylko cynkową blaszką!
Pozdrawiam Wszystkich!



Opis załącznika:

Nie 29 Paź, 2006 11:24

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiele się nie zdziała z cynkiem, Twój krążek i tak ładnie wygląda! Proponuję szczotkę, może być z twardym włosiem albo miękką miedzianą. Nic więcej. Mennicy z niej nie zrobisz.

Pon 30 Paź, 2006 12:54

Powrót do góry
lllena
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

panowie, super sa szczotki chyba mosiezne, albo miedziane uzywane w gabinetach dentystycznych i protetyce , sa montowane na osi, ktora mozna umiescic w uzadzeniu napedzajacym, np. wiertarka , ale trzeba uwazac z obrotami. dosc lagodnie obchodza sie z monetami, choc trzeba uwazac

Wto 31 Lip, 2007 19:29

Powrót do góry
grzechu1988
Kapral

Kapral





Posty: 44
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy chodzi o taką szczotkę mosiężną???


Opis załącznika:

Czw 02 Sie, 2007 22:16

Powrót do góry
speculator
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 220
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie, to nie jest szczotka,a ni mosiężna ani miedziana,a a jedynie może może miedziowana. Pręciki są stalowe i możesz nimi uszkodzić czyszczony przedmiot. Poza tym chyba jest zbyt duża do czyszczenia monet. Jesli chodzi o szczotki to u mnie najlepiej sprawdza sie miedziana szczoteczka do czyszczenia zamszu. Jest miękka więc nie ma obaw o zepsucie fantów. Świetnie nadaje się do czyszczenia monet, guzików i małych ozdób. Zawsze jednak musisz uważać z czyszczeniem mechanicznym, aby nie zetrzeć wzoru. no i jeśli moneta jest bardzo cienka lub w średnim stanie to najlepiej spróbować najpierw bez szczotki. Taką szczotkę nabędziesz w każdym obuwniczym


Opis załącznika:
taka

Opis załącznika:
lub taka...chyba nawet lepsza jest ta

Pią 03 Sie, 2007 17:03

Powrót do góry
Wraith
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 232
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A do sreberka też taka szczotka się nadaje?

Nie 12 Sie, 2007 23:44

Powrót do góry
ZIECIU
Kapitan

Kapitan





Posty: 1215
Pochwał: 3
Skąd: Festung Brieg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do srebra polecam "argentum" przy moim sreberku spisał się doskonale Wink


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość.

Józef Klemens Piłsudski

Pon 13 Sie, 2007 1:17

Powrót do góry
Wraith
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 232
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też korzystam z argentum, ale wydaje mi się że on usuwa też patynę?

Pon 13 Sie, 2007 9:01

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.